Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2013., 22:53   #1
Što vas to logički navodi na vjeru?

Ima li toga i koliko je zastupljeno?Ili možda bolje u smislu racionalne logike?Zapitate li se ikada oko nekih filozofskih,alternativnih duhovnjačkih,i logičkih argumenata koji pobijaju Boga i vjeru?Ili smatrate da to nije potrebno,već jednostavno vjerujem a to mi se čini uzvišeno i onako kako treba?
Ili pak smatrate da imate neki veći stepen duhovnjačkog napajanja (sq) koji se ne da objasniti riječima?
U svakom slučaju,imate li neke logičke argumente koji vas navode na vjeru u Boga ili se to uglavnom svodi, na to ja vjerujem bez obzira na sve?
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 23:05   #2
Tko vjerovao, tko nevjerovao, ni ja siguran nisam, ali... prije 12 god sam BOG mi se ukazao??? Eto! Jel dosta?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 10:02   #3
Nije.Moraš reći kako ti se Bog ukazao?Na koji način?Može pp,ako ti nije problem,intersuju me takva iskustva.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 10:12   #4
Sve je od necega moralo nastati. Morao je neko postojati da sve ovo stvori. Kosmos, svemir, planete, zvijezde, sav taj sistem, morao je postojati neko koce to stvoriti. Ne moguce da je covjek nastao iz prve zivotinje po nekim bioloskim tumacenjima nastanka planete..
Seksana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 10:15   #5
što navodi na vjeru?
beznađe sadašnjeg trenutka.
ono, da bi preživio, moraš vjerovati da dolazi bolje.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 10:27   #6
Quote:
Seksana kaže: Pogledaj post
Sve je od necega moralo nastati. Morao je neko postojati da sve ovo stvori. Kosmos, svemir, planete, zvijezde, sav taj sistem, morao je postojati neko koce to stvoriti. Ne moguce da je covjek nastao iz prve zivotinje po nekim bioloskim tumacenjima nastanka planete..
I nije, no smiješni su odgovori koje religije pružaju jer ti su odgovori posljedica težnje da se objasni svijet i patnja u njemu. To je jače od svake logike pa imamo razne pričice kako je sve nastalo a da li je tako nastalo NIKAD nećemo saznati dok smo ovdje.
Stoga je religija loša zamjena za istinu koja smanjuje neugodan osjećaj da ne znamo ali eto vjerujem da je tako.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 10:39   #7
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Ima li toga i koliko je zastupljeno?Ili možda bolje u smislu racionalne logike?Zapitate li se ikada oko nekih filozofskih,alternativnih duhovnjačkih,i logičkih argumenata koji pobijaju Boga i vjeru?Ili smatrate da to nije potrebno,već jednostavno vjerujem a to mi se čini uzvišeno i onako kako treba?
Ili pak smatrate da imate neki veći stepen duhovnjačkog napajanja (sq) koji se ne da objasniti riječima?
U svakom slučaju,imate li neke logičke argumente koji vas navode na vjeru u Boga ili se to uglavnom svodi, na to ja vjerujem bez obzira na sve?
Ako je sve oko nas relativno, onda mora imati uzrok u nečem što nije.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 10:39   #8
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
I nije, no smiješni su odgovori koje religije pružaju jer ti su odgovori posljedica težnje da se objasni svijet i patnja u njemu. To je jače od svake logike pa imamo razne pričice kako je sve nastalo a da li je tako nastalo NIKAD nećemo saznati dok smo ovdje.
Stoga je religija loša zamjena za istinu koja smanjuje neugodan osjećaj da ne znamo ali eto vjerujem da je tako.
Same cinjenice koje covjeka navode na razmisljanje jeste stvari koje se desavaju a koje je neko najavio prije 1400 godina..

Imas primjer muhe prije 14000 godina je Poslanik s.a.w.s. dao hadis o muhi kako na jednom krilu ima lijek na drugom bolest, znaci ovim nazovi naucnicima skratio muke da toliko novca ne bacaju na istrazivanja da bi dosli do istih saznanja.

Isto da pcele kaznjavaju pcele , odsjecanjem nogu zato sto je jedna pihnula kap alkohola,.. imas snimak na youtu.. sve su to stvari koje su nam napomenute, da i medju njima ima kazni, a eto tek u 21stoljecu dodje neko sa nekim eksperimentom eh vidi pcela ostala bez nogu jer je pihnula alkohola. Iako imamo hadis koji o tome govori.

Stvar koje covjeka navode na razmisljanje jeste cinjenice koliki je bio prvi covjek na planeti, velicine Palme pa da se tek onda smanjivao. Sto imamo dokaze osim vjerskih i mnogih drugih arheoloskih pronalazaka.

I opet kazem neke stvari su ljudi znali servirala je bilo cija religija jos prije nekoliko hiljada godina da bi dosao neko sa nekim instrumentom u 21stoljecu i rekao VIDI STA SAM IZUMIO. A to sve se vec znalo!
Seksana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 11:35   #9
Quote:
Seksana kaže: Pogledaj post
Same cinjenice koje covjeka navode na razmisljanje jeste stvari koje se desavaju a koje je neko najavio prije 1400 godina..

Da, one koje se stalno događaju a ne one koje su se dogodile jednom i nikad više.


No, niti jedna religija nije objasnila svijet i pojave u njemu, već je na temelju vlastitog viđenja i predodžaba napravila religijsko učenje na kojemu i danas jaši.


Quote:
I opet kazem neke stvari su ljudi znali servirala je bilo cija religija jos prije nekoliko hiljada godina da bi dosao neko sa nekim instrumentom u 21stoljecu i rekao VIDI STA SAM IZUMIO. A to sve se vec znalo!]
Miješaš ljudske pokušaje pogreške i uspjeha da si život olakšaju sa religijom - pokušaji su nastali davno prije religijskih sustava. Koliko religija može biti kobna za pronalaske i nauku lijep je slučaj Islama gdje nakon ubrzanog razvoja dolazi do strašnog pada i stagnacije. Da se nauka i dalje razvijsla, danas bi većinu stvari koje koristimo bilo baš iz njene ladice.
__________________
Čarolija... Svratište

Zadnje uređivanje Meadow : 06.09.2013. at 12:31. Reason: quote
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 12:47   #10
Seksana-To nije niakkvo objašnjenje.Postoje logička objašnenja kroz bitak,bit i filzofiju koja ukidaju Boga.Nauka je još uvjek u razvoju ali i danas daje razna druga objašnjenja kako je materija nastala,enerija itd.Tj.najači argumnet ali kada malo bolje pogledaš religijsko shavaćanje boga vidježeš da to nije Bog koji bi mogao sve ovo napraviti.Sujekat je nemoguć kao nešta savršeno.A uvjek se u smislu odosa nešta i ništa može postaviti isto pitanje:A koje stvorio Boga,kako je on nastao.
To važi i za rewligijskog Boga i za deizam.

Duh pessimus-Hm,zanimljivo razmišljanje.Da,ali ako je sve relativno,kako onda objasniti odonos da iz aposlutnog nastaje relativno.To malo pobija Boga kao totalni apolsut.
Zašto bi to morao biti Bog.Zar to ne bi mogao biti bitak,aposlutno nedeterminirana stvar?Jer Bo je deteriniran po tom odnosu.To pranačelo ne mora biti svjestan subjekat,koji aposlutno sve zna.Logično je da se ide od manjeg ka većem,tako da je taj prauzork nešta sasvim drugo.Pročitaj Zakon posotjanja daje iako po meni ne zadolvojavajuća,svakako zanimljiva rešenja.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 13:25   #11
Ne bih mogao biti vjernik bez razumskog poimanja. A koja logika pobija Boga, baš je nelogično kad netko na ovom stupnju razvoja može tvrditi bilo što o postojanju Boga ili vjerovati da je sve nastalo iz ničega da život može nastati bez drugog života...

Sve na ovom prekrasno-genijalnom mehanizmu još poznatom i kao planet Zemlja ima neku svoju funkciju. Sve je tako smisleno, sustav je blago savršen no opet postoje dvije sile koje pobjeđuju sve ostale, koje dominiraju kroz čitavu ljudsko povijest i svakodnevicu, koje se ne mogu znanstveno objasniti, koje su protiv evolucije, logike, za razliku od sveg ostalog - bez prave funkcije...a opet su daleko najmoćnije, radi se o silama dobra i zla. Nema razloga ni za jednu, njihova nekompatibilnost ovom planetu (strukturalna, funkcionalna, efektivna...) njihovo postojanje je pokrenulo logičko razmišljanje o vjeri kod mene - zašto postoje a tako su besmislene ,a onda sam proučavajući naišao na još takvih stvari koje su potakle moj um.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 13:43   #12
moje iskustvo vjerovanja u Boga je bilo zaista dugo puno uspona i padova.
neko je ustvrdio da učenost otvara bezbroj pitanja.
bio sam i ja u oblaku pitanja na koja sebi nisam mogao dati odgovor i konačno sam shvatio da se odgovor nalazi u jednom pitanju, ali fol je u tome što se to pitanje ne da adekvatno formulisati riječima...
uglavnom, moj put krenuo je od književnosti.
Moram reći da sam se mimo islamskog samo ovlaš bavio drugim diskursima, možda jedno vrijeme ateizmom malo intenzivnije.

Ono što na čemu je počeo moj put ka Bogu je jezik.
jednostavno ostao sam zadivljen Kur'anom.
u počeku nije bilo baš tako jer su prijevodi u globali nepotpuni pa je bilo nekih stvari koje su mi naratološki bile nedosljedne...
naravno kako sam počeo istraživati tako su moje sumnje bile zamijenjene oduševljenjem...

u konačnici sve je leglo na svoje mjesto kada sam saznao da pored razuma postoji još jedan "organ" spoznaje koji se zove duhovno srce i naravno pored razumskih dokaza dobio sam i srčane dokaze.

mogu bez okološanja reći da se moje vjerovanje da je islam pravi izbor temelji na čvrstim naučnim razumskim ali i srčanim dokazima i potvrdama.
tako sam danas tu gdje jesam.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 13:45   #13
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Ne bih mogao biti vjernik bez razumskog poimanja. A koja logika pobija Boga, baš je nelogično kad netko na ovom stupnju razvoja može tvrditi bilo što o postojanju Boga ili vjerovati da je sve nastalo iz ničega da život može nastati bez drugog života...

Sve na ovom prekrasno-genijalnom mehanizmu još poznatom i kao planet Zemlja ima neku svoju funkciju. Sve je tako smisleno, sustav je blago savršen no opet postoje dvije sile koje pobjeđuju sve ostale, koje dominiraju kroz čitavu ljudsko povijest i svakodnevicu, koje se ne mogu znanstveno objasniti, koje su protiv evolucije, logike, za razliku od sveg ostalog - bez prave funkcije...a opet su daleko najmoćnije, radi se o silama dobra i zla. Nema razloga ni za jednu, njihova nekompatibilnost ovom planetu (strukturalna, funkcionalna, efektivna...) njihovo postojanje je pokrenulo logičko razmišljanje o vjeri kod mene - zašto postoje a tako su besmislene ,a onda sam proučavajući naišao na još takvih stvari koje su potakle moj um.
ne pitam kako, kad i iz čeg je sve nastalo, nego ako znaš ili pretpostavljaš opiši kako je nastao 1. atom, ja ću tebi kako je cijeli svemir
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 13:54   #14
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
ne pitam kako, kad i iz čeg je sve nastalo, nego ako znaš ili pretpostavljaš opiši kako je nastao 1. atom, ja ću tebi kako je cijeli svemir
Čini mi se da sam dao odgovor na pitanje - postoji li logika u mom vjerovanju. Analiza dobra i zla znači nije stvar emocija već razuma.
zašto je važno kako je nastao prvi atom ,zar vjernik ne može reći da ga je Bog stvorio i stvar riješena
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 13:55   #15
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju,imate li neke logičke argumente koji vas navode na vjeru u Boga ili se to uglavnom svodi, na to ja vjerujem bez obzira na sve?
Ako postoji djelomično, ili praznina, onda postoji i punina.

Nisu ni svi ljudi jednaki, a opet u svakom od njih prebiva jedno zajedničko. Toliko moćno da i iz najgoreg stvori najbolje.
To samo od sebe ne može nikad biti.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 14:00   #16
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Čini mi se da sam dao odgovor na pitanje - postoji li logika u mom vjerovanju. Analiza dobra i zla znači nije stvar emocija već razuma.
zašto je važno kako je nastao prvi atom ,zar vjernik ne može reći da ga je Bog stvorio i stvar riješena
Može. Ali od tud počinju razmišljanja
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 16:51   #17
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Ima li toga i koliko je zastupljeno?Ili možda bolje u smislu racionalne logike?Zapitate li se ikada oko nekih filozofskih,alternativnih duhovnjačkih,i logičkih argumenata koji pobijaju Boga i vjeru?Ili smatrate da to nije potrebno,već jednostavno vjerujem a to mi se čini uzvišeno i onako kako treba?
Ili pak smatrate da imate neki veći stepen duhovnjačkog napajanja (sq) koji se ne da objasniti riječima?
U svakom slučaju,imate li neke logičke argumente koji vas navode na vjeru u Boga ili se to uglavnom svodi, na to ja vjerujem bez obzira na sve?
Vjerujem da ovaj univerzum ima dvije strane, logičku i mističnu.
Pojam jastva, vječnosti, smisla, slobodne volje... ne možemo logički objsniti, to možemo jedino dubokom percepcijom spoznati.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 17:53   #18
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Seksana-To nije niakkvo objašnjenje.Postoje logička objašnenja kroz bitak,bit i filzofiju koja ukidaju Boga.Nauka je još uvjek u razvoju ali i danas daje razna druga objašnjenja kako je materija nastala,enerija itd.Tj.najači argumnet ali kada malo bolje pogledaš religijsko shavaćanje boga vidježeš da to nije Bog koji bi mogao sve ovo napraviti.Sujekat je nemoguć kao nešta savršeno.A uvjek se u smislu odosa nešta i ništa može postaviti isto pitanje:A koje stvorio Boga,kako je on nastao.
To važi i za rewligijskog Boga i za deizam.

Duh pessimus-Hm,zanimljivo razmišljanje.Da,ali ako je sve relativno,kako onda objasniti odonos da iz aposlutnog nastaje relativno.To malo pobija Boga kao totalni apolsut.
Zašto bi to morao biti Bog.Zar to ne bi mogao biti bitak,aposlutno nedeterminirana stvar?Jer Bo je deteriniran po tom odnosu.To pranačelo ne mora biti svjestan subjekat,koji aposlutno sve zna.Logično je da se ide od manjeg ka većem,tako da je taj prauzork nešta sasvim drugo.Pročitaj Zakon posotjanja daje iako po meni ne zadolvojavajuća,svakako zanimljiva rešenja.
Ja opet kazem i navodim primjer obicne muhekojoj su cak posveceni ajeti a koje je tek neki amerikanac to potvrdio da muha na jednom krilu ima lijek a na drugom bolest. Moje pitanje je kako ce to neko znati ko nije bio fakultetski obrazovan biolog, zoolog sta li vec, nije imao ni jedan elektronski masinski instrumenat labaratorijski i bilo sta slicno da bi to vidio ali je ipak rekao i znao! Ne samo da su ajeti posveceni muhi nego ima i hadis.


Druga stvar sto covjeka dovodi na razmisljanje jeste ajeti koji govore o stanju kome, gdje CT mozgova prikazuju crte a to jeste mrtvo stanje, da bi onda nakon par godina covjek tek tako "ozivio". A o tome govore ajeti koje kako da kazem opisuju kako covjeka umrtvuje pa ozivi. I tacno imamo ajet u Kur anu koji govore kada se probude iz tog stanja i kada ih pitasx koliko su ostali u tom stanju mislice dan ili dva! Ili ce imati utisak kao dan ili dva.. a ustvari bit ce godinama u tom stanju! O tome nam govori Kur an prije 1400godina koji je i dan danas isti. Interesantna stvar da o tome slicno poglavlje imas u Bibliji! Ali eto dodje neko da istrazi takvo stanje... i fol nesto izumio. a sve se to vec znalo i bez ikakvih instrumenata!

Zadnje uređivanje Seksana : 06.09.2013. at 17:59.
Seksana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 18:00   #19
Smile

Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Duh pessimus-Hm,zanimljivo razmišljanje.Da,ali ako je sve relativno,kako onda objasniti odonos da iz aposlutnog nastaje relativno.To malo pobija Boga kao totalni apolsut.
Zašto bi to morao biti Bog.Zar to ne bi mogao biti bitak,aposlutno nedeterminirana stvar?Jer Bo je deteriniran po tom odnosu.To pranačelo ne mora biti svjestan subjekat,koji aposlutno sve zna.Logično je da se ide od manjeg ka većem,tako da je taj prauzork nešta sasvim drugo.Pročitaj Zakon posotjanja daje iako po meni ne zadolvojavajuća,svakako zanimljiva rešenja.
Apsolut se ionako ne da obujmiti našom logikom koja je relativna, ograničena. No recimo samo da kad ne bi moglo nešto nastati, tek onda ne bismo mogli govoriti o Apsolutu. Apsolut u sebi mora imati inherentnu i statičnost i dinamičnost, obuhvaćati sve polaritete. Naravno, mi ćemo se naći u logičkom paradoksu kako god okrenuli, no to je problem aristotelovske mehanicističke logike "je/nije", a ne Apsoluta samoga. Zbog toga je dovoljno znati da ako postoji relativno, prema nekom osnovnom zakonu mora postojati i apsolutno - u bilo kojem smislu te riječi.

Pokušaj da si bar nakratko zamislim beskonačni uzočno-posljedični lanac relativnog (što je klasični argument u prilog tezi da Bog ne mora nužno postojati) završava na tome da opet uočavam riječ "beskonačno", iliti apsolutno. Plus, ako taj lanac u sebi (očito) "sadrži" sve potrebno za samoopstojanje, neovisno čak i o prostoru i vremenu, onda je taj lanac opet u suštini ono iz čeg sve proizlazi - i opet se vraćamo na Apsoluta.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 18:09   #20
NIje isto kad jedan Platon piše o apsolutu i kad jedan sulejman govori o tome koji svjet želi da osvoji u ime apsoluta.
Iako i Platon doduše ima vizije neke osvajanja svjeta intelektualaca nad onim primitivnim to se može u njegovom spisu država i naslutiti.
Želim da kažem da nisu namjere iste kad se uvodi taj termin.
Mahom kako vidimo diktature najviše njima pogoduje ta teorije o apsolutu jer centralizam je najbolja metoda kontroliranja.

Ideja o apsolutnom je preuranjena ideja po mome mišljenju koja je zloupotrebljena.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:02.