Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2015., 10:10   #1
Exclamation Diskriminacija prilikom zapošljavanja

Ja sam magistra inženjerka strojarstva primljena na radno mjesto Konstruktor u jednoj tvrtki u Splitu.
Natječaj je bio raspisan krajem 10. mjeseca ove godine, prošla sam testiranje i dva intervjua s tim da su mi na drugom intervjuu rekli da sam primljena i da će se ugovor potpisati kroz 11. mjesec te da je početak rada 11.01.2016.
Početkom 11. mjeseca su mi bili poslali mail o tome koje dokumente da pripremim za ugovor i da će mi javiti datum potpisivanja.
Međutim nakon toga mi ne odgovaraju na mailove niti na pozive. Tek polovicom 12. mjeseca ove godine me zovu da otkazuju SVA zapošljavanja radi nekih problema u tvrtki ispričavaju se i kažu da me imaju u vidu čim se nešto otvori.
Jučer sam bila na promociji i pričala s drugim kolegama koji su bili primljeni u toj tvrtki preko istog natječaja na koji sam i ja bila primljena.
Oni i dalje imaju posao, počinju sa radom 11.01.2016. dakle njima NISU otkazali.
Postoji li ovdje osnova za pravnu akciju, budući da sumnjam da se tu radi o diskriminaciji.
Jedina sam žena koja je bila primljena među njima i jedino su meni otkazali posao.

Hvala na odgovorima

Zadnje uređivanje feralo22 : 20.12.2015. at 10:35.
feralo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 11:51   #2
Privatna firma?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 12:25   #3
Da privatna je
feralo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 12:28   #4
Ne možeš ti tu ništa. Pogotovo ako je privatna firma. A i koga će vlasnik firme zaposliti je njegova stvar tako da se time nema potrebe zamarati.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 12:35   #5
Ja imam mail od njih u kojem mi se cestita na zaposlenju! Zaposlili su me pa na kraju otkazali posao bez opravdanog razloga.
feralo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 15:31   #6
Quote:
feralo22 kaže: Pogledaj post
Postoji li ovdje osnova za pravnu akciju, budući da sumnjam da se tu radi o diskriminaciji.
Pitanje je šta hoćeš postići - dokazati diskriminaciju i potom dobiti posao mislim da nećeš (jer to što si jedina žena ne dokazuje da su te otkantali baš jer si žena). No ako ti je otkazivanjem ugovora nanesena šteta, možeš potraživati naknadu iste (nesavjesno otkazivanje pregovora); isplativost ove opcije je više nego upitna.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 19:32   #7
Ok, ne mogu dokazati diskriminaciju. Ali otkazali su mi ugovor bez opravdanog razloga i to preko telefona. A koliko znam jedino vrijedi pisani otkaz ugovora o radu. Mogu li onda osporiti taj otkaz ugovora?
feralo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 19:41   #8
Quote:
feralo22 kaže: Pogledaj post
Ok, ne mogu dokazati diskriminaciju. Ali otkazali su mi ugovor bez opravdanog razloga i to preko telefona. A koliko znam jedino vrijedi pisani otkaz ugovora o radu. Mogu li onda osporiti taj otkaz ugovora?
Pa jel imas potpisani ugovor, ili samo mail u kom ti cestitaju?

Prvo je nesto, drugo je nista.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 21:10   #9
Jako zanimljiv slučaj. Po mome skromnom mišljenju ovdje se ne bi radilo o diskriminaciji, ali bi se moglo eventulano raditi (pod pretpostavkom da su činjenice točne) o tome da si ti zapravo zasnovala radni odnos, koji su oni zapravo i otkazali, ali ne na zakonom predviđeni način i u zakonu predviđenom postupku.

Osnove postoje, ponavljam ukoliko se radi o činjenicama koje si navela.

Od priopćenja telefonskog imaš rok od 15 dana, tako da ti je moj savjet da što prije pronađeš odvjetnika.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 17:29   #10
Fali u priči najbitniji podatak.
Da li ste svi bili primljeni za obavljanje ISTIH poslova i radnih zadataka, tj. da li vam je opis poslova bio isti.
Ako je, imaš osnova za tužbu za diskirminaciju (ovisno o okolnostima, naravno, al to samo sud može procijeniti) , a ako nije, nemaš aspolutno ništa.

To što ste primljeni po istom natječaju ne znači ništa, bitno je na koja radna mjesta i za koje poslove ste bili primljeni.
To što ste završili isti fax, ne znači da ste primljeni na identična radna mjesta.
Ako se i odlučiš na tužbu, pripremi doooobre živce i znaj da će to prilično trajati.

Ovo sve pod pretpostavkom da si potpisala ugovor. Ako nisi potpisala ništa, onda niš od svega.
govoriš da su ti otkazali ugovor, da li to znači da si ugovor i potpisala i za koje radno mjesto? Da li za isto radno mjesto i iste poslove kao i kolege?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2015., 00:16   #11
Quote:
feralo22 kaže: Pogledaj post
Ok, ne mogu dokazati diskriminaciju. Ali otkazali su mi ugovor bez opravdanog razloga i to preko telefona. A koliko znam jedino vrijedi pisani otkaz ugovora o radu. Mogu li onda osporiti taj otkaz ugovora?
Diskriminaciju ne bi morala dokazivati ti, nego bi oni morali dokazivati da te nisu diskriminirali.

Ali prvo moraš odgovoriti ovo što te Darsey pitala.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 20:42   #12
Suosjećam jer imam sličan slučaj (i nije prvi put da mi se to dogodilo).

Meni je telefonski javljeno da sam primljena u jednu bolnicu na radno mjesto ne-medicinskog osoblja (informatičar). Kako nemam vezu, nisam ni morala reći koliko me to čudilo, no, i sami su mi rekli da je bilo malo kandidata koji su zadovoljavali dosta rigidne uvjete i ja sam najbolja. Da će mi još poslati doma na pismeno sve.

Nakon mjesec dana nejavljanja, vidim ja u NN da je natječaj poništen i raspisan je novi sa puno blažim uvjetima za kandidate. Ovaj put nisam ni na razgovor pozvana bila. Nije još gotovo sve (barem pretpostavljam, jer nisam doma dobila odbijenicu, a bolnice ju najčešće šalju), ali razgovori su bili, to znam. Pretpostavljam da će posao dobiti:

1. muško koje živi dosta bliže bolnici (ja sam 50km udaljena, ali sam naglasila da sam spremna i seliti se)
2. sa tim "umanjenim" kvalifikacijama
3. naravno, "nečiji" sinčić

Jasno mi je da nisam ništa bila potpisala, niti su oni meni dali išta napismeno, pa eto, sve je legitimno, no da ne bude da baš ništa nisam poduzela - mogu li išta poduzeti? Zvala sam bijeli telefon, čak mi je rečeno da se iz aviona vidi da je natječaj poništen i onda namješten za nekog drugog, no da upravitelj smije raditi što želi po tom pitanju, ali da mogu, ako mislim da su mi povrijeđena prava - prijaviti ih inspekciji rada, ako ništa a onda zbog "stvari" koje me jedan član pitao nakon razgovora nasamo (osobne prirode) i zbog toga što posao uključuje i posao jednog sasvim drugog radnog mjesta i da ću ja to morati raditi iako mi nigdje ne piše jer eto "drugi kolega ne stigne" iako mu je to primarni posao.

Ja tamo nakon svega niti ne želim više raditi, ali ne želim da sve prođe baš bez ikakvog mog prigovora. Znam da me neće zaposliti i boli me više dupe za to, tako da se toga ne bojim. Barem da im nadignem živac.
Neki prijedlozi?
thursday is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 22:01   #13
Dok ugovor nije potpisan, sve je to jos uvijek u domeni ponuda i pregovora i bilo koja strana se może predomisliti, jednostrano povuci ponudu itd. Nema tu nista nenormalno niti neuobicajeno.

Sto se tice deskriminacije po bilo kojoj osnovi, ukljucujuci i spol (khm, khm, planirate li mozda imati djecu?) ona je ozbiljan problem, ali se isto tako vecinom desava implicitno i stoga je nemoguca za dokazati. Vani mnoge zemlje kod zaposljavanja prikupljaje odredjene demografske podatke i onda analiziraju trendove da se vidi ima li kakvih pojava koja bi (na razini populacije, ne individualno) mogle ukazivati na diskriminaciju.

Moj savjet bi bio ne trositi vrijeme, zivce i novac na bitku koja se ne może dobiti. Pregrist i idemo dalje...
Fomuras is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 22:30   #14
Quote:
feralo22 kaže: Pogledaj post
Postoji li ovdje osnova za pravnu akciju, budući da sumnjam da se tu radi o diskriminaciji.
Jedina sam žena koja je bila primljena među njima i jedino su meni otkazali posao.
Razumijem tvoju ljutnju (i ja sam se par puta našao u sličnoj situaciji), ali mislim da tu nema riječi o diskriminaciji.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 06:27   #15
Naravno da ti ugovor o radu, ako je bio potpisan, ne mogu usmeno otkazati. A da se radi o diskriminaciji zato sto si zena, vidi se iz aviona.

Obrati se Uredu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 16:08   #16
Obratila sam se inspektoratu rada i pravobraniteljici za ravnopravnost spolova Javim kad odgovore
feralo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 00:25   #17
Bravo. Svaka čast na hrabrosti. Ljudi obično prešute i progutaj, bez obzira što vide da su oštećeni.
Svakako javi
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 11:03   #18
I ja podržavam autoricu. No bojim se da će od pravobraniteljice dobiti odgovor kakav sam ja jednom dobila: na razgovoru su mi u lice rekli "mi ne namjeravamo zapošljavati ženu, samo smo htjeli vidjeti kako izgledate". Odgovor pravobraniteljice je bio da ja to ne mogu dokazati, a da je "njih" bilo troje u komisiji koji me još mogu optužiti za klevetu ako to prijavim. Doduše, onda je još bila "stara" pravobraniteljica. Tako da, ako se nema ništa napismeno....ništa od toga.

Ali inspekcija će, ako ništa drugo, dati tom poslodavcu do znanja da je prijavljen (iako, ja sam stekla dojam da je autorica to neslužbeno/anonimno prijavila, a ako ni poslodavca nije navela, već poslala upit samo da se informira, onda ovaj neće niti znati).

Svakako podržavam svakog tko ne šuti. Da više/svi tako rade, bilo bi takvih stvari manje. Ali su Hrvati kukavice. Većina.
thursday is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 17:32   #19
Podnijela sam sluzbenu neanonimnu prijavu inspektoratu i pravobraniteljici. Slazem se, svi koji misle da su im povrijedjena prava trebaju progovoriti
feralo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 18:01   #20
Aj super, neka si....javi svakako što se događa .
thursday is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.