Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2006., 11:22   #1
Izolacija - stiropor ili tervol?

Trebao bi napraviti vanjsku izolaciju kuće (prizemlje i 1 kat) šta je bolje za toplinsku izolaciju ,staviti 8 cm stiropora ili 8 cm tervola.
mrvica165 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 12:18   #2
Quote:
mrvica165 kaže:
Trebao bi napraviti vanjsku izolaciju kuće (prizemlje i 1 kat) šta je bolje za toplinsku izolaciju ,staviti 8 cm stiropora ili 8 cm tervola.
hm...
mislim da je tervol malo skuplji od stiropora, a nije ništa bolji izolator, naprotiv...
Jedino se pazi nekvalitetnog stiropora, tebi treba onaj od 15 kg/kubik. Uostalom na forumu ti je napisano more toga o stiroporu i tervolu, a i posjeti stranice od termike novi marof za tervol, i novolit.hr za stiropor. Tamo ti sve piše. Uglavnom nisi pogriješo što god stavio
canis_lupus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 16:10   #3
stiropor je u svakom slučaju varijanta koja je jeftinija, jednostavnija, brža i urednija no ne i nužno bolja od tervola.
pitanje je, međutim, što ti pod "tervol"-om smatraš?
postoji više vrsta tervola kao i načina izvedbe. tek kada budeš točno rekao na koji tervol tj. sistem misliš znat ćemo ga usporediti sa stiroporom.

ja osobno držim stiropor optimalnijom solucijom.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 20:03   #4
vjerojatno misli na tip kao termolam od samoborke. kad usporediš termolam i termozol (falcani stiropor) cijena te ispadne tu negdje. na jednom objektu smo dvojili oko toga. izabrali smo stiropor iz dva razloga: lakše je raditi s njim i stabilniji je.a pod tim mislim, ne daj bože da ti se vuna napije vode. a kako se detalji fasada u većini slučajeva sfušaju, ovak si ipak malo sigurniji. prednost kamene vune je protupožarnost. pa ako ti je taj dio bitan u životu, eto...
Ingrein is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 21:17   #5
Quote:
Ingrein kaže:
a kako se detalji fasada u većini slučajeva sfušaju, ovak si ipak malo sigurniji. .


ukoliko su detalji sfušani te voda prodre u ili iza izolacije šteta će, veća ili manja, svakako nastati.
vuna će se natopiti vodom te će izgubiti izolaciona svojstva i trajno vlažiti zid dok će stiroporu trebati neko vrijeme dok se natopi a do tada će vodu preusmjeravati ispred ili iza sebe...
proći će još neko vrijeme dok ljudi shvate da pravilno uraditi fasadu koja će: služiti svrsi uštede energije, odrađivati i estetsku ulogu te to činiti neko duže vrijeme nije mačji kašalj. ipak je potrebno iskustvo jer postoje mnoge stvari na koje treba obratiti pažnju da bi to doista tako i bilo. sprečavanje ulaska vode na prvom je mjestu.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 10:21   #6
Quote:
mr X kaže:
stiropor je u svakom slučaju varijanta koja je jeftinija, jednostavnija, brža i urednija no ne i nužno bolja od tervola.
pitanje je, međutim, što ti pod "tervol"-om smatraš?
postoji više vrsta tervola kao i načina izvedbe. tek kada budeš točno rekao na koji tervol tj. sistem misliš znat ćemo ga usporediti sa stiroporom.

ja osobno držim stiropor optimalnijom solucijom.
TERVOL® DP-9 lam - fasadne izolacijske lamele

""TERVOL® DP-9 LAM, fasadne izolacijske lamele Namijenjene su za toplinsku, zvučnu i protupožarnu izolaciju i zaštitu kontaktnih fasada u sustavu s tankoslojnim žbukama. Lamele lijepimo građevinskim ljepilom, a iznad 20 m dodatno ih mehanički pričvršćujemo. Proizvode se u širini od 200 mm. Isporučuju se u pojedinačnim paketima i na paletama. ""http://www.termika.hr/web/index.aspx...D=Kat4&lang=hr
mrvica165 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:23   #7
u direktnoj usporedbi, ne uzimajući cijenu u obzir, tervol je bolji. ima bolja izolaciona svojstva (i zvučna i toplinska), trajniji je i postojaniji kroz duže vrijeme.
ono na čega, međutim, treba posvetiti veliku pažnju je njegovo postavljanje. ukoliko se odlučiš za tervol pokušaj pronaći prave iskusne majstore. čak bi bilo dobro i kada bi ti mogli pokazati objekat koji su s tim materijalom već uradili...
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:40   #8
Ma to sam ja mislio sam postaviti
mrvica165 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:58   #9
čuj, ne želim te nipošto obeshrabriti, postoje ljudi kojima alat jednostavno "leži" u ruci no moram te jednako tako upozoriti da se ne zanosiš. iako izoliranje krajnje jednostavno izgleda rezultat bi mogao biti poražavajući.
ukoliko nikada nisi radio tako nešto preporučujem ti, ipak, stiropor.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 10:44   #10
Stiropol

Quote:
mr X kaže:
čuj, ne želim te nipošto obeshrabriti, postoje ljudi kojima alat jednostavno "leži" u ruci no moram te jednako tako upozoriti da se ne zanosiš. iako izoliranje krajnje jednostavno izgleda rezultat bi mogao biti poražavajući.
ukoliko nikada nisi radio tako nešto preporučujem ti, ipak, stiropor.
Najvjerojatnije ču izabrati stiropol.Pisao sam i firmi"Novolit"http://www.novolit.si/hr/fasadnisis13.htmloni proizvode stiropol za fasade i odgovorili su da je omjer 85:15 na strani stiropola što se tiče toplinske izolacije,a valjda su odgovorili istinu ili možda po onoj svaki cigo svog konja hvali.
mrvica165 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 14:30   #11
Quote:
mrvica165 kaže:
Najvjerojatnije ču izabrati stiropol.Pisao sam i firmi"Novolit"http://www.novolit.si/hr/fasadnisis13.htmloni proizvode stiropol za fasade i odgovorili su da je omjer 85:15 na strani stiropola što se tiče toplinske izolacije,a valjda su odgovorili istinu ili možda po onoj svaki cigo svog konja hvali.
Stiropor i vuna(kamena ili staklena) su približno isti toplinski izolatori, vuna je čak malo bolje ali nešto zanemarivo. Međutim vuna ima značajnu prednost ispred stiropora a to je da propušta vlagu tako da kuća sa takvom fasadom "diše", dok ona sa stiropor fasadom ne. Mana može biti samo što je potrebno ipak više pažnje i stručnosti kod postavljanja.
Što se cijene tiče nemam pojma, sve je to tu negdje, možda je malo vuna skuplja.
Ovo 85:15 je notorna glupost, ma što god to točno značilo.
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 14:47   #12
Vuna je skoro duplo skuplja! Ali i vrijedi!!!!!!!!!!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2006., 14:51   #13
Quote:
cd_covers kaže:
Stiropor i vuna(kamena ili staklena) su približno isti toplinski izolatori, vuna je čak malo bolje ali nešto zanemarivo. Međutim vuna ima značajnu prednost ispred stiropora a to je da propušta vlagu tako da kuća sa takvom fasadom "diše", dok ona sa stiropor fasadom ne. Mana može biti samo što je potrebno ipak više pažnje i stručnosti kod postavljanja.
Što se cijene tiče nemam pojma, sve je to tu negdje, možda je malo vuna skuplja.
Ovo 85:15 je notorna glupost, ma što god to točno značilo.
u potpunosti se slažem da je ovo sa omjerom glupost.
vuna je, ma koliko to neki željeli drugačije prikazati (iz osobne koristi najvjerovatnije), bolji toplinski izolator i mnogo bolji zvučni izolator.
e sad, kod onoga o disanju: ukoliko preko vune nanesemo standardni ljepak za mrežicu te neku od gotovih završnih žbuka (rauchputz ili kako već) onda smo sposobnost "disanja" vune onemogućili. o tome bi se trebalo posavjetovati sa proizvođačima tih materijala (koje ja, budući da radim vani, uopće ne poznajem).
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 19:47   #14
- kamena vuna pruža jednaku tošlinsku izolaciju kao i fasadni stiropor
- kamena vuna je bolji zvučni izolator
- kamena vuna pruža bolju protupožarnu zaštitu
- kamena vuna ima dobru paropropusnost
- kamena vuna je osjetljiva na prodor vode
- kamena vuna je skuplja od stiropora

- stiropor je dobro vodootporan
- stiropor je jednostavniji za manipulaciju
- stiropor ima slabu paropropusnost
## Baumit je proizveo stiropor koji ima jednak koeficijent paropropusnosti kao cigla ali je još uvijek dosta skup, i za njega se koristi posebno ljepilo i poseban završni sloj, oni to nazivaju ''open''

sto se tiče ljepila za kamenu vunu i stiropor, Baumit za kamenu vunu ima Haftmortel, a za stiropor Bauklebe, dok Samoborka za oboje preporuča Samoterm i Samoterm Glet.
kao završni sloj na kamenu vunu se preporučuju silikatne žbuke koje imaju dobru paropropusnost i vodoodbojnost, dok se za stiropor mogu koristiti i akrilne i silikonske koje su bolje vodoodbojne ali imaju puno lošiju paropropusnost
zlocko2002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 11:33   #15
Ovo su mi odgovorili


Ekspandirani polistiren popularno znan kao stiropor, koji se primijenjuje u " Povezanim sustavima za vanjsku toplinsku izolaciju ETICS " sukladno HRN EN 13499 ( još se kod neinformiranih rabi riječ " demit " ), ima deklariranu vrijednost za toplinsku provodljivost 0.038 W/mK, pa tako i NOVOLIT STIROPOR - F, što proizvođači potvrđuju " Izjavom o sukladnosti " u skladu sa HRN EN 13163.
Više o tome možete saznati na našoj web stranici.
Potražite u linkovima na prvoj strani :
- proizvodi< stiropor < Novolit stiropor - F
i
- građevni dijelovi < vanjski zidovi-fasade < Povezani sustavi za vanjsku toplinsku izolaciju ETICS na Novolit Stiroporu- F. Preporučamo vam da isprintate ovaj fajl i dajte ga vašem izvođaču radova, zajedno sa detaljima ugradnje i fotografijama. Ujedno služi i za vašu kontrolu radova, ako nemate nadzornog inženjera.

Za ove sustave mora se upotrebiti stiropor posebno izrađen bez regenerata i dovoljno stabiliziran-odležan.

Mi vam odgovaramo sukladno novim obvezujućim Terhničkim propisom koje je donjelo MZOPU i isto tako u skladu sa HRN EN 13163 i HRN EN 13499, koja propisuje da se ovi sustavi isporučuju " u paketu ". Na taj se način osigurava da investitor ima garanciju da će sve komponente sustava odgovarati zahtjevima norme i tehničkog propisa.

" Izjavu o sukladnosti " možete isprintati sa naše stranice. Kliknite na prvoj stranici na link < Cerifikati i zatim na < Izjave o sukladnosti i zatim na < Novolit Stiropor - F ( pdf format )

Za vašu informaciju, prema nama dostupnim literaturnim podacima, u potrošnji toplinsko izolacijskog materjala u ETICS sustavima odnos između stiropora i kamene vune je oko 85 : 15.
mrvica165 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 14:44   #16
Odnos od 85:15 vjerojatno se odnosi na postotak termoizoliranih kuca tj. 85% termoizoliranih kuca izolirano je stiropolom a 15% vunom.I vjerujem da je taj podatak tocan.Jako rijetko sam vidio da je netko izolirao kucu sa vunom ( vidio sam samo na nekim poslovnim zgradama i bolnicama ).
Moje je misljenje da je vuna malcice bolja,prvenstveno zbog paropropusnosti ( zbog toga cu je staviti u izolaciju potkrovlja ) medjutim stiropol je puno,puno jeftiniji te cu njega koristiti za fasadu. Mislim da su koeficijenti vune i stiropola skoro pa isti. I stavi 10 cm stiropola. Cijena izmedju 8 i 10 cm nije toliko velika( majstore ces isto platiti, ista je i kolicina ljepila, mrezice i zavrsnog sloja) a izolacija je puno bolja.
__________________
Živjet ću sve do svoje smrti
marijoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 09:02   #17
vidla sam na montaznoj da koriste kombinaciju tervola i stiropora,
ali veci udio je tervola bar iznutra
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 17:18   #18
Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Stiropor i vuna(kamena ili staklena) su približno isti toplinski izolatori, vuna je čak malo bolje ali nešto zanemarivo. Međutim vuna ima značajnu prednost ispred stiropora a to je da propušta vlagu tako da kuća sa takvom fasadom "diše", dok ona sa stiropor fasadom ne. Mana može biti samo što je potrebno ipak više pažnje i stručnosti kod postavljanja.
Što se cijene tiče nemam pojma, sve je to tu negdje, možda je malo vuna skuplja.
Ovo 85:15 je notorna glupost, ma što god to točno značilo.
Pozdrav,zanima me da li ima kakav dvd za kupit ili link,gdje se točno pokazuje,kako napraviti fasadu sa kamenom vunom,kojim redosljedom šta ide,koje ljepilo je najbolje za kamenu vunu i kako se nanosi po kamenoj vuni,znači zanima me kompletan postupak postavljana kamena vune na zid od kuće,hvala na odgovoru.
bubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 18:01   #19
Quote:
bubnjar kaže: Pogledaj post
Pozdrav,zanima me da li ima kakav dvd za kupit ili link,gdje se točno pokazuje,kako napraviti fasadu sa kamenom vunom,kojim redosljedom šta ide,koje ljepilo je najbolje za kamenu vunu i kako se nanosi po kamenoj vuni,znači zanima me kompletan postupak postavljana kamena vune na zid od kuće,hvala na odgovoru.
pogledajte na: knaufinsulation.hr . Tu ima nekih isječaka, možete i njih nazvati ili pak se upitati mailom, kako dalje.
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 21:42   #20
Quote:
bubnjar kaže: Pogledaj post
Pozdrav,zanima me da li ima kakav dvd za kupit ili link,gdje se točno pokazuje,kako napraviti fasadu sa kamenom vunom,kojim redosljedom šta ide,koje ljepilo je najbolje za kamenu vunu i kako se nanosi po kamenoj vuni,znači zanima me kompletan postupak postavljana kamena vune na zid od kuće,hvala na odgovoru.
Evo na ovom poučnom videu imaš dio odgovora.

http://www.youtube.com/watch?v=r40-g...eature=related
Soboslikar R is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:32.