Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2009., 20:06   #1
Islamsko bankarstvo

Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Sto islam moze ponuditi svijetu?
Za pocetak ukidanje kamata....
Da. Imamo i u SZ ukaza da ne treba uzimati kamatu. Svakako da su banke generatori ekonomskih problema i da razvoj treba da se temelji na realnim osnovama; da se razvija čovjek i poduzeće sa onim što ima.
Slap. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 20:30   #2
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Muslimanima je dozvoljeno da se zene Ehli-Kitabijkama, tj. Sljedbenicima Knjige, odnosno krscankama i zidovkama...
A obrnuto,muslimankama za kršćane?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 04:05   #3
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A obrnuto,muslimankama za kršćane?
Nije.
.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 04:23   #4
Quote:
Slap. kaže: Pogledaj post
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Sto islam moze ponuditi svijetu?
Za pocetak ukidanje kamata....
Da. Imamo i u SZ ukaza da ne treba uzimati kamatu. Svakako da su banke generatori ekonomskih problema i da razvoj treba da se temelji na realnim osnovama; da se razvija čovjek i poduzeće sa onim što ima.
ohoooo, pa sad se sjetismo SZ-a?!

(nakon toliko omalovažavanja istoga?!)
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 06:20   #5
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
ohoooo, pa sad se sjetismo SZ-a?!

(nakon toliko omalovažavanja istoga?!)
Ja znam odvajati kukolj od žita. To je dakako problem mnogima kada otvore Bibliju te ne znadu uvidjeti što je proročkoj riječi dodato ili oduzeto.

Recimo da si ti u problemu što se tiče Kurana koji zapovjeda da treba ubiti onog tko napusti islam. Nije lako slijediti kuran u potpunosti,jel da?
Slap. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 07:34   #6
Quote:
Slap. kaže: Pogledaj post
Ja znam odvajati kukolj od žita. To je dakako problem mnogima kada otvore Bibliju te ne znadu uvidjeti što je proročkoj riječi dodato ili oduzeto.

Recimo da si ti u problemu što se tiče Kurana koji zapovjeda da treba ubiti onog tko napusti islam. Nije lako slijediti kuran u potpunosti,jel da?
ne zapovijeda.
izgleda da je lakse mlatiti nebuloze nego ga procitati.
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 08:49   #7
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Nije.
.
Nije dozvoljeno ili nije zabranjeno?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 12:12   #8
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Da izjednacavam moral i islam, bez Boga nema govora o moralu, jer moral je druga rijec za sveto(a bez svetog se ne moze zamisliti covjek, tj otkad je covjeka od tad je svetoga i obrnuto).
Medjutim kada mi govorimo o islamu govorimo o njegovim pocelima, i nacinu kako se oni nastoje zivjeti, tj nacinu kako ih se pridrzavati.(u sam islam je utkana varijabilnost koja ne remeti trajnost, niti unosi promjene po pitanju vjerovanja....to je nekome van islama jako tesko shvatiti, pa cak i nama muslimanima to zna predstavljati problem).Mi kad govorimo o islamu ne govorimo o danasnjim islamskim zemljama, jer tih 'islamskih zemalja' i nema , to je podmetnuto kukavicije jaje, jer ako je Jedan Bog za muslimane samo moze biti jedan Kalifat i jedan Kalifa.Je neko ce reci to je teokracija, ali nema to veze sa teokracijom, to su 'zapadni' termini, u islamu shura je savjetodavno tijelo npr koje bi trebalo skupa sa Kalifom da iznalazi rijesenja za goruce probleme islamske zajednice, tj traziti rijesenja koja su od koristi svima.
Ukratko, ovo o čemu ja govorim je, po tebi, nemoguće iz razloga što bi "ostatak svijeta" morao prihvatiti islamski moral, koji je, po tebi, izjednačen s vjerom, a s tim, implicitno, i islamsku vjeru. Što je s muslimanima nevjernicima? Imaju li oni kakav moral? Postoje li takvi ljudi uopće u islamskom svijetu?
Quote:
Sto islam moze ponuditi svijetu?
Za pocetak ukidanje kamata.Pitanje je moze li to svijet 'podnijeti'(mislim na danasnji moderni svijet, ukljucujuci i tzv danasnje islamke drzave)
Kamata je cijena novca na tržištu, i ponaša se kao i svaka druga roba.
Zanimljivo. Ne poznajem ni jednu islamsku zemlju gdje su ukinute kamate.
Možda nisam u pravu? Ispravi me i poduči.
Gdje se u svijetu može dobiti novac, a da se ne plati kamata?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 12:57   #9
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post

Kamata je cijena novca na tržištu, i ponaša se kao i svaka druga roba.
Zanimljivo. Ne poznajem ni jednu islamsku zemlju gdje su ukinute kamate.
Možda nisam u pravu? Ispravi me i poduči.
Gdje se u svijetu može dobiti novac, a da se ne plati kamata?
a gle, oni kamatu na kredit u islamskoj banci ne zovu kamata vec NAGRADA...sto ce reci.. kad bi zagrebacka banka svoju kamatu na kredit odjednom prozvala nagrada postala bi automatski moralna i muslimanima prihvatljiva
to sto se radi o potpuno jednakom iznosu.. to su vec detalji... ali u islamu nema KAMATA (kod njih se to malo drugacije zove )

recimo ni englezi nemaju kamatu.. oni imaju INTREST ....francuzi isto.. kod njih je to Intérêts .... kad bolje pogledas... samo hrvati imaju kamatu.... kod drugih toga nema )))))
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 13:08   #10
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
a gle, oni kamatu na kredit u islamskoj banci ne zovu kamata vec NAGRADA...sto ce reci.. kad bi zagrebacka banka svoju kamatu na kredit odjednom prozvala nagrada postala bi automatski moralna i muslimanima prihvatljiva
to sto se radi o potpuno jednakom iznosu.. to su vec detalji... ali u islamu nema KAMATA (kod njih se to malo drugacije zove )

recimo ni englezi nemaju kamatu.. oni imaju INTREST ....francuzi isto.. kod njih je to Intérêts .... kad bolje pogledas... samo hrvati imaju kamatu.... kod drugih toga nema )))))
jest', jest', i dividenda je kamata, samo ekonomisti to ne znaju
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 13:12   #11
Quote:
Slap. kaže: Pogledaj post
Ja znam odvajati kukolj od žita. To je dakako problem mnogima kada otvore Bibliju te ne znadu uvidjeti što je proročkoj riječi dodato ili oduzeto.
ih. ih.. znaš razdvojiti kukolj od žita u Pismu a ne znaš skužit što je to offtopic?

Quote:
Slap. kaže: Pogledaj post
Recimo da si ti u problemu što se tiče Kur'ana koji zapovjeda da treba ubiti onog tko napusti islam
A gdje se to zapovijeda?

Quote:
Slap. kaže: Pogledaj post
Nije lako slijediti Kur'an u potpunosti, jel da?
Kako kome.

I znači u NZ nema ništa o lihvarenju (kamatarenju) tom gnusnom grijehu?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 13:16   #12
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
jest', jest', i dividenda je kamata, samo ekonomisti to ne znaju
da, bas zanimljivo

odes u zabu i pitas za kredit... izracunaju ti koliko ce biti kamata na to i dobijes konacnu cifru koju ces morati vratiti

onda dodjes u muslimansku banku i ne pise nigdje da ima kamata, ali postoji neka cifra uz koju pise nagrada koja je zacudo ista onoj sifri u zabi uz koju stoji rijec kamata.... krajnji iznos koji ces vratiti banci je jednak.. ali super je da kamate nigdje nema

forma zadovoljena, banka ponosna na sebe sto ne racuna kamatu... muslimani odusevljeni jer nece placati kamatu na kredit

a nagrada? pa to je valjda nagrada banci sto ne racuna kamate
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 13:28   #13
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
da, bas zanimljivo

odes u zabu i pitas za kredit... izracunaju ti koliko ce biti kamata na to i dobijes konacnu cifru koju ces morati vratiti

onda dodjes u muslimansku banku i ne pise nigdje da ima kamata, ali postoji neka cifra uz koju pise nagrada koja je zacudo ista onoj sifri u zabi uz koju stoji rijec kamata.... krajnji iznos koji ces vratiti banci je jednak.. ali super je da kamate nigdje nema

forma zadovoljena, banka ponosna na sebe sto ne racuna kamatu... muslimani odusevljeni jer nece placati kamatu na kredit

a nagrada? pa to je valjda nagrada banci sto ne racuna kamate
dzaba ti sarkazam, on ne moze prikriti tvoje neznanje.

nauci razliku izmedju kamate i dividende. u ekonomiji je to kao nebo i zemlja. dok, za potrebe forumskog palamudjenja, nebo i zemlja se mogu dodirivati tamo u horizontu
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 13:55   #14
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
dzaba ti sarkazam, on ne moze prikriti tvoje neznanje.

nauci razliku izmedju kamate i dividende. u ekonomiji je to kao nebo i zemlja. dok, za potrebe forumskog palamudjenja, nebo i zemlja se mogu dodirivati tamo u horizontu
micek... pitaj covjeka koji vraca lovu banci jel mu bitno kak se kaj zove ili koliko love mora pljunuti koji mjesec (i sveukupno na kraju)

to sto se nesto tu reklamira kao jako moralno i bla bla, u praksi apsolutno ne cini nikakvu razliku

ali ipak je ljudima bitnija forma od sustine... jelda sarlatan?
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 14:01   #15
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
I znači u NZ nema ništa o lihvarenju (kamatarenju) tom gnusnom grijehu?
Jedno je lihvarenje i varanje, a drugo normalna zarada uslijed bavljenja trgovinom (hint - prispodoba o talentima).

Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
dzaba ti sarkazam, on ne moze prikriti tvoje neznanje.

nauci razliku izmedju kamate i dividende. u ekonomiji je to kao nebo i zemlja. dok, za potrebe forumskog palamudjenja, nebo i zemlja se mogu dodirivati tamo u horizontu
O čemu onda, po tebi, žive te banke? Ako obrću samo sredstva svojih korisnika bez ikakve naknade, i usput plaćaju euribor europskim i svjetskoj banci za konverziju i otkup tečaja, te kamate na posudbu svojih sredstava? Bit će od dobrote.

Drugi dan bi stavljali ključ u bravu.
Ne treba ti mnogo misliti da se radi o kamufliranom palamuđenju.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 14:03   #16
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
micek... pitaj covjeka koji vraca lovu banci jel mu bitno kak se kaj zove ili koliko love mora pljunuti koji mjesec (i sveukupno na kraju)

to sto se nesto tu reklamira kao jako moralno i bla bla, u praksi apsolutno ne cini nikakvu razliku

ali ipak je ljudima bitnija forma od sustine... jelda sarlatan?

razlika je u sredstvu i to je ogromna razlika. ako od tebe trazim pet maraka, ti mi ih mozes dati iz novcanika, a mozes i ubiti nekog, oteti iz njegovog novcanika i dati ih meni.

zao mi je sto me nivo apstrakcije ovog tvog zadnjeg posta tjera da ovoliko banalizujem.
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 14:04   #17
Možda griješim, ali, čini mi se, da tema ide nekako u krivom smjeru.
Nisu važne kamate (to je ekonomski pojam). Nije odgovoreno (prodiskutirano) na puno važnija pitanja.
Koje bi to spojnice bile od strane islama da bi sutra, nadamo se, jedna Turska jednakopravno sudjelovala u EZ, te da bi njena kultura (vjera, običaji, arhitektura, knjževnost.....) bila neodvojivi dio europske kulture.
Zasigurno ne možeš ući u Europu i reći "znate mi ćemo ukinuti kamate jer naša vjera zabranjuje lihvarstvo".
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 14:04   #18
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Jedno je lihvarenje i varanje, a drugo normalna zarada uslijed bavljenja trgovinom (hint - prispodoba o talentima).



O čemu onda, po tebi, žive te banke? Ako obrću samo sredstva svojih korisnika bez ikakve naknade, i usput plaćaju euribor europskim i svjetskoj banci za konverziju i otkup tečaja, te kamate na posudbu svojih sredstava? Bit će od dobrote.

Drugi dan bi stavljali ključ u bravu.
Ne treba ti mnogo misliti da se radi o kamufliranom palamuđenju.
zive od profita kao preduzetnicke dobiti, a ne kamate kao cijene novca u vremenu. u islamu je zabranjena kamata, a ne profit. za razliku izmedju to dvoje slobodno proguglaj.
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 14:06   #19
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
razlika je u sredstvu i to je ogromna razlika. ako od tebe trazim pet maraka, ti mi ih mozes dati iz novcanika, a mozes i ubiti nekog, oteti iz njegovog novcanika i dati ih meni.

zao mi je sto me nivo apstrakcije ovog tvog zadnjeg posta tjera da ovoliko banalizujem.
Razlika u sredstvu?

Onda te banke kreću i završavaju godine u minusu

Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
zive od profita, a ne kamate. u islamu je zabranjena kamata, a ne profit. za razliku izmedju to dvoje slobodno proguglaj.
Kako će ostvariti profit? Daj malo razmisli... što je u osnovi kamata? To je naknada za posuđena sredstva i sredstvo stjecanja PROFITA.

Meni ne treba guglati, hvala lijepa.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 14:12   #20
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
razlika je u sredstvu i to je ogromna razlika. ako od tebe trazim pet maraka, ti mi ih mozes dati iz novcanika, a mozes i ubiti nekog, oteti iz njegovog novcanika i dati ih meni.

zao mi je sto me nivo apstrakcije ovog tvog zadnjeg posta tjera da ovoliko banalizujem.
koliko god ti tu palamudio, opravdavao i relativizirao, svodi se na isto

covjek je malo vise rekao da je to cijena novca... cijena novca kako god je ti nazivao je ono sto ce krajnji korisnik platiti... ako njemu dodje na isto... a samo se drugacije zove.. znaci da je sve samo stvar forme


i ne moras biti ni advokat ni ekonomist da to uvidis...... dovoljno je biti ne zaslijepljen formom
satori is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:18.