Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2009., 04:28   #1
Računanje stupnja srodstva

Nedavno sam upoznala ljude za koje sam saznala da su mi rođaci i sada me zanimaju u kojem smo koljenu. Moja mama i njihov tata su bratić i sestrična, znači djeca dva brata. Istraživala sam po internetu,e sad ako računamo po Computatio naturali po pobočnoj liniji i ako sam dobro izračunala onda smo u petom koljenu a ako računam po Computatio civilis ma tu sam se izgubila, uglavnom zanima me Computatio naturali jer crkva računa po tome..
ivana2009 is offline  
Old 07.07.2009., 04:45   #2
jel ti se neki od njih svidja XD pa je zurka?=)
padmé_amidala is offline  
Old 07.07.2009., 13:58   #3
hehema ne, nego smo mi počeli pričati tako o rodbinskim vezama i potekla priča o koljenima pa me čisto zanima... (a u pitanju su i sestrične ne samo bratići) a dotičnog bratića sam namjenila najboljoj prijateljici pa tko zna jednog dana
Zar nitko ne zna? dajte ljudi pomozite
ivana2009 is offline  
Old 07.07.2009., 14:25   #4
Prema computatio civilis stupanj srodstva računa se prema pravlu: kolko poroda, toliko stupnjeva. Kod pobočnog srodstva uzimaju se u obzir obje linije, osim rođenja zajedničkog pretka. Dakle, prema computatio civilis, vi ste u 6. stupnju srodstva.

Prema computatio naturalis, stupanj srodstva u pobočnoj linji računa se uzimajući u obzir porode u samo jednoj liniji, a, ukoliko linje nisu jednake, računa se broj poroda u dužoj liniji. Znači, prema computatio naturalis, vi ste u 3. stupnju srodstva.
__________________
A te che sei, semplicemente sei...
Kumpirić is offline  
Old 07.07.2009., 14:29   #5
Thanks
ivana2009 is offline  
Old 07.07.2009., 14:32   #6
Ma nema frke.
__________________
A te che sei, semplicemente sei...
Kumpirić is offline  
Old 07.07.2009., 14:39   #7
Računanje krvnog srodstva (lat. computatio) je razvrstavanje krvnih srodnika po linijama (lozama) i stupnjevima. U našem pravu primjenjuje se tzv. computatio civilis, i ono se razlikuje od „narodskog“ računanja srodstva.
Postoje dvije linije:
a) uspravna (linea recta), osobe koje potječu jedna od druge , npr.u 1.st.srodstva su roditelj i dijete, u 2.stupnju srodstva su djed/baka i unuk, te
b) pobočna linija (linea transversa) – imaju zajedničkog pretka ; ovdje ne postoji 1.stupanj srodstva, pa su braća i sestre u 2.st. srodstva, nećak i stric u trećem, bratići u četvrtom itd.

Čini mi se da je granica za stupanje u brak 4.stupanj pobočne linije -bratić i sestrična- nakon toga ne postoji zapreka za sklapanje braka.
Ali, netko tko se bavi obiteljskim pitanjima će ti znati bolje odgovoriti.
croshtula is offline  
Old 07.07.2009., 17:42   #8
Quote:
croshtula kaže: Pogledaj post
Računanje krvnog srodstva (lat. computatio) je razvrstavanje krvnih srodnika po linijama (lozama) i stupnjevima. U našem pravu primjenjuje se tzv. computatio civilis, i ono se razlikuje od „narodskog“ računanja srodstva.
Postoje dvije linije:
a) uspravna (linea recta), osobe koje potječu jedna od druge , npr.u 1.st.srodstva su roditelj i dijete, u 2.stupnju srodstva su djed/baka i unuk, te
b) pobočna linija (linea transversa) – imaju zajedničkog pretka ; ovdje ne postoji 1.stupanj srodstva, pa su braća i sestre u 2.st. srodstva, nećak i stric u trećem, bratići u četvrtom itd.

Čini mi se da je granica za stupanje u brak 4.stupanj pobočne linije -bratić i sestrična- nakon toga ne postoji zapreka za sklapanje braka.
Ali, netko tko se bavi obiteljskim pitanjima će ti znati bolje odgovoriti.
onda su oni meni 4 stupanj, da je 4 stupanj granica,e sad se pitam da li računaju i 4 stupanj da se nesmije ili ne?
ivana2009 is offline  
Old 07.07.2009., 21:07   #9
Pobočno srodstvo - računanje

COMPUTATIO CIVILIS

BRAT - SESTRA - 2. stupanj
STRIC - NEĆAK - 3. stupanj
BRATIĆ - SESTRIČNA - 4. stupanj
BRATIĆ - SESTRIČNINA DJECA - 5. stupanj
BRATIĆEVA DJECA - SESTRIČNINA DJECA - 6.stupanj
itd.


COMPUTATIO NATURALIS

BRAT - SESTRA - 1. stupanj
STRIC - NEĆAK - 2. stupanj
BRATIĆ - SESTRIČNA - 2. stupanj
BRATIĆ - SESTRIČNINA DJECA - 3. stupanj
BRATIĆEVA DJECA - SESTRIČNINA DJECA - 3. stupanj
itd.

Brak među srodnicima nije dozvoljen do zaključno 4. stupnja srodstva. Naše pravo primjenjuje computatio civilis, dakle, ako sam dobro razumila, vi ste u 6. stupnju srodstva i nema zapreka za brak. Što se tiče crkvenog sklapanja braka, nisam upućena.
__________________
A te che sei, semplicemente sei...

Zadnje uređivanje Kumpirić : 07.07.2009. at 21:12.
Kumpirić is offline  
Old 07.07.2009., 21:10   #10
Prema Obiteljskom zakonu:

Članak 28.
(1) Brak ne mogu međusobno sklopiti krvni srodnici u ravnoj lozi, a u pobočnoj lozi sestra i brat, polusestra i polubrat, dijete sa sestrom ili polusestrom ili bratom ili polubratom svojega roditelja, djeca sestara i braće te polusestara i polubraće.


Dakle, zaključno 4 stupanj ne smije sklapati brak
Suey is offline  
Old 08.07.2009., 00:55   #11
Hvala na objašnjenjima
ivana2009 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:17.