Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2012., 20:12   #81
trebam savjet oko loše sklopljenog ugovora

Da ne dužim, nakon što sam ostala bez posla, bila sam prisiljena prodati stan (situacija je podosta komplicirana) i kako nisam imala novaca za odvjetnika, druga strana se jako brzo i dobro osigurala pa tražim nekakav savjet, točnije, postoji li mogućnost da se nekako izvučem iz, po mene, katastrofalno složenog ugovora i vratim stan.
P.s. stan još nije isplaćen u cijelosti
Hvala puno!
Dobra ko kruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 17:57   #82
dobra ko kruh

koje je tvoje pitanje?
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 15:49   #83
Koja je procedura da dijeca (maloljetnik) bude vlasnik nekretnine?
moje 2 kćeri
2 godine i 5 godina imaju
su dobile od djeda novac.
mi ga ne želimo staviti u banku
nego želimo kupiti voćnjak i vikendicu
a da to glasi na njh dvije.
koji je postupak?
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 11:38   #84
Kupujem zemljište sa starom kućom, pa me zanima koje sve papire moram očekivati od prodavatelja i šta sve (ugovore, predugovore-ne kužim razliku-malo sam pročitala ovdje, pa našla jedno i drugo) moramo potpisati da bi sve proteklo kako treba i napokon što brže bilo potpuno naše. To bi mi bila prva nekretnina u životu (hm, možda i zadnja), pa ako znate nešto i po tom pitanju-načula sam neke situacije s porezima i to, ali mi nije baš jasno. Eto. Nemam pojma.
Swordgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 15:19   #85
Jedno pitanje.
Ako sam fulala temu, premjestite ju, izbrišite, što god.


Zanima me samo da li državi ili kome god moram dati određeni iznos novca ako prodam zemljište za 200 000 eura?!

S tim da prodaja ne ide preko agencije, ako je to uopće bitno.

Zahvaljujem.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 19:33   #86
kupnja stana

da li je netko kupovao nekretninu preko kojeg investicijskog fonda?
nude se jako dobri uvjeti ali sigurno postoji neka kvaka
bella2903 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 14:44   #87
Neovjereni kupoprodajni ugovor

Pozdrav,

otac kupio kuću prije 25 godina, no ugovor u kojem stoji da prodavatelj plaća porez nije ovjeren. Zivimo u toj istoj kuci cijelih tih 25 godina, no u zemljisniku se ona vodi kao drustveno vlasnistvo.

Molim Vas da mi savjetujete kako pokrenuti postupak knjizenja i da li će otac morati platiti porez na promet nekretnina iako u doduse neovjerenom ugovoru stoji da je prodavatelj bio duzan platiti porez, a prodavac je u međuvremenu umro. Hvala
Jordan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 20:51   #88
Kupujem građevo zemljište.
Dio ide gotovinom, a za dio podižem kredit.
Banka će ispaltit prodavatelju novac na račun. KAda da predam ostatak govotivne prodavatelju?
Da li na dan kada banka uplati novac i da li onda idemo do javnog bilježnika i tamo mu predjame gotovinu ili dođemo u banku ja i prodavatelj i tu mu predam novac?
omis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 23:41   #89
Quote:
omis kaže: Pogledaj post
Kupujem građevo zemljište.
Dio ide gotovinom, a za dio podižem kredit.
Banka će ispaltit prodavatelju novac na račun. KAda da predam ostatak govotivne prodavatelju?
Da li na dan kada banka uplati novac i da li onda idemo do javnog bilježnika i tamo mu predjame gotovinu ili dođemo u banku ja i prodavatelj i tu mu predam novac?
Ovisi na što će pristati prodavatelj. Teoretski, možete se dogovoriti da isplatiš ostatak za 10 godina, ali nećeš naći takvog prodavatelja.
Mnogi prodavatelji uopće ne pristaju na postupak prodaje tako da kupac isplaćuje nekretninu kreditom uz zalog nekretnine koja se kupuje.
To nije bez određenih opasnosti za prodavatelja.

Kad god sam prodavao nekretninu na ovaj način, uvjetovao sam sklapanje predugovora isplatom 10% iznosa dogovorene cijene. U predugovoru bi bili definirani rokovi u kojima se mora realizirati ugovor, što u slučaju raskida, itd.
Isplata razlike u cijeni na dan kada se solemnizira ugovor o kreditu. Tabularna isprava kada dobijem novac od banke.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 23:48   #90
Quote:
Enter Sandwoman kaže: Pogledaj post


Zanima me samo da li državi ili kome god moram dati određeni iznos novca ako prodam zemljište za 200 000 eura?!

S tim da prodaja ne ide preko agencije, ako je to uopće bitno.
Ako ide preko agencije , očito platiš agenciji proviziju.

Što se tiče poreza, porez na promet nekretnina u pravilu plaća kupac.

Nema drugih poreza ako si vlasnica nekretnine koju prodaješ dulje od 3 godine, i uz uvjet da nisi prodala više od 3 nekretnine u proteklih pet godina.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 07:18   #91
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ovisi na što će pristati prodavatelj. Teoretski, možete se dogovoriti da isplatiš ostatak za 10 godina, ali nećeš naći takvog prodavatelja.
Mnogi prodavatelji uopće ne pristaju na postupak prodaje tako da kupac isplaćuje nekretninu kreditom uz zalog nekretnine koja se kupuje.
To nije bez određenih opasnosti za prodavatelja.

Kad god sam prodavao nekretninu na ovaj način, uvjetovao sam sklapanje predugovora isplatom 10% iznosa dogovorene cijene. U predugovoru bi bili definirani rokovi u kojima se mora realizirati ugovor, što u slučaju raskida, itd.
Isplata razlike u cijeni na dan kada se solemnizira ugovor o kreditu. Tabularna isprava kada dobijem novac od banke.

Možda sam se pogrešno izrazila. Kao kupci spremni smo isplatiti preostali iznos odmah isti dan kad bude prodavatelju uplaćen dio od banke. sAMo me zanimaju koraci za taj dan?
Pretposavljam da po uplati banke kredita na prodavateljov račun idemo do javnog bilježnika da predamo ostatak novca.? Neda mi be bašđ šetat sa novcem po mjestu.
Koliko usluga odvetnika da napiše ugovor?
omis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 15:54   #92
Quote:
omis kaže: Pogledaj post
sAMo me zanimaju koraci za taj dan?
Pretposavljam da po uplati banke kredita na prodavateljov račun idemo do javnog bilježnika da predamo ostatak novca.? Neda mi be bašđ šetat sa novcem po mjestu.
Koliko usluga odvetnika da napiše ugovor?.
Temeljem ugovora o kupnji kreditom uz zalog nekretnine koja je predmet kupoprodaje u pravilu se ne može upisati vlasništvo, jer ne sadrži tabularnu izjavu (to je ono 'prodavatelj dozvoljava kupcu da u zemljišnoj knjizi upiše vlasništvo').

Ne morate uopće hodati uokolo s novcem. Možete uplatiti prodavatelju na račun u banci (po mogućnosti da su oba računa u istoj banci, tada novac sjeda odmah). Po primitku cjelokupnog iznosa, prodavatelj kod bilježnika ovjeri tabularnu ispravu.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 22:22   #93
Šta ako po primitku novca prodavatelj izađe iz banke i kaže meni se sad ne da do javnog bilježnika predomislija san se!

Mislim danas ima svakakvih situacija.

Isprika ali malo sam isfrustirrana državnom u kojom živim pa svaku situaciju uzimam za moguću.

Zadnje uređivanje omis : 18.05.2012. at 22:23. Reason: o
omis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 11:11   #94
To hoce tebe netko prevariti ili nece, nema veze s drzavom ako te prevari ti ga prijavis i tuzis. Nije neka velika mudrost.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 13:42   #95
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
To hoce tebe netko prevariti ili nece, nema veze s drzavom ako te prevari ti ga prijavis i tuzis. Nije neka velika mudrost.
Nije baš da se institucije pravne države previše trude spriječiti manipulacije - što vrijedi tužiti nekoga ako to znači deset godina sudovanja i neizvjestan rezultat?

A ponekad i sama 'država' doprinosi pravnoj nesigurnosti.
Npr. osoba koja je postupila sa povjerenjem u zemljišne knjige može ostati bez polovine kupljene nekretnine jer je Ustavni sud dao za pravo potraživati bračnu stečevinu mimo zakonskih regula.

Quote:
omis kaže: Pogledaj post
Šta ako po primitku novca prodavatelj izađe iz banke i kaže meni se sad ne da do javnog bilježnika predomislija san se!

Mislim danas ima svakakvih situacija.
Ima toliko mogućnosti da te netko 'prevesla' da ti niti dobar odvjetnik ne može uvijek pomoći.

Kod kupnje nekretnine treba baš sve provjeriti.
Najbolje je za početak popričati sa susjedima - odmah doznaš ima li oko nekretnine kakvog spora ili dubioza i kakva je osoba vlasnik. Ako je vlasnik muljator - oprez!
Ako je gradilište u građevnoj zoni, to ne znači da se na njemu može i graditi. To uvijek treba dobro provjeriti.

Zadnje uređivanje Katrin : 19.05.2012. at 14:08.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 16:31   #96
Poanta je da sto god je prepusteno samim ljudima na volju i doluku, ne moze biti 100% zagarantirano, nema tog ugovora ni tog postenja. I to nije krivnja drzave.
Inako nije tema, mozemo o tome na nekom drugom mjestu
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:42   #97
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
To hoce tebe netko prevariti ili nece, nema veze s drzavom ako te prevari ti ga prijavis i tuzis. Nije neka velika mudrost.
I te kako ima veze sa dražavom. Sav ovaj nered nije rezultat neorganiziranosti nego zato šta to nekome paše.
Nije toliko OT jer mi je bitno na osnovu nečijih iskustava isključit u startu sve moguće negativne posljedice.

Svaki savjet je dobrodošao.
omis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 18:14   #98
Quote:
omis kaže: Pogledaj post
I te kako ima veze sa dražavom. Sav ovaj nered nije rezultat neorganiziranosti nego zato šta to nekome paše.
Postoje situacije kada je netko ne svojom krivicom doveden u probleme, ali u većini slučajeva ljudi su si sami krivi - tu je Katrin u pravu. Ako potpišeš da si jamac kako da ti država pomogne?
Kada potpisuješ neki ugovor, pročitaš li i one članke sitnim slovima na drugoj strani pri dnu? Kod solemnizacije javni bilježnik te lijepo pita -'razumijete li što potpisujete?' - a velika većina kao ovce - 'Daaaa!' jer ne vide ništa drugo nego sebe u novom stanu, autu,....
Sad se bune ovi sa kreditima u švicarcima - tko ih je tjerao na tu valutu? Mislili su da su pametniji od drugih.

Kad ti netko ponudi bilo kakav ugovor na potpis, ti ga lijepo spremi, i konzultiraj se s nekim tko će ti objasniti što potpisuješ. Potpisati možeš i drugi dan.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 18:34   #99
Question Upis u zemljišne knjige nakon 23 godine

1989.g. prijateljica je kupila 120m2 dio veće parcele od dvojice suvlasnika. Napravili su kupoprodajni ugovor na listu papira i uredno potpisali (njih 2 prodavatelja, kupac i svjedok).
Kupoprodajni ugovor nije ovjeren nigdje, kao što nije niti navedena točno u njemu katastarska čestica.
Prijateljica je platila porez poreznoj upravi odmah 1989.g., ali nakon toga nije nastavila dalje upis u zemljišne knjige.
Prošle su 23 godine. Pronašla je taj kupoprodajni ugovor, te kontaktirala prodavatelje, koji sad zahtjevaju još dodatnu uplatu da bi napravili novi ugovor i ovjerili danas kod javnog bilježnika.
Pitanje je: što treba napraviti? Je li podići tužbu i protiv koga?
Ili jednostavno otići u gruntovnicu i pokušati upisati se kao vlasnik na osnovu tog starog kupoprodajnog ugovora? Što će u tom slučaju SUD tražiti?
Molim odgovore, unaprijed hvala.
__________________
Samo nemojte biti stoka sitnog zuba, zato razmisljajte!
Lijenchina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 11:07   #100
'89 za valjanost ugovora mislim da nije bila potrebna javnobiljeznicka ovjera potpisa (tek su naknadno oformljeni).

problem je što je tocno vaša prijeteljica stekla kupoprodajom, s obzirom da je vlasništvo moguće steći isključivo na cijeloj čestici, nikako da dijelu čestice (bila bi potrebna prethodna parcelacija). ukoliko je iz ugovora moguće saznati na koju se nekretninu odnosi, a prodavatelji nisu izdati tabularnu ispravu ili u ugovoru nije sadržana tabularna izjava, može tužiti radi izdavanja iste (potrebna je radi uknjižbe).

moguće je i stjecanje dosjelošću, no i tada mora postaviti tužbeni zahtjev. uzeti odvjetnika
thx 1138 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:20.