Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2009., 23:45   #1
Zašto nitko ne želi biti svećenik ili časna

Vidim oko sebe da ima puno velikih vjernika ali kad im kažeš bili želili biti svečenici ili časne iako nemaju curu ili dečka samo se zgražaju... a sveta stolica stalno upozorava kako nema dovoljno svečenika, pa se pitam zašto je to tako tj zašto skoro nitko ne želi bit svečenik... svima je taj celibat totalna smrt, i svi misle da bi trebali imati obitelji, i širiti svoju lozu a nitko se nebi ozbiljnije žrtvovao za širenje Evanđelja u ovome svijetu... Često čujem da je netko otišao u sjemenište ili samostan i onda se vratio zato što se zaljubio u nekoga a ja se pitam zar nebi trebala ljubav prema Kristu biti na prvom mjestu.

što je to što vjernike toliko odvraća od svečeničkog poziva ?
RoyalJelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 23:52   #2
ne treba se uopće brinuti oko toga pod ovim pretpostavkama:
Bog je svemoguć.
Bog je sveznajući.
Bog je stvorio svemir.

Dakle, kada je bog stvarao svemir, a budući da sve zna, poštimao je sve na način da uvijek bude dovoljno svećenika. Npr. svi ove što su slomljenih srca otišli u svećenstvo
otišli su tamo upravo po Božjem planu, jer Bog im plan za sve. Plan naime nije dobra riječ jer kao takav ne postoji za osobu koja je sveznajuća. A Bog to jeste. Dakle, nije riječ o planu već o kreaciji samog Boga prilikom stvaranja Svemira.

Naravno, druga priča je pod pretpostavkom da Bog nije sveznajući, odnosno da postoji slobodna volja. Ali takva pretpostavka bi pokosila sve proroke (jer ako ljudi imaju slobodnu volju nitko ne može išta predvidjeti) a pogotovo i pokosila Isusovo znanje da će ga Juda izdati, jer napose Juda je čovjek koji je imao slobodnu volju i zato sad trune u paklu.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 00:38   #3
Mene pak čudi da u XXI stoljeću netko bude u celibatu.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 00:53   #4
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Mene pak čudi da u XXI stoljeću netko bude u celibatu.
Zašto te to čudi ? Možeš li objasnit ?
RoyalJelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 01:03   #5
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Mene pak čudi da u XXI stoljeću netko bude u celibatu.
celibat nije svojstven samo katoličkoj ili pravoslavnoj crkvi
ima mnogo primjera celibata u različitim religijama
koliko mi je poznato ima i derviša koji su u celibatu, zar ne? ili ih je barem nekad bilo?
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 01:31   #6
Nisam znala za manjak svećenika.
Ali, ne želeći biti posprdna, kako je to moguće? Nije li svećenstvo 'poziv od Boga'? Zašto ih ne poziva više?
__________________
Well, THIS is all you have.
Marina2501 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 01:44   #7
Quote:
Marina2501 kaže: Pogledaj post
Nisam znala za manjak svećenika.
Ali, ne želeći biti posprdna, kako je to moguće? Nije li svećenstvo 'poziv od Boga'? Zašto ih ne poziva više?
nek samo dozvoli djevici mariji da se svima ukaže u međugorju, narada muniju u indiji, il dijani luciferi u maloj aziji, pa ćeš vidjet navale na redovništvo i na istoku i na zapadu iako zbog siromaštva oni na istoku vjerojatno ni nemaju tih problema.

u međuvremenu će ipak po već skoro šest tisuća godina staroj navici, homo sapiensi i ostali zemljani pobjegli iz arke i dalje slijedit onu njegovu staru al dobru, množite se !

Zadnje uređivanje ursamajor : 06.08.2009. at 02:13.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 02:01   #8
Quote:
RoyalJelly kaže: Pogledaj post
Vidim oko sebe da ima puno velikih vjernika ali kad im kažeš bili želili biti svečenici ili časne iako nemaju curu ili dečka samo se zgražaju... a sveta stolica stalno upozorava kako nema dovoljno svečenika, pa se pitam zašto je to tako tj zašto skoro nitko ne želi bit svečenik... svima je taj celibat totalna smrt, i svi misle da bi trebali imati obitelji, i širiti svoju lozu a nitko se nebi ozbiljnije žrtvovao za širenje Evanđelja u ovome svijetu... Često čujem da je netko otišao u sjemenište ili samostan i onda se vratio zato što se zaljubio u nekoga a ja se pitam zar nebi trebala ljubav prema Kristu biti na prvom mjestu.

što je to što vjernike toliko odvraća od svečeničkog poziva ?
Mislim da nije samo pitanje celibata... nekima je zlo od samog pomisla na obecanje poslusnosti poglavaru... Ali, to je dosta slozeno i kompleksno pitanje... Istina jeste da Bog poziva, ali On takodjer postuje i covjekovu slobodu po pitanju odgovora na taj poziv... Takodjer jedna od bitnih stvari jeste autenticno svjedocenje onih koji su vec izabrali duhovni poziv... U svakom slucaju, radi se o dosta slozenom i kompleksnom pitanju. P.S. A zasto ti ne bi bio/la redovnica/redovnik/svecenik?
cruce is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 02:10   #9
Quote:
Marina2501 kaže: Pogledaj post
Nisam znala za manjak svećenika.
Ali, ne želeći biti posprdna, kako je to moguće? Nije li svećenstvo 'poziv od Boga'? Zašto ih ne poziva više?
pa je poziv od Boga, samo što se malo ko odazove na taj poziv... ili se odazovu pa se predomisle...
RoyalJelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 02:17   #10
Quote:
cruce kaže: Pogledaj post
Mislim da nije samo pitanje celibata... nekima je zlo od samog pomisla na obecanje poslusnosti poglavaru... Ali, to je dosta slozeno i kompleksno pitanje... Istina jeste da Bog poziva, ali On takodjer postuje i covjekovu slobodu po pitanju odgovora na taj poziv... Takodjer jedna od bitnih stvari jeste autenticno svjedocenje onih koji su vec izabrali duhovni poziv... U svakom slucaju, radi se o dosta slozenom i kompleksnom pitanju. P.S. A zasto ti ne bi bio/la redovnica/redovnik/svecenik?
nije samo radi celibata ali mislim da je uglavnom baš radi toga. stalno čujem kako se netko odlučio za svečenika, ali onda našao curu pa odustao... zašto nitko ne može gledati na celibat kao pozitivnu stvar a ne negativnu preko koje ne mogu nikako preći ? P.S. ja ne bih bila redovnica jer nisam vjernica. možda jednog dana, nikad se ne zna...
RoyalJelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 02:26   #11
Quote:
RoyalJelly kaže: Pogledaj post
nije samo radi celibata ali mislim da je uglavnom baš radi toga. stalno čujem kako se netko odlučio za svečenika, ali onda našao curu pa odustao... zašto nitko ne može gledati na celibat kao pozitivnu stvar a ne negativnu preko koje ne mogu nikako preći ? P.S. ja ne bih bila redovnica jer nisam vjernica. možda jednog dana, nikad se ne zna...
kako sam već spomenuo, jahve je tu malo zeznuo stvar, jer je njegova moćna riječ "množite se" ušla duboko u gene i podsvijest svih zemljana.
ta riječ je očito puno jača od uputstava duha svetog o celibatu koja i nisu dana crno na bijelo a možda su ga rani očevi opet samo krivo interpretirali kao u slučaju ravne zemlje i sl.

Zadnje uređivanje ursamajor : 06.08.2009. at 02:37.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 02:28   #12
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
kako sam već spomenuo, jahve je tu zeznuo stvar, jer je njegova moćna riječ "množite se" ušla duboko u gene i podsvijest svih zemljana.
ta riječ je očito puno jača od upustava duha svetog koja i nisu crno na bijelo tj. možda su ga rani očevi krivo interpretirali kao za ravnu zemlju i sl.
Isus Krist nije imao ženu, a ni apostoli koliko ja znam (bar neki )

btw Jahve ilitiga Duh Sveti, zar nije to jedno te isto, tj isti bog samo druga božanska osoba ... ?
RoyalJelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 02:42   #13
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
kako sam već spomenuo, jahve je tu malo zeznuo stvar, jer je njegova moćna riječ "množite se" ušla duboko u gene i podsvijest svih zemljana.
ta riječ je očito puno jača od uputstava duha svetog o celibatu koja i nisu dana crno na bijelo a možda su ga rani očevi opet samo krivo interpretirali kao u slučaju ravne zemlje i sl.
jel fakat ne postoji nigdje crno na bijelo ?
RoyalJelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 03:16   #14
Quote:
RoyalJelly kaže: Pogledaj post
Isus Krist nije imao ženu, a ni apostoli koliko ja znam (bar neki )

btw Jahve ilitiga Duh Sveti, zar nije to jedno te isto, tj isti bog samo druga božanska osoba ... ?
nije bitno za ovu temu jer su jahve il krist već mijenjali neke svoje stavove npr. glede svinjetine kad su petru podarili viziju i dozvolili da kolje sve.


Quote:
RoyalJelly kaže: Pogledaj post
jel fakat ne postoji nigdje crno na bijelo ?
nažalost isus izgleda nije u onih četrdeset dana nakon uskrsnuća ništa o tom izričito rekao kao ni o papanju svinjetine, niti je kasnije podario celibatsku viziju.

Zadnje uređivanje ursamajor : 06.08.2009. at 03:27.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 05:47   #15
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
u međuvremenu će ipak po već skoro šest tisuća godina staroj navici, homo sapiensi i ostali zemljani pobjegli iz arke i dalje slijedit onu njegovu staru al dobru, množite se !
predobra poanta! i školski primjer kontradikcije u bibliji.

Ista stvar je sa negativcem Jahveom koji ubija ljude i Isusom koji ih voli.
I sad sve zavisi od samog čovjeka. Ako je more Jesuslike, on će slušati Isusa i biti bolji, a ako je more Jahvelike on će u Jahvinim riječima (bila to kriva interpretacija ili ne) naći opravdanje za svoja zlodjela.

Druga stvar bi bila da postoji apsolutni konsenzus o tumačenju biblije. A to bi bilo kad bi biblija bila, budući da je od Savršenog bića "diktirana", savršena knjiga.

Ovako kako izgleda biblija je sve, samo ne savršena.

Ima milijun tumačenja i ovako, a zamisli tek koliko tumačenja bi bilo kada bi ju čitali roboti koji ne bi imali genetski urođeni osjećaj moralnosti koji na neki način djeluje kao bitan faktor u izjednačavanju načina na koji će se biblija tumačiti.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 08:24   #16
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
predobra poanta! i školski primjer kontradikcije u bibliji.

Ista stvar je sa negativcem Jahveom koji ubija ljude i Isusom koji ih voli.
I sad sve zavisi od samog čovjeka. Ako je more Jesuslike, on će slušati Isusa i biti bolji, a ako je more Jahvelike on će u Jahvinim riječima (bila to kriva interpretacija ili ne) naći opravdanje za svoja zlodjela
.

Druga stvar bi bila da postoji apsolutni konsenzus o tumačenju biblije. A to bi bilo kad bi biblija bila, budući da je od Savršenog bića "diktirana", savršena knjiga.

Ovako kako izgleda biblija jesve, samo ne savršena

Ima milijun tumačenja i ovako, a zamisli tek koliko tumačenja bi bilo kada bi ju čitali roboti koji ne bi imali genetski urođeni osjećaj moralnosti koji na neki način djeluje kao bitan faktor u izjednačavanju načina na koji će se biblija tumačiti.


Hajde ne skreći temu na ne/savršeno tumačenje Biblije!
Jer takva,kakva je nije odlučujući faktor,hoće li netko prihvatiti poziv svećenika/časne sestre.
Isto tako ne nazivaj Jahvu negativcem,a bez da se ne ogradiš da je to tvoje osobno mišljenje!
Jer evo nas opet na sasvim drugoj temi!

Celibat je vjerojatno najčešći uzrok kako ne prihvaćanja navedenih poziva,tako i kršenja/odustajanja nakon prihvaćanja.Mada i stega unutar neke crkve,može imati uticaj.
No osoba koja istinski osjeti da je pozvana,prihvatiti će sve uvjete!

Odustajanje smatram iskrenom odlukom u skladu s poštovanjem Boga i vjere.
Svatko ima pravo pogriješiti i ispraviti pogrešku.
No kršenje ja osobno smatram licemjerjem.
I čim je licemjera već na samom startu manje,tim bolje!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 09:01   #17
Mozda ima jos jedan razlog u tome sto se ljudi skloniji "mistici" danas ne koncentriraju nuzno na religije svojeg podneblja. Ako odes u kakav poznatiji tajlandski samostan vro je vjerojatno da ces naci i po par desetaka zaredjenih zapadnjaka. Nekada bi bili vjerojatno krscanski redovnici jer za drugo ne bi niti znali.

Zatim poblem vidim i u tome sto su neki redovi "autdejtid", ne u smislu strogosti prakse nego u smislu srednjovjekovne atmosfere i nesposobnosti prezentacije svoje duhovnosti u modernim okvirima.

Kod nekih drugih pak redova se desava da zbog manjka svecenika od njih traze vece preuzimanje uobicajeno diacezenskih pastoralnih funkcija pa time gube dio svoje specificnosti koja ih i razlikuje od dieceze.

Samo svecenstvo vise ne donosi ne znam kakve materjalne dobrobiti (nije tako nizak zivotni standard u prosjeku kao nekad, a vece su zelje i opsjednutost "igrackama" ) koloiko god se znalo komentirat novi auto zupnika kakve bogatije zupe niti toliko vece mogucnosti skolovanja, a sto je sve nekad bio prilicno cest motiv. S druge strane traze se poslusnost, celibat...

Crkva opcenito ima problema sa prenosenjem poruke svakodnevnim jezikom u modernem drustvu, pa tako i inspiriranja za dublji poziv na vjerski zivot. Da se vratimo na one tajlandske samostane. Ako u kakvom samostanu u tajlandu ima 20% zapadnjaka, a u njihovom samostanu na zapadu i 80%, a ako uzmemo u obzir relativno mali broj zapadnih budista opcenito dolazimo do prilicno visokog postotka monaha sa obzirom na "bazu" iako je to samo moja procjena, trebalo bi vidit neke konkretnije statisticke podatke. Isto tako vjerojatno se razikuje od sljedbe do sljedbe, ovi theravadci u kakvoj sumsko-pecinskoj liniji vipassane o cemu ovdje govorim kakve su vrlo popularne ce biti biti puno skloniji redovnistvu od nekih drugacijih pravaca. STo opet govori o ulozi intenziteta zahtjeva i opcenito zivljenja kontemplativnog zivota neke religije u izboru monaskog zvanja. Sve to ukazuje na gubitak zivosti, entuziazma i intenziteta vjerskog i posebno dublje misticnog zivota u crkvi kao i na neprilagodjenost modernim vremenima.

Svakako samo drustvo igra tu veliku ulogu, previse materjalne sigurnosti, previse "igracaka" i previse ambicija (cesto nepotrebnih i napuhanih medijima i marketingom) rezultira sa manje razbijanja glave "bitnim" pitanjima (a guramo glavu u pjesak pred cinjenicom da ce sve to ionako jednom smrt pokosit), kao i sa sve vecim bukiranjima kod psihijatara
I to sto je zivotni standard opcenito bolji pa ne samo u vlastitim zivotima nego se i u zivotima ljudi oko nas puno manje direktno (na ulici) srecemo sa teskim bolestima, smrcu, ratovima i svim tim slicnim neugodnim stvarima koje nam ipak daju realnij osjecaj smrtnosti i prolaznosti sto onda stvari stavlja u pravu perspektivu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 06.08.2009. at 09:29.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 09:33   #18
upravo tako, ti pozivi se upućuju, stoga ne treba brinuti. bit će svećenika i časnih uvijek koliko treba
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 09:41   #19
Quote:
RoyalJelly kaže: Pogledaj post
Vidim oko sebe da ima puno velikih vjernika ali kad im kažeš bili želili biti svečenici ili časne iako nemaju curu ili dečka samo se zgražaju... a sveta stolica stalno upozorava kako nema dovoljno svečenika, pa se pitam zašto je to tako tj zašto skoro nitko ne želi bit svečenik... svima je taj celibat totalna smrt, i svi misle da bi trebali imati obitelji, i širiti svoju lozu a nitko se nebi ozbiljnije žrtvovao za širenje Evanđelja u ovome svijetu... Često čujem da je netko otišao u sjemenište ili samostan i onda se vratio zato što se zaljubio u nekoga a ja se pitam zar nebi trebala ljubav prema Kristu biti na prvom mjestu.

što je to što vjernike toliko odvraća od svečeničkog poziva ?
Ne znam za stanje i broj sveštenstva u RKC,i zašto je mali odziv (ako je informacija tačna),ali znam da u Pravoslavnoj Crkvi ima i to više nego dovoljan broj sveštenstva,a i monaštvo sve više raste...hvala Bogu!
Postoji jedan momenat,između mnogih drugih,koji je možda mladom čoveku,čoveku 21.veka,najteže prihvatiti,a to je celibat običnog sveštenstva...ali,dobro...RKC je odavno tako odlučila,to je njihov stav,pa ko voli nek izvoli.
__________________
Non praevalebunt, non praevalebunt portaе inferni!
Solomon Kane is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 09:51   #20
Quote:
Solomon Kane kaže: Pogledaj post
Ne znam za stanje i broj sveštenstva u RKC,i zašto je mali odziv (ako je informacija tačna),ali znam da u Pravoslavnoj Crkvi ima i to više nego dovoljan broj sveštenstva,a i monaštvo sve više raste...hvala Bogu!
Već poodavno se u RKC Hrvata, regrutiraju članice i članovi pretežito iz BIH ili iz provincijskih sredina. Bilo bi zanimljivo vidjeti kakve statistike glede toga, ali sumnjam da su dostupne. Od časnih sestara, za koje znam, sve su odreda iz naše drage Bosne i Hercegovine.

Quote:
Postoji jedan momenat,između mnogih drugih,koji je možda mladom čoveku,čoveku 21.veka,najteže prihvatiti,a to je celibat običnog sveštenstva...ali,dobro...RKC je odavno tako odlučila,to je njihov stav,pa ko voli nek izvoli.
Imaju dva rješenja: ili uvoziti kadar iz Kine i Afrike, ili dozvoliti veće sudjelovanje ljudi u katoličkom braku da sudjeluju u Crkvi kao đakoni ili kvazi svećenici. Sumnjam da bi pristali na ukidanje celibata.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.