Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2009., 01:03   #1
Slobodan rad u EU ?

Dali ce hrvatski državljani moci da rade u državama clanicama EU koje to dozvole kada hrvatska potpise pristupni ugovor ili kada postane punopravna clanica EU ?

Sto mislite koje zemlje ce dozvoliti hrvatima slobodan pristup trzistu rada?

Hvala
Slaven22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 01:14   #2
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
Dali ce hrvatski državljani moci da rade u državama clanicama EU koje to dozvole kada hrvatska potpise pristupni ugovor ili kada postane punopravna clanica EU ?

Sto mislite koje zemlje ce dozvoliti hrvatima slobodan pristup trzistu rada?

Hvala
Ne znam za Hrvatske državljane, ali čini se da neki srpski državljani već mogu da rade u EU
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 03:54   #3
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
Dali ce hrvatski državljani moci da rade u državama clanicama EU koje to dozvole kada hrvatska potpise pristupni ugovor ili kada postane punopravna clanica EU ?

Sto mislite koje zemlje ce dozvoliti hrvatima slobodan pristup trzistu rada?

Hvala
Kako u kojoj državi EU-a. U prvih 3-5 godina neće. Za novopridošle članice je bio uveden svojevrsni moratorij Zakona o protoku ljudi unutar EU-a u roku tranjanja od 3 ili 5 godina. A neke države imaju takvu politiku da iako je istekao moratorij, svojim unutarnjim Zakonima kompliciraju zapošljavanje državljanima iz novopridošlih članica EU-a (Irska). Stoga se poslodavcima ne da gnjaviti oko upošljavanja državljana iz recimo Bugarske i Rumunjske.
A i neke države koriste uredbe EU-a protiv terorizma uspješno i za spriječavanje protoka ljudi iz novopridošlih zemalja (Nizozemska).
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 09:33   #4
Mislim da Njemačka i Austrija neće imati moratorij na hrvatske radnike. Oni su dobri radnici a to im treba a ne Rumunji i Bugari
milla karolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 11:23   #5
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
Dali ce hrvatski državljani moci da rade u državama clanicama EU koje to dozvole kada hrvatska potpise pristupni ugovor ili kada postane punopravna clanica EU ?

Sto mislite koje zemlje ce dozvoliti hrvatima slobodan pristup trzistu rada?

Hvala
2004. kad je primljeno 10 novih zemalja samo su britanija, irska i švedska potpuno otvorile svoja tržišta državljanima novih članica. došlo im je puno više istočnih europljana nogo što su očekivali pa su 2007. i oni uveli ograničenja kad su rumunjska i bugarska postale članice.

zemlje članice imaju pravo zatvoriti svoje tržište novim članicama 7 godina od datuma primanja.

nijemci i austrijanci su odlučili iskoristiti to pravo do kraja, tek će 2011. otvoriti tržišta ovima koji su ušli 2004.

ne zna se kako će se koja zemlja postaviti prema hrvatskim radnicima. nema nas puno i nismo baš siromašni da bi masovno navalili, tako da će neke zemlje možda odmah otvoriti svoja tržišta . opet, kriza je i ako tako bude i za par godina i nezaposlenost bude visoka možda nitko neće htjeti otvarati vrata novim radnicima, koliko god oni bili malobrojni.
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 12:47   #6
njemačka, austrija, slovenija i rumunjska su najavile da neće uvoditi restrikcije za nas.
mislim si, da nas deset posto odluči emigrirati ovi to ne bi niti primjetili
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 13:06   #7
Hrvatska bi trebala uvesti restrikcije za rad nekih tzv. Europljana poput Rumunja u Hrvatskoj. A pogotovu ne onima koji dolaze van EU.
Waldteufel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 08:15   #8
Quote:
K-pax kaže: Pogledaj post
njemačka, austrija, slovenija i rumunjska su najavile da neće uvoditi restrikcije za nas.
mislim si, da nas deset posto odluči emigrirati ovi to ne bi niti primjetili
Možeš li dati neki link na taj podatak, jer mi se čini pomalo nevjerovatan. Slovenci se još dan-danas ne možemo slobodno zapošljavati u Njemačkoj i Austriji, iako smo među nekadašnjima republikama Jugoslavije bili najmanje skloni emigraciji, uz to nas je pola manje od vas, a i standard imamo relativno dobar. Neka još napomenem, da su Njemačka i Austrija POSLEDNJE dvije zemlje u kojima Slovenci još trebamo dozvolu za rad, dok su ostale članice EU to ograničenje več ukinule.



Lep dan vsem skupaj...
__________________
Samo su svemir i ljudska glupost bez granica, ali za ono prvo nisam baš sasvim siguran!

A.Einstein
Kajtimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 11:46   #9
Quote:
Kajtimar kaže: Pogledaj post
Možeš li dati neki link na taj podatak, jer mi se čini pomalo nevjerovatan. Slovenci se još dan-danas ne možemo slobodno zapošljavati u Njemačkoj i Austriji, iako smo među nekadašnjima republikama Jugoslavije bili najmanje skloni emigraciji, uz to nas je pola manje od vas, a i standard imamo relativno dobar. Neka još napomenem, da su Njemačka i Austrija POSLEDNJE dvije zemlje u kojima Slovenci još trebamo dozvolu za rad, dok su ostale članice EU to ograničenje več ukinule.



Lep dan vsem skupaj...
Slovenija je ušla u EU sa nekoliko zemalja,tako da im je možda bilo neizvedivo da Slovencima dozvole rad i zapošljavanje,a npr Poljacima ne. Iako mislim da si u pravu, da Nijemci neće odmah otvoriti svoje tržište rada.
Basil Fawlty is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 12:44   #10
Quote:
milla karolina kaže: Pogledaj post
Mislim da Njemačka i Austrija neće imati moratorij na hrvatske radnike. Oni su dobri radnici a to im treba a ne Rumunji i Bugari
dobri radnici,hehehe,mos si mislit.ovdje je u njemackoj poljak pojam za dobrog radnika,a i za poljake nisu ukinuli radne vize.

inace nema sanse da njemacka u dogledno vrijeme ukine vize za rad poljacima,a pogotovo bugarima i rumunjima,tako da nit hrvati nece moc doci u dogledno vrijeme.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 13:56   #11
2011. istječe poček koji su njemačka i austrija aktivirale 2004. i ne može se više produžavati. svi državljani članica koje su pristupile 2004. imat će slobodan pristup zaposlenju u svim eu zemljama.
Shurik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 14:06   #12
Quote:
Kajtimar kaže: Pogledaj post
Možeš li dati neki link na taj podatak, jer mi se čini pomalo nevjerovatan. Slovenci se još dan-danas ne možemo slobodno zapošljavati u Njemačkoj i Austriji, iako smo među nekadašnjima republikama Jugoslavije bili najmanje skloni emigraciji, uz to nas je pola manje od vas, a i standard imamo relativno dobar. Neka još napomenem, da su Njemačka i Austrija POSLEDNJE dvije zemlje u kojima Slovenci još trebamo dozvolu za rad, dok su ostale članice EU to ograničenje več ukinule.



Lep dan vsem skupaj...
to je bilo na dnevniku..valjda ima i u nekom listu...nemoj mi zamjeriti, ali ćeš mi morati vjerovati na riječ
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 19:46   #13
Quote:
K-pax kaže: Pogledaj post
to je bilo na dnevniku..valjda ima i u nekom listu...nemoj mi zamjeriti, ali ćeš mi morati vjerovati na riječ
To, da Slovenija neće uvesti restrikcije po pitanju slobodnog protoka radne snage izmeđi Hrvatske i Slovenije, mi se čini sasvim moguće, ali Austrija i Njemačka? Ne vjerujem.


Lep večer vsem skupaj...
__________________
Samo su svemir i ljudska glupost bez granica, ali za ono prvo nisam baš sasvim siguran!

A.Einstein
Kajtimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 19:59   #14
Quote:
K-pax kaže: Pogledaj post
njemačka, austrija, slovenija i rumunjska su najavile da neće uvoditi restrikcije za nas.
mislim si, da nas deset posto odluči emigrirati ovi to ne bi niti primjetili
Pa ionako neće puno ljudi otići, ovdje se solidno živi. Nije mi jasno zašto Rumunji naglašavaju da nam neće uvoditi restrikcije? Hrvatska je Amerika za njih.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 23:14   #15
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Pa ionako neće puno ljudi otići, ovdje se solidno živi. Nije mi jasno zašto Rumunji naglašavaju da nam neće uvoditi restrikcije? Hrvatska je Amerika za njih.
je da,kad se cijelo vrijeme zivjelo na kredit.lako je tako zivjet dobro.vidjet cemo kak ce se sad zivjet od vlastitog rada vidjet ce se ko je kome amerika
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2009., 01:29   #16
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
je da,kad se cijelo vrijeme zivjelo na kredit.lako je tako zivjet dobro.vidjet cemo kak ce se sad zivjet od vlastitog rada vidjet ce se ko je kome amerika
Neki ljudi nikako da skuze u kolikom smo supku Vec mi se riga od tog konstantnog snobizma prema istoku koji nas realno stalno pretjece ili dostize.
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 17:09   #17
Quote:
trooly kaže: Pogledaj post
Kako u kojoj državi EU-a. U prvih 3-5 godina neće. Za novopridošle članice je bio uveden svojevrsni moratorij Zakona o protoku ljudi unutar EU-a u roku tranjanja od 3 ili 5 godina. A neke države imaju takvu politiku da iako je istekao moratorij, svojim unutarnjim Zakonima kompliciraju zapošljavanje državljanima iz novopridošlih članica EU-a (Irska). Stoga se poslodavcima ne da gnjaviti oko upošljavanja državljana iz recimo Bugarske i Rumunjske.
A i neke države koriste uredbe EU-a protiv terorizma uspješno i za spriječavanje protoka ljudi iz novopridošlih zemalja (Nizozemska).
Mislim da će biti 2 godine za sve zemlje EU,a najviše će moći biti 7 ili 8,ali mislim da će samo Velika Britanija to uvesti za Hrvatske državljane...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 17:11   #18
Quote:
Waldteufel kaže: Pogledaj post
Hrvatska bi trebala uvesti restrikcije za rad nekih tzv. Europljana poput Rumunja u Hrvatskoj. A pogotovu ne onima koji dolaze van EU.
A tko će raditi na građevini?

U Gospiću ima 1000 nezaposlenih,ali opet nisu našli 50 ljudi,koji bi za 5.000 kuna radili na građevini na nekom projektu...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 21:40   #19
Sloboda kretanja

Sloboda pružanja usluga je jedno od temeljnih prava sadržanih u čl. 38 Ugovora o EU. Rokovi su stvar dogovora i ugovora o pristupanju, za nas najvjerovatnije 7 godina, kao i za deset novih zemalja članica, kojima suspenzija slobode pružanja usluga traje do 2014. g (za fizičke osobe). Za pravne ossobe nema zabrane. Diskriminacija radnika je zabranjema tako da pod istim uvjetima državljan EU može konkurirati za bilo koje radno mjesto unutar EU
xxl0077 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 21:20   #20
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
inace nema sanse da njemacka u dogledno vrijeme ukine vize za rad poljacima,a pogotovo bugarima i rumunjima,tako da nit hrvati nece moc doci u dogledno vrijeme.
Ima, ima - najkasnije 7 godina od datuma učlanjenja sve restrikcije moraju biti dokinute i tržište rada potpuno liberalizirano. Za 10 zemalja koje su EU ušle 01.05.2004. taj rok ističe 30.04.2011. u ponoć. Nakon toga svi Poljaci, ako to požele, mogu se odjednom preseliti u Njemačku i Njemačka ih više neće moći odbijati.

Rumunji i Bugari sukladno istim ugovornim odredbama potpunu slobodu nastanjivanja i zapošljavanja bilo gdje u EU moći će uživati nakon 31. prosinca 2013-e.

A to je sasvim dogledno.

Hrvatska vjerovatno neće biti izložena ni približno strogim ograničenjima kakva su se primjenjivala na RO i BG, ali treba najprije vidjeti kada će se HR uopće uspjeti učlaniti.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:12.