Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Slušate li svećenika kada odlučujete o svojim političkim preferencijama?
Da 2 11.76%
Ne 14 82.35%
Ponekad 1 5.88%
Glasovatelji: 17. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2017., 09:46   #21
Quote:
Elois kaže: Pogledaj post
Svatko ima pravo sudjelovati u javnom životu i otvoreno reći svoj stav. Zašto bi svećenicima bilo zabranjeno govoriti?
Btw, predstavnici Crkve se obraćaju vjernicima jer je to njihova zadaća - duhovno voditi zajednicu vjernika, uputiti ih na poštivanje moralnih načela i pozivati ih na savjest.

Šteta što se taj glas ne čuje malo jače i što i među našim svećenicima ima osoba koje su iznevjerile Kristovo učenje. Na žalost, takvi posrnuli pojedinci će mrziteljima Boga uvijek biti prikladniji kad treba kritizirati cijelu zajednicu, a na one časne ljude i njihova djela se neće osvrnuti.

Možeš li pojasniti koja to moralna načela svećenici propagiraju, a da doista odgovaraju kršćanskoj poruci te koliko su ta načela prisutna u stranke za koju sustavno već desetljećima pozivaju glasače glasovati?

Ne radi li se možda da oni propagiraju onu političku opciju s kojom su sklopili pakt u pozadini kojeg su materijalni interesi, a da sve to skupa baš nikakve veze s Kristom nema, ako je ikada i imalo?

Preporučam pročitati knjigu velikog portugalskoga pisca, jednog od najvećih u 20. stoljeću, Josea Saramaga naslova "Sjećanje na samostan" da se malo upoznamo sa stvarnim motivima političkog djelovanja Katoličke crkve. Tada, u 18. stoljeću, i sada i oduvijek i zauvijek.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 14:21   #22
Načelno, ne.
Svećenik ima pravo na svoje mišljenje, ok je poslušati što ima za reći i kakvi su problemi, međutim male su šanse da će to previše utjecati na moje mišljenje.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 14:53   #23
Svećenici koje poznajem ne daju naputke vjernicima kako da glasuju na izborima.
Oni koji to rade su medijski eksponirani i na temelju malog uzorka rade se zaključci kojima je zajednička - generalizacija.
U prijevodu, rekao bih da većina svećenika ne komentira politiku niti daje vjernicima hintove kako da zaokružuju.
EneaPiccolomini is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 15:18   #24
svećenike NE SLUŠAM. Točka.
__________________
zadnja aktivnost u: 04.01.2023. 09:50
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 15:33   #25
da....
Zaista, kažem vas, teško će bogataš u kraljevstvo nebesko. Ponovno vam velim: Lakše je devi kroz uši iglene nego bogatašu u kraljevstvo Božje
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 16:06   #26
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
To već dugo nije u modi.. Sad je u modi neolibealizam, neokapitalizam, a u Hrvatskoj uz to još osobito i - klerikalizam. Svako vrijeme ima svoje ideologije za indoktrinaciju.
Ja ti mogu reći da sam doživio od jedne profesorice na FFZG da nam na predavanju govori kako je marksizam zapravo dobar ali ga, eto, mediji na osnovi nekih diktatorskih režima predstavljaju kao zlo. S tim da joj se predmet baš i ne bavi marksizmom (tj. ne bavi se uopće).

S druge strane, kamo sreće da sam doživio indoktrinaciju kapitalizmom i liberalizmom. A klerikalizam nisam osjetio ni na jebenom vjeronauku u osnovnoj i srednjoj, o faksu da i ne govorim.

Što se svećenika tiče, ako neki ima nešto pametno za reći o politici, spreman sam uvažiti njegovo mišljenje, zašto ne (s tim da pri tom ne radim razliku između svećenika i bilo kojeg laika)? Sad, da li je njemu dopušteno govoriti o tome na propovijedi, to je interna stvar Crkve - ako je u skladu s Crkvenim pravilima, onda u redu, ako nije, onda neka to Crkva sankcionira.

Inače, pomalo me počelo iritirati ovo automatsko skakanje na svaki politički komentar koji uputi netko iz Crkve - evo npr. kad je Košić nedavno napao Plenkovića - nije da mi je imalo drag, ali što je krivo rekao kad je rekao da se radi o političkoj prostituciji (zanemarit ćemo sad dio o poštenim i moralnim domoljubima Bruni i Hasanu ) ?
Pa i nedavno na lokalnim izborima u Hrvacama - svećenik je bio protiv dugogodišnjeg načelnika, i kad su mediji prenijeli njegove istupe protiv njega - odmah kreću komentari "uu stoka popovska gledajte svoja posla kako vas nije sram klerofašisti katolibani lopovi blabla". S tim da su mediji mudro prešutjeli da je načelnik iz - ZNA SE koje stranke.
Kamo sreće da je više svećenika javno protiv HDZ-a.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 16:41   #27
zanimljivo da Košiću nije bila prostitucija kad je Most prvo htio sa SDP-om pa onda sa HDZ-om

poanta da taj pop Košić je za HDZ, a ne protiv
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 18:52   #28
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ja ti mogu reći da sam doživio od jedne profesorice na FFZG da nam na predavanju govori kako je marksizam zapravo dobar ali ga, eto, mediji na osnovi nekih diktatorskih režima predstavljaju kao zlo. S tim da joj se predmet baš i ne bavi marksizmom (tj. ne bavi se uopće).
To svakako nisam bila ja.

Ja eventualno na ponekom predavanju pomalo iskritiziram aktualnu vlast, koja god bila, ali to se nipošto ne može smatrati indoktrinacijom. A nikako ne volim ni da svećenici s oltara dijele političke preporuke za koga glasovati ili za koga ne glasovati.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 10:23   #29
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ja ti mogu reći da sam doživio od jedne profesorice na FFZG da nam na predavanju govori kako je marksizam zapravo dobar ali ga, eto, mediji na osnovi nekih diktatorskih režima predstavljaju kao zlo. S tim da joj se predmet baš i ne bavi marksizmom (tj. ne bavi se uopće).

S druge strane, kamo sreće da sam doživio indoktrinaciju kapitalizmom i liberalizmom. A klerikalizam nisam osjetio ni na jebenom vjeronauku u osnovnoj i srednjoj, o faksu da i ne govorim.

Što se svećenika tiče, ako neki ima nešto pametno za reći o politici, spreman sam uvažiti njegovo mišljenje, zašto ne (s tim da pri tom ne radim razliku između svećenika i bilo kojeg laika)? Sad, da li je njemu dopušteno govoriti o tome na propovijedi, to je interna stvar Crkve - ako je u skladu s Crkvenim pravilima, onda u redu, ako nije, onda neka to Crkva sankcionira.

Inače, pomalo me počelo iritirati ovo automatsko skakanje na svaki politički komentar koji uputi netko iz Crkve - evo npr. kad je Košić nedavno napao Plenkovića - nije da mi je imalo drag, ali što je krivo rekao kad je rekao da se radi o političkoj prostituciji (zanemarit ćemo sad dio o poštenim i moralnim domoljubima Bruni i Hasanu ) ?
Pa i nedavno na lokalnim izborima u Hrvacama - svećenik je bio protiv dugogodišnjeg načelnika, i kad su mediji prenijeli njegove istupe protiv njega - odmah kreću komentari "uu stoka popovska gledajte svoja posla kako vas nije sram klerofašisti katolibani lopovi blabla". S tim da su mediji mudro prešutjeli da je načelnik iz - ZNA SE koje stranke.
Kamo sreće da je više svećenika javno protiv HDZ-a.
pa kao ideja je dobar
i komunizam je kao ideja - dobar
na stranu što mi ljudi sve izokrenemo i izopačimo
pa tako poneki svećenici i Isusovo učenje
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 18:00   #30
Protestantski pastori i propovjednici ne upliću se toliko u politiku. Imaju svoje mišljenje, ali ga većinom ne turaju u javnost, kako bi agitirali za koju stranku.
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 19:59   #31
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Protestantski pastori i propovjednici ne upliću se toliko u politiku. Imaju svoje mišljenje, ali ga većinom ne turaju u javnost, kako bi agitirali za koju stranku.
Jedan od njih, Peter Kuzmič, piše kolumnu za portal Autograf.hr i tamo vrlo često komentira politiku.
Da se razumijemo, nemam ništa protiv. Čovjek dobro i pametno piše.

A i u Katoličkoj crkvi ima svećenika koji se drže daleko od politike, samo za njih nećeš tako često čuti.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 20:35   #32
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Jedan od njih, Peter Kuzmič, piše kolumnu za portal Autograf.hr i tamo vrlo često komentira politiku.
Da se razumijemo, nemam ništa protiv. Čovjek dobro i pametno piše.

A i u Katoličkoj crkvi ima svećenika koji se drže daleko od politike, samo za njih nećeš tako često čuti.
jedno je komentirati politiku - suvislo i argumentirano adrugo prozivati građane
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 21:02   #33
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
jedno je komentirati politiku - suvislo i argumentirano adrugo prozivati građane
Ispričavam se, ali nisam ovo shvatila: tko to proziva građane i zbog čega?
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 21:16   #34
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ispričavam se, ali nisam ovo shvatila: tko to proziva građane i zbog čega?
Pa na primjer Košić
ili Bozanić , kada u blagdansko vrijeme svi su blagdanski raspoloženi a Bozanić proziva umjesto da održi misu ili propovijed ilikaj već
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 23:44   #35
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
Pa na primjer Košić
ili Bozanić , kada u blagdansko vrijeme svi su blagdanski raspoloženi a Bozanić proziva umjesto da održi misu ili propovijed ilikaj već
Ne prozivaju (obične) građane, nego zlonamjerne političare i/ili novinare.

Ni ja se ne slažem s time da to rade s oltara/propovijedaonice, ali smatram da imaju pravo javno izreći svoje mišljenje.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 08:37   #36
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ne prozivaju (obične) građane, nego zlonamjerne političare i/ili novinare.

Ni ja se ne slažem s time da to rade s oltara/propovijedaonice, ali smatram da imaju pravo javno izreći svoje mišljenje.
svejedno
sasvim dovoljno da ih ne slušam što pričaju
jer to nema veze s ničim suvislim

pa tako lagano udaljuju ljude os sebe i KC

a i metar o zlonamjernim političraima im se mijenja
jer postoji samo jedni u ovoj državi koji su OK, a onda više nisu ni ti OK , recimo po mišljenju Košića - hint košićevo pismo plenkoviću
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 08:45   #37
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ne prozivaju (obične) građane, nego zlonamjerne političare i/ili novinare.

Ni ja se ne slažem s time da to rade s oltara/propovijedaonice, ali smatram da imaju pravo javno izreći svoje mišljenje.
svejedno
sasvim dovoljno da ih ne slušam što pričaju
jer to nema veze s ničim suvislim

pa tako lagano udaljuju ljude os sebe i KC

a i metar o zlonamjernim političraima im se mijenja
jer postoji samo jedni u ovoj državi koji su OK, a onda više nisu ni ti OK , recimo po mišljenju Košića - hint košićevo pismo plenkoviću
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 20:59   #38
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Jedan od njih, Peter Kuzmič, piše kolumnu za portal Autograf.hr i tamo vrlo često komentira politiku.
Da se razumijemo, nemam ništa protiv. Čovjek dobro i pametno piše.
Karakterno izvanredno dobra osoba..
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
A i u Katoličkoj crkvi ima svećenika koji se drže daleko od politike, samo za njih nećeš tako često čuti.
Svakako ! Slažem se...
No, koncept RKC ,sa silnim birokratskim filterima (krizma, prva, druga pričest, firma, sjedi, ustani, sjedi, šuti....) čini ljude postroj vjernika..Tamo se ne diše, tamo se ne čita Biblija slobodno..
Tumačenje je već netko protumačio, izvoli slušati i slijediti, ako ne, e, to znači da te Isus ne voli i mi te možemo ukloniti...

To mi se ne sviđa.. I rimokatolička i pravoslavna crkva previše doje svoje pastve u slijepi nacionalizam, guraju ih u tor pod prijetnjom ako izgube iz vida svoj identitet..

Vjera je vjera..Tu nacije i identiteti nisu važni.
Barem je to naukovao gospodin iz Nazareta..
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.