Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2016., 20:11   #1
Potpisivanje Zapisnika o kontroli obračuna i plaćanja doprinosa..što je to ???

Znači, ako ima nekoga tko je koliko toliko stručan oko tih zavrzlama odnosno HZMO-a i njihovih dopisa.

Moram se javiti u HZMO radi potpisivanja Zapisnika o kontroli obračuna i plaćanja doprinosa.
Svojevremeno sam imao obrt koji je zatvoren 2006 godine sa uredno plaćenim doprinosima i davanjima.
U međuvremenu je prošlo zilion godina života i do sada mi nije palo na pamet da postoji šansa da, očito, budem dužan nekome nešto, prije svega i zbog toga što u posljednjih 10 godina ništa nije dolazilo u smislu opomena, dugovanja i bilo što slično.

Zna li neko o čemu je tu u stvari riječ ??

Hvala
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2016., 08:31   #2
Ja ne znam, ali znam da je svako eventualno ptraživanje u apsolutnoj zastari nakon što prođe deset godina i jedan dan, taman da je postupak za naplatu i pokrenut.
Zastara se prekida ako vi priznate svojim potpisom dug, ili djelomičnim namirenjem duga, i rok za nju počinje teći isponova.
Dakle, ako postoji neki dug, i nastupila je zastara za njega, vi se trebate na nju izrijekom pozvati, jer na primjer, u slučaju da uđete u sudski postupak za naplatu za čije je potraživanje nastupila zastara, sud neće po defoltu presuditi u vašu korist ako se sami o njoj na izjasnite, nego će vam naložiti da dug namirite, sa kamatama, naravno. Nepravedno, jer mnogo ljudi to ne zna, ali ja tako. (iako nije pravedno niti ne namiriti svoje dugovanje prema potražitelju)

Prvo se raspitajte o čemu se radi u zapisniku, i prije nego vam bude sve jasno nemojte ništa potpisivati. Možete čak zatražiti, ukoliko imate nekih nejasnoča i šta iz njih može proizaći, da vam iskopiraju zapisnik i ponjeti si ga kući da ga proučite i zatražite neki savjet prije nego ga potpišete.

Ovo je savjet za puhanje na hladno, ali bolje i tako, jer kada je jednom vaš potpis na dokumentu, memate više mogućnosti prigovora na njegov sadržaj -zakonski ste se obavezali ponašati prema činjenicama sadržanim u njemu.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2016., 09:14   #3
Moguće je da se zaista radi o tome da moraš potpisati zapisnik.

Naime, prije zilion godina, svi poslodavci su morali na kraju svake godine ispuniti MP4 (ili tako nekako, ne sjećam se točne oznake) obrazac, u kojem su iskazivali za svakog radnika pojedinačno, osnovicu po kojoj su obračunali i platili doprinose.

Tad je dolazila teta iz HZMO-a i to kontrolirala, na kraju kontrole dala bi zapisnik da je sve ok.
Moguće je da neki od tih zapisnika ti nisi potpisao.
Kasnije, kad su skužili da postoje kompjuteri i to , sve su te obrasce unjieli u sistem (za to su angažirali ljude prek student servisa).
Moguće da je tu negdje nešto pobrkano, da fali, da nije potpisano.

Ne znam jel ti to radio knjigovođa ili ti sam, al moguće je da je nešto ostalo nepotpisano.
Pronađi u svojoj arihivi iz tog doba sve te obrasce (to se trajno mora čuvati , pa ih vjerovatno negdje imaš) i pogledaj jel imaš te zapisnike i jesu li potpisani.
Ne mora se uopće raditi o dugu, nego samo o tome da njima fali papir .
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2016., 15:00   #4
Ma nije to samo njemu... znam hrpu ljudi. Moji doma su dobili i dopis da još donesu i knjige iz 2004.
Ne znam kaj oni tamo misle - da mi imamo skladište di skladištimo sva sranja, jer će se netko sjetiti da nije odradio posao kako treba?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2016., 16:35   #5
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ma nije to samo njemu... znam hrpu ljudi. Moji doma su dobili i dopis da još donesu i knjige iz 2004.
Ne znam kaj oni tamo misle - da mi imamo skladište di skladištimo sva sranja, jer će se netko sjetiti da nije odradio posao kako treba?
Upravo tako.
Naime, nemam ni papirića od tog obrta jer nisam smatrao da je potrebno čuvati.
Obuzela me radost plus smiješak kada sam se rješavao suvišnih 50-tak kg papirologije. Izgleda da u ovoj državi nikada nije gotovo, čak i kada kažu da je gotovo.

Hvala vam ljudi, respect......
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2016., 20:07   #6
Po zakonu se, samo podaci o plaćama čuvaju trajno. Sve drugo čuva se max 16 godina.
Vjerovatno im je to izgovor da ganjaju ljude, umjesto da dignu dupe i potraže to u svojim arihvama iz tog vremena.

Tj. trebali bi imati to negdje u bespućima svojih ormara, ako su svoj posao tada obavljali prema tadašnjim propisima.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2016., 22:15   #7
Evo sto pise ovdje

http://www.virtualni-ured.net/hr/rac...nje-obrta.html

Quote:
Evidenciju i isprave o dnevnom prometu treba čuvati najmanje 3 godine, a poslovne knjige i ostalu dokumentaciju najmanje do nastupa apsolutnog roka zastare prava na utvrđivanje poreznih obveza tj. 6 godina računajući od isteka godine u kojoj su utvrđene porezne obveze.
Poslano sa mog SM-J500F koristeći Tapatalk
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2016., 15:00   #8
Porezne obveze nisu isto što i plaća. To su različite stvari.
Porezne evidencije, knjige prometa, blagajnički izvještaji i slično čuvaju se do roka zastare, ali maximum 16 godina. (ne znam sad napamet... nešto se čuva kraće, nešto duže).

Rokove čuvanja dokumentacije određuje više zakona.
Ako rok čuvanja pojedinog dokumenta uređuje više zakona (a u HR uvijek za sve ima milijun zakona ) , dokument treba čuvati prema odredbama onog propisa koji zahtijeva duži rok čuvanja.
A najduži rok čuvanja, koliko je meni poznato, propisuje Zakon o računovodstvu u čl. 10. st. 2.

(2) Knjigovodstvene isprave čuvaju se, i to:
1. isplatne liste, analitička evidencija o plaćama za koje se plaćaju obvezni doprinosi – trajno

E sad.. dal neki drugi zakon predviđa izuzetke...nemam pojma . Milijun zakona, tko će to sve polovit.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.