Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2017., 00:39   #1
Ulaganje u nekretnine u Zagrebu?

Cijenjeni i uvaženi forumaši forum.hr-a,

dopustite mi, molim Vas, da Vas pitam za Vaše cijenjeno mišljenje u vezi jedne, meni vrlo bitne, teme. Naime, u Zagrebu u svojem vlasništvu imam 3 nekretnine, i jednu nekretninu na moru. To je ukupno 4 nekretnine u Hrvatskoj koje ja posjedujem. Pored navedenih nekretnina, na banci imam jako veliki novčani iznos. Spomenuti novčani iznos također planiram utrošiti u neku nekretninu, najvjerojatnije stan. Međutim, pošto smo svi svjesni masovnog iseljavanja stanovništa iz Hrvatske, kao i činjenice da će Hrvatska za 30-35 godina biti zemlja sa ekstremno malim brojem stanovništva, i to pretežito starijim od 65 godina, što će rezultirati izrazito drastičnim padom kupovne moći, za očekivati je da će cijene nekretnina doživjeti vrtoglavi pad. Stoga, mene zanima da li da gore navedene nekretnine koje imam u svojem vlasništvu, a posebice one koje posjedujem na teritoriju Zagreba, prodam i kupim nekoliko nekretnina u inozemstvu, po mogućnosti u Austriji, to jest, Beču, kao i da novčani iznos kojeg imam na banci također uložim u kupnju velikog stana u Austriji. Austrija je prosperitetna zemlja i očekuje je odlična budućnost, tako da tamo cijene nekretnina mogu samo rasti, a nikako ne padati. U obzir dolaze, dakako, i druge razvijene zemlje Europe, ali Austrija je nekako najbliža Hrvatskoj, a meni osobno je tim bliža što se savršeno služim njemačkim jezikom. Nastavno na navedeno, zanima me Vaš savjet: da li da nekretnine koje imam u Zagrebu i ostavim u Zagrebu, kao i da novčani iznos s banke također uložim u neki veliki stan u Zagrebu, ili da sve to što imam prodam i zajedno s ovim novcima s banke uložim u nekoliko nekretnina u Austriji? Ima li Zagreb što se tiče cijene nekretnina nekakvu budućnost, obzirom da je riječ o hrvatskoj metropoli? Što vi mislite?

Unaprijed hvala!
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 15:46   #2
Iskreno, ne razumijem te. Imaš četiri nekretnine(!!!), očito vrijedne, nešto o čemu prosječan Hrvat može samo sanjati i sada hoćeš još jednu kupiti s novcima koje imaš na računu?

Moje je pitanje - što će ti još jedna?

Mislim, ako imaš baš jako puno novaca i nekretnina, novac ostavi na računu, prodaj dvije nekretnine u Zagrebu, pa si kupi onda jednu u Beču, ako ju baš hoćeš imati. Jer tebi novac očito ne treba, imaš ga dovoljno, dakle samo je stvar zadovoljavanje neke subjektivne potrebe, a na to ti nitko na forumu ne može dati odgovor.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 18:00   #3
otkud toliki novac?
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 00:07   #4
Pošto vidim da uvaženi forumaši nisu baš najbolje shvatili moje pitanje, isto budem preformulirao. Naime, što me u biti zanima- imaju li nekretnine u Zagrebu financijsku budućnost? Pod pojmom financijske budućnosti mislim na stabilnost i rast cijena kroz nekih narednih 30 godina. Ili pojednostavljeno rečeno, ako u kupnju nekog stana u Zagrebu uložim 150.000 eura, hoće li taj isti stan za 30 godina također vrijediti 150.000 eura ili možda čak i više, ili će vrijedtiti 50.000 eura? JA osobno mislim da je puno realnija ova druga varijanta, po kojoj će cijene stanova u hrvatskoj metropoli iz godine u godinu sve više padati i padati zbog sve većeg i masovnijeg iseljavanja stanovništa i drastičnog pada kupovne moći. Upravo iz tog razloga sam razmišljao da prodam sve nekretnine koje imam i iste kupim u nekoj sređenijoj državi. Jer sve nekretnine i novce koje posjedujem sam zaradio svojim vlastitim radom i trudom i ne želim da mi to jednog dana propadne.
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 00:15   #5
Samo da napomenem. I Grčka je nekada bila izuzetno napredna zemlja, a danas, nakon financijskog sloma, propasti industrije i uništenja gospodarstva te sve masovnijeg iseljavanja stanovništa, u glavnom gradu istoimene države se stan može kupiti za 10.000 eura, a kuća za 20.000 eura. Stiže li takva sudbina i Zagreb? Što vi mislite?
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 09:02   #6
Nekretnine su trošak i obaveza. Dakle nekretnine se grupiraju tamo gdje živiš. Pojedine nekretnine također su komplikacija, ako planiraš skladištiti imovinu u nekretnine onda to napravi tako da možeš bazirati neki posao na tome.
To da ćeš kupiti nešto suvislo za 20000€ u ateni su priče. A i što ćeš s time?
Predviđati budućnost je nemoguće, jer ima previše mogućih scenarija.
Trenutno mi ne djeluje realno scenarij potpunog raspada zg nekretnina ali uvijek je bolja opklada uređena zapadna zemlja.
Dakle odluči gdje ćeš živjeti dugoročno i tamo prati cikluse rasta i pada.
srletina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 11:14   #7
Vidi Budimpeštu ili pošto već imaš dovoljno novca, pravac Berlin
DelmatST is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 20:52   #8
Trebaš imati u vidu da se cijene kreću u dugačkim vremenskim ciklusima. Npr. da si nakupovao nekretnina u Splitu prije 25 godina, sad bi bila prilika udesetorostručit ulog. Ili da si prodao nekretninu u zg 2007. i čuvao pare na banci sad bi mogao kupt dvije za iste novce, ili ekvivalentnu u Beču, Pragu ili Budimpešti. Prije 15-ak godina u Pragu su nekretnine bile duplo jeftinije nego u Zg. Sad su trostruko skuplje.
S te točke ne vidim smisla kupovati nekretnine na tržištu koje je na maksimumu. Tj utuć velike pare za nešto što će po zakonu tržišta prije ili kasnije pasti. Osim ako nije na ženevskom jezeru.
Zagreb s te točke uopće nije loš za investiranje (prije ili kasnije će cijene skočit).
Ni Italija nije loša, trenutno se svašta prodaje, cijene su u okomitom padu, a u zabitima čak dijele besplatno, samo da ne propadne. Pošto sumnjam da će It biti vječno u banani, a ti pun para (ne znam kolko je to u tvojim gabaritima) nekretnina s povijensom vrijednošću, a za adaptaciju, bi mogla biti lijepa investicija.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 17:09   #9
Meni baš i nije jasno čemu tebi služe te nekretnine. Misliš ih imati 30 godina i samo čekati da im naraste vrijednost ili ih misliš rentati? Same nekretnine su trošak, od poreza, režija i propadanja s vremenom, ali ako ih rentaš onda imaš potencijalno solidne prihode. Znači ako ne namjeravaš rentati, prodaj.
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 09:59   #10
Vidi koliki ti je ROI (return of investment) mjesecno u Zagrebu, a koliki u Becu.

Uzmes 100.000 (za lakse racunanje) u nekretninama i vidis koliko ti ostane mjesecno, s time da ne rasipas nekretnine naokolo vec is grupiras na jednu lokaciju pa imas olaksano odrzavanje, osiguranje, oporezivanje...

Naravno, ova na moru je posebna kategorija. Razmisli o Spanjolskoj, tamo je toplo i preko zime.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 10:05   #11
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
Trebaš imati u vidu da se cijene kreću u dugačkim vremenskim ciklusima. Npr. da si nakupovao nekretnina u Splitu prije 25 godina, sad bi bila prilika udesetorostručit ulog. Ili da si prodao nekretninu u zg 2007. i čuvao pare na banci sad bi mogao kupt dvije za iste novce, ili ekvivalentnu u Beču, Pragu ili Budimpešti. Prije 15-ak godina u Pragu su nekretnine bile duplo jeftinije nego u Zg. Sad su trostruko skuplje.
S te točke ne vidim smisla kupovati nekretnine na tržištu koje je na maksimumu. Tj utuć velike pare za nešto što će po zakonu tržišta prije ili kasnije pasti. Osim ako nije na ženevskom jezeru.
Zagreb s te točke uopće nije loš za investiranje (prije ili kasnije će cijene skočit).
Ni Italija nije loša, trenutno se svašta prodaje, cijene su u okomitom padu, a u zabitima čak dijele besplatno, samo da ne propadne. Pošto sumnjam da će It biti vječno u banani, a ti pun para (ne znam kolko je to u tvojim gabaritima) nekretnina s povijensom vrijednošću, a za adaptaciju, bi mogla biti lijepa investicija.
Kako si siguran da ce pre ili kasnije cene u Zagrebu da skoce?
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 13:10   #12
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Kako si siguran da ce pre ili kasnije cene u Zagrebu da skoce?
zato jer je tako, skaču svakih 20 godina - cca.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 10:30   #13
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
zato jer je tako, skaču svakih 20 godina - cca.
Ovo je poprilicno blesava tvrdnja, iako sam misljenja da cemo nastaviti gledati blagi trend prema gore. Prvenstveno zbog potraznje uzrokovane dobrim tur.sezonama, AirBnB-izacije smjestaja te u odredjenoj mjeri zbog pozitivnih silnica nastalih ulaskom u EU.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 10:50   #14
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Ovo je poprilicno blesava tvrdnja, iako sam misljenja da cemo nastaviti gledati blagi trend prema gore. Prvenstveno zbog potraznje uzrokovane dobrim tur.sezonama, AirBnB-izacije smjestaja te u odredjenoj mjeri zbog pozitivnih silnica nastalih ulaskom u EU.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
pa ne znam što je blesavo: nekretnine zbilja rastu u ciklusima, zadnji rast je bio 2007 - do polovice 2008. Pad koincidira s pucanjem balona u US:
Logično je zaključiti da na cijene više utječe makroekonomija nego lokalni uvijeti.
Bar što se Zg. tiče gdje nisu zastupljeni niti turizam niti međunarodni biznis na razin da bi to značajno utjecalo na cijene kao npr. u Pragu.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 14:05   #15
Cijene su u Zagrebu nerealno visoke vec desetljecima. Sada kako vidim lagano padaju i vjerovati je da ce stic na neki razumni nivo.

Ako se ekonomija (i politika) pocne oporavljati i normalizirati, mozemo ocekivati oporavak i porast cijena nakon par godina.
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 14:46   #16
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Cijenjeni i uvaženi forumaši forum.hr-a,

dopustite mi, molim Vas, da Vas pitam za Vaše cijenjeno mišljenje u vezi jedne, meni vrlo bitne, teme. Naime, u Zagrebu u svojem vlasništvu imam 3 nekretnine, i jednu nekretninu na moru. To je ukupno 4 nekretnine u Hrvatskoj koje ja posjedujem. Pored navedenih nekretnina, na banci imam jako veliki novčani iznos. Spomenuti novčani iznos također planiram utrošiti u neku nekretninu, najvjerojatnije stan. Međutim, pošto smo svi svjesni masovnog iseljavanja stanovništa iz Hrvatske, kao i činjenice da će Hrvatska za 30-35 godina biti zemlja sa ekstremno malim brojem stanovništva, i to pretežito starijim od 65 godina, što će rezultirati izrazito drastičnim padom kupovne moći, za očekivati je da će cijene nekretnina doživjeti vrtoglavi pad. Stoga, mene zanima da li da gore navedene nekretnine koje imam u svojem vlasništvu, a posebice one koje posjedujem na teritoriju Zagreba, prodam i kupim nekoliko nekretnina u inozemstvu, po mogućnosti u Austriji, to jest, Beču, kao i da novčani iznos kojeg imam na banci također uložim u kupnju velikog stana u Austriji. Austrija je prosperitetna zemlja i očekuje je odlična budućnost, tako da tamo cijene nekretnina mogu samo rasti, a nikako ne padati. U obzir dolaze, dakako, i druge razvijene zemlje Europe, ali Austrija je nekako najbliža Hrvatskoj, a meni osobno je tim bliža što se savršeno služim njemačkim jezikom. Nastavno na navedeno, zanima me Vaš savjet: da li da nekretnine koje imam u Zagrebu i ostavim u Zagrebu, kao i da novčani iznos s banke također uložim u neki veliki stan u Zagrebu, ili da sve to što imam prodam i zajedno s ovim novcima s banke uložim u nekoliko nekretnina u Austriji? Ima li Zagreb što se tiče cijene nekretnina nekakvu budućnost, obzirom da je riječ o hrvatskoj metropoli? Što vi mislite?

Unaprijed hvala!
Da li je ta nekretnina na moru tipa u Dubrovniku?
Ako nije ja bi zamjenio 2 nekretnine u Zg-u + novcani iznos sa bankovnog racuna za neko atraktivno zemljiste u Dubrovniku i izgradio villu (velika potraznja).
__________________
"Real estate cannot be lost or stolen, nor can it be carried away. Purchased with common sense, paid for in full, and managed with reasonable care, it is about the safest investment in the world” – Croatia property
Nick Titanik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 14:55   #17
Quote:
NenadX kaže: Pogledaj post
Cijene su u Zagrebu nerealno visoke vec desetljecima. Sada kako vidim lagano padaju i vjerovati je da ce stic na neki razumni nivo.
Izgleda da ne pratiš baš pažljivo.

Cijene nekretnina u Zagrebu zamjetno rastu već neko vrijeme.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 16:07   #18
Ne pratim uopce aktivno. Cuo sam na nekom dnevniku ili tako negdje prije neko vrijeme. Mozda je bilo i duze vrijeme. :?
NenadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 20:58   #19
Quote:
NenadX kaže: Pogledaj post
Ne pratim uopce aktivno. Cuo sam na nekom dnevniku ili tako negdje prije neko vrijeme. Mozda je bilo i duze vrijeme. :?
Cijene su stvarno padale, negdje od 2010. do 2014.-15.
Od 2015. do danas ponovo rastu. Po meni, čak bi se moglo govoriti o novom balonu.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 15:52   #20
Da malo osvježim temu vlastitom dilemom koja me okupira zadnju godinu dana.
Prodali smo stan u manjem mjestu na obali, a u međuvremenu dijete išlo na studij u Zg. Novci koje smo dobili prodajom stana mogu nam priskrbiti cca 30mkv u širem centru Zg. S obzirom da muž i ja nismo raspoloženi spavati na kauču u dnevnoj kad dođemo u Zg, stan koji bi nam odgovarao morao bi imati dvije manje sp sobe i cca 50-60 m kv. To bi zahtjevalo utuć skoro cijelu našu ušteđevinu u beton a meni se ne da raditi do pune mirovine još 10 god. niti dizati kredit. Muž je nedavno u mirovini što je jedan od razloga držanja ruke na ručnoj kad su troškovi u pitanju.
Pitanje je da li potrošit skoro svu ušteđevinu za kupnju stana na pristojnoj lokaciji u Zg, guštat ga i u starosti pola godine bit u Zg, ali zbog pražnjenja slamarice odgoditi odlazak u mirovinu da se opet skupit neka lova, ili ne kupovati stan, sačuvati lovu, te plaćati najamninu za stan 5-6 god što iznosi cca 200tishrk (30tiseu)?
Nekako više volim slobodu i lijep iznos za prijevremenu a opet gajbica u Zg za prezimljavanje i nije tako loše?
Za napomenuti je da turističkim najmom godišnje zaradimo 5-6 tis Eu, ali to ne mogu ubrojit u 100% siguran prihod do kraja života,no defiitivno nije zanemarljivo.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.