Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2017., 13:04   #521
Racuna li se zarada preko studentskog servisa u prosjek po clanu za drzavnu stipendiju?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
rbrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 16:58   #522
Zna li netko što u praksi znači sljedeća stavka kod Stipendije grada Zagreba: "Nakon završetka školovanja stipendist je obvezan zaposliti se i raditi na području Grada Zagreba odnosno, uz suglasnost davatelja Stipendije na području Republike Hrvatske, najmanje onoliko vremena koliko je primao Stipendiju.
Stipendist je dužan vratiti primljeni iznos stipendije ako ne prihvati ponuđeno zaposlenje, jednostrano raskine radni odnos prije isteka roka u kojem je dužan raditi ili ako bez opravdanog razloga i u roku ne dostavi podatke o tijeku školovanja i o zaposlenju." Nadalje, smije li se nastaviti školovanje u inozemstvu ili se mora vratiti iznos stipendije?
burke3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:53   #523
Quote:
rbrex kaže: Pogledaj post
Racuna li se zarada preko studentskog servisa u prosjek po clanu za drzavnu stipendiju?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Da
metalka64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 16:06   #524
Pozdrav
Da li možda netko zna kakva je situacija s državnim stipendijama za STEM područja? Vidim da je već izašao natječaj za državne stipendije , ali to je za socijane slučajeve, invalide i djecu branitelja... A kaj se tiče stipendije za STEM područja, u ljeti je donešen pravilnik, prije par dana i obnovljen popis studijskih programa i dalje ništa. U pravilniku piše da bi ministar do 01.10 morao "pokrenuti" stvari, ali kolko vidim ništ se ne događa...?
Ili sam negdje nešto propustio, pa ako tko ima kakvu informaciju ?
SilverB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 12:49   #525
Quote:
SilverB kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Da li možda netko zna kakva je situacija s državnim stipendijama za STEM područja? Vidim da je već izašao natječaj za državne stipendije , ali to je za socijane slučajeve, invalide i djecu branitelja... A kaj se tiče stipendije za STEM područja, u ljeti je donešen pravilnik, prije par dana i obnovljen popis studijskih programa i dalje ništa. U pravilniku piše da bi ministar do 01.10 morao "pokrenuti" stvari, ali kolko vidim ništ se ne događa...?
Ili sam negdje nešto propustio, pa ako tko ima kakvu informaciju ?
Dosla bas da pitam istu stvar.. Koliko znam oni su trebali kontaktirati potencijalne stipendiste mailom. Da li itko zna da su nekog kontaktirali?

Ja imam 143 ECTS-a pa sumnjam da cu dobiti zbog banalnosti od najvise 120 boda.. Ali jos uvijek se nadam.
nesudenaplavusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 14:21   #526
Quote:
nesudenaplavusa kaže: Pogledaj post

Ja imam 143 ECTS-a pa sumnjam da cu dobiti zbog banalnosti od najvise 120 boda.. Ali jos uvijek se nadam.
Ako sam dobro skužil pravilnik, morali bi obavijestiti SVAKOGA (mislim na studente, naravno), bez obzira na broj bodova, tim više kaj daju mogućnost studentima da u slučaju krivog izračuna mogu reagirati.... No bojim se da je to za našu državu prezahtjevno i da bude sve skupa palo u vodu.
SilverB is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 18:23   #527
Quote:
SilverB kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro skužil pravilnik, morali bi obavijestiti SVAKOGA (mislim na studente, naravno), bez obzira na broj bodova, tim više kaj daju mogućnost studentima da u slučaju krivog izračuna mogu reagirati.... No bojim se da je to za našu državu prezahtjevno i da bude sve skupa palo u vodu.
Ma sumnjam da ce svakoga obavijestiti, mislim budu one koji ostvaruju pravo pa imas 5 dana da prihvatis.
Ali sve me strah da ce se to dijelit neke interno-familijarne stipendije. Smrdi mi to cim je sve nekak iza zastora. Nikakav natjecaj, oni kakti nas kontaktiraju i to mailom, a ti cuci i cekaj..
nesudenaplavusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 15:00   #528
Quote:
nesudenaplavusa kaže: Pogledaj post
Ma sumnjam da ce svakoga obavijestiti, mislim budu one koji ostvaruju pravo pa imas 5 dana da prihvatis.
Ali sve me strah da ce se to dijelit neke interno-familijarne stipendije. Smrdi mi to cim je sve nekak iza zastora. Nikakav natjecaj, oni kakti nas kontaktiraju i to mailom, a ti cuci i cekaj..
Mda... Na žalost ništa drugo niti nemeremo napraviti. Sjedi doma i čekaj...
Ništ, ak se kaj promijeni, tj ak slučajno dođe kakav mail (moš mislit), javit ću se tu.
SilverB is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 18:02   #529
Quote:
metalka64 kaže: Pogledaj post
Da
Nije li bilo problema oko toga prosle godine ? Koliko znam do 50 000kn se ne gleda nista, a preko toga se u obzir uzima samo razlika koja ulazi u prihod.
Alfa KT is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 21:01   #530
Quote:
Alfa KT kaže: Pogledaj post
Nije li bilo problema oko toga prosle godine ? Koliko znam do 50 000kn se ne gleda nista, a preko toga se u obzir uzima samo razlika koja ulazi u prihod.
mixaš dvije različite stvari. prošle godine zarada do 50 000kn u toku godine je neoporeziva. kad pređeš to onda ti uzimaju porez,prirez itd itd. ove godine je taj iznos povečan na 60 000kn godišnje. al bez obzira kolko ti zaradiš para u toku jedne godine,porezna računa taj iznos prilikom izračuna mjesečnih primanja po članu kućanstva. i stipendije se isto računaju u primanjima po članu kućanstva. šta god ti sjedne na račun se računa.
npr ako ti u svojoj obitelji imaš primanja 1500kn po članu obitelji,što proizlazi iz plaće tvojih staraca,i ako imaju još neka primanja sastrane tipa dionice i sl., a još si i ti u toj godini prek student servisa zaradio/la npr 25 000kn, onda primanja po članu kućanstva neće bit 1500kn nego 1500+ ((25000/12 mjeseci)/broj članova u kućanstvu). Recimo da vas ima četvero u obitelji,primanja će bit 1500 + (25000/12)/4 = 1500 + 520.83 = 2020.83kn po članu kućanstva. i automatski na natječaju za državnu stipendiju imaš 300 bodova manje
metalka64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:22   #531
Bok, dakle studiram i sam se uzdržavam. Radim preko ljeta, a preko zime kako ulovim. U poreznoj sam prijavljen kao samostalan.
Sad bih se prijavio na stipendiju za studente slabijeg socio-imovinskog stanja, no koliko sam nacuo ne smijem zivjeti na istoj adresi kao roditelji da bih se prijavio kao sam svoj uzdržavatelj?
Zna li netko nesto vise?
cunka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 13:46   #532
Imam jedno pitanje u vezi potvrde za brata.

Znaci prije mjesec dana krenuo je u školu u njemackoj (trenutno je gore s starijim bratom, uskoro se bude i mama pridružila) te sada ne znam dal trebam njega staviti u izjavu o zajedničkom kućanstvu ili ne. Realno ima još prebivalište ovdje u RH, ali ne pridonosi kućanstvu i također ima prijavljeno prebivalište u njem. Znam da starijeg brata ne trebam kada se on odjavio iz RH ali nisam siguran za njega?

Te ako treba na kojem jeziku mora potvrda biti, može na njem ili ju treba prevesti?
numbers123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 16:59   #533
Quote:
cunka72 kaže: Pogledaj post
Bok, dakle studiram i sam se uzdržavam. Radim preko ljeta, a preko zime kako ulovim. U poreznoj sam prijavljen kao samostalan.
Sad bih se prijavio na stipendiju za studente slabijeg socio-imovinskog stanja, no koliko sam nacuo ne smijem zivjeti na istoj adresi kao roditelji da bih se prijavio kao sam svoj uzdržavatelj?
Zna li netko nesto vise?
nisam baš sigurna,al msm da da-moraš imat drukčije prebivalište. jer se u članove kućanstva računaju osobe koje žive na istom prebivalištu i koji su ti srodni
al msm,ak su ti primanja po članu kućanstva manja od nekih 2100 i nešto kn mjesečno,mislim da se svejedno možeš prijavit na taj natječaj. ništa te ne košta da ispuniš onaj obrazac na internetu
metalka64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 19:07   #534
Quote:
metalka64 kaže: Pogledaj post
nisam baš sigurna,al msm da da-moraš imat drukčije prebivalište. jer se u članove kućanstva računaju osobe koje žive na istom prebivalištu i koji su ti srodni
al msm,ak su ti primanja po članu kućanstva manja od nekih 2100 i nešto kn mjesečno,mislim da se svejedno možeš prijavit na taj natječaj. ništa te ne košta da ispuniš onaj obrazac na internetu
Hmm, a i nema mi to baš neke logike.
Kakva je onda situacija u stambenim zgradama, tu svi imaju isto prebivalište. Po čemu se onda takva zgrada razlikuje od kuće gdje sam ja na jednom katu a roditelji na drugom?

Zadovoljavam
Ja sam malo kasnije upisao faks, a prije toga radio, te se svojim roditeljima ne vodim kao porezna olakšica već preko 5 godina.
cunka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 14:59   #535
Quote:
cunka72 kaže: Pogledaj post
Hmm, a i nema mi to baš neke logike.
Kakva je onda situacija u stambenim zgradama, tu svi imaju isto prebivalište. Po čemu se onda takva zgrada razlikuje od kuće gdje sam ja na jednom katu a roditelji na drugom?

Zadovoljavam
Ja sam malo kasnije upisao faks, a prije toga radio, te se svojim roditeljima ne vodim kao porezna olakšica već preko 5 godina.
pa nemaju isto prebivalište jer je svaki stan jedan stambeni prostor. jer msm da se stanovi vode kao posebne jedinice
gle-ako ti živiš u istom stambenom prostoru kao i tvoji roditelji,i braća/sestre,bake/djedovi i ostali rođaci(ako živite zajedno),onda njihovi prihodi(od onih koji ih imaju) pridonose mjesečnim prihodima kućanstva. ako ti živiš samostalno u nekom stambenom prostoru,znači da se sam uzdržavaš,i samo tvoji prihodi se računaju. stvar je u prebivalištu,ne boravištu. moraš imat drukčije prebivalište od roditelja. jer na prebivalištu živi kućanstvo
msm da se oko toga trebaš raspitat u poreznoj ili u mup-u kako se ti točno vodiš u prebivalištu i s kim
ili jednostavno ispuni 2 obrasca,jedan na kojem se tvoji roditelji vode kao članovi kućanstva,i jedan na kojem se ti sam uzdržavaš,pa češ vidit kojeg će prihvatit,a kojeg će odbit kad izađu rezultati
metalka64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 21:39   #536
Quote:
metalka64 kaže: Pogledaj post
pa nemaju isto prebivalište jer je svaki stan jedan stambeni prostor. jer msm da se stanovi vode kao posebne jedinice
gle-ako ti živiš u istom stambenom prostoru kao i tvoji roditelji,i braća/sestre,bake/djedovi i ostali rođaci(ako živite zajedno),onda njihovi prihodi(od onih koji ih imaju) pridonose mjesečnim prihodima kućanstva. ako ti živiš samostalno u nekom stambenom prostoru,znači da se sam uzdržavaš,i samo tvoji prihodi se računaju. stvar je u prebivalištu,ne boravištu. moraš imat drukčije prebivalište od roditelja. jer na prebivalištu živi kućanstvo
msm da se oko toga trebaš raspitat u poreznoj ili u mup-u kako se ti točno vodiš u prebivalištu i s kim
ili jednostavno ispuni 2 obrasca,jedan na kojem se tvoji roditelji vode kao članovi kućanstva,i jedan na kojem se ti sam uzdržavaš,pa češ vidit kojeg će prihvatit,a kojeg će odbit kad izađu rezultati
Razumijem, hvala ti na pomoći.
cunka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 01:17   #537
Ekipa,

Dal i kod ove STEM stipendije vrijedi da ako ju primam recimo godinu dana , moram godinu dana nakon zavrsetka faksa bit zaposlen u hrv? ili bas u Zagrebu , ili nis od tog i mogu odjebat ako hocu
MarioZGS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 18:20   #538
Evo, izgleda da je ipak nekaj krenulo, ali očito korak po korak. Sin mi je brucoš na FER-u i dobio je obavijest da provjeri podatke na https://stemstipendije.mzo.hr/. No, kći je na PMF-u i za sad nije dobila obavijest. Pošto je obavijest (mail) došao od strane fakulteta, pretpostavljam da onda ovisi od faksa do faksa kad budu poslali.
SilverB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 22:31   #539
Obavijesti ne salju fakulteti već MZO
hERODPU is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 10:30   #540
Quote:
hERODPU kaže: Pogledaj post
Obavijesti ne salju fakulteti već MZO
Ne znam za ostale, al FERovcima je obavijest stigla s "From: Web FER-a <[email protected]>"
SilverB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.