Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2016., 13:26   #1
Doprinosi radnika

Poštovanje svima,nešto me je kopkalo pa sam se morao registrirati na "famozni" forum,nemam nekoga kome bih mogao postaviti ovo pitanje pa sam odlučio ovdje,ako ću uopće doći do odgovora,tražih sinoć po temama odgovor dok sam čekao autorizaciju,ali bezuspješno...

Radi se o sljedećem,nedavno sam počeo svoj prvi radni odnos u XY firmi za XY plaću i sinoć prilikom gledanja filma došlo mi je u glavu da sam prije cca par mjeseci pročitao negdje da su doprinosi koje "plaća" poslodovac zapravo naši novci i da mi imamo pravo tražiti uplatu na račun,a ne o ovome slučaju na mirovinsko osiguranje...

Znači moje pitanje je sljedeće:"Da li mogu tražiti poslodavca da mi ne uplaćuje mirovinsko na mirovinsko nego na moj račun banke?"

A zdravstveno bi normalno plaćao,ako se može trazio sam članke zakona,ali također bezuspješno...
Hvala
SpajxKarl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 13:34   #2
Naravno da ne, jer to je obavezni doprinos i plaća se iz bruto plaće radnika.
Ostali doprinosi ne idu iz bruto plaće, već su trošak poslodavca.

Edit: a zakon ti se zove Zakon o doprinosima.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 17:40   #3
Quote:
SpajxKarl kaže: Pogledaj post

Radi se o sljedećem,nedavno sam počeo svoj prvi radni odnos u XY firmi za XY plaću i sinoć prilikom gledanja filma došlo mi je u glavu da sam prije cca par mjeseci pročitao negdje da su doprinosi koje "plaća" poslodovac zapravo naši novci i da mi imamo pravo tražiti uplatu na račun,a ne o ovome slučaju na mirovinsko osiguranje...
Pouka:
Nemoj gledati americke filmove i citati zuti tisak u njima su ti bajke.

U HR ti je stvarnost ili ti goli zivot.
Old 09.01.2016., 14:02   #4
Naravno da si logički i po svemu u pravu.
To je tvoj novac koji se uplaćuje za mirovinu...
Ali,on se uplaćuje u Mirovinski fond na bankovne račune(od postojećih stranih banaka koje posluju u RH).

HZMO ima lijepo složenu tabelu u kojo objašnjavaju kako i zašto nam uzimaju novac koji je naš,a onda npr.postaje njihov..

Npr.II mirovnski stup..Meni uzimaju cc.300 kn od plaće i uplaćuju u taj stup koji meni,po sadašnjom pretpostavkom neće značiti ništa jer će taj novac vjerojatno nestati(ako već nije)...I to je jedna vrsta legalne otimačine koje država provodi nad svojim državljanima...
Ako si racionalni domoljub,moraš popizditi.Ako si samo razuman,onda si dovoljno ogorčen na sustav koji je potkrada.

Ali,da se vratim na tvoje pitanje koje si postavio.U pravu si..Ali,ne u ovoj zemljici..
Old 11.01.2016., 00:42   #5
"Not in this town and not in this Country"

A i mislio sam se da neka caka postoji,zašto može biti jednostavno kada može biti komplicirano?

Hvala na odgovorima
SpajxKarl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 00:55   #6
Razlika u našem i usa sistemu je da u usa dobiješ bruto plaću pa ako želiš sam uplaćuješ što želiš (mirovinsko i zdravstveno) a kod nas država odmah uzima za oboje.
Old 12.01.2016., 21:09   #7
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Razlika u našem i usa sistemu je da u usa dobiješ bruto plaću pa ako želiš sam uplaćuješ što želiš (mirovinsko i zdravstveno) a kod nas država odmah uzima za oboje.
Da.Tako je..A zašto je tako...?
Old 12.01.2016., 22:17   #8
Quote:
Nedvigkonvej kaže: Pogledaj post
Zato što neki pametnjakovići ne bi uplaćivali za zdravstveno, a kad bi im zatrebala medicinska pomoć, onda bi se žalili na račune...
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 09:16   #9
Ili ne bi uplaćivali mirovinsko pa bi poslije tražili socijalnu pomoć.
Old 13.01.2016., 09:51   #10
Quote:
To se zove OSIGURANJE.
A osiguranje je lova koju netko plaća nekoj financijskoj ustanovi da mu ova isplati neki novac ako se osobi dogodi neki štetni događaj.
U ovom slučaju je štetni događaj da se osoba razboli.
A štetni događaj je i da će osoba jednog dana ostarjeti i neće moći privređivati.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 11:15   #11
Quote:

Npr.II mirovnski stup..Meni uzimaju cc.300 kn od plaće i uplaćuju u taj stup koji meni,po sadašnjom pretpostavkom neće značiti ništa jer će taj novac vjerojatno nestati(ako već nije)...I to je jedna vrsta legalne otimačine koje država provodi nad svojim državljanima...
Ako si racionalni domoljub,moraš popizditi.Ako si samo razuman,onda si dovoljno ogorčen na sustav koji je potkrada.

Beep wrong . . .

II mirovinski stup je tvoja privatna (nasljeđuju je tvoji nasljednici ako je ne stigneš iskoristiti) štednja za isplatu rentne mirovine kad odeš u mirovinu.

I mirovinski stup piramidalna šema kojom daješ za mirovine sadašnjih umirovljenika, a kad ti odeš u mirovinu neće biti radnika (dovoljno) koji će uplaćivati za tvoju mirovinu.

Znači ak se sami ne pobrinete za starost neće se nitko pobrinuti za vas.
Old 13.01.2016., 11:31   #12
Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
Beep wrong . . .

II mirovinski stup je tvoja privatna (nasljeđuju je tvoji nasljednici ako je ne stigneš iskoristiti) štednja za isplatu rentne mirovine kad odeš u mirovinu.

I mirovinski stup piramidalna šema kojom daješ za mirovine sadašnjih umirovljenika, a kad ti odeš u mirovinu neće biti radnika (dovoljno) koji će uplaćivati za tvoju mirovinu.

Znači ak se sami ne pobrinete za starost neće se nitko pobrinuti za vas.
To već imamo sada. Stoga država iz svoga proračuna daje novce za isplatu mirovina. Samo je problema da li će biti isto ili barem slično u budućnosti.
Ja mislim da hoće, samo će biti odijeljena socijala od realne keševine koji je netko cijeli život davao u mirovinski fond.

Dobar prijemr su pokojni roditelji moga kuma, umrlih prije par godina.
Oni su imali svaki po 20 godina staža, ali minimalne uplate. Jer su radili oboje 4 sata dnevno (čistačica i fizički radnik u poljoprivrednoj zadruzi, imali su samo O.Š. )
U mirovinu su išli 1997. te imali skoro 2000 kuna svaki (zadnje mirovine). A trebali su imati svaki po 900 kuna. Ali im je država dala tkz. zaštitni dodatak zbog malih mirovina. A taj je dodatak čista socijala iz proračuna.
Sada toga više nema. Gospođa koja je tamo radila za šankom birtije ima sada 900 kuna ali bez ikakvog dodatka.
Toliko su joj plaćali za njezin staž - toliku ima penziju ! Ako joj je malo, neka dade molbu Centru za socijalni rad.

A kako sada stvari stoje bojim se da će se i garantiranih (očekivanih) 900 kuna nekome jedan dio isplaćivati iz proračuna !

Zadnje uređivanje krena : 13.01.2016. at 11:53.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.