Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2016., 17:04   #421
danas sam nacuo da ce mi OR biti priznata. Zanima me da li putni nalozi vrijede samo za odlazak na terapije ili i za preglede i kontrole? Jer imam ih jos nekoliko.
Te sta je sa svim onim participacijama i placenim pregledima, hoce li mi to biti vraceno?
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 19:56   #422
Jel moze netko pomoci? Sljedeci tjedan imam neke preglede pa me zanima dal putne naloge moram traziti prije pregleda? Pocinjem i sa terapijama, pa ne znam kako s tim? hvala
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 15:58   #423
dogodila se ozljeda na radu (priznata), ubrzo nakon ozljede je poslan zahtjev za utvrđivanje tjelesnog oštećenja kako bi se ostvarilo pravo na naknadnu, ali je on odbijen jer je liječenje bilo u tijeku i bilo je preuranjeno da se utvrdi tjelesno oštećenje.
doktorica opće prakse je uputila pacijenta na vještačenje i priznat mu je potpuni gubitak sposobnosti za rad i ostvareno je pravo na invalidsku mirovinu.
nakon toga sam se obratila mirovinskom i pitala što učiniti u vezi utvrđivanja tjelesnog oštećenja (koje je odbijeno prvi put) na što su mi odgovorili da se može zatražiti, ali da mu naknada neće biti odobrena.
zašto?

liječenje se i dalje provodi.
sandala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 22:33   #424
Pa tko je onda utvrdio potpuni gubitak sposobnosti za rad?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 13:31   #425
ok ovo zdravstvo nije normalno, miljuni papira (refundacija lijecnickog pregleda - jako iscrpljujuce), a ovaj obrazac za prijavu ozljede je isto u banani, totalno zastarjelo i nepotrebne informacije. Kao prvo, iz svih dokumenata se treba maknuti ovo ime oca. Pa kome to treba i zašto? Također i matični broj ne treba, imamo OIB. Drugo, obrazac moze biti puno jednostavniji, ali ne, primjer: Radno vrijeme ozljeđene osobe na dan ozljede - ok, ali zašto onda koliko je sati ozljeđena osoba radila taj dan prije ozljede i koliko je dugo obavljala posao na kojem je ozljeđena? zašto je nekome bitno dali je netko radio 5 mjeseci ili 2 godine i 3 mjeseca i 22 dana ili 3 godine, 7 mjeseci i 3 dana?? kome trebaju ti podaci? Jednostavnije se to može rješiti jednim pitanjem kada se povreda desila (u koliko sati, u kojoj smjeni, koji dan). No dobro, kad to ispunim onda me tek pita vrijeme ozljede (i to ponuđeno po satima, znači ne mogu staviti da se desila u 10:30, nego od 10 do 11) što je po meni bitnije nego koliko dugo je radila do tog dana prije nego se desila ozljeda. Ili mozda da ovaj obrazac ostane za teške ozljede (prijelomi), a za ove lakše nešto jednostavnije. Zatim sljedeće - vrsta ozljede: imamo ponuđeno - Iščašenje/ uganuće i nategnuće/ ostali oblici iščašenja, uganuća i nategnuća??????? nije mi jasno, ja ispunjavam obrazac od onoga sta doktor napise, a doktor napise kontuzija (nagnječenje), znači nemam uopce opciju da to stavim. A ionako mi nije jasno (nisam doktor) koja je razlika između iščašenja i uganuća? Zašto uopce razdvajati dva pojma uganuce(iscasenje) i nategnuce kad je manje vise to isto i/ili nije bitno za obrazac, a jos pored svega imamo ponuđeno ostali oblici iscasenja,uganuca i nategnuca, ostali oblici potresa? ostali oblici rana i povrsinskih ozljeda??? ono.. katastrofa. Sljedece sto treba ispunit - Mjesta u vezi s radom? - ne kuzim. Zatim imamo ona pitanja koja trebamo napisati, a to su: Radni okoliš, radni proces, specificna aktivnost, poremečaji u radnom procesu, kontakt nacin ozljeđivanja. Uglavnom, sve to se može svesti na jedno pitanje u koje bi se moglo sve opisati (nesto kao kad ispunjavas ono za nesrecu sa autom pa crtas skice). Jako sam isfrustriran
tonjolo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 13:37   #426
Sjetio se jos necega, nema da stavis da je čovjek ozljedio šaku, imaju prsti, ostali djelovi ektremiteta, zapešće itd. Uglavnom ovaj obrazac za prijavu ozljede je K A T A S T R O F A
tonjolo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 20:46   #427
Molim pomoć, odnosno informaciju, pošto nisam sigurna, a morat ću se borit.

Dakle, ozlijedila sam se na poslu, točnije u trenutno najpoznatijem dućanu u RH Na bolovanju sam bila 21 dan. Firma mi je rekla da neće pokretati postupak za priznavanje ozljede na radu pa sam prijavila sama. Napokon, nakon 7 mjeseci stoglo je rješenje i ozljeda mi je priznata.

E sad, ono kaj me zanima... Kad si na bolovanju zbog bolesti dobiješ za taj mjesec 70% plaće, od ukupnog netto iznosa mjesečne plaće? Jel to točno?

Nakon kaj se prizna ozljeda na radu, i ti pošalješ nove stare doznake sa šifrom B0, oni su ti dužni vratiti ostalih 30% od ukupnog iznosa plaće za taj mjesec?
__________________
'Cause it's a bittersweet symphony, this life...
*bittersweet* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 22:10   #428
Da, mora ti poslodavac nadomjestiti razliku. Tebi isplati, a onda od HZZO-a traži refundacije.
U pravu si, obično bolovanje je 70 %, bolovanje zbog ozljede na radu 100 %. O
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 22:46   #429
Nikakav HZZO. Poslodavac ti izravno mora isplatiti tu razliku.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 21:27   #430
Naravno da HZZO ima veze s tim. Jer radi se o priznatoj ozljedi na radu koju će HZZO refundirati poslodavcu nakon korekcije po rješenju. (dakle i HZZO treba za to predati JOPPD ) .

Ti imaš, ajmo reć, problem što ti je ozljeda priznata tek nakon 7 mjeseci.
To znači da se treba raditi ispravak tadašnjeg obračuna i isplatiti razlika.
S obzirom da to znači i promjene kroz JOPPD obrazac, i kod poslodavca (koji isplaćuje) i kod HZZO-a (koji refundira) to ti može malo potrajati jer raditi ispravak 7 mjeseci unatrag nije jednostavna stvar.

Nikad to nisam imala, al ovak odokativno, problem će vjerovatno biti što je sad 2017. godina , a ozljeda se dogodila 2016., a sve to ide preko e porezne.
Do kojeg datuma sustav e porezne dopušta ispravke iz prethodne godine, ne znam. (nisam nikad ispravljala nešto tako daleko unatrag).

Najmanji ti je problem isplata razlike. To će poslodavac sigruno napraviti kad doneseš ispravljenu doznaku s oznakom ozljede na radu, problem je sad u tome da li će (i do kada) sustav e porezne dopusiti ispravak JOPPD obrasca za prošlu godinu.

Tak da mislim, razliku ćeš sigurno dobiti, ali kada i kako.. to ovisi više o tehničkim detaljima sustava e porezna i vremenu kad to poslodavac odradi.

I nikad, al nikad do sada u svojoj karijeri nisam imala slučaj da se 7 mjeseci čeka rješenje o ozljedi na radu. Obično se to prizna u roku tjedan-dva . (možda i tri tjedna ak je ljeto pa godišnji i to). Al 7 mjeseci... to prvi put čujem.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 22:51   #431
Moguće je, u slučajevima kad se nešto čeka, (mišljenje Poslodavca, zapisnik od policije, i sl.) imao sam i ja slučaj gdje se čekalo 5 mjeseci, pa se odbila Prijava.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 12:12   #432
Hvala. Ja sam nove doznake Konzumu dostavila početkom travnja i trebala 14.4.2017. dobiti tu razliku. Na taj datum sam opet poslala mail da pitam mogu li očekivati svoje novce. Međutim, gđa iz obračuna plaće je rekla kako mi je razlika već uplaćena. U iznosu od 34 kune. Nasmijala sam se jer sam mislila da se šali. Rekla mi je i da oni moje bolovanje nemaju u evidenciji pod ozljedom na radu jer sam sama prijavljivala (onak, kako je to uopće moj problem).

Zato pitam za te postotke prije nego se počnem svađat s njima.

Ja sam tad kad sam bila na bolovanju dobila točno 70% od plaće za taj mjesec. Plaća je 2550 kn, ja sam dobila 1785.

Znači li to da mi moraju vratiti 30% od tih 2550 kn?

BTW, ja sam pitala HZZO za isplatu razlike i rekoše mi da to riješim s poslodavcem.
__________________
'Cause it's a bittersweet symphony, this life...

Zadnje uređivanje *bittersweet* : 18.04.2017. at 12:26.
*bittersweet* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 16:48   #433
Ako si im dostavila ispravljene doznake , s oznakom BO (ozljeda na radu), trebali su ti obračunati razliku.
Na koji način , (tehnički ) se kod vas obračunava plaća, to ne znam. Tj. do kojeg datuma najkasnije moraš sve dostaviti. Moguće da ćeš to dobiti sa slijedećom plaćom.

Ako ti je ozljeda na radu priznata , onda je i poslodavac trebao dobiti od HZZO-a rješenje o tome. (ne znam sad napamet jel se to baš zove rješenje ili nekak drugačije).
Moguće da to nisu dobili. Jesi li ti dobila tako nešto? Ako jesi, i to pošalji u firmu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 18:27   #434
Pa poslala sam doznake i obračunali su mi razliku, ne razumijem po kojem principu, s obzirom da su izračunali da je razlika 34 faking kune. Ono, nemoguće.
__________________
'Cause it's a bittersweet symphony, this life...
*bittersweet* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 18:39   #435
I meni čudno, al teško je govorit napamet.
Osnovica bi ti trebala biti prosjek zadnjih 6 plaća prije mjeseca u kojem je bolovanje počelo. I isplata 100% od osnovice. Tj. trebali bi ti isplatiti sada razliku jer je naknadno priznato.
Jesi li imala 6 isplaćenih plaća prije toga?
Teško je ovak napamet, najbolje da odeš tamo i ponovo pitaš. Nek ti pokažu kako su ti osnovicu izračunali. Drugo mi niš ne pada na pamet.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 18:55   #436
Ma nisam radila sam nešto više od mjesec dana tam. Pišem im al mi ne odgovaraju (zasad).
__________________
'Cause it's a bittersweet symphony, this life...
*bittersweet* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 20:48   #437
Quote:
*bittersweet* kaže: Pogledaj post
Ma nisam radila sam nešto više od mjesec dana tam. Pišem im al mi ne odgovaraju (zasad).
I u tom bi mogla biti kvaka. Čini se da nemaš prosjek.
Teško mi je napamet govorit, al očito nemaš prosjek 6 plaća i ide sve na minimalnu osnovicu.
Za više i konkretnije trebala bih vidjet obrazac Potvrda o plaći.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 21:14   #438
To što si sama prijavljivala opet ide njima na dušu, jer radnik sam prijavljuje samo onda kad poslodavac neće, (normalan, civiliziran poslodavac koji se nema čega bojati, sigurno neće odbiti prijavu ozljede).

Zašto je bitan nedostatak 6 plaća, u trenutku prijave morali su je prijaviti na neku osnovicu temeljem koje su joj obračunali poreze i doprinose? Po toj logici se isto tako mogu vaditi da joj ne mogu isplatiti prvu plaću, jer ne znaju koliko trebaju, jer nemaj osnovicu.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 07:57   #439
Ma bubam samo.. pokušavam pogodit zašto je razlika tako mala. Možda mi još neki razlog padne na pamet usput

Odi u firmu i neka ti pokažu obrazac potvrda o plaći, da vidiš zbog čeka su ti tako izračunali.
Imaš na netu kako obrazac treba izgledati, pa pogledaj.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 11:06   #440
Budem ako mi ne odgovore do kraja tjedna. Znam da nemam prosjek od 6 plaća, ali ako je po tom nekom izračunu koji ja očito ne shvaćam, razlika 34 kune, onda su me prevarili u samom startu kad su mi isplatili 1785 kuna, dakle 70% plaće. Ak su mi zbog ozljede trebali dat 100% valjda je logično da mi to sve vrate.

A oni platne liste pišu tak da se nemre skoro niš skužit jer i na njima varaju, to se zna lol.
__________________
'Cause it's a bittersweet symphony, this life...
*bittersweet* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:09.