Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2013., 22:42   #21
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Marina je starija od Marka deset godina. Koliko će biti starija od njega za pet godina?
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
15, naravno.
Ovo bi trebala biti sala.

Quote:
Pogrešno.
5.
Ali sto je ovo...isto sala, pa nek sad ja napisem da uopce nece biti starija ...nego ce postati vrsnjaci...onda je to isto smijesno, ili?

Moze objasnjenje za one tupavije...u cemu je fora...zasto 15, zasto je to pogresno, a 5 tocno?
Osim objasnjenja da se radi o neuspjeloj (imo) sali?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 07:39   #22
Šala, Ante, šala...
Lord Byron is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 07:42   #23
Naravno da je šala, Bože dragi

Iako, da. Imaš pravo. Nakon što vidiš da više od 70% razreda odgovori na taj način (u nekoliko navrata), prestaje bit smiješno.

Isto kao što prestaje bit smiješno kad na pitanje: koliko je patuljaka u bajci "Snjeguljica i 7 patuljaka" dobijem bilokakav odgovor osim 7.
Old 28.06.2013., 09:01   #24
A koliko minuta traje "Po' ure kulture"?

Djeca, uvjeren sam, imaju sasvim dovoljne misaone kapacitete - problem je u odraslima: kako učitelji(ca)ma, tako i odraslima kod kuće, koji redom matematiku guraju u šablone, umjesto da se (ako su roditelji za to nesposobni, onda u školi ne bi smjeli biti) zaigraju glavolomkama.
Lord Byron is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 10:25   #25
Imaju, kako ne. I još k tome nakon dva-tri takva zadatka, postotak uspješnosti raste. Samo treba ustrajati u njima.
Old 28.06.2013., 10:36   #26
Quote:
Šala, Ante, šala...
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Naravno da je šala, Bože dragi

Iako, da. Imaš pravo. Nakon što vidiš da više od 70% razreda odgovori na taj način (u nekoliko navrata), prestaje bit smiješno.
A cuj, mala su to djeca...a ako ste mene uspjeli zbuniti (ne kazem da sam jako pametna, nego samo dosta starija) sto ne bi i njih...

Iako, sad vidim da u pitanju ima ovo "od njega", a razmisjaljuci o pitanju:
Koliko ce biti starija za 5 godina - odgovor koji je dao Lord (5g) ustvari isto je tocan, ako bas inzistiramo i furamo se na to da pitanje nije jasno postavljeno.
Pa sam onda pomislila da to i nisu prava matematicka pitanje, vec zezalice u kojima je svaki odgovor i tocan i pogresan, pa ako odgovoris sa x, bit ce - nije nego je y, a ako odgovoris sa y onda - nije, nego je x. Kao kada pitas koliko prstiju vidis, a dobijes odgovor 4 - pa mu kazes - e nije, vidis svih 5.
Da se ne radi o pitanjima koja bi mogla biti (ili jesu) u testu, vec onima za razonodu, poticanje razmisljanja...u kojem stvarno i ima dva tocna odgovora.
Iako...u krivu sam, pitanje je ipak sasvim jasno postavljeno...pise - koliko je starija od njega.
Ali opet, to su ipak mala deca, 6-7 godina, tek su krenula u skolu, pa mozda i nije to tako nesto zacudjujuce... Cudno je kad takve odgovore (slicne) daju i oni puno veci.
Quote:
Isto kao što prestaje bit smiješno kad na pitanje: koliko je patuljaka u bajci "Snjeguljica i 7 patuljaka" dobijem bilokakav odgovor osim 7.
Hm..pa kako. Jesi onda uspjela saznati kojim misaonim putevima dodju do tih drugih brojeva...ima li neko objasnjenje?
Mozda....kao ima u prici sigurno puno vise patuljaka osim ovih sedam koji su sa Snjeguljicom.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 12:19   #27
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Hm..pa kako. Jesi onda uspjela saznati kojim misaonim putevima dodju do tih drugih brojeva...ima li neko objasnjenje?
Mozda....kao ima u prici sigurno puno vise patuljaka osim ovih sedam koji su sa Snjeguljicom.
Kako ne? Objašnjenje je da su si pobrojali u glavi one kojih se sjećaju. Pa zna biti i fiktivnih patuljaka. Ili nekih iz nekih drugih bajki.
Old 28.06.2013., 12:21   #28
Djecja masta radi svasta .
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 12:34   #29
Ma slatki su oni jako kad objašnjavaju svoje odgovore.
A najsmiješnije im je kad ih se pita kako se zove bajka, pa ponove i onda budu poprilično razočarani pitanjem, jer je odgovor preočit.
Old 28.06.2013., 14:52   #30
Baš zabavni zadaci. Jedva čekam da ih iskušam sa svojom curicom (5,5 g.). Radi se o primjeni. Uzalud sve ako ne znaju podijeliti s prijateljem jagode, ili što god što im je drago.

Sigurna sam da se ne traže jednadžbe. Date im gumbe, grah, čavliće ili bombone i dvije lutke i 10 minuta. Sigurna sam da će svako dijete prosječnih sposobnosti riješiti te i slične zadatke, uz dobru motivaciju, naravno.

Najslađi su mi zadaci gdje nema matematike nego samo logika. (Koliko će biti starija za pet godina ?

Znala sam klinca, prijatelja moje starije kćeri (davno je to bilo), koji je s četiri godine nepogrešivo znao reći koliko kamion ili kamion s prikolicom ima kotača mada ih je vidio sa strane. Odgovarao je ko iz puške. A kad bi ga netko pitao koliko je 6 puta 2 pojma ne bi imao.

Drugi je slučaj jednog dečka koji je u osmom razredu imao popravak. Nije znao osnovne stvari ako bi zadatak bio apstraktan (tablica množenja bila mu je tako teška da bi se preznojavao od 7 puta 8). No odlično je PRERAČUNAVAO kune u marke (a roditelji su imali voćarnu gdje je on ponekad pomagao).

O ocjenjivanju općenito mislim da je nepotrebno, osobito u prva tri razreda (a i kasnije).
U prvome razredu mislim da je to zaista može biti šteta za dijete. Pet ocjena stvarno ne može iskazati djetetov napredak. Postoje mnogi drugi načini da se to izrazi bolje.
Bravo, lijepo si to nacrtao. Dodaj samo kotače pa će tvoj auto voziti. (Koja bi to bila ocjena?)
Da, točno si odgovorio, ožujak je u stvari zimski mjesec - većina je dana zimi, mada u drugoj polovici ožujka počinje proljeće. (Koja ti to ocjena bila?)
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 23:57   #31
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Baš zabavni zadaci. Jedva čekam da ih iskušam sa svojom curicom (5,5 g.). Radi se o primjeni. Uzalud sve ako ne znaju podijeliti s prijateljem jagode, ili što god što im je drago.

Sigurna sam da se ne traže jednadžbe. Date im gumbe, grah, čavliće ili bombone i dvije lutke i 10 minuta. Sigurna sam da će svako dijete prosječnih sposobnosti riješiti te i slične zadatke, uz dobru motivaciju, naravno.

Najslađi su mi zadaci gdje nema matematike nego samo logika. (Koliko će biti starija za pet godina ?

Znala sam klinca, prijatelja moje starije kćeri (davno je to bilo), koji je s četiri godine nepogrešivo znao reći koliko kamion ili kamion s prikolicom ima kotača mada ih je vidio sa strane. Odgovarao je ko iz puške. A kad bi ga netko pitao koliko je 6 puta 2 pojma ne bi imao.

Drugi je slučaj jednog dečka koji je u osmom razredu imao popravak. Nije znao osnovne stvari ako bi zadatak bio apstraktan (tablica množenja bila mu je tako teška da bi se preznojavao od 7 puta 8). No odlično je PRERAČUNAVAO kune u marke (a roditelji su imali voćarnu gdje je on ponekad pomagao).

O ocjenjivanju općenito mislim da je nepotrebno, osobito u prva tri razreda (a i kasnije).
U prvome razredu mislim da je to zaista može biti šteta za dijete. Pet ocjena stvarno ne može iskazati djetetov napredak. Postoje mnogi drugi načini da se to izrazi bolje.
Bravo, lijepo si to nacrtao. Dodaj samo kotače pa će tvoj auto voziti. (Koja bi to bila ocjena?)
Da, točno si odgovorio, ožujak je u stvari zimski mjesec - većina je dana zimi, mada u drugoj polovici ožujka počinje proljeće. (Koja ti to ocjena bila?)
Primjer koji sam dao je iz školske službene knjige....odn. zbirke zadataka. U svakom od tih zadataka se mora napisati račun/jednadžba i onda i pismeno odgovor.
gnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 15:06   #32
ma fučkaš prvi razred...to je kikiriki...90 % ih dobije pohvalnicu... a poslije ajme meni...a svi roditelji ponosni hahaha
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 19:54   #33
Quote:
gnu kaže: Pogledaj post
Primjer koji sam dao je iz školske službene knjige....odn. zbirke zadataka. U svakom od tih zadataka se mora napisati račun/jednadžba i onda i pismeno odgovor.
Imam jedan udžbenik za prvi razred. U udžbeniku su na kraju svake nastavne jedinice zadaci primjene.
Npr. Ako Hlapić ima šest olovaka, a Gita sedamnaest, koliko olovaka treba uzeti Hlapić da ima jednako olovaka kao Gita.
Traži se postavljanje zadatka i rješenje.
Na kraju udžbenika nalaze se Matematičke mozgalice (za darovite, prema priručniku za učitelje). Tu ima svakakvih zadataka, od mozgalica gdje uopće nema matematike, do onih gdje se zaista traži matematičko rješenje, ali bez postavljanja zadatka. Nisu za ocjenu. Ne smiju biti. Ali mislim da su dobrodošli za mnogu djecu.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 19:59   #34
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
ma fučkaš prvi razred...to je kikiriki...90 % ih dobije pohvalnicu... a poslije ajme meni...a svi roditelji ponosni hahaha
Izgleda mi kao da ideš u 3. razred pa ti je "kikiriki" 1. razred. Svatko tko je odrastao zna da je prvašiću 1. razred jednako velik zalogaj u toj dobi kao nekomu matura s 18.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:43   #35
Quote:
Izgleda mi kao da ideš u 3. razred pa ti je "kikiriki" 1. razred. Svatko tko je odrastao zna da je prvašiću 1. razred jednako velik zalogaj u toj dobi kao nekomu matura s 18.
večini je dosadno jer dodju u 1. r, a da znaju već čitati i pisati i računati..

3. r je već izazov
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:46   #36
Quote:
večini je dosadno jer dodju u 1. r, a da znaju već čitati i pisati i računati..

3. r je već izazov
Tebi je izazov ili trećašiću?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 20:48   #37
Quote:
Tebi je izazov ili trećašiću?
ja sam odavno završila osnovnu školu hahaha,

množenje i dijeljenje do 1000 je svakako izazov a i čitanje lektira od 100 i nešt stranica, a bome i prezentacija u power pointu
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 22:48   #38
Quote:
ja sam odavno završila osnovnu školu hahaha,

množenje i dijeljenje do 1000 je svakako izazov a i čitanje lektira od 100 i nešt stranica, a bome i prezentacija u power pointu
U čemu je izazov? Ako se ispravno savlada procedura množenja/dijeljenja svejedno je je li 100, 1.000 ili 100.000.000. U trećem se još uvijek barata množenjem/dijeljenjem jednoznamenkastim brojem.

A lektira pak ovisi o sklonosti djeteta čitanju a ne o broju stranica.
Moj prvašić redovito čita i lektiru svoje starije sestre koja je četvrtaš.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 06:38   #39
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
U čemu je izazov? Ako se ispravno savlada procedura množenja/dijeljenja svejedno je je li 100, 1.000 ili 100.000.000. U trećem se još uvijek barata množenjem/dijeljenjem jednoznamenkastim brojem.

A lektira pak ovisi o sklonosti djeteta čitanju a ne o broju stranica.
Moj prvašić redovito čita i lektiru svoje starije sestre koja je četvrtaš.

a u trećem napraviti powerpoint prezentaciju...

nije li to malo too much da učiteljica od njih očekuje, iskreno...

nitko to nije sa 9 sposoban sam napraviti...mojem su sve braća napravila... isto kao i drugima..
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 14:39   #40
Quote:
a u trećem napraviti powerpoint prezentaciju...

..
Ne znam odakle ti to. Moja je upravo završila 4. i nikakve informatike ni u priči a kamo li PP prezentacije.

Tek će sa 5. razredom zaroniti u svijet informatike što joj pak neće biti problem jer je tata, gle vraga, informatičar a ona sjedi za računalom od svoje druge godine.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:28.