Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2010., 02:12   #61
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Okay, let's back off a bit and see what we have here...

Ova tema se moze brzo pretvoriti u igru djece u plicaku, kao sto su se sve slicne teme o plemenitim metalima na ovom forumu. Ako je to zelja vecine, ne brinite, nestati cu iz nje kao sam se na ekspres izgubio iz svih drugih tema o zlatu na ovom forumu.

Vec prije par godina sam napisao, da meni nije zelja nekoga ubjedivati u svoje misljenje, da sam ja u pravu u vezi ekonomije, nekretnina, zlata, ..., mada to mnogi tako dozivljavaju. Moja zelja je zainteresiranima pomoci, da sami dodu do sto kvalitetnijih zakljucka i sto bolje produ u odredenim aspektima u koje se razumijem. Zbog dugogodisnjeg bavljenja problematikom zlata vam izmedu ostaloga mogu ukazati na dobre/lose izvore informacija, tko od cijenjenih strucnjaka i "strucnjaka" s TV-a ili foruma kuzi i tko ne kuzi zlato, zasto uopce razmisljati o zlatu, sto ocekivati, entry and exit strategies, itd, itd, itd. Nista vam ne prodajem, niti profitiram napravili vi tako ili onako. Ne savjetujem kupite/prodajte danas ili sutra. Ulazujem na makro trendove.

Neki to znaju cijeniti, drugi bi da se igraju u plicaku. Nekome je bitniji track record, dok se drugi pale na exposure strucnjaka s TV-a. Your call...

By the way, nitko nije strucnjak za sve, niti strucnjaci uzivaju na plazama. Glupost...
Ma dobro, cijenim ja tvoje namjere i svakako volim procitati sto napises. Ali nemoj biti tako ujedljiv. Nitko ti nista nece i svatko od nas moze grijesiti. Nemoj svaki kriticki upis u vezi zlata smatrati napadom na tebe. Valjda nam je zelja imati diskusiju. Zato smo na forumu. Ako hoces monolog, onda pisi blog.
TIGR is offline  
Old 25.05.2010., 02:14   #62
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Nas dvoje nemamo nista zajednicko...
Pa zar ni investicije u zlato?
TIGR is offline  
Old 25.05.2010., 03:46   #63
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Ma dobro, cijenim ja tvoje namjere i svakako volim procitati sto napises. Ali nemoj biti tako ujedljiv. Nitko ti nista nece i svatko od nas moze grijesiti. Nemoj svaki kriticki upis u vezi zlata smatrati napadom na tebe. Valjda nam je zelja imati diskusiju. Zato smo na forumu. Ako hoces monolog, onda pisi blog.
Blog, ne, ne bi, hvala.

Ma nije stvar u tome, da kriticke poglede na zlato smatram napadom na sebe. Dapace... Problem je ta, da citam provalu nakon provale i onda se pitam sto tu uopce radim. I onda izaberem neke od tih provala i ukazem na njihovu neispravnost, mada jih je ponekad previse da bi imalo smisla i poceti.

Rezultat? Nekim autorima provala se ne svida, kad se jim ukaze na provale. Valjda sudeci po sebi misle, da su na forumima samo bukvani, dok se oni koji stvarno nesto znaju suncaju na plazi... Kako to samo znaju kad se cijele dane suncaju? U biti, bas su mi ovih dana ruke crvene od sunca, tak da bi se moglo reci, da sam i ja mozda bio previse na suncu...

Evo posljednjeg primjera... kobajagi argumentiranog odgovora, a ja ne znam da li da placem ili se smijem, sutim ili dematiram:
Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post
Kad sam spomenula paniku, nisam mislila konkretno na ulagača, već na prilike u svijetu tijekom sedamdesetih, kad je također zlato imalo sličan uzlazni trend kao sad...dakle, Izrael-Palestina, naftna kriza, svrgnuće Reze Pahlavija, dolazak Homeinija, taoci u američkom veleposlanstvu....i ne zadnje, inflacija koja je 1980. u Americi na godišnjoj razini dosegnula 15%...o tome govorim...Priča o zlatu je bila slična.....uzlazni trend nekoliko godina....da bi od 1980....taj trend krenuo silaznom putanjom nekoliko sljedećih godina. A bilo je još sličnih "katastrofičnih" epizoda. Iako je ovo kako neki kažu, najveća kriza od II svj.rata, ja vjerujem da je prolazna, naravno dozvoljavam da krivo mislim. Ali s obzirom da dolazim s pdf-a dionice, gdje se mnogi pouzdaju u TA, povijest i njeno ponavljane je značajan faktor.
I vjerujem da će se inflacija zadržati na podnošljivim razinama.
Prvo, argumentacija usporedbe 70's in 00's. Da, svasta je slicno, I know, davno sam to kuzio. Ali magnitude tadasnjih problema bila je dan i noc prema ovim danas. Da, da, o tome se moze diskutirati. Ali gospoda zaboravlja/ignorira/ne zna? da se cijena zlata za vrijeme stagflacije 70's popela 25x, dok smo za vrijeme ovoga bull-a, od 2001-2003, zavisno od valute do valute, popeli za 4, 5x... You see the difference??? Gospoda ocito ne kuzi ni razloge koji su 1980 doveli do preobrata makro trenda, pa tako ne vidi, da je situacija danas diametralno suprotna. Mozda su to za laike neznacajne sitnice ali ako zelimo biti iole ozbiljni, te sitnice mijenjaju cijelu pricu. Da li stvarno moram crtati kako 1980 nije 2010? Inflacija 2010, inflacija 1980? Kamatne stope 1980, kamatne stope 2010? Commitnent to stop runaway inflation vs. commitment to bailout whatever moves and is big enough to matter? C'mon??? I takve pausalne ocjene bi trebale biti neki argument za to, da se danas mora bezati iz zlata??? Takvo razumijevanje "historije" se koristi za usporedivanje 1980 i 2010? Gluposti. 1980 <> 2010! Kraj debate!
I da se vratim na njeno "zlato je 1980 krenulo silaznom putanjom nekoliko sljedećih godina"... Zlato je bilo u bear marketu sledecih 20+ godina, ne nekoliko sljedecih godina.

Onda je tu pominjanje TA koje bi valjda nama trebalo pokazati neku ozbiljnost autora, zar ne? Jel to neki argument??? Pominjanje TA?
Eto ti TA... bez previse tehniciranja...
Ako pogledamo u USD, jer u Eurima je druga prica, bez obzira na slicne funamente, vidimo ovo...
Quote:
A - The surge above the 1/20/10 gap on a sign of strength on 5/11 was a technical breakout.

B - The subsequent break below the 5/11 gap on a significant contraction in volume was a false breakdown that will be reversed in time.

C - The retest of the 5/5 gap on decreasing volume suggests that the downside force is waning.

Whatever cannot go down with force will reverse and attempt to go up with force. The reversal should come once the margin selling subsides in both gold and silver.
(Link)

Ili da kazem svojim rijecima bez stavljanja niza grafova. Svakom sa najosnovnijim poznavanjem TA bi trebalo biti jasno, da se ranije ovog mijeseca konacno dogodio breakout cak i u USD. Svakom sa koliko-tolkim poznavanjem zlata bi trebalo biti jasno, da su okrugle cifre poput 1000 Eura izuzetno znacajne i da je sasvim normalno, i ocekivano!, da tu neko vrijeme zaglavimo, 2 more bouces, 3rd out, itd...
I sad mi ova tu koristi !!!pominjanje TA!!! kao argument za nesto?!?

Ja tu ne zelim argumentirati, da trenutna situacija nema potencijala za kracu korekciju, dapace, ali u TA smislu, nema NIKAKVIH znakova, da sma postigli long term top. Sto vise, prije suprotno. Pa gde samo pokupite ovakve provale???

I sto bi sad trebao napraviti? Ne moram reagirati na tako nesto. Mogu vas ostaviti da se igrate u plicaku. Ali sam svjestan da puno drugih kad procita njene provale ne kuzi da su u pitanju provale jer se citaju kao ozbiljni argumenti. Vide, ja napisao bla bla ona napisala bla bla, Joco napisao bla bla i stvore si neko misljenje i ostaju paralizirani jer, eto, 100 ljudi 100 misljenja. Kad tamo 80 trkeljanje...
masimo1 is offline  
Old 25.05.2010., 08:33   #64
Massimo1, nije ruby ništa loše mislila, nemoj biti osobno uvrijeđen
Samo preispituje što joj se čini nelogično, što održava ovu raspravu.
Pa sjećaš se, i ja sam nedavno rekla da mi graf zlata izgleda kao bubble, pa sam pitala, i vi mi objasnili.
bilokoje is offline  
Old 25.05.2010., 09:55   #65
TIGR je izjavio: Zlato je roba. Bas kao i zeljezo, bakar ili psenica. Zlato nekada jeste bilo novac ali danas vise nije.
Moj odgovor:
Zlato je roba - tocno
Zlato nekada jeste bilo novac - tocno
...ali danas vise nije - netocno

Dozvolite mi da razjasnim. Ako se pod novcem smatra samo neka drzavna moneta (legal tender) onda on to nije ali ako se pod novcem smatra platezno sredstvo u trgovini roba koje usto cuva kapital onda je to bolji novac od svih danasnjih drzavnih moneta bas zato jer je roba za razliku od drzavnih moneta koje su samo simboli. Americki dolar je od 1913. kad je osnovan FED do danas izgubio 95% svoje vrijednosti a to je svjetska rezervna valuta. Onom kome to nije dovoljno neka porazgovara sa nekim tko ima kunski kredit sa deviznom klauzulom u svicarskim francima pa neka ga pita koliko su mu u zadnje vrijeme povecane mjesecne rate. Sada neka si zamisli da je taj kunski kredit bio vezan za zlato kakve bi bile otplate.

Da ne teoretiziram, evo mog konkretnog primjera.

Sto ja mogu a sto nemogu uciniti sa svojim zlatnim novcem koji se zove goldgram (gg) ulozenog na mom tekucem racunu u Goldmoney banci? Nemogu na gradskoj trznici u Zagrebu kupiti rotkvice ali to nemogu ni za eurima ili bilokojom drugom monetom ako ih ne promjenim u kune. Ono sto mogu jest da u svakom casu imam mogucnost promjeniti svoj zlatni novac gg u pet vodecih svjetskih valuta po svom izboru. Za rotkvice na Dolcu mi treba jos jedna transakcija a to je promjena jedne od tih pet valuta u kune. Jeli moj zlatni novac sigurniji na mom tekucem racunu Goldmoney nego u ostalim bankama? Apsolutno, jer Goldmoney ne trguje mojim novcem, on ga samo cuva, dakle sanse su da propadne zbog lose investicione politike prakticki nula sto kod drugih banaka nije slucaj.

Eto toliko, mislim da bi to bilo dovoljno za razumjevanje.

Zadnje uređivanje glosa : 25.05.2010. at 10:04.
glosa is offline  
Old 25.05.2010., 11:13   #66
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
....
Whatever.

Drago mi je da si se imao čime zabaviti. Nikad nisam uspoređivala 1980 i 2010(nismo u istoj godini krize) ( iako na kraju krajeva...kriza je kriza, uzroci i rješenja su detalji ) Govorila sam o zadnjem velikom „zlatnom“ rallyu te sam htjela ukazati na „ponašanje”zlata u krizama kao ništa out of the ordinary. Raste i pada. Nikakva kataklizma, i new order. Također nigdje nisam napisala da treba bježati iz zlata(samo da treba imati u vidu da ovaj trend neće vječno trajati).

I moja tvrdnja da je silazni trend trajao par godina( bolje reći oštra korekcija)stoji a godine koje su slijedile su bile više-manje stagnacija.

A što se tiče TA, svi koji me poznaju na forumu znaju da nemam pojma o njoj i da je ne spominjem kao argument stručnosti, već usput (kao argument koji TA koristi... „već viđeni pattern -i”).Ali tehničari su mi najbolji prijatelji na forumu i rado pogledam što imaju za reći.

I upravo TA bi ti eventualno mogla dati za pravo(što se tiče bullish raspoloženja) , ukoliko možemo vjerovati dugoročnim analizama.(znaju biti nepouzdane) Neki tvrde da bi trend mogao trajati, uz manje ili veće korekcije još dvije godine (ne i ja)

Eto,nadam se da si zadovoljan. Ja san na ovoj temi samo u prolazu jer me zlato zanima jedino kao indikator za dioničko tržište. A ni slučajno me ne zanima biti guru zlatnih( i inih) trendova na forumu.
Neka svatko promišlja što i kako, a mišljenja i savjete s foruma ionako treba uzimati s rezervom, naročito kad je vaš novac i zdravlje u pitanju.

I nemoj biti tako ljut, nije dobro za srce.
Ovo je ipak samo forum.
rubylee is offline  
Old 25.05.2010., 12:11   #67
Molim vas komentare na slijedeće: uspoređuje se auto, npr. Ford iz 1908g. koji je koštao 850 USD ili 42,5 unci zlata, dok 100 godina kasnije auto iste klase, recimo Ford Mondeo košta 39600 USD ili 42,5 unci zlata.
Nisam provjeravala podatke ali time se hoće uvjeriti da zlato drži vrijednost. Je li to točno?
tinata is offline  
Old 25.05.2010., 18:21   #68
Dow pao dodatnih skoro 2%,zlato drži svojih 1200 Usd.Dow dosada ukupno pao 12%,zlato 4,5% od vršnih vrijednosti.
mizuzul is offline  
Old 25.05.2010., 18:48   #69
Quote:
tinata kaže: Pogledaj post
Molim vas komentare na slijedeće: uspoređuje se auto, npr. Ford iz 1908g. koji je koštao 850 USD ili 42,5 unci zlata, dok 100 godina kasnije auto iste klase, recimo Ford Mondeo košta 39600 USD ili 42,5 unci zlata.
Nisam provjeravala podatke ali time se hoće uvjeriti da zlato drži vrijednost. Je li to točno?
Pa ipak se pitam kako smo dosli do zakljucka da je npr. moguce usporediti Ford T i Ford Mondeo? Zasto bi to bili auti iste klase?
TIGR is offline  
Old 26.05.2010., 01:00   #70
Quote:
tinata kaže: Pogledaj post
Molim vas komentare na slijedeće: uspoređuje se auto, npr. Ford iz 1908g. koji je koštao 850 USD ili 42,5 unci zlata, dok 100 godina kasnije auto iste klase, recimo Ford Mondeo košta 39600 USD ili 42,5 unci zlata.
Nisam provjeravala podatke ali time se hoće uvjeriti da zlato drži vrijednost. Je li to točno?
Aj pogledaj posto je unca pa pomnozi sa 42,5. Nes dobit 39600, vjeruj mi na rijec.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Old 26.05.2010., 04:18   #71
Kratki kurs o novcu (za one koji misle da je papirnati novac bolji od zlatnaog) autor Howard Katz

"Modern central banks have no capital of their own (although historically central banks started out as ordinary banks and then got special privileges from the government). The only way that a modern central bank gets money is by printing it (although this is usually covered over with a collection of lies. For example, modern American money contains the words "Federal Reserve Note." But a note is a credit instrument. It certifies that one party owes money to another, and all notes specify the interest rate which the borrower has agreed to pay to the lender.

It can be proven in economic theory and has been the case in every society in which money has circulated that notes (or other credit instruments) cannot circulate as money. This is because people will not use them as money. When a person has both a note and ordinary money and wants to buy something, he decides to keep the note (because it pays interest). He pays for his purchase with (non-interest bearing) money. Thus, it is the non-interest bearing instrument which circulates and acts as a medium of exchange. In other words, a "Federal Reserve Note" is not a note. And calling it a note was simply one of many lies which emanated from the group around J.P. Morgan at the time they slipped over the Federal Reserve System on a country which had regressed badly in its knowledge of economics.

In modern central banking, pieces of paper, which have been printed up by the central bank (emblazoned with all kinds of fancy words and symbols to impress the ignorant), are declared to be money by the government (in what is known as a legal tender law). This says that you must treat this fancy paper as though it had more economic value than similar pieces of paper. The original paper dollars issued by the Federal Reserve in 1933 were required to be treated as though they had the same value as 1/20 oz. gold. This value does not come from it being a note or a security. It comes because the government has "blessed" this piece of paper with the words "legal tender."

It should be noted that, although the situation may differ from country to country, here in the U.S. the legal tender enactments by Congress are illegal, hence null and void. This is because we have two levels of law in the U.S. There is the government's law, imposed on the people. And there is the people's law, imposed on the government. The people's law is the Constitution. This is the supreme law, and any statute law which conflicts with it is null and void. (Those interested may read the debates of the constitutional convention, Aug. 16, 1787, in The Madison Papers. The authors of the Constitution were very hostile to the paper money which had been issued during the 1770s and early 1780s and intended to ban it. The vote to ban paper money in America was 9 states to 2 states, and this has never been changed.) Thus, our current government is illegal. This is not a laughing matter because the Coinage Act of 1792 imposes the death penalty for debasement of the currency, a fact which should give Ben Bernanke, Alan Greenspan and Paul Volcker serious pause.

"SEC. 19. And be it further enacted, That if any of the gold or silver coins which shall be struck or coined at the said mint shall be debased or made worse as to the proportion of fine gold or fine silver therein contained, or shall be of less weight or value than the same ought to be… every such officer or person who shall commit any or either of the said offences, shall be deemed guilty of felony, and shall suffer death."

Our current U.S. money has not only been made worse as to the proportion of gold therein contained. It has been made zero.

As the central bank buys Treasury Securities with its printed money, it forces their price up, and, as we have seen, this forces the interest rate down. But low interest rates are beneficial to borrowers (which are primarily the nation's large corporations). They are harmful to savers (who are primarily the middle class). In this regard, the central bank is stealing enormous amounts of wealth from the nation's middle class and giving it to the very rich.

As noted, as a side effect of the lowering of interest rates, the central bank acts like a counterfeiter, printing money out of nothing. This causes all prices to rise. However, they do not rise equally. The wages of labor rise more slowly than the prices of goods. Thus real wages go down. Because of this, real wages have been declining in this country since 1972 (one year after Nixon completed the abolition of the U.S. gold standard). Since real wages are declining, real corporate profits go up.

I call the people who benefit from the printing of money and easing of credit the paper aristocracy. The paper aristocracy always wants more paper money and is trying at all times and in all countries to urge the central bank to issue more money. To accomplish this, there have to be a continuous series of crises (real or imagined) to serve as an excuse."
glosa is offline  
Old 26.05.2010., 04:50   #72
Some pretty good stuff...

FYI: The only currency that can’t be printed on a whim, Financial Times
masimo1 is offline  
Old 26.05.2010., 18:31   #73
Zanimljiv finansijski eksperiment uvođenja srebra kao alternativne valute:
http://www.opencurrency.com/currency-officers.php
http://aocsmint.com/
http://agtradingpost.com/
http://www.freelakotabank.com/

Bas me zanima koliko ovo zbilja funkcionira a koliko je to samo sisanje ovci koje mijenjaju svoje dolare za srebrenjake? Zanimljiv je ovaj projekat (nekih?) Lakota indijanaca da svoje srebrenjake uvedu kao alternativnu valutu. Vjerovatno to treba promatrati u svijetlu njihovog pokreta za nezavisnost?
TIGR is offline  
Old 26.05.2010., 23:01   #74
FYI: Mike Maloney, founder of California bullion dealer GoldSilver.com, cites GATA in a promotional video for a DVD movie that is under production, "Why Gold and Silver," which is expected to be completed in two or three weeks. The promotional video is 3 minutes and 23 seconds long and you can watch it here:
http://www.youtube.com/watch?v=sBk5rX8tZfw
masimo1 is offline  
Old 26.05.2010., 23:34   #75
Evo mala zanimljivost:



http://www.business.hr/hr/Naslovnica...clink=carousel

Quote:
Milijarder svu imovinu tešku dvije milijarde dolara drži u zlatu


"Došao sam do točke u kojoj više nemam povjerenja ni u jednu vrstu ulaganja osim u zlato", objašnjava svoj potez Kaplan i dodaje da se nalazimo u "savršenoj oluji" bez rješenja za izlaz iz problema.

Kaplan je povukao potez bez presedana kada je zbog globalne financijske nestabilnosti odlučio kladiti se cijelim svojim bogatstvom na zlato.

Kaplan je zaključio da "ako stvari krenu dobro, zlato nije pogrešno ulaganje, a ako krenu loše, zlato će opet biti dobro, a sva druga ulaganja mogu propasti".

Iako ne otkriva koliko ukupno zlata ima, Kaplan je vlasnik velikih udjela u rudnicima zlata, a njegov holding je težak otprilike dvije milijarde dolara u zlatu, što je veća vrijednost od zlatnih poluga brazilske središnje banke.

Osim toga Tigris je vlasnik nekih rudarskih kompanija koje još nisu proizvele ni jednu uncu zlata, a u 17 zemalja svijeta na pet kontinenata ima zemljište na kojem geolozi traže zlatne žile.

Trenutačno stanje na tržištu je takvo da se plemenitom kovinom ne može zadovoljiti sva potražnja. Zlato je na New York Mercantile Exchangeu doseglo 1242,70 dolara za uncu 12. svibnja, no došlo je do korekcije pa je trenutačna cijena oko 1180 dolara za uncu.
M.74 is offline  
Old 27.05.2010., 17:55   #76
Quote:
M.74 kaže: Pogledaj post
Evo u trgovini Moro praktično skoro svo zlato nestalo i ne primaju narudžbe osim još za zlatne filharmonike po 1 oz!!
Ovo me podsjeca na onda kad su ljudi cekali u redu da uplate Tehnikine stanove.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Old 27.05.2010., 18:10   #77
A nije baš tako maq, ima do toga. Kad se u sloveniji otvori još 10 preprodavača, pa u Hrvatskoj 5, pa kad Barica sa placa bude pričala da je zlato jedina sigurna investicija, onda smo tu
Idem ovo prebaciti
bilokoje is offline  
Old 28.05.2010., 10:50   #78
Moje osobno mišljenje jest takvo, kada se bude počelo medju ljudima pričati da je dobro investirati u zlato, kao što je bilo vrijeme kada se je pričalo o fondovima za ulaganje, onda je to znak za izlazak.

A mislim da do te faze još nismo došli!
M.74 is offline  
Old 28.05.2010., 12:19   #79
Quote:
M.74 kaže: Pogledaj post
Moje osobno mišljenje jest takvo, kada se bude počelo medju ljudima pričati da je dobro investirati u zlato, kao što je bilo vrijeme kada se je pričalo o fondovima za ulaganje, onda je to znak za izlazak.

A mislim da do te faze još nismo došli!
Znaci kad masimo1 uspije u svojoj namjeri i ubjedi nas sve to je vrijeme da mu ne vjerujemo. Kakav paradoks ...

Pa izgleda da se među narodom vec dodobra proculo, barem prema tome kako su opljackali Moro. Ali postoji ogromna razlika između zlata i fondova te nekretina. Ne zaboravimo:
Quote:
Zanimljivo u vezi zlata ... Postoje tri glavna vida potrazivanja za zlatom. Industrija, zlatarstvo i investicije. Prema podacima World Gold Council 2009 tako je potraznja za zlatom pala za 11% i bila je 3385,8 tona. Od toga 1747,3 tona otislo je za zlatarstvo, 367,6 tone za industriju i zubarstvo a 1270,9 tona za investicije.
http://www.research.gold.org/supply_demand/
Investicije u zlato nisu najveci faktor potrosnje zlata ... Dalje, mnogo zavisi i od stabilnosti monetarnih sustava. Dok su nestabilni i postoji sumnja u njihovo prezivljavanje, dotle ce ljudi bezati u zlato. Ali generalno se slazem da bi to moglo signalizirati da pocinje napuhavanje baluna ...
TIGR is offline  
Old 28.05.2010., 13:34   #80
http://www.youtube.com/watch?v=hM79IhkbbAg
M.74 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.