Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Pogledaj rezultate ankete: Može li feministica biti prava i uzorna katolkinja?
Može! 16 48.48%
Ne može! 17 51.52%
Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2010., 13:59   #1001
Quote:
mišica82 kaže: Pogledaj post
Krivo sam se izrazila. Da, automatski se izopćuju tim činom, ali priznavanjem grijeha i pokorom, vraćaju se pod okrilje KC.




Nakon dobivanja tri glavna sakramenta, tj. nakon sv. potvrde, pripadnik KC smatra se kršćanski punoljetnom osobom pa prema tome ima pravo i na sklapanje sakramenta ženidbe (znači, nakon otprilike 14 godine). Ali sumnjam u provedivost toga, pogotovo ako se krši s državnim zakonima.

I zakonski s navršenih 14 nisi više dijete.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:03   #1002
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
nisam govorio o ekskluzivitetu kc , nego o nasem pravu da joj pripadamo ili se odmetnemo ako nam postulati ne pasu
jednostavno mi glupo zvuci trkeljanje protiv crkve u zemlji gdje je 90%+ deklariranih katolika
kao da se ja uclanim u kosarkaski klub i onda tamo cvilim kako nema hokeja na ledu i da bi oni trebali razmisliti o tome da izliju vodu na parket i smrznu ju
Pa pravo je odmetnuti se, ali niti su svi koji su u njoj podržavatelji svih stavova i načina KC, niti su oni koji u njoj nisu protiv djelovanja KC.

Transformacija i pozitivan utjecaj su dvosmjerni.

I da (ovo se ja nadovezujem sad, sjetilo me) - ja uopće ne vidim ništa pametno, dobro, moralno ni eligibilno u tim izjavama za 90% deklariranih vjernika.

Jebemti, pa KC bi trebala djelovati po savjesti za sve ljude, bez obzira koliko pripadnika svojih u nekom društvu imala. Tako da je ta, pretežno crkvenjačka, argumentacija "90%" zapravo velika uvreda za Crkvu upravo po načelima kršćanstva.

Uzmimo npr. franjevce u Bosni. Koji su dobra činili narodu. I djelovali motivirani nekim moralom i načelima, a ne brojem "učlanjenih".
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:07   #1003
Quote:
Xena2000 kaže: Pogledaj post
Sweet, kad kažem da je Grubišić na margini mislim unutar svoje zajednice(katoličke). Premještali ga iz crkve u crkvu, nikad nije uspio postati biskupom ili nešto slično... oke, sada ima svoju župu, ali kažem, pojedinac ne može puno promjeniti. To je kao da promatram sebe i državu nam.

On javno kaže što misli, a to se KC ne sviđa. No, to opet ne znači da bi on trebao prestati biti vjernikom jer ne poštuje sve doktrine Crkve.
Ma on je tu župu imao otkad ja znam za sebe.
A to što nije uspio postati biskupom..eh..nije jedini..
plus toga je li on svećenik da bi se uspinjao na hijerarhijskoj ljestvici ili zbog pastve.

Neki dan ti se recimo slavio sv.Paško, koji uopće nije htio postat ni formalno svećenikom već je Bogu i vjernicima služio cijeli život kao laik zbog poniznosti.

A što se tiče javnog govorenja kontra Crkve, da je Crkva tako kruta kao što je neki prikazuju on bi davno letio iz nje ili bi ga smjestilo u samostan zbog nepoštivanja hijerarhije i neposlušnosti.
A kad tamo on ima župu.

Više 'gonjaju' recimo Suca.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:15   #1004
Ma imao je on problema s crkvenjacima itekakvih.
Htjela sam reći da jednog Grubišića drže postrani na neki način,a smatram da bi takvih pametnih ljudi trebalo biti više po medijima. U tome je poanta. Crkva zatire sve koji su napredniji, drugačiji, otvoreniji... i onda ljudi misle da su svi svećenici primitivci koji ševe dječake.

Nije stvar u tome da je on želio biti biskup, nego u tome da što si na višoj poziciji imaš veću moć. Pa bolje onda tu 'moć' dati jednom Grubišiću, a ne recimo Bozaniću.
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:20   #1005
Quote:
Xena2000 kaže: Pogledaj post
Ma imao je on problema s crkvenjacima itekakvih.
Htjela sam reći da jednog Grubišića drže postrani na neki način,a smatram da bi takvih pametnih ljudi trebalo biti više po medijima. U tome je poanta. Crkva zatire sve koji su napredniji, drugačiji, otvoreniji... i onda ljudi misle da su svi svećenici primitivci koji ševe dječake.

Nije stvar u tome da je on želio biti biskup, nego u tome da što si na višoj poziciji imaš veću moć. Pa bolje onda tu 'moć' dati jednom Grubišiću, a ne recimo Bozaniću.
eh što bi svjetina htjela..ta i Isusa je razapela

a plus toga pogledaj kako su nastajali redovi u Crkvi, pa ćeš vidjeti da je Crkva itekako otvorena i napredna.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:27   #1006
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Pa pravo je odmetnuti se, ali niti su svi koji su u njoj podržavatelji svih stavova i načina KC, niti su oni koji u njoj nisu protiv djelovanja KC.

Transformacija i pozitivan utjecaj su dvosmjerni.

I da (ovo se ja nadovezujem sad, sjetilo me) - ja uopće ne vidim ništa pametno, dobro, moralno ni eligibilno u tim izjavama za 90% deklariranih vjernika.

Jebemti, pa KC bi trebala djelovati po savjesti za sve ljude, bez obzira koliko pripadnika svojih u nekom društvu imala. Tako da je ta, pretežno crkvenjačka, argumentacija "90%" zapravo velika uvreda za Crkvu upravo po načelima kršćanstva.

Uzmimo npr. franjevce u Bosni. Koji su dobra činili narodu. I djelovali motivirani nekim moralom i načelima, a ne brojem "učlanjenih".
ja se s ovim apsolutno slazem
medutim , ako kc smatram za losu i politicku organizaciju , tada takoder mogu odluciti i ne biti njen clan
ne razumijem nezadovoljstvo i verbalno neslaganje ,a opet deklariranje vjernikom-katolikom
a koliko god to bilo diskutabilno , 90% daje i crkvi odredenu snagu i utjecaj za guranje svojih ideja
postavlja se pitanje sto mi to u stvari hocemo??
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:28   #1007
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
a plus toga pogledaj kako su nastajali redovi u Crkvi, pa ćeš vidjeti da je Crkva itekako otvorena i napredna.
Da, Crkva je oduvijek bila na samoj oštrici napretka. Evo recimo, kada im je predstavljena ideja o heliocentričnom sustavu prihvatili su je objeručke. Isti slučaj se dogodio i s izumom kontracepcije. Mislim kako možemo biti sretni što živimo pod tako otvorenom i naprednom crkvom. Amin.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:32   #1008
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ja se s ovim apsolutno slazem
medutim , ako kc smatram za losu i politicku organizaciju , tada takoder mogu odluciti i ne biti njen clan
ne razumijem nezadovoljstvo i verbalno neslaganje ,a opet deklariranje vjernikom-katolikom
a koliko god to bilo diskutabilno , 90% daje i crkvi odredenu snagu i utjecaj za guranje svojih ideja
postavlja se pitanje sto mi to u stvari hocemo??
Pa naravno, zato što je svećenstvo potpuno besvjesno prihvatilo logiku moderne predstavničke demokracije kojoj vrijednosti ne ulaze u logiku funkcioniranja: eo nas ima viđe devedes posto, alo.

To je veliki apsurd. Epic fail.

A neslaganje i nezadovoljstvo - pa o tome ti i pričam, KC i katoličanstvo je uvijek, na kraju, bilo transformirano, reformirano, iznutra mijenjano, rađalo nova učenja poput protestantizma..., te bi trebalo biti u dvosmjernom odnosu s društvom.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:36   #1009
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Da, Crkva je oduvijek bila na samoj oštrici napretka. Evo recimo, kada im je predstavljena ideja o heliocentričnom sustavu prihvatili su je objeručke. Isti slučaj se dogodio i s izumom kontracepcije. Mislim kako možemo biti sretni što živimo pod tako otvorenom i naprednom crkvom. Amin.
kao i većina u to vrijeme..

a kontracepcija..vel..to ti je nešto drugo, poglavito što ni jedna nije sto posto sigurna, niti sto posto štiti od bolesti, a poneke mogu i izazvati bolest..

apstinencija rješava gore navedene probleme sto posto.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:37   #1010
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Da, Crkva je oduvijek bila na samoj oštrici napretka. Evo recimo, kada im je predstavljena ideja o heliocentričnom sustavu prihvatili su je objeručke. Isti slučaj se dogodio i s izumom kontracepcije. Mislim kako možemo biti sretni što živimo pod tako otvorenom i naprednom crkvom. Amin.
super...
zmijica_kssss is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:42   #1011
zgsash, ali ja se osjećam vjernicom... ne katolikom(pogotovo ne dobrim što je implicirala zmijica), nego vjernicom, to je dio mene i ne mogu sad ja odjednom biti ateista. A to hoću li ići u Crkvu ili ne, opet imam izbor.
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:43   #1012
a ne mogu vjerovati ali slazem se sa xenom...
zmijica_kssss is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:44   #1013
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
ja se s ovim apsolutno slazem
medutim , ako kc smatram za losu i politicku organizaciju , tada takoder mogu odluciti i ne biti njen clan
ne razumijem nezadovoljstvo i verbalno neslaganje ,a opet deklariranje vjernikom-katolikom
a koliko god to bilo diskutabilno , 90% daje i crkvi odredenu snagu i utjecaj za guranje svojih ideja
postavlja se pitanje sto mi to u stvari hocemo??
to i mene interesira.. mislim meni je nauk KC sasvim prihvatljiv i koliko mi to dopušta snaga volje nastojim se držati "zapovijedi", oni kojima ne odgovaraju mogu naći nešto što im paše.

Nije Crkva tu da mijenjanjem nauka i zapovijedi udovoljava htijenjima ljudi i da im daje opravdanje za njihove 'opačine', ona je tu da širi riječ Božju.. a svak ima slobodnu volju birati hoće li ili neće prihvatiti

kad je Isus 'stupio na scenu' rekao je da nije došao dokinuti Zakon već ga provoditi, poglavito što su farizeji stalno izlazeći u susret željama i volji ljudi stalno nadopunjavali zakon, mijenjali ga i tako se udaljavali od Boga, prilagođavajući se ljudima.
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:46   #1014
Quote:
Xena2000 kaže: Pogledaj post
I zanimljive su mi ove konstatacije 'ja bi da se Crkva odrekne stavova...? - zašto bi tvoje mišljenje kao ateista uopće bilo relevantno za to što bi Crkva trebala...
Moje ateističko mišljenje ne mora uvažavati.

Ali zašto ne uvažava mišljenje sve većeg broja vjernika (ili "vjernika") koji smatraju da predbračni seks nije loš, kontracepcija nije loša, homići nisu bolesni i pervertiti, i sl.?

Zašto je tim vjernicima stalo deklarirati se katolicima, a ne slažu se sa službenim stajalištima?

Zar je lijepo biti masa koji se odgaja i kojom se manipulira kada se šamara brojkama, bez ikakvog prava da se iskaže vlastito mišljenje?

Bez uvrede, ali stvarno je to odnos pastir-stado ovaca
__________________
Sit alone and celebrate good times of change Sit alone, annihilate all words of praise When it all seems to spell disaster...

"You all like climbing mountains, don't you?""I don't. I like smoking, drinking and ordering in restaurants."
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:50   #1015
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
to i mene interesira.. mislim meni je nauk KC sasvim prihvatljiv i koliko mi to dopušta snaga volje nastojim se držati "zapovijedi", oni kojima ne odgovaraju mogu naći nešto što im paše.
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
kad je Isus 'stupio na scenu' rekao je da nije došao dokinuti Zakon već ga provoditi, poglavito što su farizeji stalno izlazeći u susret željama i volji ljudi stalno nadopunjavali zakon, mijenjali ga i tako se udaljavali od Boga, prilagođavajući se ljudima.
Nadam se da ne jedeš morske plodove već kada se toliko pokušavaš držati tog zakona.
Jesi li izolirana 7 dana u mjesecu kada imaš menstruaciju?
Ako si rodila, jesi li nakon toga imala 40 purifikacije (tjedan dana, u slučaju rađanja sina, čini mi se)?

Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
Nije Crkva tu da mijenjanjem nauka i zapovijedi udovoljava htijenjima ljudi i da im daje opravdanje za njihove 'opačine', ona je tu da širi riječ Božju.. a svak ima slobodnu volju birati hoće li ili neće prihvatiti
Crkva očito širi božju riječ tako da se upliće u zakone sekularne države i životari na njenom proračunu - što krši slobodnu volju mnogih.

Osim toga, jesi li sigurna da je to božja riječ? Znaš po tome što su svećenici rekli da jeste?
__________________
Sit alone and celebrate good times of change Sit alone, annihilate all words of praise When it all seems to spell disaster...

"You all like climbing mountains, don't you?""I don't. I like smoking, drinking and ordering in restaurants."
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:51   #1016
Quote:
Xena2000 kaže: Pogledaj post
Ma imao je on problema s crkvenjacima itekakvih.
Htjela sam reći da jednog Grubišića drže postrani na neki način,a smatram da bi takvih pametnih ljudi trebalo biti više po medijima.

Grubišić još više po medijima? pa to bio onda bio 24-satni reality show
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:53   #1017
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
to i mene interesira...
A evo priznaše evoluciju. Šta je nejasno?
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:57   #1018
Ali, Inanna velik broj vjernika se slaže s time što Crkva propovijeda.
I velik broj njih misli da su pederi bolesni. I da je seks, kao takav, prljav... itd.

placebo - a dobro, zovu ga u ove emisije gdje se bave razno raznim socijalnim, teološkim i fenomenološkim pitanjima jer je dobar sugovornik.... nisam na to mislila. Mislila sam na uzore. Kao što je bio Kuharić.
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 14:57   #1019
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Pa naravno, zato što je svećenstvo potpuno besvjesno prihvatilo logiku moderne predstavničke demokracije kojoj vrijednosti ne ulaze u logiku funkcioniranja: eo nas ima viđe devedes posto, alo.

To je veliki apsurd. Epic fail.

A neslaganje i nezadovoljstvo - pa o tome ti i pričam, KC i katoličanstvo je uvijek, na kraju, bilo transformirano, reformirano, iznutra mijenjano, rađalo nova učenja poput protestantizma..., te bi trebalo biti u dvosmjernom odnosu s društvom.
dobrovoljno se nitko nikada ne mijenja
uvijek je to rezultat odredenog pritiska i moranja i potrebe

evo , zasto se ne rodi novo ucenje , koje bi bilo vise po mjeri danasnjih ljudi i kojem bi ljudi pristupali (bas kao sto si sama spomenula , nekada protestantizam)
nitko ne tvrdi da se krscanin moze biti samo pod okriljem katolicke crkve (osim katolicke crkve , naravno)
ja osobno smatram da covjek moze biti vjernik iskljucivo individualno i da je kompletna vjera odnos covjeka i boga
dakle , ne govorimo o vjeri uopce , nego o organiziranoj religiji , pripadnosti odredenom nacinu misljenja i setu konvencija , odredenom krdu ili stadu , ako se to tako moze reci
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 15:01   #1020
Quote:
Inanna kaže: Pogledaj post
Nadam se da ne jedeš morske plodove već kada se toliko pokušavaš držati tog zakona.
Jesi li izolirana 7 dana u mjesecu kada imaš menstruaciju?
Ako si rodila, jesi li nakon toga imala 40 purifikacije (tjedan dana, u slučaju rađanja sina, čini mi se)??

Pa ne bi vjerovala.. ne jedem morske plodove, ni žabe, ni jegulje, ni zmije..
osim ribe

a ovo s izolacijom, to nisam vidila da igdi piše u nauku Crkve iako bi ja najrađe doma solo ležala tih 7 dana

a što se tiče 40 dana nakon poroda to i nije tako bezveze, otprilike taman toliko treba da se hormoni usklade, dođu na svoje i tijelo oporavi, pa i mislim da i u zakonu tih 40 dana nakon poroda se uzima za olakotnu okolnost za majku.


Quote:
Inanna kaže: Pogledaj post
Crkva očito širi božju riječ tako da se upliće u zakone sekularne države i životari na njenom proračunu - što krši slobodnu volju mnogih.

Osim toga, jesi li sigurna da je to božja riječ? Znaš po tome što su svećenici rekli da jeste?
Sam pojam "širi Božju riječ" logički daje naslutiti da će se uplitati u sekularnost..tak da ne znam zašto prozivaš nekoga za nešto što je i sam rekao.

Bog mi je dao razum da shvatim i (ne)prihvatim i ono što ne vidim
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.