Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2009., 17:24   #121
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

prvo, nekoj djeci je to putovanje jedino koje ce imati u svom zivotu

ma daj, odakle ti to ?
pa pred tom djecom je cijeli život, ti pričaš kao da imaju 70 godina ...
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 15:44   #122
Quote:
nosorog kaže:
prvo, nekoj djeci je to putovanje jedino koje ce imati u svom zivotu

Quote:
shempio kaže: Pogledaj post
ma daj, odakle ti to ?
pa pred tom djecom je cijeli život, ti pričaš kao da imaju 70 godina
...
točno. potpisujem shempio.

osim toga naši mamice i tatice imaju malo iskrivljenu optiku kao i naši dragi školarci i studenti jednako tako.

kao roditelj si dijete dužan hraniti, oblačiti, odgajati i pružiti mu što je moguće bolje obrazovanje bilo školsko bilo izvanškolsko - naravno u skladu sa mogućnostima.

sve ostalo su extrasi (tu ne mislim na izlete, putovanja itd..u osnovnoj školi !!) u kojima bi već poodrasli tinejđeri od 17 godina ili 18 trebali polako sudjelovati i sami.

osim toga vani djeca počnu putovati već sa 17 godina, ali na svoj trošak. lijepo rade ili uz školu neki poslić ili preko ljeta i plate si putovanje sa frendovima ovdje i ondje, prije svega da bi nešto vidjeli, upoznali, doživjeli, drugačiju zemlju, kulturu itd.. a ne da bi se napili. to mogu i vikendom doma u discu..

a posebno to prakticiraju kada krenu na studij.

tako da me uvijek iznenade ovakva razmišljanja ko od nosorg.
KuiperBelt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 23:27   #123
raspravljati o cijeni maturalca je skroz bezveze. cijene se sve tu negdje i to je tako. nemoze to putovanje biti jeftino. ipak se radi o 7 dana nocenja, dorucka i rucka, ulaznica na sve lokalitete, prijevoza, osiguranja, placa se i turisticki vodic... neki imaju, neki nazalost nemaju. tu svaka rasprava staje. svatko ce za sebe odluciti da li moze to priustiti svom djetetu. mnogo mojih iz razreda su radili ljetni posao kako bi si platili maturalac i/ili dzeparac ako su im roditelji rekli da nemaju novca za to. po mom misljenju to je odlicna alternativa. ili da se npr. ponudi i neka hrvatska lokacija (osobno me smeta sto najcesce hrvatska nije ni u ponudi, zasto ne bi bila?). takva solucija odmah je puuuno jeftinija. ne kazem da se mora bas hrvatska odabrati, ali neka postoji kao opcija. ako se vecina roditelja na sastanku slozi da im vise financijski pase hrvatska, zasto ne? mislim, mogu se djeca sasvim fino zabaviti i na nekom seoskom gospodarstvu ili otoku. ok, nece se bas nagledati neznamkakvihslavnih spomenika/građevina/muzeja, ali sto je tu je. ne mozes i ovce i novce.
Aksiominka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 01:08   #124
pa razlika između 2 tisuće i 7 tisuća je pogolema.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 02:21   #125
Djeca koja idu na maturalac imaju oko 17 godina. To znači da su ta djeca su dovoljno velika da si isti sami organiziraju, uzimajući u obzir financije mogućnosti svojih roditelja (i eventualnu opciju da i sami sufinanciraju svoj maturalac ukoliko žele nešto iznad mogućnosti svojih roditelja - može se naći svakakvih poslića već u toj dobi), a ne da ovise o kojekakvim gotovim ponudama koje im turaju škole u dogovoru s agencijama (ima i toga, dakako). Onda se malo naprave kompromisi vlastitih želja i realnih mogućnosti, vidi kako se može pripomoći ako se želi nešto ekstra, nađu najjeftinije opcije putovanja i smještaja, pa bilo je čak i slučajeva da su djeca to sve tako organizirala da nisu niti imali previše posla s agencijama.

E sad, ako roditelji te djece nisu odgojili tu djecu da razmišljaju na takav način, da budu samostalni i odgovorni prema svojem i tuđem novcu, onda ti roditelji možda i zaslužuju raditi dva mjeseca za maturalac. Ne možemo od djece očekivati realne stavove, ako su mentalitet bezumne potrošnje i života iznad svojih mogućnosti, pa potom zaduživanja, pokupili od vlastitih roditelja.
Esperanza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 09:49   #126
iskreno, sve je to......velika zarada agencijama, bez obzira što se radi o 7 noćenja i svega ostaloga. klincima ionako nije bitno gdje su, ne zanimaju njih previše ni atene, ni barcelone ni pragovi. njima je važno otić sa škvadrom, tulumarit, napit se......sasvim im je svejedno gdje su. prema tome, i za manje novaca se može negdje bliže otić, njima dođe na isto. tko od njih pamti panteone, katedrale, familia sagrada, ovo i ono. ništa. samo kako su se napili, napušili, napovraćali. to im je najvažnije. o tome se poslije priča.
nažalost, ali tako je.
Ollantay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 11:36   #127
Quote:
Aksiominka kaže: Pogledaj post
raspravljati o cijeni maturalca je skroz bezveze. cijene se sve tu negdje i to je tako. nemoze to putovanje biti jeftino. ipak se radi o 7 dana nocenja, dorucka i rucka, ulaznica na sve lokalitete, prijevoza, osiguranja, placa se i turisticki vodic... neki imaju, neki nazalost nemaju. tu svaka rasprava staje. svatko ce za sebe odluciti da li moze to priustiti svom djetetu. mnogo mojih iz razreda su radili ljetni posao kako bi si platili maturalac i/ili dzeparac ako su im roditelji rekli da nemaju novca za to. po mom misljenju to je odlicna alternativa. ili da se npr. ponudi i neka hrvatska lokacija (osobno me smeta sto najcesce hrvatska nije ni u ponudi, zasto ne bi bila?). takva solucija odmah je puuuno jeftinija. ne kazem da se mora bas hrvatska odabrati, ali neka postoji kao opcija. ako se vecina roditelja na sastanku slozi da im vise financijski pase hrvatska, zasto ne? mislim, mogu se djeca sasvim fino zabaviti i na nekom seoskom gospodarstvu ili otoku. ok, nece se bas nagledati neznamkakvihslavnih spomenika/građevina/muzeja, ali sto je tu je. ne mozes i ovce i novce.

zašto bi bilo bez veze raspravljati o cijeni maturalca ?
vidim da nisi pročitala ništa od prethodnih postova ...
recimo da ti škola nudi maturalac za 5.000 kn, a ti preko agencije (isti aranžman) nađeš za 4.000 kn - ti je i dalje bez veze raspravljati ?
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 12:56   #128
Quote:
Ollantay kaže: Pogledaj post
iskreno, sve je to......velika zarada agencijama, bez obzira što se radi o 7 noćenja i svega ostaloga. klincima ionako nije bitno gdje su, ne zanimaju njih previše ni atene, ni barcelone ni pragovi. njima je važno otić sa škvadrom, tulumarit, napit se......sasvim im je svejedno gdje su. prema tome, i za manje novaca se može negdje bliže otić, njima dođe na isto. tko od njih pamti panteone, katedrale, familia sagrada, ovo i ono. ništa. samo kako su se napili, napušili, napovraćali. to im je najvažnije. o tome se poslije priča.
nažalost, ali tako je.
Ne možeš baš tako generalizirati. Kada sam ja išla na maturalaca meni je bilo bitno što ću vidjeti i koliko ću toga vidjeti. Ništa drugo. Piti mogu i u Zagrebu. I ostala sam jako razočarana, jer je vodić mislo da nas ništa ne zanima, program je posatojao samo na papiru i maturalac mi uopće nije ostao u sjećanju, nikakvom. Par godina kasnije otišla sam sama na istu destinaciju kako bi vidjela ono što sam trebala vidjeti na maturlacu.
Rachellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 20:05   #129
Quote:
shempio kaže: Pogledaj post
zašto bi bilo bez veze raspravljati o cijeni maturalca ?
vidim da nisi pročitala ništa od prethodnih postova ...
recimo da ti škola nudi maturalac za 5.000 kn, a ti preko agencije (isti aranžman) nađeš za 4.000 kn - ti je i dalje bez veze raspravljati ?
pisala sam vezano uz sam naslov i izlazuci svoje misljenje, a ne nadovezujuci se na tudje postove. po meni je glupo raspravljati tko ima novca,a tko ne. onaj tko ima-njegovo dijete ide, a onaj tko nema trazi druge nacine ukoliko moze ili mu dijete ne ide. kako je tako je! i svatko najbolje zna kako mu je. cijene su takve kakve jesu, nekima su prihvatljive, nekima nisu. to je cinjenica. i to cinjenica na koju se ne moze bas previse utjecati. ne moze maturalno putovanje u inozemstvo kostati 1000, 2000 kn, a da bude sigurno i udobno. nikako! naravno da skola nudi za 5000 tisuca, a neka druga agencija za manje. pa zar vi mislite da profesori i ostala pratnja sami sebi placaju putovanje? kako da ne! sve to vi platite.
Aksiominka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 20:10   #130
Quote:
Aksiominka kaže: Pogledaj post
ne moze maturalno putovanje u inozemstvo kostati 2000 kn.
moje (prag) je koštalo toliko. ponovit ću: nitko nije završio na ispumpavanju, nitko nije ostao trudan, nitko nije ni nogu uganuo, nitko se nije izgubio, nitko nije otet niti silovan, program nije postojao samo na papiru, bilo nam je super.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 06:56   #131
Quote:
Aksiominka kaže: Pogledaj post
po meni je glupo raspravljati tko ima novca,a tko ne. onaj tko ima-njegovo dijete ide, a onaj tko nema trazi druge nacine ukoliko moze ili mu dijete ne ide. kako je tako je!
Znači, to zapravo uopće nije maturalno putovanje za sve učenike, nego samo za elitu. Ako se roditelji nekog smrtnika uspiju snaći, dignu kredit, nažicaju rodbinu ili se odreknu svega osim kruha i vode na 6 mjeseci, onda neka im djete ide. Ako ne, tko ih jebe što su sirotinja...

Ne bi li se ipak lijepo moglo dogovoriti za nešto svima prihvatljivo - eno, alexxx dala lijep primjer da se itekako može - a ne se postaviti snobovski i zapeti da se ide na preskupe destinacije koje ni po čemu (osim po istjerivanju snobizma) nisu kvalitetnije od nekih neusporedivo jeftinijih?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 10:43   #132
Quote:
Aksiominka kaže: Pogledaj post
pisala sam vezano uz sam naslov i izlazuci svoje misljenje, a ne nadovezujuci se na tudje postove. po meni je glupo raspravljati tko ima novca,a tko ne. onaj tko ima-njegovo dijete ide, a onaj tko nema trazi druge nacine ukoliko moze ili mu dijete ne ide. kako je tako je! i svatko najbolje zna kako mu je. cijene su takve kakve jesu, nekima su prihvatljive, nekima nisu. to je cinjenica. i to cinjenica na koju se ne moze bas previse utjecati. ne moze maturalno putovanje u inozemstvo kostati 1000, 2000 kn, a da bude sigurno i udobno. nikako! naravno da skola nudi za 5000 tisuca, a neka druga agencija za manje. pa zar vi mislite da profesori i ostala pratnja sami sebi placaju putovanje? kako da ne! sve to vi platite.

... pa da čitaš postove znala bi o čemu se pričalo, ovako baneš i prezentiraš stvari onakvima kakve nisu ... pročitaj moje prethodne postove pa ćeš vidjeti da se može i drukčije - da se ne ponavljam opet ...

dakle, da rezimiramo, tebi je svejedno da li plaćaš 4000 ili 5000 kn ?
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 15:55   #133
[/QUOTE]nosorog kaže:

prvo, nekoj djeci je to putovanje jedino koje ce imati u svom zivotu[/QUOTE]

Quote:
shempio kaže: Pogledaj post
ma daj, odakle ti to ?
pa pred tom djecom je cijeli život, ti pričaš kao da imaju 70 godina ...
cuj, pricam iz iskustva koje gledam oko sebe...ekipa sa kojom radim (svi VSS), jedino kada su presli granicu hrvatske je bilo na maturalcu (prije 10-15-20 godina), naravno tu se ne racuna shoping u graz (jer do centra graza nisu nikad dosli kad im je glavni shoping centar na ulazu u grad)
a i medju ekipom koja je isla s menom na maturalac ima onih kojima je to bilo jedino putovanje (danas, 12 godina poslije, svi VSS)

isto tak, poznam roditelje koji smatraju da je previse dat djetetu za maturalac, bolje je kupit mu super obleku i novi mobitel i/ili nekaj sl. za tu lovu, jer kaj ima za vidjet u tam nekom pragu, becu, rimu...ko, svi gradovi su isti, a djeca se samo opijaju na maturalcu i ne vide nista (ok, ima i takvih, al to je vec dublji problem i ak roditelj i vodja puta krene sa stavom da ce se dijete samo tam opijat, onda ce se samo i opijat-a ja msilim da je izvedivo oboje )

eto, zato mislim da je vazno otic na neko inozemno putovanje za vrijeme trajanja obrazovanja, jer zaista, nekoj djeci to moze biti jedino putovanje van hrvatske....i roditelje bi se trebalo poticati da stede za taj put (ne 3 mjeseca prije puta, nego barem 3 godine prije) i/ili da dijete samo doprinese tom putu...(kroz stednju, neki poslic i sl)

inace, hrvati jako malo putuju...sto i ne cudi...do 18-20 dana godisnjeg, kojeg najcesce zele provest na moru, bas im i ne preostaje puno vremena za putovanje...
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 16:00   #134
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Znači, to zapravo uopće nije maturalno putovanje za sve učenike, nego samo za elitu. Ako se roditelji nekog smrtnika uspiju snaći, dignu kredit, nažicaju rodbinu ili se odreknu svega osim kruha i vode na 6 mjeseci, onda neka im djete ide. Ako ne, tko ih jebe što su sirotinja...

Ne bi li se ipak lijepo moglo dogovoriti za nešto svima prihvatljivo - eno, alexxx dala lijep primjer da se itekako može - a ne se postaviti snobovski i zapeti da se ide na preskupe destinacije koje ni po čemu (osim po istjerivanju snobizma) nisu kvalitetnije od nekih neusporedivo jeftinijih?
U svom prethodnom postu napisala sam da postoje jeftinija rjesenja i navela kao opciju Hrvatsku, tako da uopce nisam ta koja zeli reci da ide na maturalac samo onih 10% kojima roditelji bez odricanja mogu priustiti putovanje. Ali isto tako kazem da nisu roditelji ti koji sami moraju smoci novac i dignuti kredit i posuditi od rodbine. Postoje sasvim u redu honorarni poslovi za skolarca. Za 2 mjeseca konobarenja dijete moze imati i novac za putovanje i dzeparac. Tako da je suludo pricati o tome da roditelji moraju sami sebi otrgnuti kruh iz usta da bi dijete islo na putovanje. Skolarac ima svoje dvije ruke i dvije noge s kojima moze zaraditi taj novac ili barem dio novca. Dragi roditelji nadjite djeci ljetni posao i problem rjesen. Nece im kruna pasti s glave da sami zarade novac za putovanje ako zele ici, a realno zbog vaseg financijskog stanja ne mogu.
Gospodicna je napisala da je isla na maturalno putovanje za 2000 kn (koliko sam shvatila radilo se o maturalcu, a ako nije onda je to sasvim jedna druga stvar). Dakle, takvo nesto, ukoliko se radilo o maturacu, postoji. Pa se onda vi roditelji lijepo jednoglasno dogovorite da ce djeca ici na mutaralno putovanje u vasem aranzmanu, ukoliko se profesori sloze s tim. Jer mozete vi i djecu poslat na put bez profesora i bez uplitanja skole u aranzman sto bi svakako jeftinije ispalo ili im unajmit turistickog vodica, ali to onda nije maturalno putovanje. Kad su profesori s njima, barem se netko, u najmanju ruku, bavi time da su uvijek svi na broju.
@shempio-nema potrebe da citam tvoje postove jer ja ne ovisim o tvom misljenju. Naime imam svoje koje ovdje s punim pravom iznosim. Ako ti se moje ne svidja, ne citaj.
Aksiominka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 16:04   #135
Quote:
Aksiominka kaže: Pogledaj post
pisala sam vezano uz sam naslov i izlazuci svoje misljenje, a ne nadovezujuci se na tudje postove. po meni je glupo raspravljati tko ima novca,a tko ne. onaj tko ima-njegovo dijete ide, a onaj tko nema trazi druge nacine ukoliko moze ili mu dijete ne ide. kako je tako je! i svatko najbolje zna kako mu je. cijene su takve kakve jesu, nekima su prihvatljive, nekima nisu. to je cinjenica. i to cinjenica na koju se ne moze bas previse utjecati. ne moze maturalno putovanje u inozemstvo kostati 1000, 2000 kn, a da bude sigurno i udobno. nikako! naravno da skola nudi za 5000 tisuca, a neka druga agencija za manje. pa zar vi mislite da profesori i ostala pratnja sami sebi placaju putovanje? kako da ne! sve to vi platite.
moze se itekako utjecat...imaju roditelji pravo birati agenciju, samo kaj se najcesce boje ili im se neda, a i ravnatelji znaju ucjenjivat...iako, nakon slucaja MIOC, cini mi se da stvari idu nabolje (da ce pustiti izbor i roditeljima)

kaj se tice utjecaja na cjenu...vecina aranzmana je radjena na 40, nekad cak i na 45 putnika...s time da je 2 uracunato u cijenu (odn, 2 idu gratis!). i meni je ok da si profesor ne placa sam putovanje, iako mislim da bi to trebalo platiti MZS
cijenu mozete spustiti tak da recimo popunite autobus poznatim ljudima...ja tu ne bih dodavala frendove i decke djece, nego svak profesor ima nekog frenda, frendicu, muza/zenu, nek ih povede....da se to napraviti...i onda je cijena manja
i tak, ima i drugih stvari...recimo ja mislim da je puni pasnion totalno bezveze (jer ak idu svaki dan na izlet, dobe paketice, koje obicno bace u smece, rucak niti ne vide), tak da je dobro u startu uzet polupansion (dorucak i veceru), bez obzira kaj vas nagovaraju da ce djetetu trebat rucak i da ce onda potrosit vise love u fastfooodovima...a potrosit ce ih iovak i onak
treba vidjet udaljenost hotela/hostela...
i tak, al za ustedu potreban je angazman roditelja...
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 18:14   #136
Quote:
Aksiominka kaže: Pogledaj post
@shempio-nema potrebe da citam tvoje postove jer ja ne ovisim o tvom misljenju. Naime imam svoje koje ovdje s punim pravom iznosim. Ako ti se moje ne svidja, ne citaj.

...pa osnove pristojnosti nalažu da poslušaš / pročitaš (barem letimično) što drugi pišu (prije uključivanja u raspravu) - sa pročitanim se složiš ili ne , ali ti si očito navikla da sve bude po tvoju i točka, ali ovdje ti to baš ne pali ...

.. pričalo se o tome kako roditelji mogu cijenu maturalca značajno smanjiti na par načina, ali tebe to ionako ne zanima ....
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 18:25   #137
nosorog kaže:

prvo, nekoj djeci je to putovanje jedino koje ce imati u svom zivotu[/QUOTE]





činjenica je da hrvati putuju manje od "zapadnijih naroda", ali nije novac uvijek problem .... pitanje su uglavnom prioriteti koje svaki od nas ima zacrtane ... znači, nekom nekom su broj 1 restorani, nekom obleka, nekom putovanja...

... htio sam reći da ne znaš kakva će situacija biti za 15-20 godina, a ipak je za pretpostaviti da će sadašnji maturanti putovati puno više od nekoga tko je sada u 40-ima ili 50-ima ...

...za 18-20 dana godišnjeg (iako mi se čini da svi imaju više, još dodaj subote-nedjelje na taj broj) stigne se proći dosta toga ....

... ekipa u kojoj se ja krećem dosta putuje, nekad bliže, nekad dalje, nekad kraće, nekad duže, a nitko od te ekipe nije neki lovator koji ne zna gdje bi potrošio lovu ...
... uglavnom, kod nas fali kultura putovanja ...
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 18:29   #138
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
moze se itekako utjecat...imaju roditelji pravo birati agenciju, samo kaj se najcesce boje ili im se neda, a i ravnatelji znaju ucjenjivat...iako, nakon slucaja MIOC, cini mi se da stvari idu nabolje (da ce pustiti izbor i roditeljima)

kaj se tice utjecaja na cjenu...vecina aranzmana je radjena na 40, nekad cak i na 45 putnika...s time da je 2 uracunato u cijenu (odn, 2 idu gratis!). i meni je ok da si profesor ne placa sam putovanje, iako mislim da bi to trebalo platiti MZS
cijenu mozete spustiti tak da recimo popunite autobus poznatim ljudima...ja tu ne bih dodavala frendove i decke djece, nego svak profesor ima nekog frenda, frendicu, muza/zenu, nek ih povede....da se to napraviti...i onda je cijena manja
i tak, ima i drugih stvari...recimo ja mislim da je puni pasnion totalno bezveze (jer ak idu svaki dan na izlet, dobe paketice, koje obicno bace u smece, rucak niti ne vide), tak da je dobro u startu uzet polupansion (dorucak i veceru), bez obzira kaj vas nagovaraju da ce djetetu trebat rucak i da ce onda potrosit vise love u fastfooodovima...a potrosit ce ih iovak i onak
treba vidjet udaljenost hotela/hostela...
i tak, al za ustedu potreban je angazman roditelja...

najveći problem je što se roditelji ne mogu dogovoriti, što nitko ne želi podmetnuti leđa, nego idemo linijom manjeg otpora, pa nek košta, samo da ja ništa ne moram raditi ...
shempio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 18:38   #139
Quote:
shempio kaže: Pogledaj post
najveći problem je što se roditelji ne mogu dogovoriti, što nitko ne želi podmetnuti leđa, nego idemo linijom manjeg otpora, pa nek košta, samo da ja ništa ne moram raditi ...
pa ne znam zasto se onda takvi roditelji uopce zale? nemaju se pravo zaliti, zar misle da ce im s neba pasti ponuda o kakvoj sanjaju?
Aksiominka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 20:18   #140
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i tak, al za ustedu potreban je angazman roditelja...
ili njihove djece? sama sam sebi već dosadna ponavljajući x puta kako ti srednjoškolci i sami mogu pronaći povoljnu ponudu. mene bi bilo sram da mi je mama hodala po agencijama jer ja cam mali i ne mogu cam. zaboga.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:30.