Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2014., 17:11   #1
Obračun sati kod rada blagdanom ili praznikom

Dakle, ako radim na državni praznik ili blagdan kako bi poslodavac u tom slučaju trebao obračunavati sate? Pitam jer nama naš rukovoditelj to radi tako da na obračunu plače prikaže da sam radila (naravno ako stvarno jesam) i taj dio štima i to dobijem plaćeno ali kod zbrajanja sati (tu evidenciju vodi u svom računalu) onima koji nisu radili na blagdan stavi 8 sati a onima koji su radili ne stavi 8 sati. Tvrdi da je to tako ispravno i da mi koji smo radili to dobijemo plaćeno ali da nemamo 8 sati za taj dan. Dali je to ispravno? Meni se čini da ne
fatmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 17:51   #2
Quote:
fatmama kaže: Pogledaj post
Dakle, ako radim na državni praznik ili blagdan kako bi poslodavac u tom slučaju trebao obračunavati sate? Pitam jer nama naš rukovoditelj to radi tako da na obračunu plače prikaže da sam radila (naravno ako stvarno jesam) i taj dio štima i to dobijem plaćeno ali kod zbrajanja sati (tu evidenciju vodi u svom računalu) onima koji nisu radili na blagdan stavi 8 sati a onima koji su radili ne stavi 8 sati. Tvrdi da je to tako ispravno i da mi koji smo radili to dobijemo plaćeno ali da nemamo 8 sati za taj dan. Dali je to ispravno? Meni se čini da ne
Ne radi ispravno, onima koji ne rade na blagdan a blagdan pada u radne dane dobiju plaćeni blagdan prema zakonu o blagdanima i neradnim danima, a oni koji rade na blagdan trebaju dobiti uvećanje plaće na osnovi rada na blagdan(ZOR) te im se to još treba prikazati kao višak sati iliti prekovremeni. Primjer: ako mjesec ima 20 radnih dana i jedan blagdan koji pada u radni dan, onaj koji ne radi na blagdan efektivno će na poslu biti 160 sati i još dobije naknadu za blagdan, a onaj koji radi efektivno će imati 168 sati znači sve iznad 160 sati se smatra prekovremenim, bar je tako kod nas u javnoj službi dogovoreno tj. bolje rečeno izboreno nakon prigovora, prijetnji sudom itd. (ali ipak je završilo na sudu jer su nas prevarili na osnovu tog za cca. 80-90 sati prekovremenog godišnje). Nadam se da si shvatila.
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 18:10   #3
Quote:
dit kaže: Pogledaj post
Ne radi ispravno, onima koji ne rade na blagdan a blagdan pada u radne dane dobiju plaćeni blagdan prema zakonu o blagdanima i neradnim danima, a oni koji rade na blagdan trebaju dobiti uvećanje plaće na osnovi rada na blagdan(ZOR) te im se to još treba prikazati kao višak sati iliti prekovremeni. Primjer: ako mjesec ima 20 radnih dana i jedan blagdan koji pada u radni dan, onaj koji ne radi na blagdan efektivno će na poslu biti 160 sati i još dobije naknadu za blagdan, a onaj koji radi efektivno će imati 168 sati znači sve iznad 160 sati se smatra prekovremenim, bar je tako kod nas u javnoj službi dogovoreno tj. bolje rečeno izboreno nakon prigovora, prijetnji sudom itd. (ali ipak je završilo na sudu jer su nas prevarili na osnovu tog za cca. 80-90 sati prekovremenog godišnje). Nadam se da si shvatila.
ja shvaćam ali kako da sad osobu koja nam obračunava sate uvjerim da ne radi ispravno?
fatmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 18:59   #4
Quote:
fatmama kaže: Pogledaj post
ja shvaćam ali kako da sad osobu koja nam obračunava sate uvjerim da ne radi ispravno?
Nama je lijepo sindikalna pravnica sastavila jedan dopis pozivajući se na Kolektivni ugovor i tumačenja kolektivnog ugovora koji je uputila našem nadređenom i upravnom vijeću te se vrlo brzo promijenila politika fonda sati, ali smo mi svejedno podigli sudske tužbe...cca. 80 sati godišnje X 3 godine = 240 X uvećanje 50% =360 h + ZZK = lijepa suma se skupila isključivo i samo zato što se netko pravi pametan i ignorira te tumači KU po svome.
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 20:26   #5
naš kolektivni ugovor više ne vrijedi, na što da se pozovemo?
fatmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 20:40   #6
A što kaže vaš pravilnik o radu? Satnica?
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 20:58   #7
Quote:
dit kaže: Pogledaj post
A što kaže vaš pravilnik o radu? Satnica?
dit,imaš pp
fatmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 10:31   #8
ja sam to radila ovako. imali smo nekad spedicije koje su radile 0-24.
svi su imali punu satnicu taj mjesec, sta redovnog rada, sta godisnjeg, sta praznika

a u dugu rubriku sam upisivala broj sati za "rad na drzavni praznik" koji je imao povecanje od, ne sjecam se vise 50%, "nocni rad" i "rad nedjeljom". ne pamtim vise postotke za svaki.

znaci to je bio "dodatak" na onaj gornji vec placeni praznik.

nikakvih prekovremenih nije bilo jer se znalo recimo desiti da je ovaj mesec bio fond sati 184, a tebi su tako smjene padale da si formalno odradio 160 sati, pa znaci odradio si manje nego si trebao. a nekad se desilo da je kalendarski fond sati bio 160, a ti si odradio 176 sati, opet su ti smjene tako pale taj mjesec.
pa se to nekako niveliralo iz mjeseca u mjesec. svi su imali uvijek kalendarsku satnicu.

od kad smo uslu u eu toga vise nema pa sad ne znam da li se u zakonu nesto promijenilo

Zadnje uređivanje vlovrec : 25.09.2014. at 10:36. Reason: d
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 10:30   #9
Quote:
dit kaže: Pogledaj post
Ne radi ispravno, onima koji ne rade na blagdan a blagdan pada u radne dane dobiju plaćeni blagdan prema zakonu o blagdanima i neradnim danima, a oni koji rade na blagdan trebaju dobiti uvećanje plaće na osnovi rada na blagdan(ZOR) te im se to još treba prikazati kao višak sati iliti prekovremeni. Primjer: ako mjesec ima 20 radnih dana i jedan blagdan koji pada u radni dan, onaj koji ne radi na blagdan efektivno će na poslu biti 160 sati i još dobije naknadu za blagdan, a onaj koji radi efektivno će imati 168 sati znači sve iznad 160 sati se smatra prekovremenim, bar je tako kod nas u javnoj službi dogovoreno tj. bolje rečeno izboreno nakon prigovora, prijetnji sudom itd. (ali ipak je završilo na sudu jer su nas prevarili na osnovu tog za cca. 80-90 sati prekovremenog godišnje). Nadam se da si shvatila.
Kod nas u ustanovi (javna služba) je isto veliki problem oko fonda sati u mjesecima u kojima ima blagdana.

Evo na primjeru 10. mj. 2014. Ukupan fond sati je 184, broj radnih sati je 176 i broj sati blagdana 8. Radnici koji rade od ponedjeljka do petka će odraditi 176 sati i 8.10. će im se pisati kao neradni dan (blagdan). Oni koji rade u smjenama moraju odraditi 184 sata bez obzira da li prema rasporedu rada rade 8.10. ili su taj dan slobodni.

Kod nas je tako i do sada se nismo uspjeli izboriti da broj radnih sati bude za sve isti. Pisali smo komisijama za tumačenje KU-a, ali i njihovi odgovori ili ne dođu ili budu nejasni pa se u praksi i dalje nastavlja ovako raditi.

Uprava tumači da ljudi koji rade za blagdan su za isti plaćeni i da to onda nije višak sati. Čak da je to tako, što s onima koji prema rasporedu rada ne rade na dan blagdana a svejedno moraju odraditi fond sati kao i ovi koji su za blagdan radili i za isti bili plaćeni?!

Bila bih zahvalna ako mi možeš poslati primjer tumačenja KU-a o fondu radnih sati ili bilo što, što bi poslužilo da se izborimo za isti broj sati rada za sve radnike, bez obzira radili od pon. do petka ili radili u smjenama.
rossana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 16:46   #10
Quote:
rossana kaže: Pogledaj post
Kod nas u ustanovi (javna služba) je isto veliki problem oko fonda sati u mjesecima u kojima ima blagdana.

Evo na primjeru 10. mj. 2014. Ukupan fond sati je 184, broj radnih sati je 176 i broj sati blagdana 8. Radnici koji rade od ponedjeljka do petka će odraditi 176 sati i 8.10. će im se pisati kao neradni dan (blagdan). Oni koji rade u smjenama moraju odraditi 184 sata bez obzira da li prema rasporedu rada rade 8.10. ili su taj dan slobodni.

Kod nas je tako i do sada se nismo uspjeli izboriti da broj radnih sati bude za sve isti. Pisali smo komisijama za tumačenje KU-a, ali i njihovi odgovori ili ne dođu ili budu nejasni pa se u praksi i dalje nastavlja ovako raditi.

Uprava tumači da ljudi koji rade za blagdan su za isti plaćeni i da to onda nije višak sati. Čak da je to tako, što s onima koji prema rasporedu rada ne rade na dan blagdana a svejedno moraju odraditi fond sati kao i ovi koji su za blagdan radili i za isti bili plaćeni?!

Bila bih zahvalna ako mi možeš poslati primjer tumačenja KU-a o fondu radnih sati ili bilo što, što bi poslužilo da se izborimo za isti broj sati rada za sve radnike, bez obzira radili od pon. do petka ili radili u smjenama.
To je ono o čemu pričam, fond sati za sve radnike treba biti isti s tim da se radnika koji radi u smjenama ne smije zaduživati sa većim fondom..Ja sam to objasnio na način da u tvom slučaju od 176+8 onaj koji radi od 7-15 h u tom mjesecu treba na posao doći 22 dana, a onaj koji radi u smjenama 23..e tu se već upliće i ustavno izjednačavanje prava radnika, uglavnom da ne duljim pošalji mi mail na p.p. pa ti pošaljem što imam.
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 17:22   #11
Quote:
rossana kaže: Pogledaj post
Ukupan fond sati je 184, broj radnih sati je 176 i broj sati blagdana 8. Radnici koji rade od ponedjeljka do petka će odraditi 176 sati i 8.10. će im se pisati kao neradni dan (blagdan). Oni koji rade u smjenama moraju odraditi 184 sata bez obzira da li prema rasporedu rada rade 8.10. ili su taj dan slobodni.
Svi će imat 176 radnih sati.Svaki sat preko toga su prekovremeni.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 20:33   #12
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
ja sam to radila ovako. imali smo nekad spedicije koje su radile 0-24.
svi su imali punu satnicu taj mjesec, sta redovnog rada, sta godisnjeg, sta praznika

a u dugu rubriku sam upisivala broj sati za "rad na drzavni praznik" koji je imao povecanje od, ne sjecam se vise 50%, "nocni rad" i "rad nedjeljom". ne pamtim vise postotke za svaki.

znaci to je bio "dodatak" na onaj gornji vec placeni praznik.

nikakvih prekovremenih nije bilo jer se znalo recimo desiti da je ovaj mesec bio fond sati 184, a tebi su tako smjene padale da si formalno odradio 160 sati, pa znaci odradio si manje nego si trebao. a nekad se desilo da je kalendarski fond sati bio 160, a ti si odradio 176 sati, opet su ti smjene tako pale taj mjesec.
pa se to nekako niveliralo iz mjeseca u mjesec. svi su imali uvijek kalendarsku satnicu.

od kad smo uslu u eu toga vise nema pa sad ne znam da li se u zakonu nesto promijenilo
Kod rada u smjenama(2 prva, 2 druga, 2 treća, 2 slobodan) i kod rada u turnusu (12/24 i 12/48) može se dogoditi da imaš manjak sati do 3-4 sata i to možda 2 mjeseca godišnje.. više od toga teško jer svima je jasno da radnici u smjenama i turnusu u praksi odrađuju veći fond sati od drugih...naravno pod pretpostavkom da se obračun fonda sati obračunava prema važećim odredbama..
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 20:34   #13
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Svi će imat 176 radnih sati.Svaki sat preko toga su prekovremeni.
Baš tako...nema se što više reći..
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 21:23   #14
Quote:
dit kaže: Pogledaj post
To je ono o čemu pričam, fond sati za sve radnike treba biti isti s tim da se radnika koji radi u smjenama ne smije zaduživati sa većim fondom..Ja sam to objasnio na način da u tvom slučaju od 176+8 onaj koji radi od 7-15 h u tom mjesecu treba na posao doći 22 dana, a onaj koji radi u smjenama 23..e tu se već upliće i ustavno izjednačavanje prava radnika, uglavnom da ne duljim pošalji mi mail na p.p. pa ti pošaljem što imam.
Da, upravo tako. Ako blagdan pada u radni dan-što je slučaj sada 8.10.-ljudi koji rade od 7-15 h, tj. od ponedjeljka do petka, će u 10. mjesecu doći na posao 22 dana (176h), a ovi koji rade smjenski rad na posao moraju doći 23 dana (184h). Zvuči apsurdno, ali kod nas je tako godinama i nikako objasniti upravi i računovodstvu da to ne može biti ispravno.
Diskriminiraju se smjenski radnici uz obrazloženje kako oni imaju jako dobro plaćeno to što rade blagdanima i ne mogu na račun toga još imati i satnicu kao ovi koji rade samo jednu smjenu.
rossana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 21:58   #15
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Svi će imat 176 radnih sati.Svaki sat preko toga su prekovremeni.
Kod nas to nije tako, barem ne za smjenske radnike. Oni moraju odraditi 184h u 10 mj. U slučaju da netko od njih odradi 176 h, jer će mu tako padati smjene, vodit će mu se minus 8 h, koje će onda morati nadoknaditi u sljedećem mjesecu.
rossana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 08:19   #16
Radim u smjenama skoro 30 godina (DS) i uvijek mi se računalo vrijeme-(pojednostavljeno) radni dani od pon-petak x 8 ako praznik nije bio u radni dan.I mi u smjenama i oni od 7-15 ili 8-16(pon-pet) imali smo uvijek isti broj sati.Dok drugi DS-ovi iz drugog ministarstva koji su radili zajedno samnom godinama su imali obračun kao i kod tebe (krivi) dok nisu potegnuli tužbe pa su im počeli obračunavat kao i meni.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 09:55   #17
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Radim u smjenama skoro 30 godina (DS) i uvijek mi se računalo vrijeme-(pojednostavljeno) radni dani od pon-petak x 8 ako praznik nije bio u radni dan.I mi u smjenama i oni od 7-15 ili 8-16(pon-pet) imali smo uvijek isti broj sati.Dok drugi DS-ovi iz drugog ministarstva koji su radili zajedno samnom godinama su imali obračun kao i kod tebe (krivi) dok nisu potegnuli tužbe pa su im počeli obračunavat kao i meni.
Poslao sam joj sudsku presudu gdje je točno opisano kako se obračunava satnica u slučajevima smjenskog rada i rada u turnusu..
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2014., 20:54   #18
@dit, hvala puno za mail

Ne znam kako je moguće da se u državnim firmama/ustanovama fond radnih sati različito određuje. Zar to nitko ne kontrolira?! Mislim na sve silne inspekcije i nadzore koji se provode svako malo i za svašta nešto.
Kontaktirala sam nekoliko ustanova kao što je ova moja (svi smo javna služba) i svi imaju problema sa fondom sati kod ljudi koji rade u smjenama.
Na tužbe se još nitko nije odvažio, ali izgleda da ćemo morati.

Prema novom Zakonu o radu potraživanja iz radnog odnosa zastarijevaju za pet godina (Čl. 139.). Puno je to prekovremenih, bit će sve vrlo delikatno. Vidjet ćemo što i kako dalje...
rossana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 08:48   #19
3 godine po starom zakonu.čl.232 st.2
Kontroliraju samo da li se sve vodi a o ispravnosti nemaju vremena.
Prvo zahtjev poslodavcu da preračuna radne sate sukladno čl.61 i da isto plati a onda tužba.Poželjno je da više osoba to napravi odjednom.
Što kažu vrli sindikati?Probajte bez problema kontaktirat ove http://www.nsdmup-a.hr/main.htm i ove http://www.csh.hr/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 18:39   #20
@sivkić, u slučaju tužbe za prekovremene sate, da li bi se primjenjivala zastara od 5 godina prema novom ZOR-u, ili od 3 g. prema starom?

Zanima me još nešto, ako netko može pojasniti.
Ovi naši koji obračunavaju plaću navode kao problem tih 8 h blagdana (ili 16…kako koji mjesec) i kako i gdje ih upisati ljudima ako oni prema rasporedu rada na blagdan ne rade. Npr. ujutro na blagdan radnik izlazi iz noćne smjene pa mu je taj i idući dan tjedni odmor.
Ili, ovi koji rade na blagdan (jer moraju zbog potrebe 24-satne pokrivenosti službe), gdje njima upisati tih 8 h kad su ih svakako odradili, za razliku od radnika pon.-petak koji su bili slobodni ali im se svejedno taj dan vodi?
Kod radnika koji rade od pon. do petka i blagdan pada u radni dan, oni ga ne rade ali im se za taj dan vodi 8 h i time se dobije ukupan fond sati za taj mjesec. Za 10 mj. je to 184 h, a fond radnih sati će im biti 176.
Znači, njima se sa tih 8 h blagdana zaokruži satnica i kod njih je sve OK.
OK nije kod smjenskih radnika jer njima u tim obračunskim listama fali tih 8 h.
Da li kod smjenskih radnika uopće treba bilo gdje upisivati tih 8 h kako bi imali isti fond sati kao i ovi od pon. do petka?
Ne znam da li sam uspjela objasniti, ali taj računovodstveni dio mi je nepoznanica.
rossana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:41.