Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2016., 06:04   #1
Poslodavac ne prihvaća otkaz

Evo ovako. Radim u jednoj poljoprivrednoj zadrugi od 2008.g. Uvjeti su dosta loši, plaća, međuljudski odnosi, stav direktora prema meni i mojem radu... Trpio sam jer nisam imao drugog posla.

U petak smo imali božićni domjenak i tu se dogodio trenutak koji je prelio čašu... Sasvim slučajno sam čuo direktora kako mi doslovno j.ebe majku, ma ori se cijela firma. Viče kako sam nesposoban i kako će on otvoriti ured i raditi svaki drug dan moj posao i koji k.urac ću ja firmi...

Iz istih stopa, a da me nije vidjeo odlazim i napišem obavijest o raskidu ugovora o radu, te isti šaljem poštom preporučeno s povratnicom. Dakle, imam dokaz kada sam ga poslao (23.12) i dokaz da ga je direktor primio.

No međutim jučer me zvao i veli da nema ništa od sporazumnog otkaza te da će me teretiti za nastale dugove, a radi se o kooperaciji u poljoprivrednoj proizvodnji, iznos je poprilici velik.

Da li po zakonu on to može napraviti? Da li mogu nakon mjesec dana otkaznog roka mirne duše otići? Mora li potpisati sporazumni otkaz?
tomica83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 06:31   #2
Ti si dao otkaz, tako da ni nije rijec o sporazumnom otkazu.

Za stetu te svakako moze teretiti (ako ju moze dokazati, jel) radio ti kod njega ili ne...

Mislim da si mu svojim otkazom (poslanim nakon issuljavanja s predbozicnog domjenka, ocito promisljena odluka ) dosao ko kec na desetku...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 06:46   #3
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ti si dao otkaz, tako da ni nije rijec o sporazumnom otkazu.

Za stetu te svakako moze teretiti (ako ju moze dokazati, jel) radio ti kod njega ili ne...

Mislim da si mu svojim otkazom (poslanim nakon issuljavanja s predbozicnog domjenka, ocito promisljena odluka ) dosao ko kec na desetku...
A kako bi ti reagirao da te netko godinama seksa u zdrav mozak i još ti spominje rodbinu!?
tomica83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 06:57   #4
Kakve veze ono sto bih ja radio i u kakve bih se situacije doveo ima s tvojim odlukama i postupcima?

Dao si otkaz, mislim (nisam siguran, neka me netko ispravi) da time gubis neka prava (novcane naknade...).

Sef te se ionako htio rijesiti, ti si mu pomogao rijesiti njegov problem. Tvoj tebi ostaje.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 15:10   #5
Quote:
tomica83 kaže: Pogledaj post
Da li po zakonu on to može napraviti? Da li mogu nakon mjesec dana otkaznog roka mirne duše otići? Mora li potpisati sporazumni otkaz?
Ne mora, jer to nije sporazumni, nego si mu ti poslao obavijst o otkazivanju ugovora o radu.
Ili što si napisao točno?
Zakonski otkazni rok za tvoj staž je 2 mjeseca i nakon ta 2 mjeseca dužan ti je dati tvoje papire i sa zadnjom plaćom isplatiti i neiskorišteni godišnji ako imaš od ove godine i razmjerni dio od iduće.
Ili ćeš uredno predati prijavu inspekciji.
Ne može ti ništa.

Quote:
tomica83 kaže: Pogledaj post
A kako bi ti reagirao da te netko godinama seksa u zdrav mozak i još ti spominje rodbinu!?
Ako je bilo svjedoka - tužbom za diskriminaciju, ponižavanje, omalovažavanje, s tim da bi prvo otišla na bolovanje, jer bi se morala psihički liječiti od toga... piii, šta se sve moglo
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 19:46   #6
[/QUOTE]Ako je bilo svjedoka - tužbom za diskriminaciju, ponižavanje, omalovažavanje, s tim da bi prvo otišla na bolovanje, jer bi se morala psihički liječiti od toga... piii, šta se sve moglo [/QUOTE]

Jeste, bila su dva svjedoka, ali je problem što su to direktorovi prijatelji tako da sumnjam da bi svjedočili... A i ne bih se ja tužakao, samo želim čim prije mirno otići jer jednostavno više ne mogu izdržati na tom radnom mjestu, nažalost...

Na koncu, meni je najbitnije da svakog mogu pogledati u oči mirne savjesti.
tomica83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 22:26   #7
Onda smo ti rekli koja je procedura - još 2 mjeseca i traži svoje papire.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 11:01   #8
Quote:
tomica83 kaže: Pogledaj post

Da li po zakonu on to može napraviti? Da li mogu nakon mjesec dana otkaznog roka mirne duše otići? Mora li potpisati sporazumni otkaz?
Ako ti se može dokazati krivnja za neku štetu koju si napravio firmi naravno da te može tužiti i tražiti da istu nadoknadiš. Svojim radom i potpisom ti postaješ odgovoran za svu štetu koju namjerno ili nemarom prouzročiš poslodavcu na svom radnom mjestu.
Što se tiče otkaza, ti otkaz možeš dati kada god hoćeš. U proncipu to znači da moraš odraditi otkazni rok (ukoliko te poslodavac ne oslobodi te obveze). Otkazni rok služi poslodavcu da pronađe novog radnika ali i tebi da se snađeš za novi posao. U slučaju da ti daješ otkaz ili se oko otkaza dogovorite sporazumno ti gubiš pravo na naknadu na temelju minulog rada.
Ukoliko nisi zadovoljan radom u firmi dobro je da si dao otkaz, nije dobro ako nisi pronašao alternativu ili ako si sebe izložio bijesu poslodavca odnosno njegovom mogućem kaznenom progonu.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 20:23   #9
Quote:
tomica83 kaže: Pogledaj post
Evo ovako. Radim u jednoj poljoprivrednoj zadrugi od 2008.g. Uvjeti su dosta loši, plaća, međuljudski odnosi, stav direktora prema meni i mojem radu... Trpio sam jer nisam imao drugog posla.

U petak smo imali božićni domjenak i tu se dogodio trenutak koji je prelio čašu... Sasvim slučajno sam čuo direktora kako mi doslovno j.ebe majku, ma ori se cijela firma. Viče kako sam nesposoban i kako će on otvoriti ured i raditi svaki drug dan moj posao i koji k.urac ću ja firmi...

Iz istih stopa, a da me nije vidjeo odlazim i napišem obavijest o raskidu ugovora o radu, te isti šaljem poštom preporučeno s povratnicom. Dakle, imam dokaz kada sam ga poslao (23.12) i dokaz da ga je direktor primio.

No međutim jučer me zvao i veli da nema ništa od sporazumnog otkaza te da će me teretiti za nastale dugove, a radi se o kooperaciji u poljoprivrednoj proizvodnji, iznos je poprilici velik.

Da li po zakonu on to može napraviti? Da li mogu nakon mjesec dana otkaznog roka mirne duše otići? Mora li potpisati sporazumni otkaz?
Dao si otkaz i postoji samo otkazni rok.
Ako ne želiš otkazni rok prijavi ga na Inspekciju rada zbog mobinga..
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:40.