Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2015., 16:59   #261
tata alkoholicar(kako mu pomoci)

Moram ovdje pisati jer ne znam vise sto da radim..tata pije zadnje 3god,svaki treci dan ide u bitriju opija se,a triput mj se bas opije da dode doma u pol 6 ujutro,spava na podu itd.Šta da ja napravim..mama je zvala centar za soc.skrb al nisu nis ni rekli konkretno,, ja sam zvala opet i sad ovaj cetv idem tamo popricati i reci sve kako je..a ta zena je isto rekla da nmze nista ako nije nasilan,, nije nasilan zato sto dode navecer u ponoc il kasnije pa svi spavaju..a inace bilo je jednom zamalo svega,da ja nisam sprijecila nasrnuo je skoro na mog brata.Nmg vise to gledati.Neki mi kazu odi kod njegove doktorice opce prakse pa reci sve, neki kazu kad je pijan zovi hitnu da ga odvedu u vrapce,,a krajnji slucaj spremna sam sama rec nekom da me pretuce i prijavit ga jer ovo vise nejde,necu gledat kako si zdravlje unistava.. spremna sam na sve.Dal ga se moze nekako istjerat iz stana, zabranit mu pristup.. ili da odem razgovarati s njegovim psihijatrom, ima nekog al uopce nejde zato sto je teta dr.,pozna doktore i laze za njega.Dal bi mene gledali cudno da ja to sve idem razgovarat s njegovim psihijatrom i sve ,buduci da imam 19,,ali majka nece, nevjeruje vise u sustav.Ja sam spremna sve napravit cak i ja da idem psihijatru,,al pod uvjetom da on ide,.. svasta tU na forumu kazu na onoj stranici podforum alkoholizam,pa vas pitam sta da prvo napravim,jer necu stat s tim.. prvo da odem to sve rec u centar ali sto dalje,koji su onda sljed koraci? njega se nmze prisilit na lijecenje? ja bi voljela otic od kuce al nemam uvjete,nmg nikako sada,,mogu ako bi radila,ali nmg kad sam na faksu a moram ga zavrsit
tweety21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 09:23   #262
Quote:
tweety21 kaže: Pogledaj post
..spremna sam sama rec nekom da me pretuce i prijavit ga...
Covjek nije nasilan pa ste voljne da vas netko drugi premlati umjesto njega.

Mozda cak i postoji neki razlog u obitelji zasto pije. Djeca cesto iskljuce majku kao generator oceva opijanja, a ona zapravo ponekad to bude.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 19:33   #263
alkoholizam - tata lijecenje

Imam jedno pitanje tko se razumije u antidepresive.Tata je zbog alkoholizma otiso u vrapce,bio je nekoliko tjedana,i sad je izasao i odlazi samo ujutro na terapiju. vidjela sam da mu je doktorica dala,odredila tablete da pije.Pije odonazin,normabel ,antidepresive. Moje pitanje zasto to pije, oce mu to pomoc.kakve to veze ima s alkoholom zar nebi trebao piti one tablete blokatore alkohola,ono sto postoji pa ti blokira pa nemas zelju za alkoholom. Kakve veze ima ovo sto sad pije i oce li mu pomoci,inace ne pije neko vrijeme
jednaforumasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 18:09   #264
Nisam nikad ni pomislio da ću pisati ovdje. Prvo da kažem da suosjećam sa svima ovdje koji imaju problem, te sa onima koji imaju taj u obitelji. Vjerujem da i ja polako spadam među ove druge nažalost. Već možda 1,5 - 2.g možda i malo više, ja i moji roditelji naslućujemo da brat voli piće. Ide vani pije(više), kod kuće u slobodno vrijeme te za ručkom(nešto manje), kad ide kod prijatelja, stričeva, susjeda bilo koga uvijek popije(isto veće količine). Razumijem da netko sa vremena na vrijeme popije pivo ali normalan dan ideš kod prijatelja nešto raditi pa se vratiš kući pijan nakon 2 litre vina - to prelazi svaku mjeru. Dolazi kući pijan pa viče, priča sam sa sobom svakakve gluposti, otvoreno ističe da voli piti, a u zadnje vrijeme mu baca na tešku agresivu i onda priča da bi prebio 6-7 ljudio, priča nepovezano neke incidente u koje može i u koje upada kad ide vani. Danas se vrati pijan i ista stvar , svašta govori i ja mu zaprijetim da se smiri i da prestane govoriti gluposti, a on krene na mene i pritom gurajući roditelje agresivno me izazivajući. Iako smo se prije znali sukobljavati verbalno i biti na ivici sukoba jer nismo baš slični karakteri, nikad nismo bili blizu teškog fizičkog sukoba kao danas. Ja sam samo sjedio za stolom i okrenuo mu obraz i ponudio da me udari, da me je udario okrenuo bi mu drugi obraz. Da nisam bio priseban tko zna što bi bilo. A on kad je to vidio počeo se lupati 6-7 puta šakom u glavu te potom nekim poklopcem od lonca. Ja sam mu samo rekao da ću zvati policiju ako se ne makne od mene i potom sam izašao iz kuće. A on je nastavio u svom stilu kako bi prebio policajce, kako bi ovo kako bi ono. On ima tek 21. g, a ja sam stariji par godina. Roditelji kao da su svjesni i kao da nisu, jer znaju a ništa ne poduzimaju. Ne znam što da radim. Bojim se da bi se moglo dogoditi neko zlo i da je on prijetnja sebi i okolini kad popije. Nadam se da će mi netko dati nekakav savjet, te vama hvala što ste izdvojili vrijeme da pročitate ovo.
Gazza1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 22:09   #265
On ocito nije svjestan svog problema.Vi mozete pricekati da on bude nasilan,i pozvati policiju,ili ga odvesti prisilno na lijecenje,ili ga navesti da ode sam.Samo mu zelite dobro.Ali opet tu treba vidjeti i razloge pijenja,da li je ovisnik,ili pije zato sto je nesretan. Ima ljudi koji nisu ovisnici ,ali piju jer im to da taj osjecaj srece.
jednaforumasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 23:57   #266
tata i alkohol

Jel mi netko moze pomoc i sta mislite sta je u pitanju.radi se o mom tati.otiso je u vrapce radi alkoholizma,bio tamo skoro mj dana.sad je izasao, dali su mu antidepresive.nije da se tjesim ali ja mislim da on to radi jer misli da mu je zivot besmislen i dosadan,a to i sam govori.i sad to pije,i ide na terapije u vrapce svaki dan.zadnje vrijeme on ne pije,nekako popravlja se.iako ja nmg u sve to vjerovat. nije htio ic lijecit se,dok jedan dan doso pijan rekla mu mama odi i on otiso sam bez pogovora,ja ostala u soku,a mene ni htio slusat.i sad on ide i dalje nekad van, pije cocktu. meni to sve cudno da bi samo tako prestao, da li je to neka varka,da li on to radi radi njih u vrapcu da misle da je prestao pa da ga ranije otpuste,da li je to neka njegova predstava.da li to samo radi njih ili je zaista prestao. ja nmg vjerovat u sve to u soku sam, nekako jer poznavajuci njega on je tvrdoglav covjek .jel ovo neka predstava sta pije cocktu ili se stvarno promijenio.ili to radi samo da ga prije otpuste ja nez sta je
jednaforumasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 08:02   #267
Nitko ti to ne moze reci, ali apstinirati od alkohola je uzasno tesko i treba mu zato barem dati podrsku i biti uz njega. Dobro je da je tvrdoglav tim vise sanse da nece nikad vise okusit kap alkohola su mu daleko vece.
Bez obzira na sve mislim da bi mu trebala biti podrska i reci mu kako si jako sretna i ponosna na njega i mislis da je uzasno jak i predan svojoj odluci i da znas kako je to tesko, zagrli ga i poljubi. Vjeruj, ako je u njemu imalo pretvaranja, u sto sumnjam, tvoje rijeci ce ga slomiti, a ukoliko je zaista sve istina, dat ce mu krila i motiv za dalje.
Zelim ti da ti se tvoj najbolji tata potpuno vrati
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 19:35   #268
Jesam li pretjerala?

Bok svima. Nadam se da će netko pročitati i odgovoriti na ovo. Došla sam u nadi da će mi netko reći nešto dobro i pozitivno, optimistično, lijepo (ali iskreno) jer se zadnjih tjedan dana "žderem" u vlastitim crnim mislima. Dakle, žensko sam i uskoro ću napuniti 19 godina. Počela sam (prekomjerno) konzumirati alkohol s 15, rekla bih da sam svake godine pila sve više i više, ne mogu točno reći koliko sam često bila pijana, ali u te četiri godine, s obzirom na moje vršnjake, dosta često i puno. U stvari me ne brine alkoholizam jer smatram da s time nemam problema i pretpostavljam da je ovo samo jedna faza koja je taman počela spontano prolaziti. Međutim, ne bi mi već sutra došlo da se prirodno sama od sebe ostavim cuge. Ako bih to napravila, bilo bi prisilno, a jedino što bi me tome natjeralo je narušeno zdravlje. Upravo se zato i javljam, jer sam se uplašila da sam si uništila jetru radi određenih simptoma. Iskreno ne znam je li si neke stvari samo umišljam s obzirom da mi je gore kada o tome razmišljam ili čitam po internetu pa se zgražam jer te tamo uvijek proglase mrtvim i onda se sva uspaničim. Sad sam na ljetnim praznicima, taman upisala faks, i ne znam bih li normalno izašla van s ekipom proslaviti (neka pijanka) ili da sjedim sa strane sa bocom vode uvjerena da imam problema s jetrom. Također me strah i tipa otići na jednu pivu s nekim jer sam zaključila da me zaboli "jetra" (moja pretpostavka) kad malo više popijem. Strah me otići doktoru jer se bojim što će mi reći i nekako se nadam da nije potrebno. Mami također ne želim ništa govoriti jer će mi zaplijeniti svaku kap alkohola bilo to potrebno ili ne. Dotične simptome za sada nisam navodila jer me zapravo ne zanima mogu li biti povezani s jetrom (jer mogu, ali i ne moraju biti), nego ono što me trenutno zanima je bih li se, prema vašim iskustvima, trebala već sada zabrinuti za svoje zdravlje (jetru) ako neumjereno pijem negdje 4 godine - ne neumjereno u smislu da sam alkoholičarka, ovisnica da se ne mogu odvojiti, pijana svaki dan, problematična, ali kao nešto mlado i ludo što je pilo gotovo svaki put kad joj se pružila prilika, nekad više, nekad manje, nekad rijeđe, nekad češće, i da uzmete u obzir da sam recimo pila "poput muških" koji imaju veću toleranciju na to, i da nikada nisam upoznala žensku koja je pila toliko puno i toliko dugo vremena - pa ako kojim slučajem poznajete nekog takvog, a da joj se još uvijek ništa nije dogodilo, i to bi me utješilo. Možda zvučim kao netko tko traži opravdanje za alkoholiziranje, ali nije tako, već tražim utjehu da si nisam time što sam bila "malo" razuzdana uništila jetru, i dozvolu da se ne moram prisilno okaniti alkohola jer sam se razbolila već da mogu spontano nastaviti svojim tempom koji se taman počeo smirivati i sve više svoditi na jednu pivicu. Imala sam svakakvih faza alkoholiziranja, i da sam napokon počela prerastati to sam 100% sigurna, jedino što me brine jest jesam li si dopustila previše prostora i moram li sada naglo zakočiti. Nadam se da me barem dio vas razumije, i da me nećete osuđivati kao nezrelu balavicu, jer vjerujem da ste svi vi nekada bili mladi i ludi i sa svojim "mušicama". Svaki iskreni komentar, posebno oni pozitivni, su dobrodošli. Hvala vam. Pozdrav.
Bastard96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 15:45   #269
Quote:
jednaforumasica kaže: Pogledaj post
On ocito nije svjestan svog problema.Vi mozete pricekati da on bude nasilan,i pozvati policiju,ili ga odvesti prisilno na lijecenje,ili ga navesti da ode sam.Samo mu zelite dobro.Ali opet tu treba vidjeti i razloge pijenja,da li je ovisnik,ili pije zato sto je nesretan. Ima ljudi koji nisu ovisnici ,ali piju jer im to da taj osjecaj srece.
Pokušali su roditelji pričat sa njime, jako je tvrdoglav, tu nema pomaka. Pokušavat će i dalje, možda mu je ovo bila jedna jača faza, vjerojatno će se sad smirit, a dokad će to trajati ne znam. Hvala ti na odgovoru.
Gazza1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 14:13   #270
Pio sam. Sad sam apstinent. Nikad vise. Ni kapi. Do kraja zivota. U dva navrata sam mogao i umrijeti.
antik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 13:45   #271
Poštovanje svima!
Znaima me jedna činjenica u vezi ljekova Esperal.
Molio bih nekoga tko podosta zna o tome.Radi se o jednoj osobi koja je podosta cugala i sada uzima Esperal 1/2 svaka dva dana,alimene brine nešto drugo.Kad prođu ta dva dana da li se on može napiti i neće mu nikakva rekacija se izbaciti.
Psihić tvrdi isto da može i nikakve probleme neće imati.Isto mi tvrdi i on da je to i prije radio i da mu se nije ništa dogodilo.On pije konstatno tablete Esperala već nekih zadnjih 25 dana,redovno svaki drugi dan pola tablete,prije ih je isto uzimao u par navrata,ali onda se je bio smirio nije pio i nisu mu bile potrebne,ali sada je opet krenuo sa time i pod ljekovima je,pa molio bih nekoga da mi malo objasni situaciju u vezi Esperala toga?
bavarac90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 20:10   #272
Alkoholizam - prvi koraci

Poštovani forumaši,
pišem vam s nadom da ćete mi moći dati kakav savjet iz osobnog iskustva ili iz iskustva s nekim vašim bližnjim koji se borio s istim problem. Moja mama već mnogo godina pije ali danas je prvi puta u telefonskom razgovoru priznala da treba pomoć.
Naime, njen problem je počeo utjecati na odnos nje, mene i moga brata u toj mjeri da se njih dvoje više uopće ne čuju i komuniciraju preko poruka.
Budući da je ona prilično autodestruktivna osoba (malo jede, pije od ujutro kad je "uhvati") koja većinom krivi druge za svoje probleme i do sada je odbijala priznati da ima problem, samo priznanje je po meni velika stvar i odlučio sam je odvesti negdje da potraži pomoć.
Imate li kakav kontakt (opet ponavljam - na temelju iskustva) gdje ste se po prvi puta upustili u dijalog sa stručnom osobom i da vas je taj kontakt ponukao (ili bližnjega) da nastavite sa liječenjem?
Mi smo iz Zagreba i mislim da bi sam razgovor bio veliki korak za nju i možda poticaj da se riješi te grozne navike.
__________________
He's the man whose name you'd love to touch.
Max Power is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 21:57   #273
uf, uf..
nažalost, meni bliska osoba ima problem s alkoholom i nažalost, svjedočila sam tome da se prizna problem, javno obeća rješavanje tog problema, da bi na kraju sve ostalo samo na tome, na riječima..
nadam se da to neće biti slučaj kod vas..

što se preporuka tiče, u zagrebu postoje klubovi liječenih alkoholičara, svaki kvart ih 'doslovno' ima pa to može biti prvi korak..
iako, osobno bi preskočila to i išla na prof.dr.sc. zorana zoričića..on je, između ostalog, i predsjednik saveza http://www.hskla.hr/ pri kbc sestre milosrdnice (u hskla je i doc.dr.sc breitenfeld, prim.dr.med, psihijatar alkoholog) specijalist psihijatrije, te subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti..izrazito cijenjen na polju ovisnosti..
pa da se možda obratite njemu i vidite što i kako dalje..

eto, toliko od mene i sretno..
__________________
santa maria della salute..

Zadnje uređivanje TheProvense : 04.11.2015. at 22:09.
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 22:38   #274
Poznat mi je taj obrazac ponašanja.

Nada umire zadnja, kako kažu. Hvala na preporuci
__________________
He's the man whose name you'd love to touch.
Max Power is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 23:42   #275
Pozdrav ljudi evo ja imam isto jednu situaciju neki mi govore da imam problem ali ja mislim da nemam problema sa alkoholom znaci da krenem
iz početka, ovako imam 20 godina prije sam znao nekad popiti jedno ili 2 piva i mogao bi se zaustaviti, ali sada mi je drukčija situacija
ne pijem svaki dan možda jednom ili 2 puta mjesečno kad izađem van sa društvom ali nemam vise toleranciju kao prije mislim popiti ču samo jedno
ili 2 piva a onda nakon toga mi se teško zaustaviti.
josip2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 22:38   #276
Quote:
josip2000 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi evo ja imam isto jednu situaciju neki mi govore da imam problem ali ja mislim da nemam problema sa alkoholom znaci da krenem
iz početka, ovako imam 20 godina prije sam znao nekad popiti jedno ili 2 piva i mogao bi se zaustaviti, ali sada mi je drukčija situacija
ne pijem svaki dan možda jednom ili 2 puta mjesečno kad izađem van sa društvom ali nemam vise toleranciju kao prije mislim popiti ču samo jedno
ili 2 piva a onda nakon toga mi se teško zaustaviti.

daleko je to od problema ali se lako pretvori u problem...Ja sam bio profesionalni sportaš (16 god/75kg)ali zbog srčanog problema sve pada u vodu.S cca 25 godina već zaradio neku lovu i tada sve kreće.Cijeli život vodio vlastiti posao i paralelno s time kreću svakodnevni ručkovi,večere i normalno alkohol.Danas 35 godina 120 kg(trijezan nekoliko mjeseci).Tolerancija mi je na alkohol bila tolika da sam normalno funkcionirao premda sam svakodnevno kroz dan ČITAJ/uredno popio bocu žestokog,uglavnom singl barela,chivasa a ako nema može i amaro,znači SVE!!!Napravio tisuče km pijan toliko da sam znao auto tražit po dva dana.Da ne pričam koliko puta me malena,danas 4 godine našla kako spavam u hodniku na pločicama pa na desetke obiteljskih druženja koje sam uglavnom prespavao i radio majmuna od sebe...Hvala dragom Bogu nisam nikada nikoga zgazio u prometu premda sam znao otkinut i cijelu stranu auta.Par puta sam došao u firmu među radnike u različitim cipelama!!!Poslije ručka uredno vikendom čašu malvazije a do kraja dana po četri botelje.Sada niti kapi jer znam ako popijem čašu da sam na starom.Premda društveni život sada trpi obiteljski se popravio i savjetujem svakome tko nema kontrolu nad čašom radije neka niti ne probava.Onako ugrubo sigurno sam zapio jednosoban stan u centru Zagreba.Danas samo žalim što sam 10 godina života proveo u polusnu zapostavljajući sebe i sve oko sebe...
monfalcone is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 08:32   #277
Moj tata pije i to je višegodišnji problem. Uz piće, tu je i česti problem kod alkoholičara: depresija. Zašto pije? Zato što je nesretan, a zašto je nesretan, to stvarno ne znam. U glavnom, pije u fazama što znači da ima razdoblja trezvenosti (prema njegovim riječima 6 mjeseci) i u tim je razdobljima super. Čovjek s njim može o svemu popričati, zabavan je ali i ponekad naporan (često zapitkuje o potpuno nebitnim stvarima). U mirovini je već 5 godina i živi sam. Nema prijatelja, ne druži se baš, dane u glavnom provodi kod kuće gledajući TV ili filmove koje skine s interneta. Interese za druge stvari (sviranje) je odavno izgubio. Ok, mora se brinuti za baku i djeda koji su zašli u duboku starost što je teško s obzirom da se on u razdobljima svojih pijanstava ne može brinuti ni za sebe. Nije „klasični“ pijanac koji se opija po birtijama (iako ima i toga ponekad) već ode u dućan, troši tekući račun, kupi što mu treba pa se doma natače do besvijesti. Kada pije, ne javlja mi se ni na telefon ni na mobitel, ne odgovara na poruke i što je najgore, vrlo često ne otvara ni vrata stana. Kada se najavim da ću doći (i kada se javi) zna reći da ne dolazim jer nije u nekom stanju. Prijatelje nije imao ni ranijih godina kada je pio manje, kaže da voli biti sam i ne voli gužvu. Koliko nema interesa ni za što, svjedoči i da se ljeti okupa možda jednom-dva puta na dan i to samo ako je u vikendici. Zna se dogoditi i da bez vidljivog povoda na mene urla (jer očito popije).
Da pije, znaju i susjedi, i moj stric, i naravno djed i baka koji su se, nažalost, tek prije mjesec dana osvijestili da on doista ima velik problem. Tada se nije trijeznio sedam dana i da bih uopće ušla u stan, morala sam se popeti na ljestve i ući kroz na sreću, otvoreni prozor.
Koliko traju razdoblja trezvenosti, ne znam, ali znam da često pronalazim zaostale (prazne) boce vina i piva. Također, stan mu bude užasno zapušten i prljav.
Čim mu prigovorim da pije, da bi se trebao liječiti i da time uništava mene i sebe, kaže da griješim i da on ne treba doktora. „Ja nisam alkoholičar“.
Do neke je mjere svjestan problema, jer zna da ne smije popiti ni kap. Čim popije kap, sve krene nizbrdo. On se ne može kontrolirati.

Moje bi pitanje bilo: ima li itko ikakav savjet? Postoji li način da se osobu nagovori da se ide liječiti? Što ja mogu napraviti osim razgovarati s njegovim liječnikom?
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 21:42   #278
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
Moj tata pije i to je višegodišnji problem. Uz piće, tu je i česti problem kod alkoholičara: depresija. Zašto pije? Zato što je nesretan, a zašto je nesretan, to stvarno ne znam. U glavnom, pije u fazama što znači da ima razdoblja trezvenosti (prema njegovim riječima 6 mjeseci) i u tim je razdobljima super. Čovjek s njim može o svemu popričati, zabavan je ali i ponekad naporan (često zapitkuje o potpuno nebitnim stvarima). U mirovini je već 5 godina i živi sam. Nema prijatelja, ne druži se baš, dane u glavnom provodi kod kuće gledajući TV ili filmove koje skine s interneta. Interese za druge stvari (sviranje) je odavno izgubio. Ok, mora se brinuti za baku i djeda koji su zašli u duboku starost što je teško s obzirom da se on u razdobljima svojih pijanstava ne može brinuti ni za sebe. Nije „klasični“ pijanac koji se opija po birtijama (iako ima i toga ponekad) već ode u dućan, troši tekući račun, kupi što mu treba pa se doma natače do besvijesti. Kada pije, ne javlja mi se ni na telefon ni na mobitel, ne odgovara na poruke i što je najgore, vrlo često ne otvara ni vrata stana. Kada se najavim da ću doći (i kada se javi) zna reći da ne dolazim jer nije u nekom stanju. Prijatelje nije imao ni ranijih godina kada je pio manje, kaže da voli biti sam i ne voli gužvu. Koliko nema interesa ni za što, svjedoči i da se ljeti okupa možda jednom-dva puta na dan i to samo ako je u vikendici. Zna se dogoditi i da bez vidljivog povoda na mene urla (jer očito popije).
Da pije, znaju i susjedi, i moj stric, i naravno djed i baka koji su se, nažalost, tek prije mjesec dana osvijestili da on doista ima velik problem. Tada se nije trijeznio sedam dana i da bih uopće ušla u stan, morala sam se popeti na ljestve i ući kroz na sreću, otvoreni prozor.
Koliko traju razdoblja trezvenosti, ne znam, ali znam da često pronalazim zaostale (prazne) boce vina i piva. Također, stan mu bude užasno zapušten i prljav.
Čim mu prigovorim da pije, da bi se trebao liječiti i da time uništava mene i sebe, kaže da griješim i da on ne treba doktora. „Ja nisam alkoholičar“.
Do neke je mjere svjestan problema, jer zna da ne smije popiti ni kap. Čim popije kap, sve krene nizbrdo. On se ne može kontrolirati.

Moje bi pitanje bilo: ima li itko ikakav savjet? Postoji li način da se osobu nagovori da se ide liječiti? Što ja mogu napraviti osim razgovarati s njegovim liječnikom?
Ljudi često zanemaruju činjenicu da je alkoholizam samo posljedica iliti možda točnije simptom neke druge, dublje duševne tegobe koju alkoholičari "liječe" pićem. Teško tu može pomoći trivijalno sprječavanje konzumacije alkohola, to je kratkoročno i naivno rješenje. Potrebno je iskopati uzrok, povod, onu neku bol duboko zakopanu u duši i psihi alkoholičara. Potreban je vrlo iskusan psihoterapeut (ne psihijatar) te puno razumijevanja i strpljenja.
Iskreno, još je dobro dok je "samo" na pivi i vinu. Žestice su drugi svijet.
Žao mi je što ne mogu ponuditi neki konstruktivniji savjet. Pišem ovo pod utjecajem alkohola no još sam koherentan neko kratko vrijeme.
Sretno!
__________________
Hoping for a nuclear holocaust since 1991.
Iceman1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2016., 11:21   #279
Prije svega izražavam podršku svima koji prolaze kroz probleme sa alkoholizmom.
Moram se složiti sa većinom ovdje i reći da je za izlječenje potreban jak karakter i priznanje problema, a ne nekakve tablete. Konkretno već tjedan dana nisam popio niti kap alkohola. Doduše kao bivši pušać pokazao sam da imam karakter tako da mi nije bilo teško ostaviti se ovoga. Pa da opišem situaciju u kojoj sam se ja našao. Volio sam popiti pivu. Nije to bilo svakodnevno, ali ako ima pive, daj. Prije dvije godine mi je umro otac i tu su počeli problemi. Dvije godine sam svaki dan popio min 2l pive. Radim danom po povratku s posla q-pack je bio standard kao i kupovina kruha. Vikendom isto tako. Da se razumijemo nisam se dovodio do stanja teškog pijanstva, te 2l su bile popijene kroz period od 5 sati i uz nekakav fizički rad oko kuće, ali svejedno je količina bila velika. Odlučio sam prestati. "Tek" je tjedan dana, ali osječaj je veličanstven. Najviše me je brinula socijalna ovisnost. Konkretno, svaki petak je okupljanje društva uz, naravno, ispijanje piva. Prošlo jedno okupljanje, ja na vodi. Prošao roštilj, ja na vodi. I tu sam shvatio da mogu i bez tog socijalnog obilježja "pa samo jednu".
Netko razmišlja na način "pijem puno, ali se ne napijem" ili "pušim, ali nemam posljedice". Dok je tijelo mlađe lakše podnosi "zlostavljanje", ali sve dođe na naplatu. Do 60.-e godine tko zna šta se može "navući" zbog jedne čašice više, a onda će biti kasno.
SnakeDoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 17:38   #280
Meni bliska osoba je zavrsila na lijecenju usljed alkoholne apstinencije nakon dugotrajnog opijanja
Pocela se gubiti, pricati nepovezane stvari, mijesati stvari iz proslosti sa sadasnjoscu...
Stanje je i nakon par dana nepromjenjeno.

Koliko dugo se takve osobe zadrzavaju na psihijatriji ako se zakljuci da je stanje nepopravljivo? Da li se moze takva osoba "pustiti van" unatoc ostecenjima?
Doktor kaze da ce se povratiti ali pitanje je kada.
Ima li neko iskustva ?
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.