Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2017., 10:14   #1
Odobrenje građevinske dozvole- trajanje

Pozdrav!

2015. godine sam htio nadograditi tj. dovršiti gradnju stambene građevine. Sadašnje stanje - jedna etaža, nedovršena (ravna AB ploča). Građevinska iz 1979. Ozakonjeno takvo kakvo je. Tako stoji od 80-tih godina.

06/ 2015. - projektant u skladu sa GUP-om izrađuje glavni projekt sa svim prilozima i predaje ga u nadležni ured za graditeljstvo (nadogradnja objekta - nisko potkrovlje).

12/ 2015. - još uvijek iz ureda nema nikakvog odgovora niti zahtjeva za nadopunom dokumentacije. Neslužbeno doznajem kako je u tijeku izrada novog GUP-a.

02/2016 - voditelj ureda govori projektantu kako je u postupku izrada novog GUP-a, te da će neke odredbe biti jednostavnije te da sačekamo izradu novog plana.

-ČEKAMO VIŠE OD GODINU DANA, unatoč brojnim upitima

07/2017 - dobivamo prvi službeni odgovor od strane nadležnog ureda - negativno rješenje tj. zahtjev za izmjenu glavnog projekta prema novom GUP-u. (nije zadovoljila ukupna visina objekta koja je sada po novom limitirana). Temaljem takve odredbe, po novom GUP-u sada na objekt mogu staviti samo krov na prizemlje, a etažu ne, jer do ukupne limitirane visine imam još 1 m. (nema prostora). Piše da nema prava žalbe.

Na to sam poludio i odmah sam slao dopis gdje objašnjavam da sam predao zahtjev za građevinsku dozvolu za vrijeme starog GUP-a - još 2015. godine po tada važećim uvjetima, a da odgovor stiže 2017. godine temeljem novog GUP-a. (inače, to je mala vikendica na kosom terenu, gdje je novim GUP-om limitirana visina. Iako u kontekstu naselja, moja građevina je najniža - sve susjedne su dovršene sa dvije etaže, pa je i u pogledu konteksta naselja apsurdno, a moja građevina nagrđuje izgledom, nedovršena).

08/2017 - voditelj ureda mi šalje MAIL u kojem piše - dobit ćete novo rješenje u 9. mjesecu - međutim do današnjeg dana ništa.

ŠTO ČINITI? Dali ured može 2 godine uopćne ne odgovoriti na zahtjev za odobrenje građevinske? Što kaže ZOG?
taxodium is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 20:23   #2
ZOG kaže ništa, pogledaj u prelazne i završne odredbe novog GUP-a, gdje kažu što za zahtjevima koji su predani po starom GUP-u.
Zahtjev se treba riješiti u roku od 30 ili 60 dana. Ne znam što si čekao (odnosno projektant) i nisi predao žalbu na šutnju uprave u Ministarstvo. Slab ti projektant ako ti to nije predložio.
Inače, svaka pismena komunikacija je službena, bila na papiru ili mailom. Osobno, da mi se žuri, nakon 6 mjeseci bi predao žalbu zbog nepostupanja tijela, pa neka im Ministarstvo odredi da u roku od 30 dana moraju riješiti predmet.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 07:48   #3
Zakon o prostornom uređenju kaže (članak 122. stavak 4.):

(4) Akt za provedbu prostornog plana izdaje se u skladu s prostornim planom koji važi na dan podnošenja zahtjeva za njegovo izdavanje, odnosno u skladu s prostornim planom koji važi na dan izdavanja akta za provedbu prostornog plana ako to podnositelj zahtjeva zatraži.

I ustavni sud u svojim presudama kaže isto to, tako da je sve jasno.

Budući da sve skupa predugo traje, ja bih složila žalbu zbog šutnje administracije pa neka ministarstvo riješi predmet.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2019., 17:43   #4
zna li netko, bar otprilike, koliko dugo se čeka građevinska dozvola u Zagrebu, nakon predaje zahtjeva s glavnim projektom?
riječ je o dozvoli za rekonstrukciju i prenamjenu tavana/ nadozid potkrovlja (za 120cm)?
__________________
I'm cold.
tipkalo tralala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2019., 08:50   #5
Quote:
tipkalo tralala kaže: Pogledaj post
zna li netko, bar otprilike, koliko dugo se čeka građevinska dozvola u Zagrebu, nakon predaje zahtjeva s glavnim projektom?
riječ je o dozvoli za rekonstrukciju i prenamjenu tavana/ nadozid potkrovlja (za 120cm)?
Prema ZUPu rok za donošenje rješenja i dostavu stranci je 60 dana od dana uredno podnesenog zahtjeva.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2019., 09:26   #6
hvala na odgovoru.
više me zanimalo koliko to obično traje u praksi
__________________
I'm cold.
tipkalo tralala is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2019., 11:45   #7
Negdje 15 dana, negdje 1500. Ovisi, nažalost, o referentu kojem dopadne spis.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:11.