Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2017., 08:51   #1
Dizanje kata - problem sa suvlasnikom

Problem je slijedeći: Na jednoj čestici postoje dva objekta u kojem žive dvije obitelji, moja i od sestrične. Moja kuća je viša od susjedne a ja sad imam namjeru dizati kat. Međutim susjedi se žale da ću im na taj način zakloniti sunce,što je po meni nebuloza. Sa tim smiješnim argumentom pokušavaju mi zaustaviti zidanje kata. Napominjem da je moja kuća u sadašnjem stanju bez tog dozidanog kata viša od njihove prema tome ja im sa zidanjem kata ne zaklanjam pogled niti išta slično. Pitanje je da li me i na koji način mogu zaustaviti u gradnji ili mi eventualno kasnije pokrenuti rušenje? Čestica ima dva suvlasnika,prema tome pravno gledano mi smo suvlasnici njihove kuće kao i oni naše.

P. S. Nakon što sazidamo kat namjeravamo napraviti parcelaciju odnosno podjelu čestice na dva dijela.

P. P. S. Napominjem da su i oni zidali jedan dio kuće a ni mi ni oni nemamo građevinsku dozvolu nego svi namjeravamo kasnije pokrenuti postupak legalizacije.
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 09:31   #2
Pa naravno da mogu, mislim pitanje ti je

I jedan i drugi imate nelegalne zgrade i sad bi ti još dizao kat i pitaš mogu li te zaustaviti u gradnji?
Samo se nemojte pobit tamo da mora Andrija Jarak intervenirati, sve drugo se može preživjet.

Legalizirati se može samo ono što je bilo sagrađeno do ljeta 2011. godine
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 07:37   #3
I oni su bespravno zidali cak stovise ja sam ostao u mjerama tlocrta a oni su isli i u sirinu i i visinu. Mislim da ako oni zovu nekakvu inspekciju da ce tako sami sebe pokopat jer su i oni u prekrsaju.
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 08:11   #4
U krivu si, obzirom da imaš nelegalno izgrađenu zgradu. To što je i sestrična u krivu, odnosno i ona ima nelegalnu zgradu, ne umanjuje tvoju krivicu i ne daje ti za pravo da nastaviš sa nelegalnom izgradnjom.
To je za početak.
Dalje, dok ste suvlasnici, niti jedno od vas ne bi smjelo ništa raditi bez suglasnosti i dogovora sa drugim suvlasnikom. To ti kaže zakon, a i nekakav osnovni kućni odgoj.
A odgovor na tvoje pitanje. Naravno da možeš graditi kako želiš, to si i do sada radio, samo je bitna razlika u nelegalnom (nije svaka nelegalna gradnja ista) da li je izgrađeno do 06/2011. ili nakon toga. Ako inspekcija izađe, naložiti će da rušiš ono što si novo nelegalno sagradio nakon 06/2011, a ono sagrađeno prije će se legalizirati. To će naložiti i suvlasnicima na parceli. Dakle, ohladi s time da će oni sami sebe pokopati, jest da je nelegalno i ovo sada i ono što misliš dograditi, ali se pravno radi o dvije vrste nelegaliteta, jedna koja se može legalizirati i druga koja se mora rušiti ili legalizirati kroz postupak građevinske, u kom slučaju ti treba suglasnost svih suvlasnika.
Mislim da bi ti bilo najbolje da pokrenete/požurite postupak legalizacije, izvršite podjelu parcele - svakom svoje - i da nakon toga na toj legalnoj zgradi nastaviš raditi ono što želiš, naravno, uz građevinsku dozvolu. Svaka druga kombinacija će dovesti gubljenja živaca, vremena i novaca, a svakako do gubljenja dobrosusjedskih odnosa.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 15:35   #5
Vidim da me ne shvacate. Obje kuce su legalne tj. ovi dijelovi koji su postojali prije 68,samo dio kuce koji su oni dozidali i kat kojeg cu ja zidati bi bili bez dozvole.
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 18:52   #6
Onda odcijepi dio zajedničke parcele za svoju kuću, napravi projekt i na građevinsku pa gradi. Naravno, ako je parcelacija moguća po prostornom planu.
A što se tiče nelegalnosti, da se ispravim, ako sestrična ima dio kuće nelegalan, ne znači da i ti odmah moraš graditi bez dozvole.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 19:36   #7
član 7 točka 4 f još aktivan i u sudskoj praksi (građevinskog pravilnika)govori da nije dozvoljena gradnja kojom zaklanjaš sunce u odnosu na susjedne građevine . Zboravi
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 12:49   #8
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
član 7 točka 4 f još aktivan i u sudskoj praksi (građevinskog pravilnika)govori da nije dozvoljena gradnja kojom zaklanjaš sunce u odnosu na susjedne građevine . Zboravi
Ok, a što je s tim da ja njima ionako zaklanjam sunce pošto sam i bez dozidanog kata viši od njihove kuće, tako da se dozidavanjem praktički ništa ne mijenja? Razumio bih da sam ja ispred njihovog prozora uzidao zid pa da im zaklanjam pogled, ali ov je nebuloza. Plus što posjedujem lokacijsku informaciju koja mi dozvoljava da zidam i 2 metra više od ovoga što planiram, pa tako prema tom dokumentu mogu dignuti vrh krova na 5 metara umjesto što ću ga dignuti na 3 metra.
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 14:00   #9
Pa onda digni kat kad si tako odlucio pa vidi sto ce biti.
Ne smaraj sa pitanjima na koja ti se da odgovor ali ga odbijas jer tebi ne odgovara.

Otiđi do referenta pa mu objasni svoju situaciju, mozda si ti skroz u pravu a svi drugi u krivu, nikad ne znas.





P.S.
I obavezno spomeni da radis bez dozvole da te uvrste na popis za rusenje, da stignes u dogledno vrijeme na red.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 14:37   #10
tako je, ne znam kaj se uopće zamaras
sestrični slomi nos muža joj baci kroz prozor
prvi put kad ti dodje inspekcija vidjet kaj radis potpraši im rafal pod noge i pjevaj mamićeve omiljene
radi samo na crno, bez papira i bez plaćanja
sve ce biti u redu, zivimo u hr boli te tuki za zakone
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 20:50   #11
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Ok, a što je s tim da ja njima ionako zaklanjam sunce pošto sam i bez dozidanog kata viši od njihove kuće, tako da se dozidavanjem praktički ništa ne mijenja? Razumio bih da sam ja ispred njihovog prozora uzidao zid pa da im zaklanjam pogled, ali ov je nebuloza. Plus što posjedujem lokacijsku informaciju koja mi dozvoljava da zidam i 2 metra više od ovoga što planiram, pa tako prema tom dokumentu mogu dignuti vrh krova na 5 metara umjesto što ću ga dignuti na 3 metra.
Jesi tupav il se samo praviš?
Lijepo sam ti gore napisao da bez njihove izričite suglasnosti kao suvlasnika nema legalne gradnje. Ako ćemo po ljudski, nema nikakve gradnje.
Dakle, podijelite parcelu i onda fino zatraži građevinsku na svome dijelu pa gradi.
Lokacijska informacija ti ništa ne dozvoljava, to je informacija o tome kako prostorni plan gleda na vašu parcelu. Kad ju podijeliš na svoj i sestričnin dio, može bit da se lokacijski uvjeti promijene. Dakle, budi oprezan u izjavama. Tim prije što su ti gornje izjave stvarno bezveze. Dozidavanjem kata se praktički ništa ne mijenja? Ajd nemoj nas zaje.....
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:10.