Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2011., 08:53   #1
Limitator struje

Zamolio bih nekoga ko se kuži u to da mi pojasni malo neke stvari. Naime, danas ujutro sam se neugodno iznenadio kad mi je došo frajer iz hepa nešto gledat , da bi mi rekao na kraju da nemam limitator struje, a da je to kažnjivo s kaznom od 5-50 tisuća kuna...
pa sad meni nije jasno meni nitko nigdje ništa nije rekao niti me obavjestio da ja to moram ugradit, itd itd. iako su desetke puta već bili očitat struju il tako nešto...

a gdje god po netu čitam vidim da je kao bilo to 2006. donesena odluka da se mora ugradit kod postojećih potrošača u sljedećih 10 godina i da će troškove toga snosit HEP.
Inesy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 09:55   #2
prvi put čujem....baš kao i ti

nemam limitator u nijednom stanu niti sam ikad imao problema zbog toga
jesi siguran da je taj iz HEPa?
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 14:27   #3
Još je zanimljivije to što je Hep veliki distributer!
Inaće za kućanstva postoji nešto kao Elektra Zagreb,Elektroprimorje,Elektrodalmacija
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 15:25   #4
Quote:
Inesy kaže: Pogledaj post
Naime, danas ujutro sam se neugodno iznenadio kad mi je došo frajer iz hepa nešto gledat , da bi mi rekao na kraju da nemam limitator struje, a da je to kažnjivo s kaznom od 5-50 tisuća kuna...
Mogu Ti ga napuhat!
Distributer mora vodit brigu o tome - oni ga pečate!
Jedino vidi prema ugovoru koju si "snagu zakupio" (16 Amperski limitator na 3 faze daje 11 kW)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 00:15   #5
a nije da se tih 11 kW dijeli na tri faze? mislim da je to ukupna zakupljena snaga pa ako ne rasporediš potrošaće može doći do padanja limitatora
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 19:24   #6
Quote:
hcerinski kaže: Pogledaj post
a nije da se tih 11 kW dijeli na tri faze? mislim da je to ukupna zakupljena snaga pa ako ne rasporediš potrošaće može doći do padanja limitatora
230V x 16A x 3 faze = 11 kW
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 20:57   #7
evo jedno pitanje s obzirom da se kužite u HEP pitanja


dakle, došao mi je račun od HEPa
za 6 mjeseci nekih 300 kn... (malo sam u stanu...struja služi samo za svjetlo i TV)

i sad mi je došlo s računom BUDUĆE UPLATNICE..na cifru od 240 kn mjesečno???

to nema nikakvog smisla

da se žalim nekome ili?
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 07:51   #8
da, odes u hep u gundulicevu (ako si iz zagreba) i kazes teti na salteru koliko zelis da ti budu uplatnice iducih 6 mjeseci. nakon 6 mjeseci doci ce redovno ocitanje, ocitati ce brojilo i reci ce ti koliko jos treba platiti razlike ili koliko mozes dobiti povrat ako je preplaceno
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 12:10   #9
ok, hvala
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 09:07   #10
Quote:
Inesy kaže: Pogledaj post
Zamolio bih nekoga ko se kuži u to da mi pojasni malo neke stvari. Naime, danas ujutro sam se neugodno iznenadio kad mi je došo frajer iz hepa nešto gledat , da bi mi rekao na kraju da nemam limitator struje, a da je to kažnjivo s kaznom od 5-50 tisuća kuna...
pa sad meni nije jasno meni nitko nigdje ništa nije rekao niti me obavjestio da ja to moram ugradit, itd itd. iako su desetke puta već bili očitat struju il tako nešto...

a gdje god po netu čitam vidim da je kao bilo to 2006. donesena odluka da se mora ugradit kod postojećih potrošača u sljedećih 10 godina i da će troškove toga snosit HEP.
da ti ne fali možda koja plomba?
limitator nije tvoja briga, deseci tisuća ih nemaju pa šta. ako ne tražiš promjene na priključku nećeš ga ni platiti no i tada to nije ni blizu toj cifri. sami limitator je par desetaka kuna plus sitnice i radno vrijeme.. nebitno.
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 15:43   #11
Quote:
Thurgood kaže: Pogledaj post
da ti ne fali možda koja plomba?
limitator nije tvoja briga, deseci tisuća ih nemaju pa šta. ako ne tražiš promjene na priključku nećeš ga ni platiti no i tada to nije ni blizu toj cifri. sami limitator je par desetaka kuna plus sitnice i radno vrijeme.. nebitno.
Pa normalno da ga neće platiti jer to je od HEP-a
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 15:46   #12
ako traži promjene na priključku (povećanje snage, izmještaj, štajaznam) hoće
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 18:12   #13
Da se pohvalim.I meni su jučer bila dva lika,zaključili da nemam limitator i napravili zapisnik o provedenoj kontroli NEOVLAŠTENE POTROŠNJE ELNERGIJE i to samo zato jer mi prije 30 godina , kada se uvodila struja nitko nije postavio limitator.Pozvana sam u ponedjeljak u elektru.Tko zna kaj me čeka?
grossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 21:14   #14
Quote:
grossa kaže: Pogledaj post
Da se pohvalim.I meni su jučer bila dva lika,zaključili da nemam limitator i napravili zapisnik o provedenoj kontroli NEOVLAŠTENE POTROŠNJE ELNERGIJE i to samo zato jer mi prije 30 godina , kada se uvodila struja nitko nije postavio limitator.Pozvana sam u ponedjeljak u elektru.Tko zna kaj me čeka?
Što su te locirali kao velikog potrošača,a struja za kućanstvo po
cijeni do 7 i nešto kW snage?
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 05:30   #15
kuća je do prije 1,5 godina bila vikendica.sada je stambeni prostor,ali to smo im rekli,a ujedno i tražili promjenu sa jednotarifnog na dvotarifno.to smo prije godinu dana platili 1200kn.očitali su mi snagu koja je 3,51 i 4,62.
grossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 11:38   #16
Imali vi limitator ili ne, definitivno nije razlog za izradu zapisnika za neovlašteno korištenje električne energije. Opći uvjeti, članak 99:
Quote:
Opći uvjeti za opskrbu električnom energijom kaže:
(1) Pod neovlaštenim korištenjem električne energije razumijevaju se slučajevi kada:
– kupac troši električnu energiju bez mjerne opreme ili mimo postojeće mjerne opreme ili kada je mjerna oprema onesposobljena za ispravan rad;
– se fizička ili pravna osoba samovoljno priključi na mrežu;
– kupac daje netočne podatke za određivanje kategorije potrošnje;
– kupac troši električnu energiju preko mjerila ili ostale mjerne opreme s kojih je skinuta ili oštećena plomba.
Limitator nije "mjerna oprema". Masa potrošača ga ni nema (i što, svi neovlašteno troše?). Limitator se ugrađuje u slučaju kada kupac traži povećanje snage, tipa "vikendica u kojoj se sad stalno živi" - vikendica je imala neku malu snagu (po elektroenergetskoj suglasnosti), primjerice 2.2. kW. Za kuću, u kojoj ima više (jačih) trošila, to je premalo i traži se povećanje snage. U tom slučaju se ta snaga treba nadokupiti, te se postavlja limitator. Ili, ako se snaga razdvaja, također se ugrađuje limitator.

Baždar brojila - nema ugradnje limitatora. Selite brojilo s jedne kuće na drugu? Nema ugradnje limitatora.

Znam da se neki radnici Elektre prave Englezi i po principu APP (ako prođe, prođe), uglavnom starijim osobama, pod navodnom prijetnjom visokim kaznama, pokušavaju uvaliti štošta - npr. KPMO (kućni priključno-mjerni ormarić - u njemu stoji brojilo) (za što treba razvaliti fasadu) ili - evo, limitator, a sve u stilu:
- Gospođo, nemate limitator, kazna je 50.000 kn
- Jezuš Marija, nisam znala!
- Evo, ja vam ga ugradim za sitnu lovu, popodne
- Joj, dečec, kak' si ti dobar!

Nešto slično pokušali su podvaliti mojoj bivšoj razrednici, al' se žena nije dala navesti na tanak led.

Uglavnom, polako i smireno. Najbolje je otići u Elektru i ondje vidjeti o čemu se radi. Ako službenici ne mogu pomoći, imaju svog šefa/šeficu s kojima se sve može razjasniti. A ovi izrodi koji bi pljačkali narod, pih ... u svakom žitu ima kukolja (s tim da su ovi sitne ribe).
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 15:37   #17
Vidim da se kužite u limitatore, pa imam pitanjce - je li moguće da sve novije zgrade imaju neke male limitatore? Tako su mi rekli... A konkretno, naša je zgrada iz 2005. i limitator me izluđuje! Svako malo izbacuje, nema šanse istovremeno upaliti perlicu posuđa i perilicu rublja, o pećnici da i ne govorim.

Išli se mi onda malo raspitati kako to riješiti i kažu sa 4-5.000 kn ukoliko hoćemo legalno preko Hep-a. Plomba na limitatoru i šta ja znam šta. U "ilegalnoj" (dakle ne preko Hep-a) opciji se također spominjala kazna od 35.000 kn. S time da smo mi razgovarali s električarima, niti jedan ne radi u Hepu i nije ponudio "legalno" rješenje.

Jel' to stvarno točno??
Fantasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 22:29   #18
Quote:
Fantasia kaže: Pogledaj post
Vidim da se kužite u limitatore, pa imam pitanjce - je li moguće da sve novije zgrade imaju neke male limitatore? Tako su mi rekli... A konkretno, naša je zgrada iz 2005. i limitator me izluđuje! Svako malo izbacuje, nema šanse istovremeno upaliti perlicu posuđa i perilicu rublja, o pećnici da i ne govorim.

Išli se mi onda malo raspitati kako to riješiti i kažu sa 4-5.000 kn ukoliko hoćemo legalno preko Hep-a. Plomba na limitatoru i šta ja znam šta. U "ilegalnoj" (dakle ne preko Hep-a) opciji se također spominjala kazna od 35.000 kn. S time da smo mi razgovarali s električarima, niti jedan ne radi u Hepu i nije ponudio "legalno" rješenje.

Jel' to stvarno točno??
Koje da s 4-5 tisuča možete legalno riješiti problem?
Da to je točno jel tolko košta zakup veče snage ...
Ilegalno ne ni pomišljati jer bu neko nekad skužio a onda če biti plača i plačanja....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 03:25   #19
Ekipa kao ova što radi za T-com,pa nikad nema slobodnih parica za telefon,ali za 300 kn oni provuku kabel do ormarića i onda nastane slobodna parica
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 09:51   #20
Quote:
Fantasia kaže: Pogledaj post
Vidim da se kužite u limitatore, pa imam pitanjce - je li moguće da sve novije zgrade imaju neke male limitatore? Tako su mi rekli... A konkretno, naša je zgrada iz 2005. i limitator me izluđuje! Svako malo izbacuje, nema šanse istovremeno upaliti perlicu posuđa i perilicu rublja, o pećnici da i ne govorim.

Išli se mi onda malo raspitati kako to riješiti i kažu sa 4-5.000 kn ukoliko hoćemo legalno preko Hep-a. Plomba na limitatoru i šta ja znam šta. U "ilegalnoj" (dakle ne preko Hep-a) opciji se također spominjala kazna od 35.000 kn. S time da smo mi razgovarali s električarima, niti jedan ne radi u Hepu i nije ponudio "legalno" rješenje.

Jel' to stvarno točno??
Investitori i "investitori" šparaju na sve strane, pa između ostalog za priključenje plate minimalnu snagu. Par tisuća kuna uštede po stanu, ali kad se zbroji desetak stanova to je osjetno. Iskopaj dokumentaciju koju imaš i pravac HEP - malo manje od 1700 kn je po kW, pa računaj da ćeš nadoplatiti barem za 3 kW (od minimalne snage do one koja ima smisla, gledajući trošila) i to ti je to, negdje si na 5000 kn. IMHO to je puno jeftinije od ilegalnog rješenja
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.