Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2014., 10:29   #1
Koliko je pogon svemirskih letjelica napredovao?

Meni se čini malo , još je uvijek kemijski ako se ne varam. Brzine su ostale iste.
Zašto na tome ne porade malo više.
Bile su kojekave ideje o jedrima ...
Praktično prošlo je 20 godina mislim od zadnjeg prijedloga novog pogona.

Ništa revolucionarno, samo neke glupe elektroničarske tehničke doskočice.
Znastvena ciganija je ovo radoblje u kojem živimo.

Što je s nuklearnom letjelicom.
Zašto je to stalo?
Sada kriza u Ukrajini će opet hendikepirat svemirske projekte, ili neće, možda opet rivalstvo nastane na tom polju.

Zadnje uređivanje zacuden : 15.03.2014. at 10:35.
zacuden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 11:31   #2
Nema državnih subvencija i državnih projekata kakvih je bilo 50 i 60ih. Financiraju države i dalje nova istraživanja, ali to je na kapaljku, tako da sve to ide sporo. Privatni kapital je uvijek bio nesklon riziku i novim rješenjima, a privatni kapital polako uzima pomalo veće i veće dijelove kolača.

Zadnjih desetljeća se nije toliko išlo na povećanje brzine (jer za to nitko ne vidi neposrednu potrebu) već za efikasnost - bolji potisak na datu masu, pa se poboljšavaju razni ionski potisnici.

Po pitanju dizanja objekata u orbitu svakako se i dalje koriste raketni motori, iako ima i tu određenih sitnih pomaka.

Dok ne bude bilo velikog financianja nece biti ni ozbiljnih pokusaja da se neki drugi pogoni uvedu u sluzbu. Trenutno najbolja sansa za to je da Kina nekako uspije nastaviti s velikim gospodarskim rastom, da njihova drzavna svemirska agencija dobija goleme novce i da nastave ulagati u misije na mjesec te, kako su rekli,jednog dana i misiju s posadom na mars. Tu bi eventualno mogao proraditi nekakav nacionalni ponos kakav je rezultirao i svemirskom utrkom 50ih i 60ih pa bi i zapadni kapital putem drzave mozda mogao biti preusmjeren u kakva nova istrazivanja. no to je sve u kategoriji "mozda", a ako se i dogodi, to je proces od nekoliko desetljeca.

Raznih novih pogona na kojima se radilo za hladnog rata ima, samo se mora nastaviti razvoj. mozda npr vidimo konacno prakticnu uporabu nuklearno grijanih raketnih motora, koji bi mogli donekle nadopuniti ciste kemijske raketne motore za bliske orbite. Ali za putovanja u svemiru cini se da se sve svodi na izvedenice ionskih potisnika. sto ne mora biti uopce lose jer ako ima dovoljno struje i dovoljno plina, takvi potisnici ce tijekom vremena itekako ubrzati letjelicu.

Mozda jednog dana glavnina putavnja predje i na raznorazna magnetska/solarna jedra, ali mi (pa i nasi unuci) tesko da cemo to dozivjeti.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 11:41   #3
Kod nuke varijacija je nezgodno što se na raketama u atmosferi ponekad događa ka-buum.
Premda neki ne vide u tome problem, jer im "radijacija nije bauk".
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 13:28   #4
Osim privatnika poput Space X i onih natjecanja za napraviti letjelicu koja ce jeftino dovesti putnika izvan atmosfere, na drzavnom se planu nista nije promjenilo.
Amerika je cak i izgubila sposobnost slanja svojih ljudi u svemir, rade to preko rusa, a rusi koriste sovjetske rakete.
Puno se pisalo i o kini koja je poslala sondu na mjesec nedavno, svakako pohvalan napredak, ali tehnologija za to postoji vec otprilike pola stoljeca.
st360 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 00:47   #5
Kakvi ionski potisnici , kaj je to ? Zar nemaju ništa moćnije, taj nuklearni su već trebali napravit. Neka na ISS stave nuke pogon i odlepršaju ,a ne da kruže tu ko debilčeki i slikaju i twitaju. Izgleda da svi ti pogoni postoje već 5 goddina i da se danas napravi revizija tada nepromostivih problema mislim da bi bilo prilično izvedivo. Oni ispaljuju koje kakve sonde a ljudi čekaju u redu da bi putovali ) Dobro da im još tu ISS ne "vozi " neki Iranac

Koja je uopće moguća najveća brzina s današnjom tehnologijom da se izgradi letjelica. Nuklearni jedno 10 puta brži od ovih koje sada koriste , jel ima što brže?

Zadnje uređivanje zacuden : 16.03.2014. at 01:11.
zacuden is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 00:37   #6
Glavna prepreka napretku nuklearnih svemirskih brodova (osim sto je hladni rat zavrsio pa drzave boli briga za svemir) je internacionalni sporazum o nekoristenju nuklearnih detonacija u svemiru.
Iskreno, od svih problema vezano uz nepodupiranje svemirskih istrazivanja, to sto ljudi ne zele detonriati atomske bombe u stratosferi mi je najmanji
st360 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 08:48   #7
Quote:
st360 kaže: Pogledaj post
Glavna prepreka napretku nuklearnih svemirskih brodova (osim sto je hladni rat zavrsio pa drzave boli briga za svemir) je internacionalni sporazum o nekoristenju nuklearnih detonacija u svemiru.
Iskreno, od svih problema vezano uz nepodupiranje svemirskih istrazivanja, to sto ljudi ne zele detonriati atomske bombe u stratosferi mi je najmanji
I što , završio hladni rat i sada nećemo više istraživati svemir ? Sama činjenica da je to nuke pogon jedan od bržih i ostvariv mislim da je dovoljna da se na tome poradi. Postoji masa načina da se izvede praktično bez opasnosti. Čak su to mogli usputno istražiti kako kada stalno putu gore dolje za tu ISS.
zacuden is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 12:08   #8
Quote:
zacuden kaže: Pogledaj post
I što , završio hladni rat i sada nećemo više istraživati svemir ? Sama činjenica da je to nuke pogon jedan od bržih i ostvariv mislim da je dovoljna da se na tome poradi. Postoji masa načina da se izvede praktično bez opasnosti. Čak su to mogli usputno istražiti kako kada stalno putu gore dolje za tu ISS.
Onda ti neće biti problem da navedeš nekoliko?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 12:30   #9
Cek budem ti sada sve opisao u ovom postu na forum.hr . Ovo nije tema da rjesavamo NASAine probleme.
Opasne dijelove sklapat u svemiru. Vozit ih gore u inertnom stanju. Ostalo cijelu konstrukciju dignut bezopasnim pogonom.

BTW cinis mi se kao neki koji rjesava zadatke , knjigice ," Prakticna fizika za male genijalce", i onda ides na natjecanja.:-) Ili bolja varijanta, znastveni novak na feru, odgovoran za kromatograf:-) :-) i pises doktorat, beskoristnu temu ko svi, s punoooo referenci , a profesor te voli jer si poslusan, a ti kipis u vlastitom nezadovoljstvu i beskorisnosti bez love , pogrbljen :-) . Sorry moram te malo jer osjeca se ta kiselost u tvojim recenicama kako mi spustas. Ovo je cisto da to ne ostanem duzan , a i daje jednu dozu zabave ovoj temi.:-)

Ne volim tipove koji vlastiti imidj stavljaju ispred znanosti. Od takvih danas sve vrvi.

Zadnje uređivanje zacuden : 17.03.2014. at 12:45.
zacuden is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 14:11   #10
kemijske rakete su jedini praktican nacin lansiranja tereta u zemljinu orbitu, a s obzirom da je to jedina destinacija trenutno, nista drugo se ni ne razvija. Nuklearni pogon, jedra i sl. imaju smisla samo za misije izvan zemljine orbite.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 14:27   #11
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
kemijske rakete su jedini praktican nacin lansiranja tereta u zemljinu orbitu, a s obzirom da je to jedina destinacija trenutno, nista drugo se ni ne razvija. Nuklearni pogon, jedra i sl. imaju smisla samo za misije izvan zemljine orbite.
Znam to Nam je i cilj ic dalje nego sto je onaj is Redbula skocio s padobranom
zacuden is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 15:14   #12
Quote:
I što , završio hladni rat i sada nećemo više istraživati svemir ?
Da. Tako nekako. Ne zanima politicare, niko nije izgubio fotelju radi neglasanja za veci budzet NASAe, i nema lobija koji bi to gurao.
A jbga, i Amerika je bila otkrivena jedno 200tinjak godina prije nego sto je SAD zazivio, tako cemo i prvu koloniju na Mjesecu dobit jedno 2150te

I nije nuklearni pogon sveti gral istrazivanja svemira, da drzave to zanima, vec bi odavno imali hotele u orbiti, medunarodna svemirska postaja bi bila medunarodna lunarna postaja, a bili bi na Marsu dosad. Sve lako ostvarivo bez da mi netko orbitira sa cernobilom gore u zraku.
st360 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 15:43   #13
Naravno, treba naci novi interes , a ne da se bazira sve na hladnom ratu. Stvar je u tome sto nisu nasli nista sto bi bilo profitabilno. Nema dijamanata velikih kao kuca...
zacuden is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 09:25   #14
Čekajte, pa Hladnoi rat će opet početi za koji dan...i eto nam love za exploration of space.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 17:41   #15
Malo da osvjezim temu

Quote:
zacuden kaže: Pogledaj post
Naravno, treba naci novi interes , a ne da se bazira sve na hladnom ratu. Stvar je u tome sto nisu nasli nista sto bi bilo profitabilno. Nema dijamanata velikih kao kuca...

1)
Cijeli zapadni Sistem uopce nije usmjeren na to da se odvajaju vece hrpe
novca za istrazivanje svega izvanzemaljskog. Dakle, dok god budu renditi i ekonomija igrali ulogu, sve ce ici sporije.
Zhvaljujci dueliranju USA i SSSRa proslog stoljeca, je Homo Sapiens uopce i dosao do Mjeseca, jel naravno, "ekonomski" gledajuci je let na Mjesec bio cisti gubitak!
A kamoli tek let na Mars!

2)
Sto se tice pogona letjelica, trenutno smo na istoj stepenici kao i Hitler u drugom svjetskom ratu. Sav princip se temelji na ekploziji jedino je materijal tu i tamo drugaciji. Ima tu Ideja ali sve je to jos u djecijim cipelama i skoro sve ideje i eksperimente tjeraju privatnici s jako malim budzetom tako da se netreba bas nesto veliko ocekivat sledecih godina ako ostane ovako.
Sjecam se jednog od tisucu takvih dokumentaraca gdju su razl. "strucnjaci"
predlagali ideje kako bi Homo Sapiens mogao odbranit cisti sudar sa Asteroidom...medjutim sve te ideje su bile dobre na papiru dok jedan od njih nije rekao istinu kad je naglasio da se u sledecih 20 godina (najmanje) netreba ocekivat bilo kakva efikasna metoda protiv Asteroida, osim Atomske Bombe.
Kraj dokumentarca

Nazalost se mora priznat da ce i u buduce pretezno privatni pijoniri biti jedina nada, kao nekada Galileo napr.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 00:03   #16
SpaceX ima rakete koje se mogu palit i gasti, te rade na mogucnosti ponovnog sljetanja, sto bi drasticno pojeftinilo troskove lansiranja:
https://www.youtube.com/watch?v=0UjWqQPWmsY

Takodjer im prvi stupanj rakete ima mogucnost nastavka misije cak i ako im neki motor otkaze, sto je prije samo imao Saturn V.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2014., 00:38   #17
Quote:
zacuden kaže: Pogledaj post
Cek budem ti sada sve opisao u ovom postu na forum.hr
Ajde.

Quote:
zacuden kaže: Pogledaj post
Ovo nije tema da rjesavamo NASAine probleme.
Nije. Inače bi bili malo bolje plaćeni.

Quote:
zacuden kaže: Pogledaj post
Opasne dijelove sklapat u svemiru. Vozit ih gore u inertnom stanju. Ostalo cijelu konstrukciju dignut bezopasnim pogonom.
Na koji način?

Quote:
zacuden kaže: Pogledaj post
BTW cinis mi se kao neki koji rjesava zadatke , knjigice ," Prakticna fizika za male genijalce", i onda ides na natjecanja.:-) Ili bolja varijanta, znastveni novak na feru, odgovoran za kromatograf:-) :-) i pises doktorat, beskoristnu temu ko svi, s punoooo referenci , a profesor te voli jer si poslusan, a ti kipis u vlastitom nezadovoljstvu i beskorisnosti bez love , pogrbljen :-) . Sorry moram te malo jer osjeca se ta kiselost u tvojim recenicama kako mi spustas. Ovo je cisto da to ne ostanem duzan , a i daje jednu dozu zabave ovoj temi.:-)
Ne, zapravo sam Bruce Willis kojeg gledaš iz zadnjeg reda partera kina Kustošija.

Quote:
zacuden kaže: Pogledaj post
Ne volim tipove koji vlastiti imidj stavljaju ispred znanosti. Od takvih danas sve vrvi.
Jesi začuđen?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 04:30   #18
Buducnost raketnog pogona se krije u krutom, a ne tekucem ili plinovitom stanju. Sve vrste goriva ce zamijeniti kristali. Mislim da se vec radi na tome..
Mahao is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 17:04   #19
ovo za razvoj motora van zemljine gravitacije se zna- ionski, ali problem i jest u trosku izlaska iz orbite, dalje je med i mlijeko

osobno smatram bedastim trositi toliko goriva da se digne sa Zemlje, a moze se polako dici do bar 20 km balonima na zagrijani helij, pa se ispali

time bi ustedili puno goriva

nesto slicno su napravili ispaljivanjem male rakete sa aviona Branson i ekipa
gandalf is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 18:21   #20
Da...
Sto se pogona tice,jos cekamo da se ukine zabrana gradnje letecih tanjura.
Kad bi se to dozvolilo,napredak bi bio puno znacajniji!
Ali nekak mislim da to nije do znanosti pitanje,vec jel
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.