Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2013., 17:09   #1
Ocjenjivanje u prvom razredu

Mislim da je totalno kontraproduktivno i čisti idiotizam ocjenjivati djecu u prvom razredu. Imao sam sreću da sam pohađao francusku školu (1. i 2. razred) gdje se sve učilo kroz igru i crtanje. Takav pristup je i struka ocjenila kao najbolji. Samo kod nas postoji taj bolesni presing koji djeci stvara ponekad i neke traume. U najboljem slučaju su uplašeni i zbunjeni. A ja sam se smijao nekim roditeljima koji su drilali klince da nauče čitati i pisati prije upisa u prvi razred. OK neka edukacija. Ali da ih se sa 5 godina maltretira da znaju pisati i čitati prije škole.....to je van pameti.
Evo, moje dijete ima 7 godina i sad joj se zaključuju ocjene. Jedan predmet je čista 4ka a na ostala 3 visi 4-5....prvi razred...moj roditeljski je izgledao tako da sam se osjećao kao da mi je kćer 8 razred.
Isto tako, po propisanim pravilima učiteljica ne smije pomoći učeniku ako ovaj ne razumije pitanje. On ga sam mora shvatiti. Zar baš svako pitanje? Tako kaže učiteljica. Meni je to van pameti..nitko ne traži da se dijete navede na odgovor već samo da se objasni što se traži u pitanju. A ta pitanja (najčešće matematika) su ponekad tako složena da mi se čini da ih je radio neki mazohist. Ja sam završio fakultet gdje smo imali masnu matematiku i mehaniku i odgovorno tvrdim da su neka pitanja nenormalna (za taj uzrast). Isto tako neka djeca su i mnlađa godinu dana od vršnjaka a tretira ih se jednako. Individualni pristup u našem školstvu nula bodova.

Posebna je tema trpanje svakavih informacija u kasnijem školovanju umjesto specijalizacije od rane dobi. Tako mi recimo imamo mlade ljude koji znaju koji je glavni grad Papue nove gvineje ali nemamo neke stručne studije.
Školstvo nam nazaduje umjesto da bude obratno.

Zadnje uređivanje gnu : 21.06.2013. at 17:15.
gnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 00:40   #2
Po kojim to propisanim pravilima učiteljica u prvom razredu ne smije pomoći učeniku? Naravno, neće mu sada rješavati zadatke, mada nekada zajedno svi rješavaju nešto što im nije jasno, a nekada ih treba ih treba navesti, tumačiti- to im je posao.
Gdje to piše? Ma u kojem pravilniku? Gluposti..
Old 22.06.2013., 07:48   #3
Slažem se.
Nekada je riječ o novoj formi zadatka koji se dodatno objašnjavaju ( najčešće, rekla bi, zadatci riječima), ali, ukoliko je riječ o dobro izvježbanoj vrsti zadatka, onda je dovoljno uputiti učenika da prelista knjigu/bilježnicu pa ih time poticati na samostalnost/korištenje knjige kao izvora informacije/pronalaženje informacije.
Bitna kompetencija koja se stječe je:učiti kako učiti.

Kod matematike često djeca odmah u startu kažu da ne razumiju zadatak. I ja kažem odmah neka ga pročita još 5 puta ako treba i postavi si ključna pitanja u sebi (što smo saznali iz zadatka, što ne znamo, kako možemo saznati to što ne znamo...) i neka ga POKUŠA riješiti. Veći dio učenika tako i riješi točno zadatak, ali su bili obeshrabreni na početku.

Ako ne ide, e onda isključivo potpitanjima učenika vodim do procesa rješenja. Nekima je dovoljno samo malo "pojasniti" zadatak, npr. Ako TI imaš 15 beybladea, a Ivanu daš 5 za igru, koliko ćes imati?
Old 22.06.2013., 07:54   #4
Quote:
gnu kaže: Pogledaj post
Mislim da je totalno kontraproduktivno i čisti idiotizam ocjenjivati djecu u prvom razredu.
Nije ih idiotizam ocjenjivati - idiotizam ih je ocjenjivati idiotski.

Ako se ne varam, prvi razred zapravo nije "prvi razred": djeca u onom ili onom obliku imaju "predškolsku godinu" u kojoj ih se iz vrtićke faze "igara i igara" postupno prevodi u fazu u kojoj će biti i nekog učenja. Osim toga, boravak u školi bez ikakvih ocjena bi za djecu (ne svu, ali za dovoljno njih) značio još jednu godinu vrtića. Tko to od nas odraslih ozbiljno shvaća posao ako u njemu ne postoji nekakav kontrolni mehanizam?

Ono što je loše - osim programa koji je potpuno pogrešno nasađen - je to da bi prva četiri razreda trebala djetetu usaditi temelje pristupa učenju i postići da, ako i ne zavoli, barem ne zamrzi školu. Trenutno iz četvrtog razreda izlaze djeca izbezumljena hrpom činjenica koje bi trebala zapamtiti - a nerrijetko funkcionalno nepismena.
Quote:
odgovorno tvrdim da su neka pitanja nenormalna (za taj uzrast).
Može par primjera?

Završeni tehnički fakultet nije jamstvo za dobro pojašnjavanje matematike prvašiću. Ne, ne šalim se.
Lord Byron is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 08:27   #5
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, prvi razred zapravo nije "prvi razred": djeca u onom ili onom obliku imaju "predškolsku godinu" u kojoj ih se iz vrtićke faze "igara i igara" postupno prevodi u fazu u kojoj će biti i nekog učenja. Osim toga, boravak u školi bez ikakvih ocjena bi za djecu (ne svu, ali za dovoljno njih) značio još jednu godinu vrtića. Tko to od nas odraslih ozbiljno shvaća posao ako u njemu ne postoji nekakav kontrolni mehanizam?
Prvo polugodište je faza prilagođavanja i zato tu ni nema ocjena. Tu i stvore bazu, odnosno, temelje znanja za 2.polugodište, koje je nadogradnja 1. polugodištu.
Ako se učenicima te ocjene objasne, nema tog djeteta koje će biti traumatizirano vrednovanjem. Čak, štoviše, oni će i kritičnije sebe ocjeniti, ne zato jer nemaju samopouzdanja, već zato što su izrazito svjesni svog trenutnog znanja. Čak i tako "mali". Samo je bitno razgovarati s njima i zapanjit će vas.

U susjednoj BiH će naredne šk.godine izaći prva generacija koja će završiti 1. razinu školovanja po novom sustavu, a to je da razredna nastava traje 5 godina. Djeca predškolske dobi izlaze iz vrtića i upisuju 1. razred. Tu nema ocjenjivanja, a gradivo koje uče je isto ono koje naši učenici uče u 1. polugodištu (samo velika i mala tiskana slova, brojevi do 10,..).

Osobno smatram da to nije loš program, ali sumnjam da će ga naši uvesti jer traži veliku financijsku injekciju.
Old 22.06.2013., 11:17   #6
Quote:
Može par primjera?

Završeni tehnički fakultet nije jamstvo za dobro pojašnjavanje matematike prvašiću. Ne, ne šalim se.
Nemam tehnički fakultet ali imam primjer

Sjetila sam se da me jedan zadatak isfrustrirao do suza, tj. svojoj tada prvašici nisam znala objasniti kako da ga postavi niti nakon konzultacija na forumu
Štoviše, ni danas ne bi znala, osim da joj kažem "pogađaj!" a ja to kad je matematika u pitanju, jednostavno ne mogu prevaliti preko usta.

Ide ovako;

Klara i Sara ubrale su 20 jagoda.
Sara kaže:" ako mi daš dvije jagode, imat ćemo jednak broj jagoda"
Koliko je jagoda ubrala Klara, a koliko Sara?

Kvaka je u tome da dijete tada zna samo računske operacije zbrajanja i oduzimanja.
Old 22.06.2013., 11:45   #7
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Kreneš od kraja

Marina i Marko ubrali su 20 jagoda i imaju jednaki broj jagoda. Koliko ima svaki? Koliko će imati ako Marina da Marku? Mislim, dvije jagode...
Lord Byron is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 11:57   #8
Super, kako dođeš do toga koliki je jednak broj a dijeliti još ne znaš?

Ali bilo bi nepošteno da ne spomenem da priča ima i nastavak.
Ja sam naravno drugo jutro odjurila u školu, da pitam učiteljicu kako bi se taj zadatak trebao objasniti prvašiću.

Ispalo je: " Oh, pa te zadatke niste trebali rješavati, to je za dodatnu matematiku."

Tako da ne mogu reći da je redovno gradivo nešto što prosječan prvašić ne bi mogao sam savladati.

Zadnje uređivanje Peek-a-Boo! : 22.06.2013. at 12:24. Reason: on topic dodatak
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 12:20   #9
Quote:
"Koja dva ista broja pribrojena jedan drugom daju 20?"
A ako dijete ne može povezati ni tad, onda se krene od 1.
"Idemo zbrajati iste pribrojnike do 20. 1+1=2,2+2=4... "

Uz par pitanja, učenik će to sistematski naučiti bez da zna dijeliti.
Old 22.06.2013., 12:55   #10
Quote:
Ti ono imaš jedinicu? Da ima brata/sestru, da vidiš kako bi znala dijeliti sa dva . "Imamo dvadeset kuna, kako ćemo ih podijeliti - ali, pošteno, a ne bratski?"

Problem je u tome što odrasli sve trpaju u klišeje klasičnih računskih operacija, umjesto da se naslone na dječje razmišljanje i pamet.
Quote:
Tako da ne mogu reći da je redovno gradivo nešto što prosječan prvašić ne bi mogao sam savladati.
Imaš prosječno dijete???
Lord Byron is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 13:52   #11

ja bi ovaj zadatak rijesila...... nikad
inace sam na testovima inteligencije na kojima je trebalo ista racunati i shvacati brojcano dobivala rezultate koji su daleko ispod metalno hendikepiranih
Old 22.06.2013., 15:00   #12
navedeni zadatak nije baš za u kontrolnu za prvašiće, ali je dobar za vježbu, da shvate da moraju korisiti mozak, ne rješavati šablonski. i moja bi u toj dobi povikala da ga ne zna, no uz gore navedenu metodu - razmisli pet minuta pa me zovi, riješila bi ga sama.

lord byron kaže da iz četvrtog razreda izlaze izbezumljeni podacima, no ja se ne slažem sa tom tvrdnjom. u razredu od moje skoro pola njih su odlikaši, očito je gradivo nedovoljno zahtjevno. k tome, moja do sada nije ništa učila niti naučila učiti, sve je pokupila na satu. nije vunderkind, samo je pažljiva, zainteresirana i sa gotovo svim informacijam se već ranije srela (dokumentarci, enciklopedije). ja bih što se nižih razreda tiče prije rekla da mi je žao bačenog vremena, krivljenja kralješnice za klupom bez da je dijete stvarno nešto naučilo. sve mi se čini da će muku mučiti u petom, koji zahtijeva rad i disciplinu.

da se vratim na temu iz naslova - jesam za ocjenjivanje, ali i za postavljanje jasnijih standarda i dizanja letvice. dok su mali brže shvate da ocjenjivanje nije bauk, da je sastavni dio života.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 15:31   #13
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
navedeni zadatak nije baš za u kontrolnu za prvašiće, ali je dobar za vježbu, da shvate da moraju korisiti mozak, ne rješavati šablonski. i moja bi u toj dobi povikala da ga ne zna, no uz gore navedenu metodu - razmisli pet minuta pa me zovi, riješila bi ga sama.
Ne vjerujem da je ovaj zadatak dat u ispitu, iako, ako se na satu radio, ne bi trebao predstavljati problem.

Ovdje je vjerojatno riječ o Matematičkim pričama koje stvarno imaju fantastičnih zadataka za treniranje mozga, ali njihovi gotovi ispiti imaju samo osnove.

Evo primjer zadatka na kojem sam ja šizila!
Ana ima 5 olovaka. Ivan 2 olovke više. Koliko imaju zajedno?
Treba li reći da je većina odgovora bila 7 i da su svi gotovi bili u minuti.
Samo jer se ne čita s razumijevanjem i jer se žuri.
Old 22.06.2013., 16:17   #14
Marina je starija od Marka deset godina. Koliko će biti starija od njega za pet godina?
Lord Byron is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 16:32   #15
15, naravno.

Ja jako volim takve zadatke, jer su dokaz da matematika ne mora biti suhoparna. Odličan primjer je natjecanje Matematički klokan jer vrednuje sposobnosti, a ne samo znanje mjerljivo klasičnim pisanim ispitima.
Old 22.06.2013., 19:55   #16
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
15, naravno.
Pogrešno.

5.
Lord Byron is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 20:05   #17
Quote:

Ide ovako;

Kvaka je u tome da dijete tada zna samo računske operacije zbrajanja i oduzimanja.
Na pogađanje, zato su mali brojevi.

Ili na crtanje jagoda umjesto pisanja jednadžbi.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 02:15   #18
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
15, naravno.

Ja jako volim takve zadatke, jer su dokaz da matematika ne mora biti suhoparna. Odličan primjer je natjecanje Matematički klokan jer vrednuje sposobnosti, a ne samo znanje mjerljivo klasičnim pisanim ispitima.

Za prvaše:
Kada stoji na objem nogama Marko ima 18 kg. Koliko je težak kad stoji na jednoj nozi?

Na stanici tri putnika čekaju autobus 30 minuta. Koliko dugo ga čeka jedan putnik?

Evo i za četvrtaše.

Radnici postavljaju ogradu s jedne strane igrališta.
Koliko stupova moraju postaviti ako je ograda dužine 30 m a stup se mora postaviti na svaka 3 metra ograde?

Poanta nije ni u znanju ni u postupku već razvijanju logike i onoga što je u matematici jaaako bitno a uvelike zapostavljeno - vizualizacija problema odosno predočenje i relativno kompleksnog zadatka kroz shvatljivu i razumljivu životnu situaciju.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 20:23   #19
Quote:
Može par primjera?Ovako iz glave evo jednog:
Sara i Klara su zajedno ubrale 20 jagoda. Sara je dala Klari 2 jagode. Sada imaju jednaki broj jagoda. Koliko je jagoda ubrala Sara a koliko Klara?

Tražio se kompletan račun (jednadžba) i rješenje. Od 30-ak djece samo jedna djevojčica je riješila zadatak i to ne iz prve i uz laganu asistenciju.

Mi znamo da je Klara ubrala 8 a sara 12. Ali što je s jednadžbom?. Ja priznajem da je meni trebalo malo vremena....a što je tek s klincima?
Molim vas samo nemojte pisati 12-2 i 8+2

Quote:
Slažem se. Ali nisam to htio reći. Htio sam reći da nije zadatak baš lagan za njihov uzrast. Pogotovo za ove koji su godinu mlađi.
BTW, ja sam iz matematike na faxu imao malog matematičkog ajnštajna koji je bio totalni luđak...konzultacije su bile u 6 ujutro a rješavali smo "atomske" jednadžbe i sl....čisto iživljavanje...
gnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 22:59   #20
Zadatak je OK kao glavolomka, učitelj/ica koji/a u prvom razredu traži rješavanje ovakvog zadatka postavljanjem jednadžbe je budala.
Lord Byron is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:11.