Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2012., 09:20   #81
Quote:
odile kaže: Pogledaj post
A što je s Novom Kaledonijom? Moći ćemo i tamo bez problema?
Ne, oni imaju poseban status i nisu dio EU niti Schengena.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 04:26   #82
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
A Faklandsko otočje?
i Grenland?
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 10:09   #83
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
A Faklandsko otočje?
Nebitno za ovu raspravu jer do Falklanda se u civilnom prijevozu može doputovati samo iz Čilea, avionskom linijom jednom tjedno. Alternativa je vojni prijevoz izravnom linijom iz vojne baze Brize Norton kraj Oxforda koja leti čini mi se 3 puta tjedno sa međuslijetanjem u Asuncionu. Da bi se ukrcao na taj let ionako moraš imati suglasnost Vlade Falklanda (koja jedina prodaje avionske karte civilima za taj let), pa zatim britanskog ministarstva vanjskih poslova te u konačnici moraš proći i sigurnosnu provjeru britanske vojske. I onda sve to jako skupo platiti (za utjehu možeš ponijeti i 75 kilograma prtljage, neusporedivo sa onih bijednih 20 kilograma koje dopuštaju komercijalne avio-kompanije )
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 11:18   #84
Pozdrav. Čitala sam malo ovu temu, ali nisam našla odgovor na svoje pitanje.

Ove godine bi trebala u London, sljedeće u Pariz. Problem je što mi je putovnica davnih dana istekla pa mi se sad postavlja pitanje hoću li lijepo baciti 400kn u zrak ako je napravim za 2 putovanja, a nakon 1.7. je neću trebati. U biti, ono što me više muči od tih 400kn je hoće li se isprave posve mijenjati čim uđemo u Uniju, zbog čega bi trebala još love bacit na nove isprave s kojima ću moći putovati?
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 13:14   #85
Trebat će ti za ostatak svijeta jer se nikad ne zna.
Neće se mjenjati jer su tek došle nove.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:18   #86
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Trebat će ti za ostatak svijeta jer se nikad ne zna.
Neće se mjenjati jer su tek došle nove.
Putovnica će se mijenjati.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 15:20   #87
U vezi putovnica

Bila sam neki dan u policiji, radila sam novu putovnicu jer mi stara ističe u siječnju, a često putujem u EU. budući da imaju to neko pravilo da kad ulaziš u EU putovnica ti mora još 3 mjeseca vrijediti nisam imala izbora. Isto sam se pitala, što ako sad platim za novu, pa onda za 8 mjeseci opet.
Pitala sam ženu na šalteru i ona je rekla da mi koji imamo biometrijske putovnice nećemo trebati novu putovnicu kad HR uđe u EU.
Ne znam koliko je to pouzdano ali tako je rekla.
wilkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 15:57   #88
Da, ali to svejedno znači da mi putovnica neće trebati osim ako ne idem u zemlje izvan EU i preko bare, što nisam namjeravala daj mi samo molim te, može i u privatne poruke, napiši koliko točno košta, odnosno jesi dizala žurno ili normalnim putem, da ne budemo sankcionirane. Kretenski, trebali su napraviti nešto za nas u takvoj situaciji, da ne bacamo pare bzvz, al eto...

Inače, hvala svima na odgovorima.
Patuljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 16:00   #89
Quote:
wilkie kaže: Pogledaj post
Bila sam neki dan u policiji, radila sam novu putovnicu jer mi stara ističe u siječnju, a često putujem u EU. budući da imaju to neko pravilo da kad ulaziš u EU putovnica ti mora još 3 mjeseca vrijediti nisam imala izbora. Isto sam se pitala, što ako sad platim za novu, pa onda za 8 mjeseci opet.
Pitala sam ženu na šalteru i ona je rekla da mi koji imamo biometrijske putovnice nećemo trebati novu putovnicu kad HR uđe u EU.
Ne znam koliko je to pouzdano ali tako je rekla.
Vjerojatno ti neće trebati nova putovnica, ali da bi izbjegla gužvu na granici bilo bi dobro imati EU citizen putovnicu a takve će se izdavati tek po ulasku Hrvatske u EU. Za državljane EU nema čekanja na graničnom prijelazu već oni idu u posebnu traku namijenjenu putnicima iz EU. To se naravno odnosi na ulazne i izlazne EU granice, primjerice u Kleku i na Bistrini, kad iz BiH ili neke druge zemlje nečlanice budeš ulazila u Hrvatsku ili neku drugu zemlju članicu. Za kretanje unutar zone Schengena bit će ti dovoljna osobna iskaznica.

Ovako izgledaju EU putovnice zemalja članica EU:
http://img.ehowcdn.com/article-new/e...rt-800x800.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...u_passport.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...n_paspoort.jpg

Podrobnije:
http://en.wikipedia.org/wiki/Passpor...European_Union
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 16:25   #90
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ti neće trebati nova putovnica, ali da bi izbjegla gužvu na granici bilo bi dobro imati EU citizen putovnicu a takve će se izdavati tek po ulasku Hrvatske u EU. Za državljane EU nema čekanja na graničnom prijelazu već oni idu u posebnu traku namijenjenu putnicima iz EU.
Kao državljanin članice EU moći će se kretati i sa starom putovnicom. Bar je tako bilo sa svim novim članicama dosada.
Stara će putovnica biti jednaka novoj, samo što će nova biti crvena, imati natpis Europska unija i unutra će neki dijelovi putovnice biti napisani na još 23 jezika EU.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 20:30   #91
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ti neće trebati nova putovnica, ali da bi izbjegla gužvu na granici bilo bi dobro imati EU citizen putovnicu a takve će se izdavati tek po ulasku Hrvatske u EU.
Nije potrebna EU citizen nego bilo kakva važeća putovnica članice EU-a.

Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Kao državljanin članice EU moći će se kretati i sa starom putovnicom. Bar je tako bilo sa svim novim članicama dosada.
Stara će putovnica biti jednaka novoj, samo što će nova biti crvena, imati natpis Europska unija i unutra će neki dijelovi putovnice biti napisani na još 23 jezika EU.
Česi imaju zelene,Estonija plave,Latvija plave,Litva zelene,Mađarska plave...i sve još uvijek vrijede i nakon 8 godina o pristupanja u EU.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 15:26   #92
Da vas pitam,citao sam malo ali jos ne razumijem jednu stvar. Znaci 1.7 kada udemo u EU, imamo rok od 2 godine da rijesimo pitanje granice za Shengenski ugovori.

Ok, to mi je jasno. Ali me zanima sada dali cu ja slobodno moci vec od 1.7 ici recimo u Njemacku duze nego sto sad mogu kao turist od 3 mjeseca ?

Hvala unaprijed
indeed is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 15:38   #93
Quote:
indeed kaže: Pogledaj post
Da vas pitam,citao sam malo ali jos ne razumijem jednu stvar. Znaci 1.7 kada udemo u EU, imamo rok od 2 godine da rijesimo pitanje granice za Shengenski ugovori.

Ok, to mi je jasno. Ali me zanima sada dali cu ja slobodno moci vec od 1.7 ici recimo u Njemacku duze nego sto sad mogu kao turist od 3 mjeseca ?

Hvala unaprijed

U Schengen ćeš moći ulaziti samo s osobnom iskaznicom pa nikakve kontrole datuma neće biti, a samim time i restrikcija.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 15:40   #94
Quote:
indeed kaže: Pogledaj post
Ok, to mi je jasno. Ali me zanima sada dali cu ja slobodno moci vec od 1.7 ici recimo u Njemacku duze nego sto sad mogu kao turist od 3 mjeseca ?

Hvala unaprijed
Da moći češ. O Schengenu nemoj ništa brinuti. To je ugovor koji samo regulira pogranične kontrole između onih članica Unije koje su ga potpisale i ništa više od toga. Tvoja pojedinačna prava kao građanina države članice Europske Unije nemaju veze sa Schengenom.

U Njemačkoj češ se moći i za stalno nastaniti ako to želiš (iako se - možda - nečeš moći zaposliti tijekom prvih nekoliko godina, zapošljavanje se regulira nacionalnim odlukama svake sadašnje članice EU-a, tek 1.7.2020. bit će zajamčeno i pravo na zapošljavanje u svim članicama EU-a)
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 19:35   #95
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Da moći češ. O Schengenu nemoj ništa brinuti. To je ugovor koji samo regulira pogranične kontrole između onih članica Unije koje su ga potpisale i ništa više od toga. Tvoja pojedinačna prava kao građanina države članice Europske Unije nemaju veze sa Schengenom.

U Njemačkoj češ se moći i za stalno nastaniti ako to želiš (iako se - možda - nečeš moći zaposliti tijekom prvih nekoliko godina, zapošljavanje se regulira nacionalnim odlukama svake sadašnje članice EU-a, tek 1.7.2020. bit će zajamčeno i pravo na zapošljavanje u svim članicama EU-a)


Vjerovatno će ogroman broj naših penzića pojuriti živjeti u Njemačku sa hrvatskim penzijama

Kako ćeš i od čega živjeti tamo gdje je život (pa makar i u NJemačkoj) skuplji a da nemožeš zaraditi za njega
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 19:41   #96
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Da moći češ. O Schengenu nemoj ništa brinuti. To je ugovor koji samo regulira pogranične kontrole između onih članica Unije koje su ga potpisale i ništa više od toga. Tvoja pojedinačna prava kao građanina države članice Europske Unije nemaju veze sa Schengenom.

U Njemačkoj češ se moći i za stalno nastaniti ako to želiš (iako se - možda - nečeš moći zaposliti tijekom prvih nekoliko godina, zapošljavanje se regulira nacionalnim odlukama svake sadašnje članice EU-a, tek 1.7.2020. bit će zajamčeno i pravo na zapošljavanje u svim članicama EU-a)
greška , neće moći...
moći će bit 3 mjeseca, nakon toga će se morat prijavit boravak i dokazat da ima njemačko zdravstveno osiguranje i dovoljno sredstava za život.

to nije ništa čudno, jedan talijan može ostat 3 mjeseca i tražit posao, ako ne nađe posao a nema zdravstveno ni sredtsva za život može prtit natrag
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 19:47   #97
Quote:
Micek123456 kaže: Pogledaj post
greška , neće moći...
moći će bit 3 mjeseca, nakon toga će se morat prijavit boravak i dokazat da ima njemačko zdravstveno osiguranje i dovoljno sredstava za život.

to nije ništa čudno, jedan talijan može ostat 3 mjeseca i tražit posao, ako ne nađe posao a nema zdravstveno ni sredtsva za život može prtit natrag
To su sve birokratske gluposti... povelja EU jamči slobodan boravak svim građanima EU na bilo kojem dijelu EU teritorija.

Nitko ga nakon 3 mjeseca neće smatrati "ilegalcem", možda bude u nekom prekršaju ili tako nešto, ali nitko ga neće prisilno deportirati nigdje... (osim ako nisi rumunjski Rom u Francuskoj, ali to je druga priča i potpuno netipična)

Uostalom kao što i sam kažeš, može prijaviti boravak - na temelju neovisnih sredstava za život, ili na temelju "poslovnog nastana", ili na temelju ljubavne veze ili milijun drugih stvari. Uostalom ni unutar Hrvatske ne možeš prijaviti boravište u nekom gradu ako nemaš nekretninu u vlasništvu ili ugovor o najmu stana. Apsolutne slobode nigdje nema - no poanta je: moći će putovati, nitko mu nigdje neće mjeriti vrijeme koliko negdje boravi i nitko mu neće moći odbiti ulaz na teritorij EU-a.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 19:56   #98
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ti neće trebati nova putovnica, ali da bi izbjegla gužvu na granici bilo bi dobro imati EU citizen putovnicu a takve će se izdavati tek po ulasku Hrvatske u EU.
Joj ljudi nemojte širiti dezinformacije i pričati nakaradne stvari. U Europskoj Uniji uopće ne postoji pojam "EU Citizen" - pa što je s vama dođavola?

Ne postoji EU Citizen i nikada neće postojati. EU nije i nikada neće biti država!

Poslijedićno ne postoje niti će ikada postojati EU Citizen putovnice.

Postoje nacionalne putovnice zemalja članica koje su relativno uniformirane (crvena boja korica, broj stranica, dimenzije i tako dalje) i da, uz ime države na njoj će biti utisnuto i "Europska Unija" točno određenim relativno malim fontom slova.

No to je i dalje hrvatska putovnica - potpuno jednakoprava ovoj sadašnjoj plavoj.

Plave hrvatske putovnice vrijediti će do njihovog isteka, dakle 10 godina. I neće biti - niti može biti bilo kakve "gužve" na bilo kojoj granici.

Sva prava po putovnici koja će hrvatski građani imati, imati će na temelju njihovog hrvatskog državljanstva - ta prava će biti uvećana kada Hrvatska uđe u EU, ali oni nigdje ni na jednoj svjetskoj granici neće ovisiti o obrascu putovnice.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:00   #99
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
To su sve birokratske gluposti... povelja EU jamči slobodan boravak svim građanima EU na bilo kojem dijelu EU teritorija.

Nitko ga nakon 3 mjeseca neće smatrati "ilegalcem", možda bude u nekom prekršaju ili tako nešto, ali nitko ga neće prisilno deportirati nigdje... (osim ako nisi rumunjski Rom u Francuskoj, ali to je druga priča i potpuno netipična)

Uostalom kao što i sam kažeš, može prijaviti boravak - na temelju neovisnih sredstava za život, ili na temelju "poslovnog nastana", ili na temelju ljubavne veze ili milijun drugih stvari. Uostalom ni unutar Hrvatske ne možeš prijaviti boravište u nekom gradu ako nemaš nekretninu u vlasništvu ili ugovor o najmu stana. Apsolutne slobode nigdje nema - no poanta je: moći će putovati, nitko mu nigdje neće mjeriti vrijeme koliko negdje boravi i nitko mu neće moći odbiti ulaz na teritorij EU-a.
zakon kaze da kao eu državljanin imaš pravo biti do 3 mjeseca u drugoj eu državi, ali se nemaš pravo tamo trajno naselit ako ne posjeduješ dovoljno sredstava za život + zdravstveno osiguranje u toj zemlji.

ta 3 mjeseca možeš iskoristit za traženje posla ako nemaš zabranu.

francuska se u slučaja roma samo pridrzavala zakona i niš drugo.
rumunjska je tada imala onih 7 godina zabrane i to je to, nisu imali ni posao, ni zdravstveno nit su imali prijavljeno prebivalište nit sredstva za život.

kada bi to bilo moguće kao šta ti tvrdiš onda bi svako recimo u njemačkoj odmah imao pravo na socijalu...ne kao nebi se odmah pola bugarske, rumunjske ili grčke sjurilo tamo..
postoje pravila i zakoni, možeš ih se pridržavat ili ne, pošto je indeed pitao za njemačku, neka se raspita kolike su kazne ako se ne prijaviš...
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:39   #100
Hoće li naši, Hrvati iz Hercegovine i izbjegli Srbi iz BiH i Srbije, koji ovdje ostvaruju pravo glasa, imaju državljanstvo, domovnicu itd. ulaskom Hr u EU ostvarivati jednaka prava kao i mi? Ako da, što bi ih zadržavalo da ne pokušaju preko rodbine, poznanika emigrirati u EU ?
__________________
Istina o Franji Tuđmanu https://www.youtube.com/watch?v=AekZAAdw0dQ
Mc Ozy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:44.