Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2015., 10:57   #1
izvanbračna zajednica -dijete iz prvog braka

Pozdrav svima!

Znači nalazim se u slijedećoj situaciji. Od 2012. partner i ja živimo zajedno u izvanbračnoj zajednici. Ja sam službeno promijenila adresu tek 2014. kad nam je rođeno dijete.
On ima sina od 7 godina iz prvog braka. S njegovom bivšom suprugom imamo zajedničko skrbništvo. Dječak je tjedan dana kod nas pa tjedan dana kod mame, sve troškove vezane uz školovanje i život djeteta dijelimo, nema alimentacije. To tako funkcionira od samog početka i u sudskom rješenju o razvodu njihova braka s početka 2013. je tako jasno i detaljno opisano (U istom rješenju se spominje da otac i ja živimo na očevoj adresi u zajedničkom kućanstvu).

Zanima me koja su moja prava vezano uz njegovo dijete iz prvog braka. Ipak ja skrbim za njega kao pomajka. Ako se naš status vodi kao izvanbračna zajednica moram li ja posebno posvojiti dječaka kako bi ostvarila određena prava ili mi se to priznaje automatski?
Konkretan primjer:
1. Partner i ja radimo u istoj državnoj ustanovi. On dobiva dar za dijete u 12.mjesecu 500kn za njih dvoje, a ja samo za jednoga. Kako da ostvarim pravo da mi se prizna i 'posinak'?
2. Kolega mi je rekao kako je njegova sestrična stupila u brak s rastavljenim muškarcem koji je također imao dijete iz prethodnog braka. Ona je kasnije rodila dvoje djece u tom braku no porodiljnji za drugo joj se vodio 3 godine jer su joj njegovog sina priznali kao posvojeno dijete. Budući da izvanbračna zajednica ima ista prava kao bračna, moram li ja nešto posebno učiniti kako bi ostvarila ovo pravo, jer planiramo još jedno dijete uskoro.

Nadam se da sam bila jasna i da netko zna što mi je činiti jer sam zvala u HZZO (po pitanju ovog porodiljnog) i oni kao da su s Marsa pali...

Hvala svima na pomoći!
Pozdrav
huh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 16:01   #2
Mene zanimaju također prava poocima i pomajke, pa podizem temu
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 00:26   #3
Prava za šta?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 20:14   #4
Olaksice, vidjanja,sudjelovanja u odgoju, i slicno.ikakava prava?? Kada stjece pravo posvajanja, a dijete naslijedjivanja. Svr sto i zakonita djeca i roditelji imaju. Ne znam sto nije jasno kiss.
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 20:27   #5
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Prava za šta?
za ovo tu, očito.

Quote:
huh kaže: Pogledaj post
On dobiva dar za dijete u 12.mjesecu 500kn za njih dvoje, a ja samo za jednoga. Kako da ostvarim pravo da mi se prizna i 'posinak'?
žalosno. jako, jako, jako žalosno
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2016., 22:00   #6
Olaksice, vidjanja,sudjelovanja u odgoju, i slicno.ikakava prava?? Kada stjece pravo posvajanja, a dijete naslijedjivanja. Svr sto i zakonita djeca i roditelji imaju. Ne znam sto nije jasno kiss.
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 00:25   #7
Quote:
Cikcak kaže: Pogledaj post
Olaksice, vidjanja,sudjelovanja u odgoju, i slicno.ikakava prava?? Kada stjece pravo posvajanja, a dijete naslijedjivanja. Svr sto i zakonita djeca i roditelji imaju. Ne znam sto nije jasno kiss.
Mislim da je uvodničarka prvenstveno u vidu imala poreznu olakšicu i 500 kuna koje njeno preduzeće isplaćuje na ime "dara ditetu", premda dite nebi vidlo ni lipe od tih 500 kune, neg bi maćeha to sve sebi uzela

Pogledaj kako je formulirala rečenicu
Quote:
On dobiva dar za dijete u 12.mjesecu 500kn za njih dvoje, a ja samo za jednoga. Kako da ostvarim pravo da mi se prizna i 'posinak'?
znači on, pritom misli na muža dobiva, a ona ne. Nigdje se ne spominje to jadno dite. Osim što 500 kuna dobiva jer ima dite

Iskrena pomajka rečenicu bi formulirala ovako:


Moj posinak samo od tate dobiva 500 kuna koje njegovom ocu isplaćuje poduzeće. Kako da ostvarim pravo da moj posinak i od mene dobije 500 kuna koje će mi isplatiti moje poduzeće

ali ovoj pomajci, zapravo maćehi -samo je jedno na pameti. Novci.

Razmete!?

istinu treba tražiti u najsitnijim detaljima
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 00:47   #8
Quote:
Cikcak kaže: Pogledaj post
Olaksice, vidjanja,sudjelovanja u odgoju, i slicno.ikakava prava?? Kada stjece pravo posvajanja, a dijete naslijedjivanja. Svr sto i zakonita djeca i roditelji imaju. Ne znam sto nije jasno kiss.
Posvojiti dijete i biti maćeha djetetu su dva potpuno različita pojma - zato te pitam za šta.
Kao maćeha, nemaš prava na ništa jer to, pravno gledajući nije tvoje dijete. Kao posvojiteljica imaš sva prava kao i biološki roditelj.
Mislim, postaviš neprecizno pitanje i onda se čudiš zašto te pitam.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 01:05   #9
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Posvojiti dijete i biti maćeha djetetu su dva potpuno različita pojma - zato te pitam za šta.
Kao maćeha, nemaš prava na ništa jer to, pravno gledajući nije tvoje dijete. Kao posvojiteljica imaš sva prava kao i biološki roditelj.
Mislim, postaviš neprecizno pitanje i onda se čudiš zašto te pitam.
Dite koje ima žive roditelje pod uvjetom da im nije oduzeto skrbništvo ili da se nisu odrekli diteta -nemože posvojiti treća osoba

Dite nemože imati tri roditelja. Ni četri ni pet. Nego maksimalno dva.

Ali to uvodničarka očito ne shvača. Ona bi posvajala neposvojivo.
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2016., 01:09   #10
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Posvojiti dijete i biti maćeha djetetu su dva potpuno različita pojma.
Tako je.

Maćeha je neformalna funkcija. Apsolutno neformalna i nema niti jednog jedinog slova legislative kojom bi bilo regulirano maćehinstvo.

Posvajanje je nešto sasvim drugo.

Ali za posvajanje moraju postojati preduvjeti. Dite mora biti napušteno od bioloških roditelja, ili mu roditelji moraju biti mrtvi ili takva nekakva slična grozota.

A koliko ja vidim iz uvodnog posta to dite ima i oca i majku
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 14:52   #11
Želite li reci da kada bi npr. 'pravi' otac djeteta iz prvog posta ostane bez posla ili sl, pomajka nema ama bas nikakvih obveza (osim ajmo rec moralnih) skrbiti o partnerovom djetetu iz prethodnog braka?
njuskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 22:40   #12
Točno.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 13:07   #13
Jednaka prava za sve...Uopće je besmisleno zamisliti da postoje razlike samo zato što birokraciji nije jednostavno razumjeti brak i nebrak...
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 22:34   #14
Ne lupetaj - roditeljstvo ili skrbištvo nemaju veze sa bračnom ili izvanbračnom zajednicom.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 20:13   #15
Kome govoriš?
I kakve je razlika kada je u pitanju odgoj djeteta...
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 21:15   #16
Quote:
Nedvigkonvej kaže: Pogledaj post
Kome govoriš?
I kakve je razlika kada je u pitanju odgoj djeteta...
Ne može zakonski imati tri roditelja, pogotovo kad "potencijalni" roditelj želi prava samo zbog love...
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.