Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2008., 10:59   #1
Da li je religija "virus uma"

Dakle, Richard Daekins u svojoj knjizi "Obmana o bogu" provlači ovu tezu, no nekako mi se čini da on tu tezu nije razvio kako bi mogao i kako bi trebao.
Naime za mene je apsolutno religija "virus uma".

Metafora je odlična.

Niz je primjera za obranu ovu teze.

Evo jednog:
Dakle ako si u ranom djetinjstvu odgojen u "duhu religije" , drugim riječima ako si izložen ovom "virusu" (u doba kad nisi sposoban i nisi uspio razviti rezistenciju na ovaj virus, kao uostalom i na "klasične" poznate viruse koji nanose štetu i bolest organizmu), bit ćeš vjerovatno inficiran do kraja života. Djelovat ćeš kroz cijeli život, onako kako te ovaj virus "navodi", širiti ćeš virus drugima, kao i samu obmanu koja je posljedica djelovanja virusa itd, itd.

Neki će reći da ovaj virus ne nanosi nikakvu štetu, nego da naprotiv pomaže ljudima, no niz je primjera u novijoj i starijoj povijesti da to i nije baš tako.
polis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 11:05   #2
Zaboravljaš da mnogi kao i ja, nisu odgojeni vjerski niti u tom dugu, niti u tom gradu, niti tom logikom i opet vjeruju. Iz prakse ti mogu reći da oni što im je vjera stavljena u bešiku imaju teži život, jer počnu se kolebati. A oni koji su nakon određene faze skontali, njima je na određen način lakše, jer ne vuče ih taj život recimo alkohola, bluda itd.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 11:15   #3
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Zaboravljaš da mnogi kao i ja, nisu odgojeni vjerski niti u tom dugu, niti u tom gradu, niti tom logikom i opet vjeruju.
Nebitno. Memetičkim, kao i biološkim, virusima se moguće zaraziti i neko vrijeme iza djetinjstva, nisi samo u djetinjstvu izložen tom virusu.
Lucifer-extian is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 11:42   #4
Ja se apsolutno slažem da je religija virus uma
xyz123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 11:56   #5
Quote:
polis kaže: Pogledaj post
Naime za mene je apsolutno religija "virus uma".
Ona je samo jedan od virusa kojeg u svojem životu dobrovoljno ili nesvjesno dobivamo jer su obitelji rasadnici svakakvih ideja koje prelaze kao virusi na djecu. Socijalizacijom dobivamo i druge viruse -političke ideje i stavove, određenu subkulturu, različite vrste identifikacije..itd

Koliko je taj virus dobar ili loš ovisi o tome što za njega znači osoba koja je oboljela od njega, i kako se ta osoba ponaša prema drugim osobama koje nisu oboljele od istog virusa. Virusima su domaćini samo igračka, razvrstani brojevi koji ipak uživaju u svojoj identifikaciji i sigurnosti koja joj pruža.

Postoji međusobna "parazitologija". Virus dobiva smještaj s kojem manipuliraju sticajući tako društvenu moć, dok domaćin ima utjehu-sigurnost identifikaciju.
Međusobna miroljubiva koegzistencija je moguća.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 12:20   #6
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ona je samo jedan od virusa kojeg u svojem životu dobrovoljno ili nesvjesno dobivamo jer su obitelji rasadnici svakakvih ideja koje prelaze kao virusi na djecu. Socijalizacijom dobivamo i druge viruse -političke ideje i stavove, određenu subkulturu, različite vrste identifikacije..itd

Koliko je taj virus dobar ili loš ovisi o tome što za njega znači osoba koja je oboljela od njega, i kako se ta osoba ponaša prema drugim osobama koje nisu oboljele od istog virusa. Virusima su domaćini samo igračka, razvrstani brojevi koji ipak uživaju u svojoj identifikaciji i sigurnosti koja joj pruža.

Postoji međusobna "parazitologija". Virus dobiva smještaj s kojem manipuliraju sticajući tako društvenu moć, dok domaćin ima utjehu-sigurnost identifikaciju.
Međusobna miroljubiva koegzistencija je moguća.
Slažem se ali ovo je podforum religija.

Ali upravo ono o čemu ti govoriš i ja nastojim naglasiti, naime zbog raširenosti ovog virusa i velikog broja inficiranih zakonom velikih brojeva mi neinficirani smo ugroženi, niz je primjera za to...
polis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 12:48   #7
da... ovo je podforum RELIGIJA... kad budu stavili podforum: ATEIZAM onda otvarajte ovakve teme.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 12:52   #8
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
da... ovo je podforum RELIGIJA... kad budu stavili podforum: ATEIZAM onda otvarajte ovakve teme.
Ide ti pjena na usta...onda idi na religijske forume gdje se sotonizira sekularizam, relativizam i sve ostalo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 12:58   #9
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ide ti pjena na usta...onda idi na religijske forume gdje se sotonizira sekularizam, relativizam i sve ostalo.
pa ide mi pjena na usta jer sam MAD
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 13:03   #10
Ako i postoji takav "virus" onda je sigurno on jedan posijao u svojoj knjizi jer svi oni koji je pročitaju počinju iste stvar govoriti, kao da ih je "nešto zelo" (uzelo).
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 13:05   #11
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
pa ide mi pjena na usta jer sam MAD
Ovdje je virus izazvao neuobičajeni simptom-pjenu na usta
polis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 13:07   #12
Quote:
polis kaže: Pogledaj post

Ali upravo ono o čemu ti govoriš i ja nastojim naglasiti, naime zbog raširenosti ovog virusa i velikog broja inficiranih zakonom velikih brojeva mi neinficirani smo ugroženi, niz je primjera za to...
Inficiro te je, bez brige, čiča Dawkins sa svojim virusom, uskoro češ počet pričati o indokrinaciji, djedu mrazu fsm-u... i ostalim poštapalicama koje vrlo lako možeš susresti na ovome podforumu (a mislim da je večina korisnika istih upavo i pročitala Dawkinsa, ili ga čita, koliko sam uspio primjetiti čitanjem svega što se tu najde).

Sretno!
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 13:16   #13
Quote:
Lucifer-extian kaže: Pogledaj post
Nebitno. Memetičkim, kao i biološkim, virusima se moguće zaraziti i neko vrijeme iza djetinjstva, nisi samo u djetinjstvu izložen tom virusu.
Quote:
Neki će reći da ovaj virus ne nanosi nikakvu štetu, nego da naprotiv pomaže ljudima, no niz je primjera u novijoj i starijoj povijesti da to i nije baš tako.
Da li je šteta veča od koristi ili obrnuto, to niko nemože izmjeriti, to ti samo subjektivno možeš tvrditi po svojim subjektivnim kriterijima.

Od mene lično je vjera napravila puno boljeg i moralnijeg čovjeka.

Ja tu imam samo jedno mjerilo: Egoizam.

Prije sam bio egoističan do bola, onda sam mutirao u društvenog čovjeka, a vjera je od mene napravila onoga koji želi drugima više nego sebi. Takvog me društvo od sebe nebi nikada napravilo.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:08   #14
Neke vjere možda jesu virus uma, ali možda je i ateizam virus, koji čovjeku projicira ovaj svijet kao jedina stvarnost. Meni je ovaj svijet kako ga vidim jako tijesan pa ugradio antivirus protiv gore navedenih virusa.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:30   #15
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Neke vjere možda jesu virus uma, ali možda je i ateizam virus, koji čovjeku projicira ovaj svijet kao jedina stvarnost. Meni je ovaj svijet kako ga vidim jako tijesan pa ugradio antivirus protiv gore navedenih virusa.
ateizam je nedostatak vjerovanja. lack of belief.

onda su sve bebe bolesne, jer se rode bez vjerovanja.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:37   #16
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ateizam je nedostatak vjerovanja. lack of belief.

onda su sve bebe bolesne, jer se rode bez vjerovanja.
imas li dokaz za to da se sve bebe rode bez vjerovanja?...jesi ih ti stvorio i znas sta je u njihovim srcim?
__________________
www.kolacici.net
cuveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:37   #17
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
pa ugradio antivirus protiv gore navedenih virusa.
Kad koristiš Windowse... Odi na MacOS, mi se vrtimo na njemu, i nikome se ni neda stvarat viruse za nas.

Quote:
cuveni kaže: Pogledaj post
imas li dokaz za to da se sve bebe rode bez vjerovanja?...jesi ih ti stvorio i znas sta je u njihovim srcim?
U njihovim srcima?
lololo.
Blitz66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 15:38   #18
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ateizam je nedostatak vjerovanja. lack of belief.

onda su sve bebe bolesne, jer se rode bez vjerovanja.
Bebe još ni neznaju u kojem se tijelu nalaze i gdje su. Svjesne su sebe i astralno se projiciraju dok su u utrobi, mislim do pete godine su još jako pvezane sa svojim prijašnjim životom. Siječam se kad bi znao uć u prostoriju di sam začet i dio oko te prostorije lovio bi me snažan deja vu. Naknadno sam shvatio da sam tu začet.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 16:06   #19
Quote:
cuveni kaže: Pogledaj post
imas li dokaz za to da se sve bebe rode bez vjerovanja?...jesi ih ti stvorio i znas sta je u njihovim srcim?
Evo opet to klasično izvrtanje logike.
Ne, cuveni, nemam dokaz da nemaju vjerovanje. Ne možeš dokazivati nepostojanje onoga za što nemaš dokaz da postoji. A nemaš. Bebe na svijet ne dolaze s uvjerenjima. Nemaju religiju, nemaju subkulturu, nemaju osjećaj pripadanja narodu. Nemaju ništa osim baznih nagona. I ako rastu u okružju lišenom ili drastično reduciranih informacija i podražaja, od njih neće nastati ništa i kasnije će biti praktično nemoguće dobiti čovječju jedinku kao socijalno biće.

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Bebe još ni neznaju u kojem se tijelu nalaze i gdje su. Svjesne su sebe i astralno se projiciraju dok su u utrobi, mislim do pete godine su još jako pvezane sa svojim prijašnjim životom. Siječam se kad bi znao uć u prostoriju di sam začet i dio oko te prostorije lovio bi me snažan deja vu. Naknadno sam shvatio da sam tu začet.
Ne, bebe nisu svjesne sebe. Za "astralne projekcije" nemaš dokaz da takvo što postoji.
Deja vu u prostoriji u kojoj si začet nije dokaz toga da se sjećaš kada si bio zigota.


O bože, zašto vam dajem kredibilitet uopće odgovaranjem na ovakve nelogičnosti?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 19:59   #20
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Ako i postoji takav "virus" onda je sigurno on jedan posijao u svojoj knjizi jer svi oni koji je pročitaju počinju iste stvar govoriti, kao da ih je "nešto zelo" (uzelo).
Uh, znači i mene čeka taj virus. Naime, prije mjesec dana pročitao sam tu knjigu.

Šalu na stranu, knjiga ima zanimljivih dijelova, ali i dosta nerazumijevanja katoličke vjere. I Dawkins, kao i puno ljudi koji napadaju KC, zapravo napadaju neku svoju verziju KC (npr. ismijava se ukidanje limba, a limb nikada nije niti uveden u učenje KC).

"Nažalost" Dawkinsova knjiga "Iluzija o Bogu" nije uspjela, kako je sam autor poželio na početku svoje knjige, od mene učiniti ateista, ali možda se virus ne aktivira odmah.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.