Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2014., 16:14   #241
Odeš u FINA-u, vidiš tko je poslao ovrhu i odeš kod njih točno provjeriti o čemu se radi. Nemoguće je ovako znati radi li se uopće u parkiranju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 16:30   #242
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Odeš u FINA-u, vidiš tko je poslao ovrhu i odeš kod njih točno provjeriti o čemu se radi. Nemoguće je ovako znati radi li se uopće u parkiranju.

Bila sam u FINI, nisu mi znali reci tko mi je poslao ovrhu, tj. vide samo da je prometna komunalija i toe to. nista dugo mi nezaju reci
bubaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 16:52   #243
Ne kužim kako ne znaju. Pa netko im je morao poslati, nije se samo stvorilo. Osobno sm imao ovrhu i teta na šalteru FINA-e mi je odmah rekla čija je.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 17:01   #244
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ne kužim kako ne znaju. Pa netko im je morao poslati, nije se samo stvorilo. Osobno sm imao ovrhu i teta na šalteru FINA-e mi je odmah rekla čija je.
rekla mi je da se to sve u banci moze saznat, bila sam i u banci na kaj se zena cudila..ona vidi da sam ja bila u blokadi ali tko mi poslao ovrhu nije znala. Sutra idem ponovo u FINU i banku pa cemo vidjet..
U svakom slucaju hvala
bubaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 15:06   #245
fina je ta koja bi ti trebala reći... kao da ti daju papir navodno traže 50 kn ili 7 kn po stranici, nisam siguran... u banci jedinu vide da je račun u blokadi...
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 14:54   #246
Bliži se epilog moje jednogodišnje bitke sa prometnim redarstvom u vezi s kaznom za pogrešno parkiranje. Da podsjetim, u ovom postu sam opisala o čemu je riječ.

Za dva dana se moram pojaviti na sudu i pokušati poništiti kaznu. Moj problem je u sljedećem:

Istovremeno kad sam ja dobila kaznu, dobio ju je i moj susjed koji je bio parkiran iza mene. Dobili smo identične kazne, sve isto. Napisala sam žalbu, a on ju je prepisao od mene, dakle i žalbe su nam iste.

Ali on je već dobio oslobađajuću presudu, dok sam ja dobila poziv na sud. Razlika je samo u tome što je njegov predmet (identičan mojem) dospio kod drugog suca. Da li je moguće da zato što su predmeti dopali različite suce ja na kraju budem proglašena krivom, dok je on za istu stvar već oslobođen?

Dao mi je svoju presudu koju namjeravam pročitati za dva dana pred sudom da se vidi obrazloženje koje su njemu dali. Da li je to pametno ili će to kod suca izazvati inat pa će mi iz inata odrapiti kaznu, koju možda inače ne bi? Ako ja budem kažnjena za isto za što je on već oslobođen, koliki je to dokaz da nam je sudstvo sjebano i da ovisi samo o volji pojedinačnih sudaca a ne o dokazima? Ponavljam da je njegova žalba (na temelju koje je oslobođen) identična mojoj jer ju je čovjek prepisao od mene.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 20:52   #247
Na osnovu čega je susjed oslobođen?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2014., 21:34   #248
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Na osnovu čega je susjed oslobođen?
I ja i susjed smo dobili istovremeno kaznu po članku 82. stavku 1. točki 12. zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Taj dio članka 82 govori sljedeće:

1) Širina slobodnog prolaza od zaustavljenog ili parkiranog vozila do neisprekidane uzdužne crte na kolniku ili do neke zapreke na cesti ne smije biti manja od 3 metra

2) Širina do suprotnog ruba kolnika ne smije biti manja od 4 metra

3) Vozilo ne smije biti parkirano u krugu od 3 metra od posebnim oznakama na kolniku označenog podzemno nadzemnog hidranta.


To je to. Izmjerili smo sve navedeno u članku 82 i ustanovili da naša parkirana vozila zadovoljavaju sve uvjete, odnosno da nismo u prekršaju. Problem je nastao kad se jedan auto parkirao pokraj naših i blokirao prolaz. Prometno redarstvo nije dalo kaznu samo njemu nego i nama (koji smo bili ispravno parkirani).

A sad je moj susjed dobio dopis "Oslobađa se od optužbe" u kojem se navodi: "sud je utvrdio da djelo za koje se okrivljenik optužuje nije prekršaj, tim više što je i sama izreka predmetnog obaveznog prekršajnog naloga nerazumljiva, odnosno okrivljeniku se stavlja na teret da je istom radnjom počinio sva tri različita zakonska obilježja prekršaja iz članka 82. točka 4, što je realno nemoguće, a nije ni razvidno iz priloženih kompjuterskih ispisa snimljenih fotografija."

E, ali ja nisam dobila takav dopis da se oslobađam, nego sam pozvana na sud. Razlika između susjeda i mene je u tome što imamo različite suce. Ovaj moj sudac očito ne misli da je prekršaj "realno nemoguć i da je iz fotografija razvidno da nije bilo prekršaja".

Pa me zanima ako ja tu oslobađajuću presudu koju je dobio susjed pročitam na sudu, hoće li to u mom sucu izazvati gnjev i hoće li me iz inata kazniti? Što mi je najpametnije učiniti?
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 09:08   #249
Po meni, možeš odnijeti i pitati. U ovoj presudi mi nije jasno što je sudac mislio, jer je moguće parkirati vozilo da zadovolji sva ova 3 elementa, ali ako si ti ostavila vozilo prva, onda nemaš utjecaja na prve dvije točke (ostavila si 4 metra do druge strane, a automatski i 3 metra do prve prepreke). Prema tome, nema mi smisla kažnjavanje za te točke. Jedino ostaje hidrant. Postoji li tamo uopće hidrant?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 12:44   #250
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Po meni, možeš odnijeti i pitati. U ovoj presudi mi nije jasno što je sudac mislio, jer je moguće parkirati vozilo da zadovolji sva ova 3 elementa, ali ako si ti ostavila vozilo prva, onda nemaš utjecaja na prve dvije točke (ostavila si 4 metra do druge strane, a automatski i 3 metra do prve prepreke). Prema tome, nema mi smisla kažnjavanje za te točke. Jedino ostaje hidrant. Postoji li tamo uopće hidrant?
Nema hidranta i sve je bilo po propisima u mom (i susjedovom) parkiranju. Neki nadobudni prometni redar se malo zaigrao.

To nije ono što me brine, jer znam da nismo počinili nikakav prekršaj. Moj problem je u tome što je moj susjed već dobio oslobađajuću presudu (to je logično, jer nismo ništa krivi), a ja nisam. Drugim riječima, mene i susjeda se tretira različito za identični prekršaj, počinjen istog dana.

Ono što me je zanimalo je da li bi moj sudac popizdio kad bi ja njemu pročitala dokaz crno na bijelo da je za isti "zločin" moj susjed već oslobođen, dok se mene ubacilo u sudski postupak. Odnosno, bojim se da ne povrijedim ponos mog suca ako mu kažem da jedan drugi sudac ovo za šta me on tereti uopće ne smatra prekršajem, pa da me onda moj sudac kazni iz inata. Ne mogu biti jasnija od ovoga, sorry.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 13:33   #251
Jasno mi je bilo i prvi put, ali nemoguće je znati kako će pojedinac reagirati. Tvog suca ničime ne obvezuje presuda nekog drugog, ali ja bih odnio i pitao. Ne bih bio bezobrazan, nego bih se napravio blesav i blesavo pitao.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 15:03   #252
zar ga ne obvezuje sudska praksa s obzirom da se radi o identicnom slucaju?
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 18:24   #253
pozdrav
danas sam parkirao auto u zona 2 (split) i ubacujem pare u aparat za izdavanje platnog listica, no aparat ne radi, iduca musterija takoder ubacuje, aparat ne radi, tj vraca novac. posaljem sms, a dobijam odgovor kako je usluga odbijena. ostavim automobil, vracam se za sat vremena. i naravno, kazna stoji prikacena za brisace. danas je petak, ali u ponedjeljak idem s porukom iz mobitela i ako ne uvaze zalbu idem na sud, kome, sta, ne znam, ali i da je dvije kune kazna, necu im je platiti sigurno!!jer mi se cini jako ne fer to. a doticna gospodja koja je ubacivala isto kovanice vidno potresena govori kako su joj na taj nacin zalipili vec nekoliko kazni. sto predlazete, pomagajte? HVALA
ps zvao bi ih odma ali rade do 15h tako da moram cekati ponedjeljak
forum1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 19:03   #254
Čuvaj poruku i žali se. Ako nije bilo načina da platiš, nemaš niti zašto dobiti kaznu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 19:08   #255
Samo da javim da je na sudu sve prošlo okej, sudac je uvažio presudu mom susjedu (napravila sam se blesava kao što je drot predložio) i već su mi poslali oslobađajuću presudu. Hvala još jednom na svim savjetima.
Marina Fiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 17:30   #256
Nepravedna parking kazna??

Pozdrav svima!
Danas san ima jednu atraktivnu zgodu sa policijon di su mi rekli da nesmin parkirat ispri kuće.
Situacija je ovakva:
Zbog poroznih zidova starih nekoliko desetljeća (opasno su se nakrivili) koji se protežu većin djelon ulice u visinu od 4 metra, gospodi u kotaru se nije dalo zaj****** sa renoviranjem nego su samo stavili 2 ogromna bloka u ulicu i začepili jednu traku i kvart. Mi (stanari jedne od kuća) smo se osobno gradu ponudili da ćemo o svon trošku sanirat i renovirat naš dio zida i uz to napravit 3 parkirna mista (2 za nas + 1 za bilokoga i pritome rasteretit ulicu za 3 auta) našta su se gospoda nasmijala i priko zakonske terminologije pokazala srednji prst.
Ulica sada izgleda ovako:
Oduvik je bila dvosmjerna, sad na jednom djelu je jednosmjerna (na početku blokova i na kraju ulice je znak trake koja ima prednost + znak za suženje), nije slijepa.
Caka je u tome da u suženju ima slobodan dio (2 trake) za neka 3-4 auta i taj "slobodni prostor" se nalazi između oba znaka suženja. Pretpostavljan da se nebi opet smilo parkirat unutar znakova iako je slobodna druga traka većin djelon suženja.
Nebi me bilo briga i nebi Van se svima obraća da službenik nije bija poprilično neugodan, vjerojatno je od nekoga dobija naređenje za tu akciju pa ga ni nekrivin, čovik radi svoj posal.
Stvar je da ako ja parkiran još 1 put tu (nema znaka zabrane zaustavljanja i parkiranja, okolni pločnici su začepljeni autima i druga traka di nije suženje također je popunjena), bit će sankcija. Zasad san upozoren. Na pitanje šta je sa ostalih 100 auta koji su vidljivo u prekršaju, službenik je samo podiga ramena i reka "parkirajte tu opet, bit će sankcija".
-Zanimalo bi me pravno jeli moguće uopće parkirat unutar suženja ako ima dio koji je slobodan a ne ugrožava "protočnu" traku?
-Šta mi je činit? Od kotara nemogu tražit da pritvori ulicu u jednosmjernu jer samo ispred moje kuće idu kazne, a tribali bi mi potpisi svih stanara koji se nemaju razloga potpisat na peticiju jer nemaju problema s parkingom ispri svojih kuća.
Parkinga u blizini nema, garaže u blizini nema, svi oko mene u prekršaju ali samo ja nesmin parkirat više (već je 3 puta bija u ophodnji). Jedino je rješenje zasad da parkiran isprid kuće "uljudnog gospodina" koji je sve to prijavija i otvoreno pokaza svima da mu to osobno smeta šta parkiran ispri svoje kuće iako niko nije ugrožen. Otvoreno je pokaza i bezobrazluk i nekolegijalnost u prometu svima, meni je samo kroz staklo majku spominja par puta. Pošto gospodin ima svoj osobni parking a auto uvik ostavlja u jednoj traci dvosmjerne ulice, neće mu smetat ako mu uzmen to misto.
Stvar će se naravno rješit tek kad se zid za koju godinicu još nagne i razbije 3-4 auta i poklopi nekoliko ljudi koji moraju ispod njega prolazit jer su pločnici zaštopani, šta da radin dotad?
Neću ni spominjat da tu parkiraju i stari susjed, moja sestra (patronažna sestra) i bolesni otac tako da se neradi osobno samo o meni, meni se najlakše od svih preparkirat.
Fala lipa unaprid svima i lip pozdrav!
opensys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 21:18   #257
dva pitanja, čisto za raspravu.

-vi stanari ste se ponudili da sanirate zid koji visi. recimo da vam to dozvole i nakon nekog vremena zid se sruši i satre tvoj auto, nečiji tuđi ili nekog pješaka.
koga tužiti za odštetu? vas stanare?

-teško je bez skice vidjeti kak to izgelda, ali pitam: ispred vaše kuće se parkirate samo vi, ljudi koji žive u toj zgradi?

člnak 84 o prometu, parkiranje:
parkiranje je zabranjeno

na dijelu ceste gdje bi širina slobodnog prolaza od zaustavljenog ili parkiranog vozila do neisprekidane uzdužne crte na kolniku ili do neke zapreke na cesti, bila manja od 3 m, odnosno do suprotnog ruba kolnika manja od 4 metra.

slično ide ako tvoj auto zaklanja znak, ulaz u dvorište ili sprečava pristup hidrantu.
poslikaj to pa će biti jasnije ali ako ti netko želi zalijepiti kaznu, mora pisati po kojem članku te se kažnjava i ne može te kazniti za parkiranje na autobusnoj stanici ako nje tamo nema.

drugim riječima, vjerojatnije je da ti parkiraš protuzakonito nego da ti netko nepravedno želi utovariti kaznu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 21:50   #258
Stvar je da smo imali i arhitekta i geodeta koji su se nudili "džabe" za napravit nacrt po pravilniku a da zadovoljava komunalne i neke druge norme. Raspita san se kod jednog instruktora/ispitivača i da, 4 metra vanjski rub auta mora bit od nogostupa i ako je to zadovoljeno, čak se može i u suženju parkirat. Nažalost, mislin da obe trake skupa imaju jedva 4 metra. U principu, cijela al baš cijela ulica je u prekršaju ali samo ću ja dobit kaznu. Po tom pitanju neznan šta da napravin ??!
Kojon logikon jedan dio ulice je zakonski reguliran a ostatak ne? Jel policajac koji me doša upozorit uopće svjestan da diskriminira jedan dio ulice iako su svi u prekršaju?

Zelene trake - nogostup
Crveni krugovi - znak trake koja ima prednost i znak suženja
Plavi kvadrati - blokovi koji "drže" zid
Crni dugi kvadrat - zid koji će bit u novinama za koju godinu
Zeleni kvadratić u dnu - ulaz u dvor
Smeđi kvadrati - auta

Cijela ulica je ovakva ili slična. Neide mi uglavu da ja moran platit kaznu za nepropisno parkiranje dok ostali mogu uživat i dalje u prekršaju.

Neda uploadat sliku pa moran ovako:
http://prntscr.com/2xlno3

Ispri kuće se parkiraju SVI. Slučajni prolaznici, gosti, mi iz stanova, susjedi... Rijetko ima mista i za nas stanare. Nerijetko mi blokiraju i jedini(!) izlaz iz kuće...

Zadnje uređivanje opensys : 03.03.2014. at 22:34.
opensys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 22:24   #259
Je li to slučajo ovo?

http://prntscr.com/2xlzxi

http://prntscr.com/2xm0qd
1firedrake is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 22:27   #260
Quote:
1firedrake kaže: Pogledaj post
Točno to, radin noćnu pa nisan ima pristup street view al da, opće poznat problem.
Fascinantno da u oba slučaja nema parkiranih auta stanara...
opensys is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:21.