Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2017., 18:01   #2101
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Zašto prije nije bilo toga, zašto je apsolutni imperativ za 4 i 5?
pitaj new age roditelje, ne mene.
roditelji rapidno postaju sve nerealniji i subjektivniji.

i da, nekad su bila 2-3 losa citaca po razredu, nije ih ni sad puno vise.
samo se sad na sva zvona prica o tim dis-nesto i strucni suradnici (u suradnji s roditeljima) od svakog drugog djeteta vole napraviti ucenika po prilagodjenom programu.
tek toliko da im se malo ide na ruku... u svemu. cilj je iskljucivo i samo odlicna ocjena, nista drugo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 18:59   #2102
Meni apsolutna petica nije u cilju....
Cilj mi je da dijete svlada tu teskocu, a da nekako ne trpi gradivo zbog toga. Zato bolje da ima taj individualizirani pristup i da to sto prije svladamo jer svi predmeti joj trpe zbog toga...
Nemora biti 5, ali definitivno joj pomoc treba.
I onda kud se zbog citanja i sporosti muci sa ovim ostalim predmetima, tu joj sad uvalja jos i trojku iz LIKOVNOG.
Stvarno je dosla sva jadna zbog toga

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 19:05   #2103
Ove izjave oko likovnog su kao "nisam rasist, ali mislim da bi crnci trebali sjediti odvojeno od nas".
Dijete je dobilo 3 i ne treba mu oko toga raditi ovoliku dramu jer će dobivati još trojki i što se prije s tim pomiri, tim bolje.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 19:14   #2104
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
pitaj new age roditelje, ne mene.
roditelji rapidno postaju sve nerealniji i subjektivniji.

i da, nekad su bila 2-3 losa citaca po razredu, nije ih ni sad puno vise.
samo se sad na sva zvona prica o tim dis-nesto i strucni suradnici (u suradnji s roditeljima) od svakog drugog djeteta vole napraviti ucenika po prilagodjenom programu.
tek toliko da im se malo ide na ruku... u svemu. cilj je iskljucivo i samo odlicna ocjena, nista drugo.
Nije cilj odlična ocjena, boli roditelje briga za odličnu ocjenu. Roditelji se peticama bore za budućnost djeteta, i njegove široke mogućnosti, a ne za petice. Ja ne znam, je'l vi to zbilja ne vidite ili ne želite vidjeti?

Opet kažem, kad za daljnji upis bude bilo bitno znanje, roditelji će tražiti znanje, dok su petice, tražiti će petice. Zašto je nastavnicima toliko bitno da sve ostane isto, pa da su onda ocjene toliko važne? Ja da sam nastavnik prvi bih tražio prijemne ispite, pa kom' opanci, kom' obojci. Ipak, nastavnici i dalje vole ocjene, koje sve i kad bi htjeli ne mogu biti savršeno objektivne i realne, bilo u plus, bilo u minus. Sve mi to smrdi na neki kompleks dijeljenja pravde.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 20:45   #2105
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ove izjave oko likovnog su kao "nisam rasist, ali mislim da bi crnci trebali sjediti odvojeno od nas".
Dijete je dobilo 3 i ne treba mu oko toga raditi ovoliku dramu jer će dobivati još trojki i što se prije s tim pomiri, tim bolje.
O cem ti brijes???
Kakvi crnci???
I da....moje dijete je dobilo trenutno vise trojki nego ja i cijelom svom skolovanju.
I ne, ne radimo MI njoj dramu i sl (nitko ju doma nije pilao zbog toga), jer znam da ima problema na drugoj razini (citanje) i da ce prije dobiti 3 nego 5, al da mi je bas eto normalno dat 3 u prvom osnovne iz LIK da je neznam kakav element u igri za ocjenjivanje - eto bas i nije.
Tebi je ok da uciteljica kaze djetetu od 7 god (ne mom djetetu) da mu nece staviti rad na pano jer nije dovoljno dobar?
Da upise 1 sramezljivom uceniku (jednom deckicu) iz glazbenog koji nije htio pjevati pred cijelim razredom umjesto da ga ohrabri?
Eto - meni nije....
Niti mi je normalno niti mi djeluje poticajno takav nacin gdje mislim da cijela ta prva godina treba biti jedna velika prilagodba, ucenje kako pristupati problemima i rijesavanjima istih, godina ohrabrivanja za suocavanje sa izazivima skolovanja, a ne godina dijeljenja sakom i kapom losih ocjena, rusenja samopouzdanja djeci i stvaranje straha od ocjena.



Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.

Zadnje uređivanje Twinmama : 14.03.2017. at 21:03.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 20:50   #2106
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ove izjave oko likovnog su kao "nisam rasist, ali mislim da bi crnci trebali sjediti odvojeno od nas".
Dijete je dobilo 3 i ne treba mu oko toga raditi ovoliku dramu jer će dobivati još trojki i što se prije s tim pomiri, tim bolje.
bas.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Nije cilj odlična ocjena, boli roditelje briga za odličnu ocjenu. Roditelji se peticama bore za budućnost djeteta, i njegove široke mogućnosti, a ne za petice. Ja ne znam, je'l vi to zbilja ne vidite ili ne želite vidjeti?

Opet kažem, kad za daljnji upis bude bilo bitno znanje, roditelji će tražiti znanje, dok su petice, tražiti će petice. Zašto je nastavnicima toliko bitno da sve ostane isto, pa da su onda ocjene toliko važne? Ja da sam nastavnik prvi bih tražio prijemne ispite, pa kom' opanci, kom' obojci. Ipak, nastavnici i dalje vole ocjene, koje sve i kad bi htjeli ne mogu biti savršeno objektivne i realne, bilo u plus, bilo u minus. Sve mi to smrdi na neki kompleks dijeljenja pravde.
ne. roditeljima su bitne petice da mogu pricati okolo kako im je dijete odlikas. znanje im nije ni u peti jer "ionako ti profesori kurca ne znaju pa ce oni sami poduciti svoju djecu svemu u svemiru" dok ce u skoli zahtjevati iskljucivo najbolje ocjene.
moze tebi smrditi na kompleks nastavnika koliko god hoces, meni gadno smrdi na komplekse roditelja.
i vjerovao ili ne, mnooogi profesori bi jako zeljeli prijemne ispite, steta sto sve ove vlade "izvrsnosti" i karikature na mjestu ministra to guraju u drugi plan jer treba i dalji forsirati ovu smijuriju od drzavne mature.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 21:06   #2107
psiholozi i pedagozi su ti koji ne dopuštaju uvođenje prijemnih ili male mature za upis u srednju, jer su to "ispiti visokog rizika" i "previše stresa za djecu".
većina kolega bi PRVI potpisali da se djeca ne upisuju u srednju putem ocjena koje im mi dajemo.
ma, da im ja uopće NE DAJEM ocjene, nego samo predajem, organiziram nastavu, tumačim gradivo, usmjeravam... a ocjenjuje ih neko objektivno vanjsko vrednovanje - nitko sretniji od mene!
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 21:10   #2108
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ma, da im ja uopće NE DAJEM ocjene, nego samo predajem, organiziram nastavu, tumačim gradivo, usmjeravam... a ocjenjuje ih neko objektivno vanjsko vrednovanje - nitko sretniji od mene!
daaaaaaa

sad me vec obuzima lagana nervoza zbog maturanata: zakljucivanje, maturalni radovi...
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 14.03.2017., 21:57   #2109
zamišljeno kao topic podrške roditeljima školaraca u vezi svih sitnih i ne tako sitnih školskih briga. MOlim vas da svoje neroditeljske frustracije rjesavate u zbornici, na prosvjedima ili nekim drugim temama.
i da se ne lijepite za trolove.
hvala
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:41   #2110
evo nešto na što bi se trebala obratiti pažnja kad se govori o problemima s citanjem, pogotovo kod prvašica.
https://www.planetzoe.hr/teskoce-u-c...stine-citanja/

1.2. Čitanje: anatomija procesa

Zašto dakle broj djece s teškoćama u ovladavanju čitanjem raste iz godine u godinu? Ugrubo, takva djeca danas čine 25% opće osnovnoškolske populacije. Pritom teškoće u ovladavanju tehničkom stranom čitanja ostaju i u višim razredima, otežavajući nekim učenicima usvajanje gradiva iz svih školskih predmeta.
Mogli bismo izdvojiti nekoliko osnovnih, odnosno najčešćih problema u čitanju:

- pogrešno čitanje riječi, propuštanje i zamjena slova i slogova;
- nedovoljna brzina čitanja;
- nerazumijevanje smisla pročitanih riječi;
- nerazumijevanje smisla pročitanog na razini rečenica i tekstova;
- nesposobnost prepričavanja sadržaja teksta;
- ignoriranje interpunkcijskih znakova i smislenih stanki;
- odsutnost ljubavi ili čak mržnja prema čitanju.

Znate li što odgovaraju djeca kada ih pitate zašto ne čitaju? Raspon varijacija odgovora prilično je uzak: „Ne razumijem ništa od toga što tamo piše“; „Dosadno je“; „Nije mi zanimljivo“, „Nemam vremena“, „Čitam sporo“.
Sve je jasno! Oni su poput nas, samo su mlađi! Baš poput nas ne vole raditi ono što je teško i nezanimljivo. Ali pritom još djeca, za razliku od nas odraslih, ne mogu sebe prisiliti na rad, odnosno uložiti napor…
Tako se i događa da čitanje postaje zaseban, temeljit, kreativan i suptilan plod zajedničkih napora roditelja, učitelja i psihologa.
- Pa, naravno, roditelji. Roditelji trebaju više čitati s djetetom kod kuće. Kakve veze s tim imaju psiholozi? Zašto bi se psiholog trebao baviti problemom dječjeg čitanja? – pitaju se učitelji.
Doista, o čemu ovisi hoće li dijete uzeti knjigu u ruke baš kad se to od njega traži? U čemu se sastoji spremnost za čitanje?
Izdvojit ćemo tri osnovna aspekta:

- neuropsihološki (funkcionalna spremnost za proces čitanja, odnosno dovoljna razvijenost psihičkih funkcija kao što su pažnja, pamćenje, mišljenje, govor, prostorne predodžbe, svega onoga što je neophodno za čitanje);
- socijalni (djetetove odnose s odraslima, razvoj kroz igru u predškolskoj dobi, obiteljski stav prema čitanju);
- psihološki (motivacija za čitanje i učenje općenito).

Sva ta tri aspekta neophodne su sastavnice uspješnog čitanja i u stalnoj su međusobnoj interakciji.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 00:30   #2111
postovi o ocjenama prebaceni su na ovu/staru/ temu
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 19:53   #2112
Dodju danas moji blizanci iz skole i pitaju odmah s vrata jesu li mene mama i tata ikada tukli s koprivom po guzici???!!?
Ja kazem da ne i pitam ih od kud im to?
Kazu da su im rekle uciteljice....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 20:30   #2113
a kaj su im učiteljice točno rekle?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 20:32   #2114
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Dodju danas moji blizanci iz skole i pitaju odmah s vrata jesu li mene mama i tata ikada tukli s koprivom po guzici???!!?
Ja kazem da ne i pitam ih od kud im to?
Kazu da su im rekle uciteljice....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
Kaj im se prijete koprivinim batinama? Pa za popizdit...
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 20:34   #2115
sumnjam. možda su samo pričali o nekadašnjim metodama odgoja.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 21:07   #2116
Mozda..... Nisam bas dobila suvisli odgovor u kojem je to kontekstu bilo..... Njima je bilo bitno samo ta cibjenica da se tuklo s koprivama (u mojem djetinjstvu ne, tak da neznam u koje doba je to bilo aktualno).....
Ali ono....ispricat to prvasicima kojima je to postao hit odmah.....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 15:08   #2117
To ih priprema za lektiru...Družba Pere Kvržice i sl.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 16:39   #2118
Hahahahaha..... Vidis.....mozda

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 22:54   #2119
Sto bi trebao biti smisao opaski u dnevniku koje stavlja uciteljica? Ono, nesto sto eto opservira pa zapise ili se ocekuje da mi nesto poduzmemo? Mislim, zvuci smijesno ali povremeno dobijemo opasku koja je doslovce opis temperamenta. Ne kuzim, sto netko misli da je to nesto na sto treba ili se moze utjecati? Npr - ne voli kad je netko bolji?! Sto to nije nesto cime se (osim na cinjenicnoj razini da nitko ne moze biti uvijek i u svemu najbolji) eto treba jednostavno (sa)zivjeti? Da ne spominjem da to u mojim ocima nije negativna karakteristika (za razliku od nekih njenih drugih karakternih osobina )?

Ili se od nas doma ocekuje da nesto poduzmemo - ali sto, da ucimo dijete da stremi osrednjosti, neisticanju i sl?

Ima toga jos, da ne idem u detalje...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 23:04   #2120
te bilješke nisu tamo samo za vas.
rubrika za bilješke odnosno opisno praćenje služi za - praćenje učenika. od učiteljice se očekuje da zapaža i bilježi stvari koje su bitne za učenika, njegovo učenje i odnos prema radu. one služe između ostaloga i njoj da se podsjeti na neke stvari (ako radiš u velikom razredu, recimo, ili u predmetnoj nastavi kada imaš 250 različitih učenika kroz tjedan).
nezanemariva funkcija bilježaka je i pomoć eventualnoj zamjeni - da ne mora trošiti mjesec-dva upoznajući učenike nego da kroz bilješke koje joj je prethodnica koja je sada na bolovanju može pohvatati tko je kakav i što od koga može očekivati. pa se onda neće čuditi, recimo, kada netko kome piše "ne voli kada je netko bolji" (pretpostavljam da je bilješka iz tjelesnog?) raspali tantrum ili se duri nakon što izgubi u natjecateljskoj igri.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.