Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2006., 18:27   #1
Izolacija potkrovlja

Ajde da Vas čujem mudre glave kako izvest izolaciju potkrovlja između rogova? Koliko debela treba bit? Šta stavit da je najbolje u odnosu uloženog i dobivenog? Vaša iskustva ako naravno neko ima da je radio potkrovlje.
grgaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 20:08   #2
tek kada budeš stavio jedan metar izolacije može reći da si napravio posao, sve ostalo je varaš guzicu da jedeš kobasicu.
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 09:01   #3
Quote:
grgaa kaže:
Ajde da Vas čujem mudre glave kako izvest izolaciju potkrovlja između rogova? Koliko debela treba bit? Šta stavit da je najbolje u odnosu uloženog i dobivenog? Vaša iskustva ako naravno neko ima da je radio potkrovlje.
Da nebude previse pametovanja najbolje;
www.termika.hr ( obavezno procitaj pitanja i odgovore, sve ces saznati)
ili www.isover.hr
__________________
Živjet ću sve do svoje smrti
marijoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 09:13   #4
Quote:
droljko kaže:
tek kada budeš stavio jedan metar izolacije može reći da si napravio posao, sve ostalo je varaš guzicu da jedeš kobasicu.
Potpis!
Ja imam vunu 10cm iznad knaufa i poljeti kad udari sunce je opako...ali zato opalis klimu i dobro je...
Cigla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 09:39   #5
potpisujem marijoj
__________________
znam da nista neznam
passat_karavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 10:17   #6
ja volem da pametujem, pa ću odgovorit 15 cm je nekakav minimum, 20 cm nije loše. to moguće ne stane između rogova pa moraš ići s podlogom ispod (knauf ploče ili daskanje). svakako staviti parnu branu s donje strane izolacije (alu folija, pe folija) jer će inače doći do kondenzacije u vuni i ode izolacijsko svojstvo...
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 00:12   #7
Je li centimetraza mjera za odredjivanje toplinskih karakteristika izolacije?
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 09:01   #8
ja imam podaskan krov,tervol 20cm,prvih 10cm tervola izmedju rogova,a drugih 10cm sam spustio sa rigips plocama i po ljetu je pakao!
potkrovlje je potkrovlje bez obzira na izolaciju....
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 10:29   #9
Quote:
spoki007 kaže:
ja imam podaskan krov,tervol 20cm,prvih 10cm tervola izmedju rogova,a drugih 10cm sam spustio sa rigips plocama i po ljetu je pakao!
potkrovlje je potkrovlje bez obzira na izolaciju....
da li imaš parnu branu ispod tervola?
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 11:09   #10
Quote:
spoki007 kaže:
ja imam podaskan krov,tervol 20cm,prvih 10cm tervola izmedju rogova,a drugih 10cm sam spustio sa rigips plocama i po ljetu je pakao!
potkrovlje je potkrovlje bez obzira na izolaciju....

jel imas provjetravani krov ili ne??
__________________
znam da nista neznam
passat_karavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 11:12   #11
Quote:
georgeWtheNuclear kaže:
Je li centimetraza mjera za odredjivanje toplinskih karakteristika izolacije?
da izolacijska svojstva direktno ovise o "centimetrazi"
__________________
znam da nista neznam
passat_karavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 11:53   #12
Quote:
spoki007 kaže:
ja imam podaskan krov,tervol 20cm,prvih 10cm tervola izmedju rogova,a drugih 10cm sam spustio sa rigips plocama i po ljetu je pakao!
potkrovlje je potkrovlje bez obzira na izolaciju....
ha ha ha konačno netko iskren, ma jasno kao što je podrum uvijek podrum tako je i tavan uvijek tavan koliko god mi o tome ćutali.

No postoji dokazano rješenje 1 m ili 1000 mm kako vam draže
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 12:04   #13
Quote:
zed_alive kaže:
da li imaš parnu branu ispod tervola?
slijed:
crijep-letva-terpapir-daska-rog-izmedju rogova 10cm tervola + dodatnih 10cm tervola-pe folija-12,5mm rigips ploce
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 12:56   #14
Quote:
spoki007 kaže:
slijed:
crijep-letva-terpapir-daska-rog-izmedju rogova 10cm tervola + dodatnih 10cm tervola-pe folija-12,5mm rigips ploce
to je sve korektno
stvar je u tome da će u potkrovlju biti vruće bez obzira koliko je debela izolacija (pa makar bila i metar) i tu nema pomoći osim naravno klime, ali će se barem zimi smanjiti potrošnja za grijanje..
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 13:11   #15
Quote:
spoki007 kaže:
slijed:
crijep-letva-terpapir-daska-rog-izmedju rogova 10cm tervola + dodatnih 10cm tervola-pe folija-12,5mm rigips ploce
Kad je radjeno potkrovlje?
Inace trebalo bi ici;
crijep-letva-kontra letva-paropropusna folija-daska-minimalno 2 cm prostora izmedju daske i izolacija ( ventilirajuci sloj)-izolacija-kotra izolacija ( preko rogova) - folija - knauf/rigips/ili lamperija
__________________
Živjet ću sve do svoje smrti
marijoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 13:13   #16
A kakva je situacija zimi, evo ide sezona.

Jeli 10 cm tervola dovoljna izolacija.
kuku is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 13:44   #17
Quote:
kuku kaže:
A kakva je situacija zimi, evo ide sezona.

Jeli 10 cm tervola dovoljna izolacija.
zakon fizike,topliji zrak(kako ljeti tako i zimi)odlazi u visinu,malo otvorim vrata na stepenicama za potkovlje i fijuuuuu,za cas zagrijem.....

a mama i tata istu foru naprave sa podrumskim vratima(dolje je smjestena pec za centralno na drva pa je podrum isto zagrijan tijekom zime)
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 13:57   #18
Quote:
kuku kaže:
A kakva je situacija zimi, evo ide sezona.

Jeli 10 cm tervola dovoljna izolacija.
vele da nije nekaj. toplina ide prema gore, a ti za razliku od zidova, osim tog tervola nemaš baš niš...

@marijoj: mislim da ti ne treba ventiliranje kad imaš parnu branu, jer zahvaljujući njoj ne bi smjelo biti kondenzacije u krovištu (a koja je tako karakteristična za klasična krovišta)
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 14:12   #19
Quote:
zed_alive kaže:
vele da nije nekaj. toplina ide prema gore, a ti za razliku od zidova, osim tog tervola nemaš baš niš...

@marijoj: mislim da ti ne treba ventiliranje kad imaš parnu branu, jer zahvaljujući njoj ne bi smjelo biti kondenzacije u krovištu (a koja je tako karakteristična za klasična krovišta)
parna brana sprijecava paru/vlagu iz prostora da dodje do vune. a sto je sa vlagom do koje dolazi kod sudaranja toplog i hladnog zraka u vuni? za to sluzi ventilirajuci sloj: da prozracuje vunu i cuva njena svojstva. Ako bi vuna skupljala vlagu u sebi brzo bi izgubila svojstva. Najbitnija stvar za ugodno potkrovlje ljeti ( osim debljine izolacije, naravno) je provjetravanje izolacije i pokrova. Zracne struje koje se stvaraju izmedju letvi i kotraletvi ( ulaze kroz mrezice kod zljebova a izlaze kroz zracnike) hlade pokrov kad se ljeti uzari i tako se ne prenosi toplina na daske/izolaciju/potrovlje a ventilirajuci sloj izmedju vune i dasaka sluzi za prozracivanje vune.
__________________
Živjet ću sve do svoje smrti
marijoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 15:30   #20
Quote:
marijoj kaže:
parna brana sprijecava paru/vlagu iz prostora da dodje do vune. a sto je sa vlagom do koje dolazi kod sudaranja toplog i hladnog zraka u vuni? za to sluzi ventilirajuci sloj: da prozracuje vunu i cuva njena svojstva. Ako bi vuna skupljala vlagu u sebi brzo bi izgubila svojstva. Najbitnija stvar za ugodno potkrovlje ljeti ( osim debljine izolacije, naravno) je provjetravanje izolacije i pokrova. Zracne struje koje se stvaraju izmedju letvi i kotraletvi ( ulaze kroz mrezice kod zljebova a izlaze kroz zracnike) hlade pokrov kad se ljeti uzari i tako se ne prenosi toplina na daske/izolaciju/potrovlje a ventilirajuci sloj izmedju vune i dasaka sluzi za prozracivanje vune.
slažem se za vlagu, ali koliko sam shvatio tu priču, glavni je uzrok te vlage kondenzacija. inače (uz uvjet da ništa ne promoči) ti u materijalu bi trebao imati jedino koncentraciju vlage kakva je i u zraku.

međutim ako proračunaš građevinsku fiziku za krov, onda skužiš da se često događa da u drvenoj konstrukciji dolazi do kondenzacije, zbog otežane difuzije vlage u odnosu na distribuciju temperaturne razlike kroz slojeve krovišta (znam, nespretno ovo objašnjavam). a u krovištu se to događa mislim radi terpapira, koji pokušava biti sloj koji bi idealno bio vodonepropustan, a paropropustan, no ne uspijeva to u potpunosti.

i onda ti se dogodi kondenzacija u daskanju i gredama. i da bi to neutralizirao, potrebno je provjetravanje, ovako kako ti opisuješ.

inače koliko se sjećam postoje mislim one tyvek folije koje su kvalitetnije od ter-papira. one su mislim bolje paropropusne

a kad staviš kamenu vunu parnu branu dispod (PE ili alu folija), onda promijeniš distribuciju difuzije vlage koja se najvećim dijelom zaustavlja na točki praktički najviše temperature, i to je dobro. spriječavaš kondenzaciju.
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.