Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2016., 15:41   #1
Lijepi naš Zapad i zarada.

Eto,slaem se da se život ne sastoji od par godina i da možda ne može tako nabrzaka da se zaradi neke "veća" lova.

No gledam naše ljude vani,pogotovo EU,gdje mi se čini da kao oni prije 30 god,na pašteti i u garsonjerama da dođu ovdje u autu od 30-40-50 eura,neki kupuju vikendice,stanove.

Koliko je to uopće moguće.

Recimo,da jedna mlada osoba koja pristaje na neke manje humane načine čivta,od par cimera,lošiju prehranu može zaraditi.

Jer ono što malo gledam,više od 400-500 eura je jako teško zaraditi,što ispada 5-6000 godišnje.

A to kroz 10-15 godina i nije neki novac.

Može li se i vani (poštenim radom) akumulirati neka pristojnija štednja,u ne cijeloživotnom radu.

P.S.:Mnogi gastarbajteri nisu imali neke štednje,nego su čekali penziju i povratak doma.
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 19:01   #2
Ako mislis tako otici na par godina i vratiti se s nekim novcima, onda zaboravi normalan zivot. Zivjet cete trojica u gorsonjeri i jest pastete. Ako mislis zivjeti kao sav normalan svijet, onda zaboravi neke prevelike ustede .

Imao sam post u jednoj drugoj temi, koliko zaradim i koliko mi ostane (no ja se ne vracam).
penava is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 19:40   #3
Mislim da je gore bolje tko gore ide živjeti. Tko ide gore štedjeti, mora imati jeftin smještaj(čak bih rekao u rangu blizu smještaja u Hrvatskoj) i dobru plaću, te ne dizati glavu od posla 2-3 godine. Ni tada to ne mora biti neka bajna svota(ne znam koliko je moguće zaraditi na raznim poslovima kroz nabijanja sati, ali računam uz 2000€ uštede mjesečno, to je 70-ak tisuća €, nije neko bogatstvo, ali tko se misli skućiti s time, može).
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 19:49   #4
Quote:
slavišab kaže: Pogledaj post
Eto,slaem se da se život ne sastoji od par godina i da možda ne može tako nabrzaka da se zaradi neke "veća" lova.

No gledam naše ljude vani,pogotovo EU,gdje mi se čini da kao oni prije 30 god,na pašteti i u garsonjerama da dođu ovdje u autu od 30-40-50 eura,neki kupuju vikendice,stanove.

Koliko je to uopće moguće.

Recimo,da jedna mlada osoba koja pristaje na neke manje humane načine čivta,od par cimera,lošiju prehranu može zaraditi.

Jer ono što malo gledam,više od 400-500 eura je jako teško zaraditi,što ispada 5-6000 godišnje.

A to kroz 10-15 godina i nije neki novac.

Može li se i vani (poštenim radom) akumulirati neka pristojnija štednja,u ne cijeloživotnom radu.

P.S.:Mnogi gastarbajteri nisu imali neke štednje,nego su čekali penziju i povratak doma.
Sve ti to zavisi o osobnom izboru pojedinca, a i o njegovom zanimanju. Pretpostavljam da ovdje nisi ciljao na VSS kadrove tipa doktori medicine ili inženjeri s iskustvom i sl. Za zanimanja KV radnika tipa bravar, električar i sl. na zapadu se može zaraditi oko 2000 eura, možda malo više, a s tim novcima možeš živjeti životom niže srednje klase. Znači, platiš stan, kupiš polovni auto, normalno se hraniš i eventualno uštediš koju stotinu eura ako baš nisi sklon izlascima i bančenju.

Onome kome je cilj da u nekoliko godina uštedi ozbiljnije novce, preporučam terenski rad za hrvatske firme koje ti uglavnom plate smještaj. Znači, dobiješ oko 2000 - 2500 eura i imaš obično plaćen smještaj koji djeliš s još nekoliko ljudi odsvakuda, a među njima često ima i onih koji ne znaju čemu služi četka za wc ili šta je to četkica za zube. Normalno, često se radi o ljudima jednostavnije intelektualne strukture kojima je glavna životna preokupacija ispijanje pive i kartanje briškule. Pa sad ti s takvima provodi 24 sata dnevno. Ja jesam odradio nekoliko terena, po nekoliko mjeseci svaki, i nema šanse da bih ponovo išao. Pa sa ženom ne bih provodio 24 sata dnevno, a kamoli sa cimerom iz neke pripizdine iz srednje Bosne. S njim radiš, dolaziš u stan s posla, zajedno jedete za stolom i onda još i dijelite sobu za spavanje. Divota:-) Međutim, na sve čovjek otupi pa kome je zaista stalo do para - samo naprijed:-)

I još jedna stvar. Ne razumijem otkud ta opsjednutost paštetama i lošom hranom. Pa hrana u EU nije ništa skuplja nego kod nas.
Dosadnjaković is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 20:39   #5
Ne kužim ćemu još jedna tema?
Mislim da samo na PDF Gospodarstvo imamo jedno 3-4 aktivne teme gdje raspravljamo o tim stvarima.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 20:56   #6
Quote:
Dosadnjaković kaže: Pogledaj post

I još jedna stvar. Ne razumijem otkud ta opsjednutost paštetama i lošom hranom. Pa hrana u EU nije ništa skuplja nego kod nas.
Zato što i većina ovdje u Rvackoj jede paštete, pa to uzimaju kao neki vid orijentira kad ide uspoređivati život na zapadu...
A kad dođeš na arbeit opet moraš jesti paštetu kao u Rvackoj ako hoćeš nešto staviti sa strane (pišem za običnog KV šljakera, a ne za stručnjaka predradnika u nekom pogonu Mercedesa ili Audija)

Inače jutros ispratio kuma nazad za NJemačku kaže ovaj mjesec će imati odrađenih 240 sati, a plaća neto 1670€
Radi kao druga ruka za Siemens kao električar na protupožarnim sustavima koje ugrađuju u bolnice, centre i sl.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 21:00   #7
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Inače jutros ispratio kuma nazad za NJemačku kaže ovaj mjesec će imati odrađenih 240 sati, a plaća neto 1670€
Radi kao druga ruka za Siemens kao električar na protupožarnim sustavima koje ugrađuju u bolnice, centre i sl.
Ovo je zbilja goli kurac. Ajde, malo bolje ako su mu stan i klopa plaćeni.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 11:25   #8
Stan je plaćen, ali klopa ne.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 11:59   #9
znači 2000€ netto, 3000 brutto kad radiš ko konj, realne brojke za razliku od ostalih koji ih napujuju.
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 13:30   #10
Ja to tvrdim, gotova su ta vremena kada si otisao par godina van i vratio se pun para. Mozda jos brodovi i platforme, jer tamo bas i nije navala s obzirom na uvjete rada, svaka placa je premala.
penava is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 15:03   #11
A sta bi vi cistili WCe za 6000€ mjesecno. U Hrv je kao doktorima dovoljno 1500€ mjesecno a u njemackoj za bravara nije dovoljno 2000+ mjesečno?
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 16:32   #12
Nasi su problemi sto smo mi relativno bogato drustvo(koliko god to bilo smijesno i cudno,al tak je) sa hrpom raznih povlastica,
sto legalnih sto ilegalnih...
Daljni problem je sto(ostavstina socijalizma) navikli na to "bogatstvo" a nismo nit svjesni svoje nesvijesti..
Tj da nismo nista pametniji,bolji,inteligentniji od drugih(npr bugara,rumunja..),al po defoltu imamo vise...
pogotovo sto nas ti bogati pederi sa zapada trpaju u isti kos sa njima,
I onda na to sve skupa jos dodamo pricu o precijenjenoj valuti te o ovih zadnjih 20-25god moralno/fizickom raspadu drustva te utjecaju prozapadnih ispiranja mozga(preko medija)...rezultat je tu...
A naravno treba spomenut da europa ide prema softveru a hardveri se prebacuju na istok,prema tome vise netreba tone klasicnih manualaca vec strucnjaka(koje i tako slabo imamo) i konobare,tj usluge...

Tako da onaj tko hoce bas kicmarit i to sve kao u yu..zovot ovdje-posao tamo,nekako mi se najbolje cini platforma i brod,
imas smjestaj,hranu i posao...
zarada ti je gotovo cista...

al ak hoces imat nekakav mozda generalno kvalitetniji zivot(a ovdje ga nikako nemozes imat) onda je zapad ok,neces se obogatit..al ces zivjet i vise nego ok,pa makar bio i konobar/blagajnica....
dok ovdje za blagajnicu moras imat vezu kod nacelnika ili slomit nogu ovoj koja radi da ti oslobodi mjesto...
jer posla NEMA!
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 18:00   #13
Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
znači 2000€ netto, 3000 brutto kad radiš ko konj, realne brojke za razliku od ostalih koji ih napujuju.
Ovisi što ti je zanimanje i što misliš da je napuhavanje plaće.

Netko radi za 1600 eura netto, netko za 2400 netto, a netko ima i neke povlastice, pa spada u drugi porezni razred, pa eto, ima nešto više prihode od osobe koja je gore kao samac, pa radi isti posao.

Ne znam što se čudite plaćenijim zanimanjima, uvijek ih ima i ima ljudi koji zarade 500-1000 eura više od nekog tko gore radi, recimo, kao konobar u nekom restoranu koji živi od ručkova za bauštelce.

Bauštelci, su, recimo, solidno plaćeni, pogotovo što si sjevernije, satnica ide gore, ali moraš biti majstor, tako da nije baš da nema ok zanimanja, ali se mora imati to znanje da ga možeš naplatiti.

Na kraju krajeva, ionako većina naših ljudi gore radi uglavnom za lovu oko tih 2000 eura, uglavnom 1800-2300 velika većina. Nađu li posao u gradu gdje je stanarina niža, oboje imaju posao, ništa im neće faliti. Tim više što su u Njemačkoj nezaposleni samo ljudi koji stvarno ne žele ništa raditi.

Ovaj povrat nakon 5 godina sa hrpom love, to se može slobodno zaboraviti za 99% ljudi koji idu vani.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 21:29   #14
Ja zivim u Njemackoj vec dugo ali ne radim u ovim VSS poslovima, nego sam dosao davno kao inzinjer s iskustvom.
Mislim da su svote navedene za VSS poslove otprilike realne, hrana je slicne cijene kao u Hr, stanovi su bitno skuplji, pogotovo u velikim gradovima koji su centri za business (Frankfurt, München, Düsseldorf, Hamburg...), gdje ce recimo dvosobni stan doci cca 1200 Eura mjesecno.
Tako da ako je covijek solo, uzme pristojan stan i to mu odnese pola place. Neka trosi cca 100 Eura tjedno na klopu i ostane mu s VSS placom mozda koja stotka mjesecno.
Kod toga je tesko puno modificirati. Eventualno stan daleko izvan grada plus neki S-Bahn ili Regio Bahn mogu donjeti kakvu ustedu, iako koliko je stan jeftiniji toliko je transport skuplji.
Djeljenje stana s nekim je valjda isto neka opcija, no koliko je to na duzi rok sretna opcija ne znam. Prije bi rekao da je ocajna opcija. Ako bracni par zivi skupa u stanu to je OK, onda im od dvije place ostane mozda jedna, ovisno koliko trose. Dugorocno stednja i nije neki izvor veselja, ako budu imali djete privatni vrtici su skupi, odnosno nema mjesta u drzavnima i onda je opet bez veze prica, iako da sam mogao birati kao djete sigurno bi puno radije isao u skolu / gimnaziju / faks u Njemackoj nego u Hrvatskoj.

A da se moze znacajno ustediti na hrani ne vjerujem. Rekao bi da je najveca razlika da li se kuha doma ili jede vani. Ako si covijek priprema hranu doma onda je to relativno jeftino. Meso je mislim skuplje nego u Hr, ali nije to neka stavka.

Ja bi rekao da je znacajnija razlika za bolje placene poslove, koji su na "zapadu" daleko bolje placeni nego u Hrvatskoj, a i porez je nizi, pa se tu vise osjeti razlika. Druga je razlika da su sad u Hrvatskoj svi poludili s nekim izrabljivanjem, neplacenim prekovremenima i opcenito bezobrastinom, dok je tu cesto laganini 40h tjedno s 30 radnih dana godisnjeg i vise drzavnih praznika nego u Hrvatskoj, te finim medjuljudskim odnosom na poslu. Plus covijek radi uz malo srece i truda pametne stvari koje ga profesionalno vode dalje. Ako nije zadovoljan kaze sefu sta zeli raditi i zasto je firmi u interesu da on to radi, pa se u principu brzo i desi da to i radi.

Dodatno tu je relativno lako naci posao, pogotovo ako covijek ima dobro iskustvo, u kojem ce slucaju naci posao i s 50+ godina starosti, a i da ga ne nadje postoji socijalna mreza koja ce mu dati za osnovne potrebe, za razliku od Hrvatske u kojoj mreze de-facto nema. Plus sve formalnosti se rjesavaju relativno brzo i jednostavno.

Ali za bogacenje se bojim da to jako tesko moze ici od vlastitog rada. Pristojan zivot ide relativno lako.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 22:23   #15
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ja zivim u Njemackoj vec dugo ali ne radim u ovim VSS poslovima, nego sam dosao davno kao inzinjer s iskustvom.
nije mi jasna ova rečenica baš?
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 23:04   #16
Quote:
slavišab kaže: Pogledaj post
nije mi jasna ova rečenica baš?
Radim na drugom nivou poslova pa nisam siguran koliko se tocno VSS poslovi placaju. Disclaimer.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 23:10   #17
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Radim na drugom nivou poslova pa nisam siguran koliko se tocno VSS poslovi placaju. Disclaimer.
došao si kao inženjer s iskustvom čega,ako se smije znati?

i zašto nisi ostao u struci?
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 23:14   #18
pa inžinjer je viša škola,ne faks, bar nekad bio
davni VŠS sad bi to trebao biti bakalar ?
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 23:15   #19
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa inžinjer je viša škola,ne faks, bar nekad bio
davni VŠS sad bi to trebao biti bakalar ?
da...?
slavišab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 13:17   #20
Frend je u Munchenu, par mjeseci radi, 40+ godina, SSS, ne radi u struci. Komentirali smo neki dan placu, troskove itd..
Radi uglavnom oko 220 sati, priprema i dostava hrane, 1. mjesec zaradio 1900€, 2. mjesec 1400, prosjek nekih 1600€. 25 radnih dana, 9 sati dnevno.
Ako nađe mini job, moze racunati sa jos cca 400€.
Stan ima povoljan, u Munchenu, 350€.
Karta za prijevoz 65€.
Pljuge 130€.
Hranu ima besplatno, skidaju mu s place oko 150€.
Ostali troskovi 100€.
Znaci mjesecno su mu troskovi oko 650€, ostalo stavi sa strane.
Za dvoje djece, prima mjesecno djecji doplatak ukupno 360€.
tokyobynight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.