Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Pogledaj rezultate ankete: Može li feministica biti prava i uzorna katolkinja?
Može! 16 48.48%
Ne može! 17 51.52%
Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2010., 08:42   #1
Katolkinje vs. feminizam?

Odmah da kazem kako ne postam bas cesto na ZK.
No znam neke osobe zenskog spola koje se izjasnjavaju kao katolkinje i feministice istovremeno. Je li to kontradiktorno i ako jest jel one uopce imaju pojma o cemu govore? A ako nije jel postoji neko katolicki feminizam?
Moze li mi to neko kulturno objasniti bes spominjanja big bradersa, fejsbuka, spustanja wc skoljke i ostalih gluposti.
Hvala
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 10:34   #2
A di ih samo nadjes? Manje bauljati pijan pred crkvom nedjeljom ujutro!
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 10:36   #3
ise, kontradiktornije od katoličkog feminizma je samo pitanje jel takvo nešto uopće postoji i razmišljanje o tom.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:24   #4
Quote:
tilla kaže: Pogledaj post
ise, kontradiktornije od katoličkog feminizma je samo pitanje jel takvo nešto uopće postoji i razmišljanje o tom.
Naravno da ima i kontradiktornije od katoličkog feminizma.

Evo islamski feminizam:

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_feminism

http://www.wilsoncenter.org/index.cf...event_id=42775

plus još 36000 drugih linkova daje Google za "islamic feminism"
Jeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:09   #5
naravno da ima.
na jeziku su svi/e jaki/e, a kako to u stvarnosti izgleda, teško je reći.
ajde, nastavite s temom, da vidim na što ćete me asocirati.
već sad imam jednu ideju, ali ne želim zaletiti se i mašiti ceo fudbal.
__________________
Ojala pudiera ir volando a tu ventana...
Serenità is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:11   #6
Quote:
serenita kaže: Pogledaj post
na jeziku su svi/e jaki/e, a kako to u stvarnosti izgleda, teško je reći.
apsolutno je isto. forum je samo ekstenzija realnog života.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:20   #7
a zašto katolkinje ne bi mogle biti feministice?
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 11:24   #8
Quote:
jevgenija kaže: Pogledaj post
a zašto katolkinje ne bi mogle biti feministice?
valjda zato jer bi trebale biti podređene muškarcima. tako bar većina tumači nauku katoličke Crkve vezanu uz to pitanje.

čekam marčija da elaborira. znam da će biti zanimljivo.
__________________
Ojala pudiera ir volando a tu ventana...
Serenità is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 13:17   #9

što ako je netko vjernik i kršten-katolik-znači treba biti uslužan muškarcu, ne imati svog mozga, slijepo prihvaća sve što piše u bibliji i sl....

edit: koja je u stvari razlika između teista i ateista osim što je jedan odabrao vjerovati, a drugi ne?

Zadnje uređivanje snnopy : 02.05.2010. at 13:27.
snnopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 16:10   #10
Quote:
serenita kaže: Pogledaj post
valjda zato jer bi trebale biti podređene muškarcima. tako bar većina tumači nauku katoličke Crkve vezanu uz to pitanje.

čekam marčija da elaborira. znam da će biti zanimljivo.
pa, zapravo, rijetki tumače nauku katoličke crkve na način da žena mora biti podređena.
tekst bračnih zavjeta također govori o ravnopravnosti. i tak....
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 13:37   #11
Quote:
jevgenija kaže: Pogledaj post
a zašto katolkinje ne bi mogle biti feministice?
Dobro pitanje, ali ovisi kako osoba definira "bivanje katolkinjom" i "bivanje feministicom". I da li uopće definira, te ako da, definira li to svojim mišljenjem i kritičkim stavom prema tim pojmovima? Oba pojma u svom prosvijećenom izvodu u sebi sadrže univerzalni humanizam, i ako ih se tako poima, nisu međusobno isključivi.

Ali je pitanje uopće tko danas ekstrahira humanističku srž iz katoličanstva, te humanističku srž iz feminizma, a koliko su to besvjesne deklaracije koje sa sobom bezumno vuku povijesne, logičke, ideološke i političke ovakve ili onakve terete.

I ne samo to, nego, koliko je uopće potrebno rada na tim pojmovima da si se ta srž izvadila i sam pojam prvo u osobnom stavu a onda i generalno, eventualno javnim/privatnim djelovanjem - redefinirao.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 15:10   #12
Naravno da postoji katolikcki femininzam, npr u kuhinji za vrijeme spremanje hrane, u WC dok ribas skoljku ili dok odgajas djecu...
Salu na stranu, one koje su gorljive katolikinje ne razmisljaju o feminizmu,
njima odgavara podloznost muskarcu i nemaju potrebu o tome diskutirati,
one koje sam imala priliku upoznati. To njima ne predstavlja temu za razgovor...
Feminizam zenama nije donio jednakost ni u kuci, kamoli vani, na radnom mjestu.
__________________
Čuvaj se vlasti bez mane.
mitzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 20:35   #13
Quote:
Feminizam zenama nije donio jednakost ni u kuci, kamoli vani, na radnom mjestu
a ne?
možeš glasovati, podjela na muške i ženske poslove sve je manja, zakonski je regulirana diskriminacija na temelju spola, regulirano je i seksualno uznemiravanje, žene se više ne doživljavaju kao seksualni objekti, imamo ista prava na obrazovanje....

naravno, mogu se naći protuprimjeri za sve nabrojano - bilo to kod nas ili negdje drugdje na svijetu (ona famozna razlika u visini plaće) . to ništa ne dokazuje - definitivno idemo u pozitivnom smjeru i dobivamo sve više i više... ja nikad nisam na svojoj koži osjetila "dominaciju muškaraca", ali za takvo stanje se netko izborio. i lako je sad nama govoriti da su to gluposti.

feminizam ne implicira superiornost žene nad muškarcem, već samo jednaka prava, uzimajući u obzir biološku različitost.


i da - nije feminizam čarobni štapić - svaka pojedina žena mora se izboriti za sebe....




a što se tiće spojivosti feminizma i religije - svatko danas od religije uzima što mu odgovara, ali kad bi netko bio potpuno predan kršćanstvu u nekom "tradicionalnom" smislo to dvoje ne bi bilo kompatibilno.
__________________
Always too much talkin'
Not enough eatin' brains

Zadnje uređivanje dramarama : 02.05.2010. at 20:50.
dramarama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 22:57   #14
Quote:
dramarama kaže: Pogledaj post
a ne?
možeš glasovati, podjela na muške i ženske poslove sve je manja, zakonski je regulirana diskriminacija na temelju spola, regulirano je i seksualno uznemiravanje, žene se više ne doživljavaju kao seksualni objekti, imamo ista prava na obrazovanje....

Meni ovo izgledaju kao ljudska prava generalno, rasna, dobna, spolna diskriminacija. Kada sam to napisala cini mi se da su zene same od sebe napravile zrtvu i same sebe izmanipulirale. Npr tko je izumio ves masinu, neki muskarac kojeg je zena natjerala da nekaj napravi za nju...
Vise vjerujem u takav feminizam *iz zasjede*, nego ovaj *ja sam zrtva* feminizam. I, da koliko muskaraca znas da spremaju po kuci u duhu jednakosti...Mislim na raskorak izmedju prava na papiru i prakse.



Quote:
naravno, mogu se naći protuprimjeri za sve nabrojano - bilo to kod nas ili negdje drugdje na svijetu (ona famozna razlika u visini plaće)
Muskarci zaradjuju vise da bi mogli uzdrzavati zenu tijekom porodiljnog...


Quote:
i da - nije feminizam čarobni štapić - svaka pojedina žena mora se izboriti za sebe...a što se tiće spojivosti feminizma i religije - svatko danas od religije uzima što mu odgovara, ali kad bi netko bio potpuno predan kršćanstvu u nekom "tradicionalnom" smislo to dvoje ne bi bilo kompatibilno.
Slazem se.
__________________
Čuvaj se vlasti bez mane.

Zadnje uređivanje Herp : 03.05.2010. at 19:58. Reason: popravljanje kvota
mitzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 10:29   #15
Quote:
dramarama kaže: Pogledaj post
a ne?
možeš glasovati, podjela na muške i ženske poslove sve je manja, zakonski je regulirana diskriminacija na temelju spola, regulirano je i seksualno uznemiravanje, žene se više ne doživljavaju kao seksualni objekti, imamo ista prava na obrazovanje....

naravno, mogu se naći protuprimjeri za sve nabrojano - bilo to kod nas ili negdje drugdje na svijetu (ona famozna razlika u visini plaće) . to ništa ne dokazuje - definitivno idemo u pozitivnom smjeru i dobivamo sve više i više... ja nikad nisam na svojoj koži osjetila "dominaciju muškaraca", ali za takvo stanje se netko izborio. i lako je sad nama govoriti da su to gluposti.

feminizam ne implicira superiornost žene nad muškarcem, već samo jednaka prava, uzimajući u obzir biološku različitost.


i da - nije feminizam čarobni štapić - svaka pojedina žena mora se izboriti za sebe....




a što se tiće spojivosti feminizma i religije - svatko danas od religije uzima što mu odgovara, ali kad bi netko bio potpuno predan kršćanstvu u nekom "tradicionalnom" smislo to dvoje ne bi bilo kompatibilno.
S boldanim se ne bih mogao složiti, pošto će prosječni muški mozak u roku tri sekunde strpati ugledanu damu u jednu od ladica rangiranih po seksipilu. Čak se i vrlo finim ljudima diže pimpek, vidi samo Emericzya.
__________________
Osvitli mu! Bila bi šteta da padne i slomije vrat a da to nitko ne vidi.
vrrrlet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 13:43   #16
Quote:
vrrrlet kaže: Pogledaj post
S boldanim se ne bih mogao složiti, pošto će prosječni muški mozak u roku tri sekunde strpati ugledanu damu u jednu od ladica rangiranih po seksipilu. Čak se i vrlo finim ljudima diže pimpek, vidi samo Emericzya.
Istina je, ali ja damu drugo jutro još uvijek poštujem.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 14:57   #17
[QUOTE=dramarama;26435202]a ne?
možeš glasovati, podjela na muške i ženske poslove sve je manja, zakonski je regulirana diskriminacija na temelju spola, regulirano je i seksualno uznemiravanje, žene se više ne doživljavaju kao seksualni objekti, imamo ista prava na obrazovanje....

Ajoooj, na ovo jednostavno moram
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 20:37   #18
vidila sam jednom na tv-u muslimanske feministkinje i one su se borila za pravo da žene nose maramu u javnosti (npr,. na poslu) hmm..ne znam šta da mislim na to.. to su pomalo kontrdiktorne stvari.. al mislim, može bit i gay udruga mladih katolika,..pa mogu iz bibilije izvlačiti neke gay citate i pričati kako je to u skladu sa njihovom vjerom..isto tako ženske mogu reć da njihova vjera uopće nije patrijarhalna.. (iako je)
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 20:49   #19
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
vidila sam jednom na tv-u muslimanske feministkinje i one su se borila za pravo da žene nose maramu u javnosti (npr,. na poslu) hmm..ne znam šta da mislim na to.. to su pomalo kontrdiktorne stvari.. al mislim, može bit i gay udruga mladih katolika,..pa mogu iz bibilije izvlačiti neke , gay citate i pričati kako je to u skladu sa njihovom vjerom..isto tako ženske mogu reć da njihova vjera uopće nije patrijarhalna.. (iako je)

ma te stvari ne shvaćam - ako si gay i znaš da je Crkva protiv toga okani se takve institucije i gotovo. Guraš se gdje te ne žele. Isto je s feminizmom - u Crkvi žene ne mogu služiti misu, al eto, ti bi baš to. Okani se toga i gotovo - nađi instituciju koja te poštuje, ne pokušavaj promijeniti nešto toliko ukorijenjeno...
__________________
Always too much talkin'
Not enough eatin' brains
dramarama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 21:24   #20
Quote:
dramarama kaže: Pogledaj post
ma te stvari ne shvaćam - ako si gay i znaš da je Crkva protiv toga okani se takve institucije i gotovo. Guraš se gdje te ne žele. Isto je s feminizmom - u Crkvi žene ne mogu služiti misu, al eto, ti bi baš to. Okani se toga i gotovo - nađi instituciju koja te poštuje, ne pokušavaj promijeniti nešto toliko ukorijenjeno...
ne slažem se s tim. to nisu dogme, znači podložne su promjenama.
snnopy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.