Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2016., 21:47   #1
Obrt, vlasnik zaposlen drugdje, doprinosi

Pozdrav svima,
supruga je vlasnik obrta (ona je zaposlena u drugoj firmi koja joj plaća doprinose), a ja sam od ove godine zaposlen kod nje.

Prošle godine nije imala zaposlenih i obrt je završio u plusu oko 50 000 kn, od toga smo platili mastan porez. Prvo neku razliku doprinosa (oko 12 000) i nakon 6 mj još porez na dobit oko 12 000.

1) zašto mora plaćati doprinose ako joj već firma plaća kao svojoj zaposlenici?
2) ove godine ćemo biti u minusu oko 10 000 kn + ja sam zaposlen, ide plaća, doprinosi itd.
Kakav šamar nas sada čeka vezano uz poreze, s obrzirom da sada poslujemo s gubitkom i što sam ja zaposlen?
Metalzoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 21:57   #2
Quote:
Metalzoid kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
supruga je vlasnik obrta (ona je zaposlena u drugoj firmi koja joj plaća doprinose), a ja sam od ove godine zaposlen kod nje.

Prošle godine nije imala zaposlenih i obrt je završio u plusu oko 50 000 kn, od toga smo platili mastan porez. Prvo neku razliku doprinosa (oko 12 000) i nakon 6 mj još porez na dobit oko 12 000.

1) zašto mora plaćati doprinose ako joj već firma plaća kao svojoj zaposlenici?
2) ove godine ćemo biti u minusu oko 10 000 kn + ja sam zaposlen, ide plaća, doprinosi itd.
Kakav šamar nas sada čeka vezano uz poreze, s obrzirom da sada poslujemo s gubitkom i što sam ja zaposlen?
1) zato što je to zakonom propisano

*** obrtnik i plaća porez na dobit ? to ste sami birali ili ste po sili zakona prešli u dobitaše ??

Da je firma u pitanju ne bi plaćala dodatne doprinose.
Ako ste u gubitku nećete platiti porez.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 22:20   #3
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
1) zato što je to zakonom propisano

*** obrtnik i plaća porez na dobit ? to ste sami birali ili ste po sili zakona prešli u dobitaše ??

Da je firma u pitanju ne bi plaćala dodatne doprinose.
Ako ste u gubitku nećete platiti porez.
Vjerojatno je upa u drugi razred pa se akumuliralo. Jos plus prirez
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 23:00   #4
Ili "dohodak", ne znam, nisam stručan pa sam možda bubnuo.

Šta je bilo s onim "otvorite obrt na nju, doprinose će joj plaćati firma u kojoj je zaposlena." Koja navlakuša...

Je li onda možda bolje da obrt onda prebacimo na mene (otvorimo novi), da bezveze ne plaćamo doprinose i za nju i za mene?
Metalzoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 15:36   #5
Quote:
Metalzoid kaže: Pogledaj post
Ili "dohodak", ne znam, nisam stručan pa sam možda bubnuo.

Šta je bilo s onim "otvorite obrt na nju, doprinose će joj plaćati firma u kojoj je zaposlena." Koja navlakuša...

Je li onda možda bolje da obrt onda prebacimo na mene (otvorimo novi), da bezveze ne plaćamo doprinose i za nju i za mene?
Dohodak je ako je u pitanju obrt. Dobit je u slučaju poduzeća.

Vlasnik obrta plaća oko 2.000 kn doprinosa mjesecno. Ako ste vi kao radnik zaposleni na minimalac, plaćate oko 1.160 kn doprinosa, + razlika koju je žena dobila za uplatit u nekom mjesecnom iznosu 1.000 kn. Kad biste prebacili obrt na sebe, imali biste možda ušedu od 200 kn mjesecno. Ako si isplaćujete veću plaću od minimalca, bila bi i veća ušteda ukoliko otvorite obrt na svoje ime. Ali prednosti obrta na ženi su to što se vi možete prijaviti na pola radnog vremena, tu uštediti na doprinosima, ili se odjaviti kad nemate posla. Ne znam kakav je obrt u pitanju, i kakva je situacija, eto informacije, pa si vi iskalkulirajte što vam najbolje odgovara.
:Rain! is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 18:36   #6
Quote:
Metalzoid kaže: Pogledaj post
Ili "dohodak", ne znam, nisam stručan pa sam možda bubnuo.

Šta je bilo s onim "otvorite obrt na nju, doprinose će joj plaćati firma u kojoj je zaposlena." Koja navlakuša...

Je li onda možda bolje da obrt onda prebacimo na mene (otvorimo novi), da bezveze ne plaćamo doprinose i za nju i za mene?
Ne obrt već firmu da ste otvorili na ženu ne biste plaćali doprinose, kao što sam gore i navela. Brkate pojmove...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 20:23   #7
U redu, hvala svima... Znači neovisno o minusu, mogu očekivati čestitku za doprinose na barem 12 000 kn negdje u veljači?
Metalzoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 09:03   #8
Quote:
Metalzoid kaže: Pogledaj post
U redu, hvala svima... Znači neovisno o minusu, mogu očekivati čestitku za doprinose na barem 12 000 kn negdje u veljači?
Ne, ako je vlasnik obrta vaša supruga i ima otvoren obrt uz rad, a godinu završi bez dohotka (dohodak je razlika između primitaka (prometa) obrta i izdataka (troškova) obrta) tada nema doprinosa jer je osnovica za obračunavanje doprinosa dohodak. Razgovarajte sa svojim knjigovođom, vidite kakvo je zaista stanje onda ćete znati na čemu ste.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 09:41   #9
Da, ona je vlasnik.
U redu, hvala onda.
Metalzoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 20:39   #10
Quote:
lady G kaže: Pogledaj post
Ne, ako je vlasnik obrta vaša supruga i ima otvoren obrt uz rad, a godinu završi bez dohotka (dohodak je razlika između primitaka (prometa) obrta i izdataka (troškova) obrta) tada nema doprinosa jer je osnovica za obračunavanje doprinosa dohodak. Razgovarajte sa svojim knjigovođom, vidite kakvo je zaista stanje onda ćete znati na čemu ste.
Ovo je točno. Ja imam obrt kao drugi dohodak. Porezi i doprinosi mi idu isključivo na razliku primitaka i izdataka (dohodak).

Poslano sa mog HUAWEI NXT-L29 koristeći Tapatalk
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 13:24   #11
Oduvijek je tako
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 15:56   #12
Obrt

Ja bih otvorio obrt, ali bih zadržao svoj posao. Da li ima ograničenja koliko bih ljudi zaposlio u obrtu. Radi se konkretno o pet osoba.

Lp
ck_kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 20:16   #13
Quote:
ck_kiki kaže: Pogledaj post
Ja bih otvorio obrt, ali bih zadržao svoj posao. Da li ima ograničenja koliko bih ljudi zaposlio u obrtu. Radi se konkretno o pet osoba.

Lp
Nema ogranicenja.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 17:50   #14
obrt + rad na pola radnog vremena

Da li ima puno papirologije ako se uz obrt (paušalni) povremeno zaposli na pola radnog vremena, npr na 3-4mj i sl ?

Kako onda ide s onim prijava-odjava s zdravstvenog nakon tog dodatnog posla ako ionako sam plačam po obrtu?
mariobros is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2018., 12:40   #15
Pozdrav, da li netko ima primjer kako ispuniti obrazac GOD_INOK-izvještavanje hnb o stanju duga inozemnih pozajmica.

Lijep pozdrav
1985martina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2018., 00:01   #16
Ako neka osoba ima obrt kao dodatnu djelatnost (tj. uz već postojeći posao u trećoj firmi), da li ta osoba i dalje plaća poreze i doprinose samo na dohodak (samo kada ga ostvari), ili ima i nekih dodatnih poreza/doprinosa koji se plaćaju i fiksni su tj. ne ovise o dohotku?

Bonus pitanje: Što kada je ta osoba u firmi u kojoj radi zaposlena na nepuno radno vrijeme npr. na pola radnog vremena ili na četvrtinu radnog vremena pa joj se i doprinosi plaćaju na 1/4 zakonom propisane minimalne plaće, da li to utječe na povećanje doprinosa koji bi se trebali platiti po osnovi obavljanja obrta kao dodatne djelatnosti?

Ima li kakvih promjena nakon 1.1.2019. po tom pitanju?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:44.