Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Pogledaj rezultate ankete: Mrze li Hrvati drveće?
Da, Hrvati mrze drveće i svjedok sam tome. 64 55.17%
Ne, Hrvati ne mrze drveće, nije istina. 52 44.83%
Glasovatelji: 116. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2017., 14:03   #1
Hrvati mrze drveće

Upravo su oko moje zgrade posjekli nekoliko stabala, zdravih, koja nisu bila opasnost ničemu i nikome. Zašto? Zato što je osoba koja je zadužena za stabla u gradu ( inače, osoba koja nema veze s drvećem ), odlučila tako. Dakako, dodatna stabla su posječena, jer nadstojnica zgrade smatra da dotična stabla smetaju.

Jučer sam saznao da je 10 % stanovništva mog grada potpisalo da se posijeku sve breze u gradu. Breze koje rastu 40 godina i nikome nisu smetale do sada, ali odjednum su svi postali alergični na iste i odjednom ljudi masovno umiru od alergija istih.

Kakva su iskustva u Vašem gradu? Smatrate li da Hrvati vole ili ne vole drveće?

Ja osobno smatram da Hrvati mrze drveće. Shodno tome počinjem raditi na projektu, čiji će cilji biti totalna betonizacija mog grada. Projekt neće biti satiričan, nego ozbiljan projekt koji će ljudima dati ono što žele.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 14:43   #2
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Upravo su oko moje zgrade posjekli nekoliko stabala, zdravih, koja nisu bila opasnost ničemu i nikome. Zašto? Zato što je osoba koja je zadužena za stabla u gradu ( inače, osoba koja nema veze s drvećem ), odlučila tako. Dakako, dodatna stabla su posječena, jer nadstojnica zgrade smatra da dotična stabla smetaju.

Jučer sam saznao da je 10 % stanovništva mog grada potpisalo da se posijeku sve breze u gradu. Breze koje rastu 40 godina i nikome nisu smetale do sada, ali odjednum su svi postali alergični na iste i odjednom ljudi masovno umiru od alergija istih.

Kakva su iskustva u Vašem gradu? Smatrate li da Hrvati vole ili ne vole drveće?

Ja osobno smatram da Hrvati mrze drveće. Shodno tome počinjem raditi na projektu, čiji će cilji biti totalna betonizacija mog grada. Projekt neće biti satiričan, nego ozbiljan projekt koji će ljudima dati ono što žele.
To ti je želja da budemo sličniji Zapadu, dakle, sterilizacija i uništavanje zelenih površina. Hrvati ne mrze samo drveće, nego također i starinske kuće.
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 14:47   #3
najlakše je sve zbetonirat i asfaltirat.. nit brige nit pameti
blueboyblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 14:50   #4
kao i većina stanovnika ostalih tzv. zapadnih država, i Hrvati mrze drveće, tj. prirodu, neshvaćajući da su sami dio nje.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 14:55   #5
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
kao i većina stanovnika ostalih tzv. zapadnih država, i Hrvati mrze drveće, tj. prirodu, neshvaćajući da su sami dio nje.
Drveće nema nikakvu vidljivu funkciju, tako da većini ljudi smeta. Misle da svako drvo znači jedan neiskorišten prostor za parking.
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 15:20   #6
zelenilo je dobro. kod nas u eraniji stanje polako ide na bolje, mada je svijest o tome na kriminalno niskim razinama. imamo par udruga i pojedinaca koji se pokušavaju brinut i liječit oboljelo gradsko drveće, dobivaju određeni prostor u medijima i ono što me raduje je da su komentari većinom pozitivni al male koristi kad one što sjede u foteljama ne zanima ni najmanje.

PS: jedan pozitivan primjer novogradnje

http://www.bljesak.info/Thumb/0x0/2cedra.jpg

Quote:
U Mostaru je krenula izgradnja nove stambene zgrade. I to ne bi bilo ništa neobično da se investitor nije odlučio pobrinuti za dva stabla cedra na lokaciji budućeg kompleksa. Zbog toga je odabrao one izvođače radova koji su mu mogli garantirati da će dva stabla ostati na mjestu na kojima godinama rastu.

Naime, davne 1888. godine zasađena su prva stabla libanonskog cedra u gradu Mostaru. Cedrovi u svijetu uživaju neprocjenjivu estetsku i vizualnu vrijednost, a nažalost njihov broj u gradu Mostaru sveo se na samo pet stabala.
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 15:28   #7
Čapljina je dugo godina u Jugi glasila kao jedan od najljepših i zelenijih gradova.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 15:31   #8
Samo kad se sjetim akcije, gdje je bio prosvjed protiv sječe stabala u središtu Zagreba (jer se otvorila garaža, ako se dobro sjećam), onda je točno da nismo za ekologiju.
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 16:01   #9
Nije istina, ja volim drveće... trebalo bi genetski poinžinjirat drveće ubaciti luciferin da svijetli navečer mjesto ulične rasvjete. Naravno prvo treba napraviti isti drveće sterilnim i studiju učinka na lokalnu faunu da se napravi s mjerom da ne remeti ekosistem. Ako mogu svijetliti ribe i miševi može i drveće, A i struja bi se zaštedila.
__________________
"We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody."
Nightb1rd is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 16:07   #10
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
To ti je želja da budemo sličniji Zapadu, dakle, sterilizacija i uništavanje zelenih površina. Hrvati ne mrze samo drveće, nego također i starinske kuće.
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
kao i većina stanovnika ostalih tzv. zapadnih država, i Hrvati mrze drveće, tj. prirodu, neshvaćajući da su sami dio nje.
Ne znam odakle vam ova teza? Obišao sam cijelu zapadnu Europu. Imaju prekrasne parkove, i ovo definitivno nije istina.

Quote:
blueboy7 kaže: Pogledaj post
najlakše je sve zbetonirat i asfaltirat.. nit brige nit pameti
Pa da. Zato ću i krenuti u pisanje projekta i nadam se da ću uspjeti skupiti potpise za betonizaciju grada.

Jer, ljudi ne žele drveće. Treba im omogućiti ono što žele.

Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Drveće nema nikakvu vidljivu funkciju, tako da većini ljudi smeta. Misle da svako drvo znači jedan neiskorišten prostor za parking.
Upravo tako. I zašto onda oduzimati ljudima to? Treba maknuti svo drveće i asfaltirati postojeća mjesta, jer ionako imamo kronični nedostatak parking mjesta.

Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
zelenilo je dobro. kod nas u eraniji stanje polako ide na bolje, mada je svijest o tome na kriminalno niskim razinama. imamo par udruga i pojedinaca koji se pokušavaju brinut i liječit oboljelo gradsko drveće, dobivaju određeni prostor u medijima i ono što me raduje je da su komentari većinom pozitivni al male koristi kad one što sjede u foteljama ne zanima ni najmanje.

PS: jedan pozitivan primjer novogradnje

http://www.bljesak.info/Thumb/0x0/2cedra.jpg
Je, lijepo je to. No, i sam tekst piše, što je od ti cedrova ostalo?

Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Čapljina je dugo godina u Jugi glasila kao jedan od najljepših i zelenijih gradova.
Naglasak na "glasila". Danas je tipično postsocrealističko-balkansko ruglo.

Quote:
Energija X kaže: Pogledaj post
Samo kad se sjetim akcije, gdje je bio prosvjed protiv sječe stabala u središtu Zagreba (jer se otvorila garaža, ako se dobro sjećam), onda je točno da nismo za ekologiju.
Nismo. I zato mislim da Hrvati mrze drveće, što mi govori i ona anketa.

Quote:
Nightb1rd kaže: Pogledaj post
Nije istina, ja volim drveće... trebalo bi genetski poinžinjirat drveće ubaciti luciferin da svijetli navečer mjesto ulične rasvjete. Naravno prvo treba napraviti isti drveće sterilnim i studiju učinka na lokalnu faunu da se napravi s mjerom da ne remeti ekosistem. Ako mogu svijetliti ribe i miševi može i drveće, A i struja bi se zaštedila.
Ti voliš, ali Hrvati generalno mrze. Ti nažalost nisi većina.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 20:57   #11
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Jučer sam saznao da je 10 % stanovništva mog grada potpisalo da se posijeku sve breze u gradu. Breze koje rastu 40 godina i nikome nisu smetale do sada, ali odjednum su svi postali alergični na iste i odjednom ljudi masovno umiru od alergija istih.
Mislim da znam u čemu je problem sa brezama. Imam ih ispred zgrade i na njima obitavaju neke male bube koje smrde gore od martina (martina naspram njih smatram gospodinom kojeg uz pomoć kutije šibica ili sličnog kulturno izbacima iz svoje jazbine). Negdje u 10/11 mjesecu i u drugom kad je naglo zatoplilo cijelo pročelje zgrade je bilo puno njih. Otvaranje prozira nije bilo opcija, al svejedno ih se izvjesna količina nekako uvukla.
Zanimljivo, ovih dana kad je toplo uopće ih nema.

Vjerojatno postoji bolji način rješavanja tih malih smradova od rezanja breza, samo koji?
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 21:11   #12
Da primjetio sam to, valjda vole motorke, ima u tome nastranosti, kao oni što muče životinje, drvo srušiš za minutu a raste desetljeća.
Mislim da bi zakonski trebalo povećati % zelenih površina. Furamo se na neku eko turističku zemlju a pilimo drveće od svakog sela mjesta do ulica gradova. Urbanost je relativan pojam, u kontekstu 21. st. neznam baš da to izgleda kao moda iz prošlog stoljeća, industrijalizacije, čelik beton staklo.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 21:48   #13
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Mislim da znam u čemu je problem sa brezama. Imam ih ispred zgrade i na njima obitavaju neke male bube koje smrde gore od martina (martina naspram njih smatram gospodinom kojeg uz pomoć kutije šibica ili sličnog kulturno izbacima iz svoje jazbine). Negdje u 10/11 mjesecu i u drugom kad je naglo zatoplilo cijelo pročelje zgrade je bilo puno njih. Otvaranje prozira nije bilo opcija, al svejedno ih se izvjesna količina nekako uvukla.
Zanimljivo, ovih dana kad je toplo uopće ih nema.

Vjerojatno postoji bolji način rješavanja tih malih smradova od rezanja breza, samo koji?
Ljudi hoće da se drveće sruši i treba poštovati njihove želje. Hrvati mrze drveće. To je dokazana činjenica.

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Da primjetio sam to, valjda vole motorke, ima u tome nastranosti, kao oni što muče životinje, drvo srušiš za minutu a raste desetljeća.
Mislim da bi zakonski trebalo povećati % zelenih površina. Furamo se na neku eko turističku zemlju a pilimo drveće od svakog sela mjesta do ulica gradova. Urbanost je relativan pojam, u kontekstu 21. st. neznam baš da to izgleda kao moda iz prošlog stoljeća, industrijalizacije, čelik beton staklo.
Ima u svemu tome ponešto. Ne treba se povećavati postotak zelenih površina, jer ih ljudi očito ne žele. Zašto ljude tjerati na ono što ne žele i ne vole? Treba ukloniti što više stabala iz gradova, a onaj tko hoće uživati u istima neka ide u šumu.

I ne, ne trolam. Stvarno sam mišljenja da Hrvati mrze drveće. Ako netko misli suprotno, molim da mi dokaže.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 21:51   #14
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Upravo su oko moje zgrade posjekli nekoliko stabala, zdravih, koja nisu bila opasnost ničemu i nikome. Zašto? Zato što je osoba koja je zadužena za stabla u gradu ( inače, osoba koja nema veze s drvećem ), odlučila tako. Dakako, dodatna stabla su posječena, jer nadstojnica zgrade smatra da dotična stabla smetaju.

Jučer sam saznao da je 10 % stanovništva mog grada potpisalo da se posijeku sve breze u gradu. Breze koje rastu 40 godina i nikome nisu smetale do sada, ali odjednum su svi postali alergični na iste i odjednom ljudi masovno umiru od alergija istih.

Kakva su iskustva u Vašem gradu? Smatrate li da Hrvati vole ili ne vole drveće?

Ja osobno smatram da Hrvati mrze drveće. Shodno tome počinjem raditi na projektu, čiji će cilji biti totalna betonizacija mog grada. Projekt neće biti satiričan, nego ozbiljan projekt koji će ljudima dati ono što žele.
Pa zapravo smatram da je ovakvo razmišljanje malo ipak preradikalno.
Drveća se uglavnom sijeku ako zaista zbilja smetaju, u mome mjestu, možda preblizu žicama struje i slično.
Što se pak tiće sjeće u šumama, smatram da svaki dobar gospodar svoje šume nikada za ogrijev neće sijeći drvo koje je zdravo, za ogrijev se uglavnom sijeku suho drvo. Zapravo smatram da je svake godine potrebna takva čistka u šumi i sadnja novih drveća.
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 22:14   #15
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post


Ima u svemu tome ponešto. Ne treba se povećavati postotak zelenih površina, jer ih ljudi očito ne žele. Zašto ljude tjerati na ono što ne žele i ne vole? Treba ukloniti što više stabala iz gradova, a onaj tko hoće uživati u istima neka ide u šumu.

I ne, ne trolam. Stvarno sam mišljenja da Hrvati mrze drveće. Ako netko misli suprotno, molim da mi dokaže.
Možda je to samo neki lokalni političar, koji takvim rušenjem stvara dojam nekih radova i promijena dok time prikriva ono ostalo što nije urađeno. (recimo migracije u potrazi za poslom)
Građani obično to prihvate, i tih 10% (ako je uopće bio referendum) nije demokratski.

Drvoredi u ulicama (ne mora velika stabla) definitivno stvraju mirniju atmosferu a time sigurno i više su cijene kuća, slično je i u naseljima sa zgradama oko kojih imaš parkiće i sl. zelenilo.

Zaista ne shvaćam ove koji ne vole zelenilo u okolišu.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 22:36   #16
Quote:
duxi kaže: Pogledaj post
Pa zapravo smatram da je ovakvo razmišljanje malo ipak preradikalno.
Drveća se uglavnom sijeku ako zaista zbilja smetaju, u mome mjestu, možda preblizu žicama struje i slično.
Kakve žice struje? Gdje? Kablovi se stavljaju pod zemlju već 20 godina, praktički nemaš više ništa u zraku, nemaš više ni ovjesne gradske rasvjete, ničega nemaš u zraku, pa mi onda reci, odnosno slobodno daj primjer ovoga o čemu pričaš.

Ili si možda okružen trafostanicama?

Quote:
Što se pak tiće sjeće u šumama, smatram da svaki dobar gospodar svoje šume nikada za ogrijev neće sijeći drvo koje je zdravo, za ogrijev se uglavnom sijeku suho drvo. Zapravo smatram da je svake godine potrebna takva čistka u šumi i sadnja novih drveća.
Nije bitno što ti smatraš, bitno je što "gospodar šume" smatra.

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Možda je to samo neki lokalni političar, koji takvim rušenjem stvara dojam nekih radova i promijena dok time prikriva ono ostalo što nije urađeno. (recimo migracije u potrazi za poslom)
Građani obično to prihvate, i tih 10% (ako je uopće bio referendum) nije demokratski.
To je 10 % ukupnog stanovništva grada, a 60 % stanovništva dva kvarta u kojima se to drveće većinski i nalazi.

Quote:
Drvoredi u ulicama (ne mora velika stabla) definitivno stvraju mirniju atmosferu a time sigurno i više su cijene kuća, slično je i u naseljima sa zgradama oko kojih imaš parkiće i sl. zelenilo.

Zaista ne shvaćam ove koji ne vole zelenilo u okolišu.
Ne moraš ni shvaćati. Očito je da ne vole. I ne, ne smatraju da daje vrijednost kući, nego upravo suprotno.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 22:36   #17
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ti voliš, ali Hrvati generalno mrze. Ti nažalost nisi većina.
Ziher zbog miješane krvi Mi mješanci smo aberantni.
__________________
"We are things that labor under the illusion of having a self, this accretion of sensory experience and feeling, programmed with total assurance that we are each somebody when, in fact, everybody's nobody."
Nightb1rd is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 23:16   #18
Ne bih baš rekao da Hrvati mrze drveće, već prije da ih boli kuki. I to ne samo Hrvati, nismo mi ništa posebni.

Za neka drveća postoji i opravdani razlog da ih se posiječe. Naši stasri ih nisu sadili po nekom planu niti su mislili previše unaprijed pa u sad pregusta i neka preblizu zgradama.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 23:25   #19
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Ne bih baš rekao da Hrvati mrze drveće, već prije da ih boli kuki. I to ne samo Hrvati, nismo mi ništa posebni.
Ne znam što je gore. Možda ovo potonje je i gore, pa se ipak tješim da mrze.

Quote:
Za neka drveća postoji i opravdani razlog da ih se posiječe. Naši stasri ih nisu sadili po nekom planu niti su mislili previše unaprijed pa u sad pregusta i neka preblizu zgradama.
Ovo je paušalna ocjena na razini izjave gradskih vlasti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 08:36   #20
nije samo sječa u pitanju nego i nebriga. većina gradskog drveća je u kurcu. stabla odumiru zbog neadekvatne i zakašnjele sanacije manjih oštećenja i nedostatka zaštite od nametnika, nestručne sječe radi prometa i kad ljudima ulazi u balkone. većinom to odrade ili stanari na svoju ruku ili neki guzonja pošalje čojeka s pilom da to "malo sredi" a bez stručnog nadgledanja ..asfaltiranje između drvoreda se isto radi bez kontrole i bez nadgledanja struke...

tema me je zainteresirala pa sam probao nać jedan tekst od ranije. evo ga. čovjek popisao i pobrojio oštećenja i bolesti na gradskom drveću.
mislim da stanje može preslikat na sve gradove u ovom dijelu europe. ako je negdje stanje i bolje, nije puno.
Samo jako! 1994 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.