Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2015., 21:56   #381
Ozljeda na radu i profesionalna bolest su antonimi. Prema nekim starijim definicijama(iako su još uvijek aktualne) ozljeda na radu je posljedica kratkotrajnog djelovanja opasnosti, a profesionalna bolest dugotrajnog djelovanja štetnosti.

I jedno i drugo mora se prijaviti, o čemu odlučuje komisija HZZO-a. kako je već netko napisao.

Ovo što si ti napisala može biti bolest u svezi s radom, a to ti baš puno ne pomaže za zadržavanje ugovora i slično.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 22:05   #382
Quote:
a7v8xx kaže: Pogledaj post
Radim u velikoj tvrtki, no nisam sigurna imamo li u organizaciji zaposlenu osobu na tom položaju.
Imate onda sigurno, jer ste po zakonu dužni imati. Obrati se toj osobi da ti napiše prijavu. A onda dalje po uputama liječnika.
O priznavanju ozljede, na osnovu tvoje dokumentacije, odlučuje komisija HZZO-a.
(nisam sad sigurna u kojoj mjeri treba i mišljenje medicine rada, al to će ti objasniti povjerenik zaštite na radu ili tvoj liječnik).
Tako da ćeš, sve dok oni ne potvrde, dobivati doznaku za obično bolovanje. Tek kad oni pregledaju sve tvoje papire, mišljenja liječnika opće prakse, medicine rada i ostalo, dobiti ispravljene doznake sa šifrom ozljede na radu i priznavanje naknade plaće 100%.
Obično sam postupak priznavanja ne traje dugo. Otprilike 10-15 dana, tako nekako.

Za priznavanje profesionalnog oboljenja treba ipak opsežnija med.dokumentacija i ako ju nemaš (a meni se čini da nemaš jer nisi spominjala) , zaboravi na to.

Sve ti to neće pomoći da ti se ugovor produži ako ugovor ističe na određeni dan ili istekom okolnosti zbog kojih je sklopljen.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2015., 13:46   #383
Ako vam se dogodi ozljeda na poslu,najbolje je savjetovati se sa odvjetnikom.
Znam jedan slučaj gdje se jedan djelatnik ozljedio na poslu.Nije tužio tvrtku već je dogovorio najveći koeficijent kao radnika osnovnih primanja...
__________________
Ako si se uputio prema cilju i putem počeo da zastajkuješ i kamenjem gađaš svakog psa koja na tebe laje, nikada nećeš stići na cilj. - F.M.Dostojevskij
Kolja Nehljudov is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 14:16   #384
Svašta sam tu naučila Hvala vam- svima!! No, ili ja ne shvaćam ili krivo tumačim ili je netko polupao lončiće pa ima hrpa oprečnih podataka okolo... Evo, da priupitam i objasnim- u 5. mjesecu sam pala na radnom mjestu u školi na stepenicama i slomila lijevi gležanj! Povreda na radu priznata mi je nakon 4 dana- to je sve OK, plaća 100% sve do 1.12. sada kada me po Pravilniku opća praksa vraća na posao iako ni u jednom nalazu i mišljenju specijaliste nema ni slova poboljšanju- pišem Prigovor, 15 dana imam i čekam odgovor- i to je, recimo isto OK po nekim zakonskim pravilima... E, sad! Ako mi Prigovor odbiju, ili dok ga čekam te dane (danas sam predala u HZZO, a od utorka trebam nazad u učionice), a meni se pogorša (cirkuliram od prizemlja do 2. kata po učionicama, stojim, i sl.- znate i sami otprilike kako izgleda prof. radno mjesto), liječnik primjerice na hitnoj kaže da je nastupilo pogoršanje zbog vraćanja na posao i otvori mi opet bolovanje na osnovu povrede na radu - kao nastavak, tu sam pročitala da onda se uzima 6 mjeseci prosjeka naknade na bolovanju- što je manji iznos od onog koji sam dobijala do sada kada je gledana plaća... Zvala sam danas info telefon HZZO-a i tip nije imao pojma, usmjerio me na odjel za obračun bolovanja gdje mi je gospođa rekla da, citiram "koliko ona zna da ostaje iznos isti kao i na prvom bolovanju- dakle nastavlja se sve kako je i bilo prvih 6 mjeseci- bez obzira na prekid od možda dan-dva ili 15 (što je manje bitno)"!! Tu sam na forumu pročitala kako je obračunska jedinica sati HZZO-a manja u kunama od plaće pa mi to ne štima... Imam stambeni kredit i ne mogu dozvoliti da ugrozim egzistenciju svoje djece zbog neprovjerenih informacija... A ova mi se čini ono "rekla- kazala"- pa da dobijem na listi napisano da nema isplate jer je sve "pojela" rata kredita... Morat ću onda makar puzeći na posao, a da boli- i te kako boli...
sanjus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 17:43   #385
U firmi će ti bolovanje obračunati prema doznaci koju doneseš od liječnika.
Sve ovisi što će tamo pisati.
Ako doneseš npr. jednu doznaku obračunat će ti i isplatiti po tome, a ako naknadno (zbog odluke HZZO-a) dođe do promjene i isprave doznaku , firma će pri slijedećoj isplati napraviti korekciju i dobit ćeš razliku.
Obračun bolovanja firma radi isključivo na osnovu onoga što piše na doznaci i što je odredio liječnik i priznao HZZO, ne može se služba obračuna plaća igrati doktora, postavljat dijagnoze i obračunavati drugačije.

Inače, naknada plaće za bolovanje računa se prema prosjeku plaće zadnjih 6 mjeseci prije mjeseca u kojem je bolovanje nastupilo. U izračun toga ne ulaze naknada za prijevoz i primici koje možda dobivaš a nisu plaća (božićnica, regres i slično).
s obzirom da je kod tebe u pitanju priznata ozljeda na radu, ti dobivaš po toj osnovi uvijek 100% od osnovice dok ti to i piše na doznaci , dok kod ostalih vrsta bolovanja (npr. da si slomila gležanj doma) taj postotak varira ovisno o dužini trajanja bolovanja, a max 18 mjeseci (i tu ima iznimaka, al tebi nisu bitne).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 12:46   #386
Super- hvala!! Znači sve ostaje po starom ako je nastavak bolovanja zbog povrede na poslu koja je priznata bez obzira na prekid bolovanja! Utješno... Puno, puno hvala!
sanjus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 11:18   #387
nisam do sad nigdje našla odgovor na svoje pitanje (moža nisam dobro vidjela) pa vas molim za pomoć!
"Porez na dohodak ne plaća na naknade štete zbog posljedica nesreće na radu prema odluci suda ili nagodbi u tijeku sudskog postupka, ako je naknada određena u jednokratnom iznosu"- što točno znači ta nagodba u tijeku sudskog postupka - ako radnik dostavi tužbu sudu i poslodavac se odmah tu na početku dogovori sa radnikom o naknadi štete? ili mora biti održano bar jedno ročište ili što drugo? da li onda kod nagodbe sud izdaje kakvu potvrdu da se ne plaćaju doprinosi i porezi na dohodak?
ME AND ME is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 21:55   #388
Quote:
ME AND ME kaže: Pogledaj post
nisam do sad nigdje našla odgovor na svoje pitanje (moža nisam dobro vidjela) pa vas molim za pomoć!
"Porez na dohodak ne plaća na naknade štete zbog posljedica nesreće na radu prema odluci suda ili nagodbi u tijeku sudskog postupka, ako je naknada određena u jednokratnom iznosu"- što točno znači ta nagodba u tijeku sudskog postupka - ako radnik dostavi tužbu sudu i poslodavac se odmah tu na početku dogovori sa radnikom o naknadi štete? ili mora biti održano bar jedno ročište ili što drugo? da li onda kod nagodbe sud izdaje kakvu potvrdu da se ne plaćaju doprinosi i porezi na dohodak?
Bold 1 - da (neovisno u kojem trenutku postupka, može čak i po okončanju prvostupanjskog postupka)
Bold 2 - ne (iz istog razloga kao pod 1)
Bold 3 - ne
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 22:08   #389
ozljeda na radu

Imala sam pljačku na poslu, od tada sam na ozljedi na radu. Sa završetkom dnevne bolnice dr opće prakse mi je rekla da će mi zatvoriti bolovanje(bez obzira na dokumentaciju). To je bilo prije 6 dana - od tada sam imala napadaj panike, poslali me na hitnu psihijatriju, gdje su mi povećali lijekove i sugerirali intenzivnije liječenje. mama je išla dostaviti doktorici nalaze, no ona je svejedno zatvorila bolivanje i rekla joj da se žalim. Dan poslje(danas) sam išla u povjerenstvo gdje su mi rekli da nemam uputnicu od doktorice i poslali me u pravnu službu. Tamo sam uspjela predati zahtjev, koji će biti proslijeđen povjerenstvu pa će me oni nazvati kada da dođem. Do tada bi trebala raditi, za što uopće nisam sposobna - zbog toga sam i imala napadaj panike. Pravnica me savjetovala i da prijavim liječnika u Mihanovićevoj. Kod povjerenstva su original doznake, tako da nemam nikakve za ovaj mjesec (vratit će mi svu dokumentaciju nakon procjene), za godišnji u firmi trebam predati zahtjev minimalno tjedan dana unaprijed, i uopće ne znam opisati stanje u kojem se trenutno nalazim osim da nemam pojma kaj da napravim. Please help!
bebelova is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 23:43   #390
A kako da ti čovjek pomogne, kad si ti svu orginal dokumentaciju ostavila kod njih? Nikad, ali nikad nikome ne daješ orginale.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 18:39   #391
Jel ima netko primjer popunjene prijave o ozljedi na radu da mi posalje ... Hvala unaprijed ako netko odluci pomoc koja bi zaista dobro dosla.Potrebna mi je iz cisto obrazovnih razloga.
Barclays is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 19:40   #392
Da li se bolovanje/ozljeda na radu može po drugi puta otvoriti nakon zatvaranja i povratka na posao usljed komplikacija koje je ta ozljeda izazvala ili je to sada "obično" bolovanje? Hvala!
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 17:30   #393
Naravno da da.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 15:52   #394
Brat mi radi kao dostavljač. Natrčala mu je srna, nije ju udario već samo sletio s ceste u kanal. Udario je u čupriju i slomio prsnu kost. Hitna ga je odvezla u bolnicu,policija napravila izvještaj. Bio je u bolnici na promatranju 5 dana i sad je pušten. U međuvremenu je istekao rok od 8 dana za prijavu ozljede na radu HZZO i to danas. Kontaktrali smo poslodavca koji nije prijavio ozljedu. Što da dalje radim u postupku kako bi brat zadržao sva svoja prava? I koje su moguće posljedice propuštanja ovog propisanog roka? Molio bih bilo koga sa informacijama da nam pomogne.

Zadnje uređivanje oto1988 : 01.04.2016. at 16:19.
oto1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 15:59   #395
pogledaj ovdje kako se podnosi prijava, gdje, sto sve treba priloziti...
http://www.hzzo.hr/zastita-zdravlja-...i-osiguranika/

ne znam sto u slucaju kad poslodavac to odbija napraviti
pokusaj skupiti svu dokumentaciju, otici poslodavcu da postambilja sto treba pa odnesi sam
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2016., 20:39   #396
Nije toliko problem što je prošao rok od 8 dana, ima i većih.

Prvo, ovo je teška ozljeda, koja se mora prijaviti inspekciji odmah po nastanku, a potom i putem obrasca prijave u 6 primjeraka.

Ukoliko poslodavac ne želi prijaviti ozljedu, radnik to može i sam putem HZZO-a. U svakom slučaju postupak je isti. Treba popuniti obrazac OR u 6 primjeraka, predati medicinsku dokumentaciju i izjavu o okolnostima nastanka.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2016., 15:48   #397
Pozdrav ekipa,

Kaj ak se ozljeda ne prijavi u roku od 8 dana, je li to "veliki problem" onda bude?
I kak se uopće računa tih 8 dana? Dal se tu ubraja 8 radnih dana ili su i vikendi u to uračunati? ak je ozljeda nastala u petak recimo
Antonely is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 14:54   #398
Nije veliki problem, može se i kasnije.

S druge strane, može se dogoditi da HZZO odbije ispravnu, i ispravno popunjenu ozljedu samo zbog promašenog roka.

Također može biti i problema s inspekcijom zaštite na radu, a sigurno će ih biti ako je ozljeda teška (prijelom kostiju, amputacija udova, koma i sl.).

Problema ne bi trebalo biti neovisno o proteklom vremenu ako ozljede nisu bile odmah vidljive (npr. unutarnje krvarenje i sl.). U takvom, a i svakom drugom slučaju, ako se ozljeda prijavi nakon više od tri godine gube se sva prava.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 18:18   #399
Talking

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Nije veliki problem, može se i kasnije.

S druge strane, može se dogoditi da HZZO odbije ispravnu, i ispravno popunjenu ozljedu samo zbog promašenog roka.

Također može biti i problema s inspekcijom zaštite na radu, a sigurno će ih biti ako je ozljeda teška (prijelom kostiju, amputacija udova, koma i sl.).

Problema ne bi trebalo biti neovisno o proteklom vremenu ako ozljede nisu bile odmah vidljive (npr. unutarnje krvarenje i sl.). U takvom, a i svakom drugom slučaju, ako se ozljeda prijavi nakon više od tri godine gube se sva prava.
Ma nije ozljeda bila teška, radi se o lakšoj ozljedi tako da tu problema s inspekcijom nebi trebalo biti. A i radnik je sam kriv kaj se ozljeda desila tako da čisto sumnjam da će mu se to priznati kao ozljeda na radu, ali ozljeda se prijaviti mora.
Najviše me brinulo to hoće li biti problema ako se nije prijavilo baš u tih 8 dana nego je prijavljeno dan ili dva kasnije.
Hvala puno na odgovoru!
Antonely is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 18:27   #400
Neovisno o tome što je radnik sam skrivio nesreću, može se dogoditi i da je HZZO prizna, u ne tako davno vrijeme i to se priznavalo, onda su počeli drkati, pa nisu priznavali i normalne stvari, kako nisam imao ozljeda u novije vrijeme svježih iskustava nemam.

Kako znaš da je radnik sam skrivio nesreću?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:10.