Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2008., 23:29   #1
Question Zidno grijanje

Pozdrav !
Ja planiram početi sa gradnjom kuće i sada me interesiraju iskustva ljudi koji su nešto slično napravili ?
1. Zidno grijanje , da li je jeftinije , tj manji utrošak energije s obzirom da vodu treba zagrijati do 40 stupnjeva pa su manji gubici, i koliko košta otprilike po metru kvadratnom , kako izračunati kolika površina zida može zagrijati prostoriju, Interesantno mi se čini i da se po ljeti kroz sustav tjera hladna voda ( kako je rashladiti ) pa da se sustav koristi i za hlađenje?Koja firma to radi ozbiljno i profesionalno ?
Kakav sustav postaviti , da li sa dva bojlera ( jedan za grijanje a jedan za toplu vodu), ili postaviti plinski bojler koji odmah topli vodu za grijanje , a spremnik tople vode za grijanje ?

2. Također me zanima pošto imam u kući sina koji je alergičan na prašinu sustav ventilacije kuće sa rekuperatorom , što je to i što bi bilo najbolje postaviti ( sustav prirodne ventilacije kuće ) ili sam ja to pomješao ?
Hvala na svim dobrim savjetima , pošto sam kao i većina Vas koja je slično radila u velikoj dilemi i ne znam što napraviti ?!?
skojar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 09:04   #2
zidno grijanje se čini kao zgodna ideja zbog velike površine no nisam čuo da je to netko u praksi napravio (ali jesam za stropno, električno). Čini se da je i podno grijanje već dovoljno dobro. Što se hlađenja tiče, ne znam objasniti ali mislim da se to ne može raditi samo s hladnom vodom, pitao sam majstora (ja imam podno) da li mogu preko ljeta vrtiti hladnu vodu i odgovorio mi je da ne mogu, no više se ne sjećam zašto. Postoje i takva riješenja ali koštaju daleko više. Čini mi se da zidno grijanje nije sustav cijevi s vodom nego se radi o električnom grijanju.
Rekuperator je naprava koja isisava stari zrak iz kuće i njegovu toplinu predaju novom svježem zraku izvana, uspije mu predati do 80% stare topline. Mislim da je to ujedno i riješenje za grijanje ako se uključi dogrijavanje novog zraka. Stvar funkcionira s hrpom ventilacijskih kanala po cijeloj kući. Nije baš jeftino a treba u projektu predvidjeti sve te kanale.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 09:19   #3
Zidno grijanje je vrlo slično kao i podno, samo se cijevi stavljaju i na zid (u žbuku). Izvrsno je u kombinaciji s podnim grijanjem jer zbog veće površine smanjuje površinsku temperaturu potrebnu za zagrijavanje prostora. Osim toga, smanjuje i tromost sustava jer se zid može iskoristiti za malo brže zagrijavanje (na par stupnjeva više). Isti sustav se može iskoristiti i za hlađenje - kroz cijevi ide voda od npr. 18 stupnjeva. Inače je strop idealan za hlađanje ali pod i zid su isto fina kombinacija.
Kako je čitav sustav niskotemperaturan, idealno se slaže s toplinskom pumpom koje je onda vrlo efikasna. Hlađenje je u pasivnom modu još jeftinije jer se medij samo provrti kroz zemlju i dobije se dovoljno niska temperatura za hlađenje podova i zidova. Ako se svemu doda i rekuperator koji se još brine i za vlagu, onda se po meni dobije savršeni sustav za kuću. Samo je problem što nije jeftino. No, mislim da se isplati zbog vrhunskog komfora i dugoročno zbog štednje energije. A kako sve to radi, vjerujem da ću to moći reći otprilike za godinu dana
mrzli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 12:16   #4
Quote:
skojar kaže: Pogledaj post
Pozdrav !
1. Zidno grijanje , da li je jeftinije , tj manji utrošak energije s obzirom da vodu treba zagrijati do 40 stupnjeva pa su manji gubici, ?!?
U tu svoju kučerinu MORAŠ ubaciti toliko i toliko kW!
Količina ovisi samo o IZOLACIJI, a ne o načinu ubacivanja
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 15:57   #5
Pa nije baš da nema veze. Npr. toplinska pumpa ima dosta veću efikasnost kad zagrijava vodu na 35 stupnjeva umjesto na 60 stupnjeva (oko 20-25% bolje). Osim toga, kod grijanja zračenjem (podno, zidno), može se termostat postaviti na otprilike 2 stupnja niže nego kod radijatorskog grijanja, a da osoba ima jednak osjećaj topline. Tu se može isto nešto uštedjeti. Ukupno kad se sve zbroji može biti dosta jeftinije.

Zadnje uređivanje mrzli : 14.10.2008. at 16:06.
mrzli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 18:00   #6
Quote:
mrzli kaže: Pogledaj post
Pa nije baš da nema veze. Npr. toplinska pumpa ima dosta veću efikasnost kad zagrijava vodu na 35 stupnjeva umjesto na 60 stupnjeva (oko 20-25% bolje).
Tako je
Čak štoviše, i kod kondenzacijskih plinskih bojlera onih 100+ % iskoristivosti se postiže kod niskotemperaturnog grijanja. Što je veća polazna temperatura, iskoristivost im je manja.
dlasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 20:14   #7
Zanima me tko je ikad postavljao zidno grijanje i da li to netko u Hrvatskoj radi ?

Evo odgovora na moje pitanje o rekuperatoru ?
--------------------------------------------
Rekuperator je naprava koja isisava stari zrak iz kuće i njegovu toplinu predaju novom svježem zraku izvana, uspije mu predati do 80% stare topline.
--------------------------------------------
Hvala na odgovoru a sada još jedno pitanje ?
Koja firma to radi ili od koje firme je dobro kupiti sustav prozračivanja prostora sa rekuperatorom a da je to dobro ?
Hvala na svim dobrim savjetima !
skojar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 21:11   #8
Quote:
skojar kaže: Pogledaj post
Koja firma to radi ili od koje firme je dobro kupiti sustav prozračivanja prostora sa rekuperatorom a da je to dobro ?
Hvala na svim dobrim savjetima !
Ja znam da ti je to uglradio samo onaj tip s strojarstva koji ima pasivnu kuču u španskom.

BTW ja sam ga jednom bio za nekaj kontaktirao i stvarno mi je odgovorio (doduše za 7 dana, ali se isprićao na kašnjenju). Možda njega pitaj tko je i kako to koristio.

E sada prvo možda ti je dobro da staviš jednostavni rekupartor - jedan taj za jednu prostoriju tipa ako imaš dnevni i blagavona skupa.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 21:15   #9
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
pitao sam majstora (ja imam podno) da li mogu preko ljeta vrtiti hladnu vodu i odgovorio mi je da ne mogu, no više se ne sjećam zašto.
zbog kondezacije mi se cini dovoljno jak razlog. uvjek kod hladjenja mora biti i odvod kondenzata, a sa hladnim cijevima u zidu mislim da je to nemoguce izvesti
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 21:22   #10
Quote:
skojar kaže: Pogledaj post
Zanima me tko je ikad postavljao zidno grijanje i da li to netko u Hrvatskoj radi ?

Evo odgovora na moje pitanje o rekuperatoru ?
--------------------------------------------
Rekuperator je naprava koja isisava stari zrak iz kuće i njegovu toplinu predaju novom svježem zraku izvana, uspije mu predati do 80% stare topline.
--------------------------------------------
Hvala na odgovoru a sada još jedno pitanje ?
Koja firma to radi ili od koje firme je dobro kupiti sustav prozračivanja prostora sa rekuperatorom a da je to dobro ?
Hvala na svim dobrim savjetima !
za firmu ti ne znam ali ti je jedino rjesenje da krenes od dobrog projektanta da ti to isprojektira jer bez toga to jednostavno neide..on ce ti reci ko da ti stavi kanale a gdje da kupis rekuperator..uglavnom, to je nesto sta sam si i ja planirao stavio al sam nekako bio na kraju sa financijama..investicija se krece negdje izmedju 20 i 30 tisuca kuna sa svim...neki ce reci da je to pretjerano za kucu al po meni nije.rjesavas se vlage koja se kondenzira po prozorima, stalno svjez zrak..mos stavit filtre kakve hoces da ti izvana ne prodje ni bakterija, manje prasine u kuci itd. itd..a i naravno stedi dosta energiju na izmjenama zraka
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 21:42   #11
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
zbog kondezacije mi se cini dovoljno jak razlog. uvjek kod hladjenja mora biti i odvod kondenzata, a sa hladnim cijevima u zidu mislim da je to nemoguce izvesti
hladjenje je veoma moguce izvesti...
Na poslu imam water chiller koji hladi difuzione pumpe...
Uglavnom iz iskustva sam skuzio da vodu na chilleru ne smijem spustat ispod 12-13c jer se na nizim temperaturama na cijevima stvara kondenzat koji mi kapa po skupom instrumentu...
Znaci bilo koja varijanta hladjenja je moguca samo ako ti je temp medija iznad temperature rosista za zadane parametre u prostoriji...
z
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 22:03   #12
Quote:
ZEGA kaže: Pogledaj post
Znaci bilo koja varijanta hladjenja je moguca samo ako ti je temp medija iznad temperature rosista za zadane parametre u prostoriji...
z
ziva istina.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 23:06   #13
Mene zanima ako netko ima podatak tko se bavi postavljanjem zidnog grijanja zbog kalkulacije i tko se bavi postavljanjem ili prodajom rekuperatora , da mogu pitati ponudu ??

Hvala unaprijed
skojar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 23:18   #14
Quote:
skojar kaže: Pogledaj post
Mene zanima ako netko ima podatak tko se bavi postavljanjem zidnog grijanja zbog kalkulacije i tko se bavi postavljanjem ili prodajom rekuperatora , da mogu pitati ponudu ??

Hvala unaprijed
ne znam u kakvoj je vezi zidno grijanje sa postavljanjem rekuperatora?

proizvodjaca (odnosno zastupnika) za rekuperatore ima dosta..imas daikinove rekuperatore (mislim da je klima buhin zastupnik ali ih ima vjerovatno dosta), flaktwodsove itd. itd..
proizvodjaci kanala su pak na drugom mjestu...
ali kao sto ti vec rekoh tebi treba projektant a ne zastupnik za rekuperatore...
i projektanta je tesko naci koji to dobro zna napraviti a kamoli se dati u ruke nekom trgovcu da ti slaze ventilacijski sustav...
tu ima milijon detalja..kakav uopce zelis rekuperator, sa kakvim dogrijavanjem zraka, kolke snage, kakvi kanali, kolko koljena, kud ih provuci, kako eliminirati da se ne cuje zvuk iz prostorije u prostoriju kroz kanale itd. itd..
to je visoko strucan posao i zahtjeva multidisciplinaran pristup ako zelis da to radi kak se spada..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 23:51   #15
a ako bi ja htio postaviti samo u dnevni boravak sa kuhinjom ( zajednička prostorija cca 60 tak kvadrata ) rekuperator da li treba to sve ispitati , pošto mi je sin alergičan na kućnu prašinu to mi izgleda u redu da je u tom dijelu riješeno , ( provjetravanje bez gubljenja topline i sa oslobađanjem prašine ) a mislim da mi je prekomplicirano to radit za cjelu kuću ( moj stan oko 150 m2)
skojar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 00:03   #16
Quote:
skojar kaže: Pogledaj post
a ako bi ja htio postaviti samo u dnevni boravak sa kuhinjom ( zajednička prostorija cca 60 tak kvadrata ) rekuperator da li treba to sve ispitati )
ako je samo jedna prostorija normalno da je zahtjeva manje, ali to nije plug and play stvar...treba to sve proracunati. kolko jak motor treba imati rekuperator da ne puse prejako niti preslabo (da nemas osjecaj propuh ili da ti pak ne dovodi dovoljno zraka u prostoriju), kolko su za tu snagu potrebni presjeci kanala itd. itd.....
ne bi ja stedio 2 tisuce kuna na investiciju od 20...ili kolko vec kosta projekt nemam pojma..mislim da nije puno preko toga ako je neka jednostavna stvar
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 09:44   #17
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
ako je samo jedna prostorija normalno da je zahtjeva manje, ali to nije plug and play stvar...treba to sve proracunati.
Treba sve proračunati ali zaista ako se stavlja samo u jednu prostoriju to je zaista plug'n'play (nakon kaj se proračuna i stavi pravi)
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 14:24   #18
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Treba sve proračunati ali zaista ako se stavlja samo u jednu prostoriju to je zaista plug'n'play (nakon kaj se proračuna i stavi pravi)
sta ti se ne cini da su izjave "to je zaista plug'n'play" i "nakon kaj se proračuna"

u koliziji...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 16:10   #19
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
sta ti se ne cini da su izjave "to je zaista plug'n'play" i "nakon kaj se proračuna" u koliziji...
Ne, imao one sustave koji se montiraju na zid pa samo treba ostaviti dovoljno veliku rupu na zidu da se to instalira. E sada treba odarati pravi model sa svim stvarima.

Zato kažem ako se proračuna i točno odabere model- nakon toga je sve plug'n'play. Staviš u rupu, dovedeš stuju, probiješ otvore za zrak i to je to - kaj ne?
/govorim o one box sustavima bez nekih kerefeka tipa ventilacijske cijevi itd.../
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 18:07   #20
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
/govorim o one box sustavima bez nekih kerefeka tipa ventilacijske cijevi itd.../
a vidim da pricamo o razlicitim stvarima
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.