Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2011., 21:56   #41
Quote:
Marinko.N kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Nedavno mi je pozlilo mami pa sam pozvao hitnu. Izmjerili su joj tlak i sve, dali injekciju pa sam na kraju upitao liječnika što joj je bilo, a on bahato odgovori: Gospodine, vaša mami je pozlilo radi visokog tlaka. Da ste joj na pravo vrijeme dali tabletu mi nebi bili tu. Potapša me i ode zajedno sa svojima i kolima nazad.

Doslovce mi je nametnuo pitanje da se sam upitam da li sam ja kriv zato što je mojoj mami pozlilo što me jako uvrijedilo.
Poslao sam dopis Državnom odvjetniku radi takvog bezobraznog čina i nisam ništa dobio.

Kome ja mogu tog liječnika tužiti radi takvog bezobrazluka?

Mislim, liječnik je korektno postupio i pomogao mi mami, ali kad mi je to tako rekao dosta me pogodilo jer ispada da sam ja kriv za njeno stanje, a to je moja mama koju volim više od bilo koga.
Ruzno je to rekao i mogu zamisliti da te to pogodilo.
Ali zbilja nije vrijedno 'tuzenja' ako je postupak bio korektan.
A da u njegovim rijecima moguce ima malo istine--i to je tocno. Ne kazem da si TI odgovoran za zdravlje svoje mame, no da se mogao jako visoki tlak sprijeciti--to je u velikoj vecini slucajeva tocno.
Umjesto da razmisljas kome bi ga tuzio, uzmi te rijeci kao (mozda preostro no anyway) upozorenje. Sad bez cekanja njezinom lijecniku opce prakse, kontrolu tlaka i reviziju terapije koju prima. Ovakve krize visokog tlaka se ne bi trebale dogadjati.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 18:02   #42
Liječničke licence

Nedavno sam bila na jednoj estetskoj operaciji (abdominoplastika) i nisam zadovoljna rezultatima, tj. nije mi ni odrađeno ono što je dogovoreno. Dogovorena i naplaćena je abdominoplastika a napravljena je mini-abdominoplastika. Uz to sam shvatila da doktor koji je to odradio nije imao licencu za to. Što mi je činiti? Dali je kazneno djelo operirati pacijenta ako nemaš licencu za taj dio tijela koji operiraš ili kako to već ide???
Molim savjet što mi je činiti?
Thanks!
pinky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 18:27   #43
Nisam sigurna, ali meni je rečeno da u hr ne postoji "licenca za neki dio tijela", da to nije uređeno zakonom, da svi mogu sve. Da otorinac i maxilofacijalac mogu radit i izvan djelova tijela na koje se njihova specijalizacija u užem smislu odnosi, isto kao što plastični estetski kirurg ne mora radit samo tijelo nego može uć u podrucje lica koje bi spadalo u one druge 2 specke. Možda se nešto izmijenjaló od kad sam ja dobila ovu info.
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 20:04   #44
Quote:
pinky2 kaže: Pogledaj post
Nedavno sam bila na jednoj estetskoj operaciji (abdominoplastika) i nisam zadovoljna rezultatima, tj. nije mi ni odrađeno ono što je dogovoreno. Dogovorena i naplaćena je abdominoplastika a napravljena je mini-abdominoplastika. Uz to sam shvatila da doktor koji je to odradio nije imao licencu za to. Što mi je činiti? Dali je kazneno djelo operirati pacijenta ako nemaš licencu za taj dio tijela koji operiraš ili kako to već ide???
Molim savjet što mi je činiti?
Thanks!
Liječnik ne mora imat licencu za "dio tijela" zaboga
Pretpostavljam da si mislila na to da to nije njegova specijalizacija ili što?

Dobije licencu čim završi staž. A kako si ti to shvatila da on nema licencu?
Kaj, radila si to kod nekog na crno ili?
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 00:58   #45
Quote:
poison.Ivy kaže: Pogledaj post
Liječnik ne mora imat licencu za "dio tijela" zaboga
Pretpostavljam da si mislila na to da to nije njegova specijalizacija ili što?

Dobije licencu čim završi staž. A kako si ti to shvatila da on nema licencu?
Kaj, radila si to kod nekog na crno ili?

Nisam radila na crno....radila sam to kod njega u njegovoj poliklinici....i platila 30 000,00 kn koliko i je cijena tog zahvata....

Nisam mislila na licencu za rad nego na njegovu specijalizaciju....on se reklamira i oglašava kao plastični kirurg a zapravo je specijalist maksiofacijalne kirurgije...shvatila kad sam nakon operacije proslijedila dobis Hrvatskom društvu za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju...
pinky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 01:43   #46
Quote:
pinky2 kaže: Pogledaj post
Nisam mislila na licencu za rad nego na njegovu specijalizaciju....on se reklamira i oglašava kao plastični kirurg a zapravo je specijalist maksiofacijalne kirurgije...shvatila kad sam nakon operacije proslijedila dobis Hrvatskom društvu za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju...
Ima popis licenciranih plastičara,treba to malo proguglati.Ako nisu članovi svoje plastične komore,nisu preporučljivi kao osobiti stručnjaci za prčkati estetske zahvate..ali svi doktori smiju operirati svaki dio tijela,bitno samo da imaju važeću dozvolu bavljenja medicinom.
Dobro,to je za znati ubuduće,ali za popravak trenutne štete..

Jesi probala otići k njemu,žaliti mu se,izvrijeđati,priprijetiti i tražiti povrat,još jednu abdominoplastiku ili nešto,pretpostavljam da bi te to zadovoljilo jer se radi o tome da samo nisi zadovoljna sa količinom izvedenog posla,ali ti,hvala Isusu i Budi ,barem nije narušio zdravlje
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 12:01   #47
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Ima popis licenciranih plastičara,treba to malo proguglati.Ako nisu članovi svoje plastične komore,nisu preporučljivi kao osobiti stručnjaci za prčkati estetske zahvate..ali svi doktori smiju operirati svaki dio tijela,bitno samo da imaju važeću dozvolu bavljenja medicinom.
Dobro,to je za znati ubuduće,ali za popravak trenutne štete..

Jesi probala otići k njemu,žaliti mu se,izvrijeđati,priprijetiti i tražiti povrat,još jednu abdominoplastiku ili nešto,pretpostavljam da bi te to zadovoljilo jer se radi o tome da samo nisi zadovoljna sa količinom izvedenog posla,ali ti,hvala Isusu i Budi ,barem nije narušio zdravlje
Što je najgore od svega on se reklamira kao licencirani plastičar....ali u njihovom članstvu ga nema.....
Sutra idem njemu i reći ću mu da nisam zadovoljna.....ali isto tako ne želim da mi on išta popravlja pogotovo sad kad znam da nije licencirani plastičar(a kao takav nebi smio izvoditi zahvate koji se ne odnose na njegovu specijalizaciju....a i nisam sigurna da sad opet želim proći sve ovo što sam prošla u ovih 10 dana...
Ja trenutno razmišljam o tome da ga prijavim Sudu časti lječničke komore zbog nemarnog odnosa prema svom poslu.....
pinky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 21:49   #48
Quote:
pinky2 kaže: Pogledaj post
Što je najgore od svega on se reklamira kao licencirani plastičar....ali u njihovom članstvu ga nema.....
Sutra idem njemu i reći ću mu da nisam zadovoljna.....ali isto tako ne želim da mi on išta popravlja pogotovo sad kad znam da nije licencirani plastičar(a kao takav nebi smio izvoditi zahvate koji se ne odnose na njegovu specijalizaciju....a i nisam sigurna da sad opet želim proći sve ovo što sam prošla u ovih 10 dana...
Ja trenutno razmišljam o tome da ga prijavim Sudu časti lječničke komore zbog nemarnog odnosa prema svom poslu.....
Niti slučajno nemoj otići njemu na bilo kakve popravke.
Potraži nekog stručnijeg, bude bilo OK.

Što se tiče tužbe, to je apsolutno tvoje pravo, jer on ne smije izvoditi zahvate koji se ne odnose na njegovu specijalizaciju.

Iako, nažalost, ne znam koliko će ti to uspjeti u našoj državi.
Sretno!
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 17:45   #49
jebenti zdravstvo kad na ulazu u ambulante i bolnice treba pisat SRETNO
kao da ulazimo u rudnike,ali tamo te sjebe majčica priroda a ovamo pokvareni pljačkaši šta su diplomu iskoristili za bogaćenje i zajebavanje jadnoga naroda
alma 188 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 02:45   #50
Quote:
pinky2 kaže:
a kao takav nebi smio izvoditi zahvate koji se ne odnose na njegovu specijalizaciju..Ja trenutno razmišljam o tome da ga prijavim Sudu časti lječničke komore zbog nemarnog odnosa prema svom poslu.....
Stvar je u tome što on smije radit to iako nema specijalizaciju iz estetske kirurgije!
pljucpljuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 13:48   #51
Quote:
pljucpljuc kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome što on smije radit to iako nema specijalizaciju iz estetske kirurgije!
ja sam opet nešto čitala i baš gledala emisiju na TV-u u svezi toga i ispalo je da zapravo ne smije.. a mnogi MFK kirurzi rade kao plastični kirurzi i nikom ništa iako tako ne bi smjelo bit
lara005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 14:12   #52
i kako je završila priča sa abdominoplastikom?

i da.. jel netko od vas ikad zvao onaj besplatni telefon? gdje se može prijavit? ja evo zovem već par dana i nitko se ne javlja, nego samo zvoni i zvoni i onda se uključi fax

Zadnje uređivanje lara005 : 13.02.2012. at 14:20.
lara005 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 23:49   #53
dižem staru temu čisto zato što bi se htjela negdje požaliti na sporost bolnice što se tiče mog PHD nalaza operacije madeža. madeži su se morali odstraniti jer su se počeli mijenjati i PHD mi je relativno hitan. nebi dizala neku veliku galamu, već samo htjela skrenuti nadležnima pozornost da nije fer to što moj PHD nije gotov iako sam operaciju imala 28.09. (ove godine), a oni koju si isto to radili 5.10. su dobili nalaze. znači, pola se obradi, pola ne.

na papiru koji sam dobila nakon operacije stoji da nazovem za PHD nakon 14 dana, što bi bio 12.10., od tog dana zovem svaki dan više puta, jer na prvih 5 poziva se ne jave, nakon toga me uvjek upute da nazovem kasnije (jedan dan kažu zovite oko 2, a kad drugi dan nazovem, onda trebam zvati oko 3...) ili kažu da sam trebala zvati ranije (kad treći dan nazovem oko 3, kažu da sam trebala oko 2 i da sutra nazovem u to doba). već mi se gadi birat njihov broj i raspravljat se s njima.

danas sam išla nekim drugim poslom u taj grad i svratila do bolnice, da bi žena bahato rekla 'pa zvali ste jučer, niste morali dolaziti danas', a na telefon su mi rekli da nazovem opet sutra. tko tu koga? danas je ta medicinska sestra rekla da si 'izaberem dva dana u tjednu kada ću zvati, npr utorak i petak i da onda tako zovem', znači bez ikakve naznake kada će PHD biti gotov. dana je 26.-ti dan od operacije i nedajBože da nešto nije uredu. kako je krenulo, mogu biti "sretna" ako ikad dobijem taj vražji nalaz.

nemoram ni napomenuti da sam na odstranjivanje madeža čekala 5 i pol sati, iako su mi telefonski rekli da je' prosjek čekanja od 15 minuta do pola sata i ako dođete u pola 8 i odmah predate uputnicu, već oko pola 9 možete ići kući'!

sve je to užasno neorganizirano i samo želim nekome skrenuti pozornost na to da se sa PHD nalazima ne zajebava i da, u slučaju da je nešto krenulo po zlu sa madežima (za što sam ja imala dobre indikacije), sve to treba odraditi što prije.

probala sam zvati ovaj bijeli telefon iz uvodnog posta danas popodne (nisam imala vremena sve ovo natipkati), ali nitko mi se nije javio. dali postoji neka udruga ili nešto koju bi mogla kontaktirati putem maila?

hvala unaprijed
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 16:55   #54
Ja sam bio u Vinogradskoj na istom zahvatu i baš gledam - operacija je bila u srijedu, a nalaz biopsije je datiran sa slijedećim ponedjeljkom - znači doslovno tri dana. A na operaciju sam čekao niti pola sata od kada sam se pojavio i bilo je gotovo za 15-tak minuta.

Ne znam koja je to bolnica, ali čini se - usporedim li to sa svojim iskustvom iz Vinogradske - da je ovo nekakva neobična eskapada.

Tebi je bitno što prije dobiti nalaz, a onda se žaliti. Ja bih prvo kontaktirao bolničkog dermatologa koji me je uopće uputio na odstranjivanje madeža, da pokuša on vidjeti što je s tim nalazom i da li je to zabrinjavajuće zbog zdravstvenog stanja. A onda redom predstojnika predmetne klinike, pa ravnatelja bolnice, pa ministarstvo.

Inače, kada pacijenti pošalju pritužbu na ministarstvo, ja sam imao priliku uvjeriti se u nekim drugim segmentima da se to hoće odmah početi spuštati niz zapovjedni lanac i postavljaju se pitanja. Ako hoćeš talasati.

Budeš li se žalila, svakako pismeno s dokazom uručenja - osobom predajom u u urudžbeni da dobiješ pečat na svoju kopiju ili poštom preporučeno s povratnicom. Ako je brzina u pitanju, možda faksom (možeš ga poslati i iz pošte) uz zadržavanje potvrde o slanju.

Ja bih svakako u dopisu precizno naveo kronologiju svih kontakata, vremena i osoba, te odgovora, opisao zbog čega mislim da sam oštećen ili stavljen u situaciju neizvjesnosti i straha za svoje zdravlje.

Što se udruga tiče:
- http://www.pravapacijenata.hr/
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 17:04   #55
puno hvala na odgovoru. sačekat ću nalaze, jer bojim se da kad bi ovako nešto i pokrenula da bi se moglo desiti da oni "nestanu", a to mi nikako nije u cilju..

za sada ću samo poslati mail na ovaj link što ste mi stavili, čisto da vidim šta će mi netko stručan reći. i hvala na tom linku, također

Zadnje uređivanje Katrin : 25.10.2012. at 17:18. Reason: q
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 12:53   #56
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
dižem staru temu čisto zato što bi se htjela negdje požaliti na sporost bolnice što se tiče mog PHD nalaza operacije madeža. madeži su se morali odstraniti jer su se počeli mijenjati i PHD mi je relativno hitan. nebi dizala neku veliku galamu, već samo htjela skrenuti nadležnima pozornost da nije fer to što moj PHD nije gotov iako sam operaciju imala 28.09. (ove godine), a oni koju si isto to radili 5.10. su dobili nalaze. znači, pola se obradi, pola ne.

na papiru koji sam dobila nakon operacije stoji da nazovem za PHD nakon 14 dana, što bi bio 12.10., od tog dana zovem svaki dan više puta, jer na prvih 5 poziva se ne jave, nakon toga me uvjek upute da nazovem kasnije (jedan dan kažu zovite oko 2, a kad drugi dan nazovem, onda trebam zvati oko 3...) ili kažu da sam trebala zvati ranije (kad treći dan nazovem oko 3, kažu da sam trebala oko 2 i da sutra nazovem u to doba). već mi se gadi birat njihov broj i raspravljat se s njima.

danas sam išla nekim drugim poslom u taj grad i svratila do bolnice, da bi žena bahato rekla 'pa zvali ste jučer, niste morali dolaziti danas', a na telefon su mi rekli da nazovem opet sutra. tko tu koga? danas je ta medicinska sestra rekla da si 'izaberem dva dana u tjednu kada ću zvati, npr utorak i petak i da onda tako zovem', znači bez ikakve naznake kada će PHD biti gotov. dana je 26.-ti dan od operacije i nedajBože da nešto nije uredu. kako je krenulo, mogu biti "sretna" ako ikad dobijem taj vražji nalaz.

nemoram ni napomenuti da sam na odstranjivanje madeža čekala 5 i pol sati, iako su mi telefonski rekli da je' prosjek čekanja od 15 minuta do pola sata i ako dođete u pola 8 i odmah predate uputnicu, već oko pola 9 možete ići kući'!

sve je to užasno neorganizirano i samo želim nekome skrenuti pozornost na to da se sa PHD nalazima ne zajebava i da, u slučaju da je nešto krenulo po zlu sa madežima (za što sam ja imala dobre indikacije), sve to treba odraditi što prije.

probala sam zvati ovaj bijeli telefon iz uvodnog posta danas popodne (nisam imala vremena sve ovo natipkati), ali nitko mi se nije javio. dali postoji neka udruga ili nešto koju bi mogla kontaktirati putem maila?

hvala unaprijed
Prvo cekaj nalaze a onda se zali, zasto? jednostavno zato sto ti mozda rade nove PHD nalaze jer znam osobu kojoj su radili na istom madezu 3 PHD nalaza i svaki je bio pozitivan i na kraju su tkivo poslali nekud van i tek kada su dobili taj nalaz su ga urucili pacijentici i to je ona na kraju i saznala - i citiram njene rijeci" i bolje da nisam ni znala za ova prije vozanja i silne analize jer bi ispizdila od muke posto su prijasnji svi nalazi bili pozitivni a zadnji negativan"

Zato nemoj brinut, sigurno postoji razlog zasto nema tvog nalaza

Sto se tice prijave to ovisi o ustanovi tj ako se radi oo bolnici ili o bolnickom laboratoriju tada prvo prijavu radis na njihovo ravnateljstvo itd a ako se radi o domu zdravlja (u sto sumljam jer domovi zdravlja ne rade PDH analize koliko znam) tada zoves na bijeli telefon a oni rade do 16 sati

Inace ja sma imala jednu prijavu na bijeli telefon i rekli su mi da ce danas izac komisija i javit mi o rezultatima moje zalbe na određenog lijecnika.

u svakom slucaju nemoj se previse zivcirat jos
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 17:34   #57
ne radi se samo o mom nalazu nego je od cjelog 28.09. napravljen samo jedan PHD, a sumnjam da smo u tom cjelom danu samo nas dvoje obavljali uklanjanje.

i možda tvoja frendica misli da nije željela znati, ali ja baš suprotno - želim.

uostalom, ako su nalazi pozitivni onda je bitna žurna reakcija, a ne odugovlačit to preko mjesec dana. (inače se u zagrebu čeka do 5 dana, samo usporedbe radi).

i nisam ni rekla da ću se žaliti prije nego što mi dođu nalazi jer onda će vjerojatno "slučajno nestati", već da ću se 100% žaliti kad ih (ako uopće) dobijem. kakav god razlog bio, ako moraju odužiti više od 14 dana, bilo bi lijepo da pacjenta obavjeste da onda nemora kao budala zvati sutra i sutra i sutra i sutra već da se nešto dodatno radi sa njegovim uzorcima.
u svakom slučaju su neorganizirani, jer ponavaljam, nalazi od cjelog tog dana nisu gotovi (dok od 5.10. jesu). a da su svi lažno pozitivni čisto sumnjam.

ne gine im prijava
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 22:11   #58
Question problemi sa doktorima

Dali je netko imao neugodno iskustvo s doktorom?i šta se i kome može podnjet žalba na rad doktora,znam da je jednostavnije promjenit doktora ali strašno sam povrjeđen i jednostavno nemogu vjerovat da se netko može tako bezobrazno ponašat.Molim sa sličnim iskustvom da mi pomognu?
stiv22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 09:31   #59
Quote:
stiv22 kaže: Pogledaj post
Dali je netko imao neugodno iskustvo s doktorom?i šta se i kome može podnjet žalba na rad doktora,znam da je jednostavnije promjenit doktora ali strašno sam povrjeđen i jednostavno nemogu vjerovat da se netko može tako bezobrazno ponašat.Molim sa sličnim iskustvom da mi pomognu?
Odgovor na ovo tvoje pitanje što poduzeti nije jednoznačan, najprije žao mi je ako je iskustvo ostavilo posljedice, najdelikatnije je kad se povjerenje – ono što bi trebalo predstavljati osnovu odnosa liječnik – pacijent, grubo iznevjeri.

Ono što je dobro je to da se danas to područje zakonski uređuje više nego ikad, pa se i ta osnova povjerenja sve više promatra u svjetlu odgovornosti liječnika za liječničku grešku.

Odgovorit ću ti pravno kojim putevima krenuti, a tu ću uključiti i praksu hrvatskih odvjetnika. Neki hrvatski stručnjaci za područje medicinskog prava, imajući u vidu, primarno (poražavajuću) statistiku kolegijalne zaštite unutar medicinske struke ,pacijentu čije je zdravlje narušeno liječničkom greškom ili članu obitelji, kome je netko blizak preminuo kao žrtva liječničke greške, zapravo i ne sugeriraju obraćanje i prijavljivanje slučaja bolniciu kojoj se slučaj dogodio, a niti liječničkoj komori, jer ne vide svrhe djelovanja pacijenta u tom smjeru.

Upravo sa pozicije učinkovitosti postupanja, sugeriraju tek građanski sudski postupak sa krajnjim ciljem naknade štete (Zakon o zaštiti prava pacijenata u čl.29. navodi da pacijent ima pravo na naknadu štete sukladnoopćim propisima obveznog prava. Također, Konvencija o ljudskim pravima i biomedicini koju je RHratificirala 2003. , pacijentu jamči pravo na naknadu štete koja se prouzroči medicinskomintervencijom.). Mnogi odvjetnici ističu kako nikada u životu nisu podnijeli kaznenu prijavu protiv liječnika, u ime i za račun pacijenta. Ne ulazeći u razloge i motive takvog stručnog kodeksa pojedinih odvjetnika, ono što je važno da pacijenti znaju jest da podnošenjem kaznene prijave protiv liječnika,oni ne gube pravo na vođenje građanskog postupka i naknadu štete, a čak je i u samom kaznenom postupku moguće tražiti naknadu štete. Dakle, moguće je paralelno voditi dva postupka, onaj kaznenii onaj gradjanski, a takodjer moguće je i u samom kaznenom zahtijevati naknadu štete, pa u tom mikstnom postupku ishoditi i sankciju liječniku, a i naknadu štete.

Ono što ti je na ovom mjestu ključno istaknuti jest različitost pravila i načela u kaznenom postupku i onom građanskom, te opet ukazati na statistiku, koja kazuje kako uspješnost postupka pokrenutih protiv liječnika i zdravstvenih ustanova, veća u građanskom postupku, negoli u kaznenom.

Tako da bi i tu mogao ležati odgovor zašto se pojedini odvjetnici stručni na području medicinskog prava, opredjeljuju isključivo za građanski postupak i naknadu štete. Nevezano za statistiku i stavove pojedinih odvjetnika, ono što ti kao pacijent čije je zdravlje liječničkim postupanjem narušeno i također svaki član obitelji koji je zbog liječničke greške ostao bez nekog svog, mora znati je da ima pravo i mogućnost obratiti se ravnateljstvu zdravstvene ustanove (to se napiše podnesak/prijava slučaja navođenjem ključnih činjenica medicinskog slučaja kronološki kako su slijedile) u kojoj se slučaj dogodio, te također Ministarstvu zdravlja u vidu prijave protiv liječnika koji je svojim postupanjem narušio I/ili ugrozio tvoje zdravlje, a također imaš pravo obratiti se Hrvatskoj liječničoj komori, u vidu zahtjeva za pokretanje disciplinskog postupka, te u tom smislu trebaš navesti disciplinske povrede koje se stavljaju na teret prijavljenom liječniku/liječnicima, sukladno Pravilniku o disciplinskom postupku Hrvatske liječničke komore (imaš na internetu).

Ako ćeš ići sa prijavom Liječničkoj komori, opet skrećem pažnju na to kako statistika priznanja liječničke pogreške unutar Liječničke komore, pokazuje iznimno malu stopu ustanovljenih i od strane struke priznatih i prepoznatih grešaka liječnika, u odnosu na broj prijavljenih liječnika, zaključak koji bi proizlazio jest da naši liječnici ili jako malo griješe ili onaj da ih struka štiti.

Zbog toga je u Hrvatskoj, naročito tijekom proteklog desetjeća to osjetljivo područje odnosa liječnika i pacijenta, višestruko i detaljno zakonima regulirano, tako da se može govoriti o kaznenoj, građanskoj,prekršajnoj i disciplinskoj odgovornosti liječnika (nemam sad vremena ali bilo bi dobro da znas prepostavke za svaku od tih odgovornosti, kako bi prepoznao podvedivost svog slučaja pod bilo koju od odgovornosti, pri čemu sve navedene odgovornosti mogu kumulativno i zasebno postojati. odnosno ti kao pacijent čija su prava povrijeđena možeš djelovati na više frontova, postupke ću ti ukratko opisati)


Uz to, imaš pravo podnijeti i kaznenu prijavu protiv liječnika, (s time da skrećem pažnju na statistiku koja i kod sumnji na najteža kaznena djela koja počine liječnici, ukazuje da do njihovog osuđivanja ne dolazi, tako da taj put ne bih sugerirala). Prijavu možeš podnijeti pismenim putem ili usmeno na zapisnik, u policijskoj postaji ili DORH-u (državnom odvjetništvu).

Takve eventualna prijava, kako sam ti objasnila već, ne gasi tvoje pravo pacijenta na građanski postupak (s ciljem naknade štete), ali ono što iz iskustva ističu pravnici upoznati sa takvim paralelnim vođenjem postupka, može se dogoditi da građanski sud zastane sa postupkom i pričeka ishod odluke kaznenog suda, pogotovo ako se radi o višeznačnim medicinskim vještačenjima liječničke pogreške, koja se dakle različito može interpretirati ovisno o osobi vještaka.

U samom postupku, važno je da ti kao pacijent dokažeš ne samo liječničku pogrešku, već i da medicinskim nalazima potkrijepiš i narušenje zdravlja i eventualne naknadne komplikacije, koje stoje u uzročno posljedičnoj vezi sa liječničkom pogreškom.
Cleoperla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 03:35   #60
Smile

Quote:
PERLA CLER kaže: Pogledaj post
Odgovor na ovo tvoje pitanje što poduzeti nije jednoznačan, najprije žao mi je ako je iskustvo ostavilo posljedice, najdelikatnije je kad se povjerenje – ono što bi trebalo predstavljati osnovu odnosa liječnik – pacijent, grubo iznevjeri.

Ono što je dobro je to da se danas to područje zakonski uređuje više nego ikad, pa se i ta osnova povjerenja sve više promatra u svjetlu odgovornosti liječnika za liječničku grešku.

Odgovorit ću ti pravno kojim putevima krenuti, a tu ću uključiti i praksu hrvatskih odvjetnika. Neki hrvatski stručnjaci za područje medicinskog prava, imajući u vidu, primarno (poražavajuću) statistiku kolegijalne zaštite unutar medicinske struke ,pacijentu čije je zdravlje narušeno liječničkom greškom ili članu obitelji, kome je netko blizak preminuo kao žrtva liječničke greške, zapravo i ne sugeriraju obraćanje i prijavljivanje slučaja bolniciu kojoj se slučaj dogodio, a niti liječničkoj komori, jer ne vide svrhe djelovanja pacijenta u tom smjeru.

Upravo sa pozicije učinkovitosti postupanja, sugeriraju tek građanski sudski postupak sa krajnjim ciljem naknade štete (Zakon o zaštiti prava pacijenata u čl.29. navodi da pacijent ima pravo na naknadu štete sukladnoopćim propisima obveznog prava. Također, Konvencija o ljudskim pravima i biomedicini koju je RHratificirala 2003. , pacijentu jamči pravo na naknadu štete koja se prouzroči medicinskomintervencijom.). Mnogi odvjetnici ističu kako nikada u životu nisu podnijeli kaznenu prijavu protiv liječnika, u ime i za račun pacijenta. Ne ulazeći u razloge i motive takvog stručnog kodeksa pojedinih odvjetnika, ono što je važno da pacijenti znaju jest da podnošenjem kaznene prijave protiv liječnika,oni ne gube pravo na vođenje građanskog postupka i naknadu štete, a čak je i u samom kaznenom postupku moguće tražiti naknadu štete. Dakle, moguće je paralelno voditi dva postupka, onaj kaznenii onaj gradjanski, a takodjer moguće je i u samom kaznenom zahtijevati naknadu štete, pa u tom mikstnom postupku ishoditi i sankciju liječniku, a i naknadu štete.

Ono što ti je na ovom mjestu ključno istaknuti jest različitost pravila i načela u kaznenom postupku i onom građanskom, te opet ukazati na statistiku, koja kazuje kako uspješnost postupka pokrenutih protiv liječnika i zdravstvenih ustanova, veća u građanskom postupku, negoli u kaznenom.

Tako da bi i tu mogao ležati odgovor zašto se pojedini odvjetnici stručni na području medicinskog prava, opredjeljuju isključivo za građanski postupak i naknadu štete. Nevezano za statistiku i stavove pojedinih odvjetnika, ono što ti kao pacijent čije je zdravlje liječničkim postupanjem narušeno i također svaki član obitelji koji je zbog liječničke greške ostao bez nekog svog, mora znati je da ima pravo i mogućnost obratiti se ravnateljstvu zdravstvene ustanove (to se napiše podnesak/prijava slučaja navođenjem ključnih činjenica medicinskog slučaja kronološki kako su slijedile) u kojoj se slučaj dogodio, te također Ministarstvu zdravlja u vidu prijave protiv liječnika koji je svojim postupanjem narušio I/ili ugrozio tvoje zdravlje, a također imaš pravo obratiti se Hrvatskoj liječničoj komori, u vidu zahtjeva za pokretanje disciplinskog postupka, te u tom smislu trebaš navesti disciplinske povrede koje se stavljaju na teret prijavljenom liječniku/liječnicima, sukladno Pravilniku o disciplinskom postupku Hrvatske liječničke komore (imaš na internetu).

Ako ćeš ići sa prijavom Liječničkoj komori, opet skrećem pažnju na to kako statistika priznanja liječničke pogreške unutar Liječničke komore, pokazuje iznimno malu stopu ustanovljenih i od strane struke priznatih i prepoznatih grešaka liječnika, u odnosu na broj prijavljenih liječnika, zaključak koji bi proizlazio jest da naši liječnici ili jako malo griješe ili onaj da ih struka štiti.

Zbog toga je u Hrvatskoj, naročito tijekom proteklog desetjeća to osjetljivo područje odnosa liječnika i pacijenta, višestruko i detaljno zakonima regulirano, tako da se može govoriti o kaznenoj, građanskoj,prekršajnoj i disciplinskoj odgovornosti liječnika (nemam sad vremena ali bilo bi dobro da znas prepostavke za svaku od tih odgovornosti, kako bi prepoznao podvedivost svog slučaja pod bilo koju od odgovornosti, pri čemu sve navedene odgovornosti mogu kumulativno i zasebno postojati. odnosno ti kao pacijent čija su prava povrijeđena možeš djelovati na više frontova, postupke ću ti ukratko opisati)


Uz to, imaš pravo podnijeti i kaznenu prijavu protiv liječnika, (s time da skrećem pažnju na statistiku koja i kod sumnji na najteža kaznena djela koja počine liječnici, ukazuje da do njihovog osuđivanja ne dolazi, tako da taj put ne bih sugerirala). Prijavu možeš podnijeti pismenim putem ili usmeno na zapisnik, u policijskoj postaji ili DORH-u (državnom odvjetništvu).

Takve eventualna prijava, kako sam ti objasnila već, ne gasi tvoje pravo pacijenta na građanski postupak (s ciljem naknade štete), ali ono što iz iskustva ističu pravnici upoznati sa takvim paralelnim vođenjem postupka, može se dogoditi da građanski sud zastane sa postupkom i pričeka ishod odluke kaznenog suda, pogotovo ako se radi o višeznačnim medicinskim vještačenjima liječničke pogreške, koja se dakle različito može interpretirati ovisno o osobi vještaka.

U samom postupku, važno je da ti kao pacijent dokažeš ne samo liječničku pogrešku, već i da medicinskim nalazima potkrijepiš i narušenje zdravlja i eventualne naknadne komplikacije, koje stoje u uzročno posljedičnoj vezi sa liječničkom pogreškom.
Hvala na pomoći,malo sam proučio zakon i samo pravo pacjenta i razmišljam šta napraviti?Mada je statistika poražavajuća i sve skupa to još više obeshrabruje,jednostavno možda je ponekad potrebno malo popusti!!!vidjet ću sljedećih dana kako će bit razvoj situacije ali svakako hvala na pomoći
stiv22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.