Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2014., 09:43   #41
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post

vec sam rekla da smatram da samostalnosti nema u paru, da, par je samostalan ali pojedinacne samostalnosti nema. (bar je ne bi trebalo biti jbg ) mozes se nasloniti na nekog (i vice versa), podijeliti odgovornosti.
samostalnost, ona prava, je da sam raspolazes novcima da podmiris sve svoje potrebe, sto ne kupis nemas, sto ne platis ostaje neplaceno, sto ne operes ostaje neoprano, sto ne skuhas ostaje neskuhano, sto ne ugasis ostaje upaljeno.......
Pretpostavljam da tebi ni oni koji zive s cimerima nisu samostalni. Ok, imas svoje novce, ali ako cimer obavlja placanje racuna ili ponekad iskljuci vatru ispod dzezve u kojoj ti vrije voda, nisi samostalan?
Lady Guga is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 09:54   #42
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Kad sam prvi put počela živjeti sama, u prvih nekoliko mjeseci skuhala sam nešto jednom, rižu na bjanko kad sam dobila proljev.

Toliko ekstremno nekuhanje (i iksica ) nisu mi se kasnije ponovili, ali da je baš neophodno kupit i skuhat, pa i nije. Ne vidim kako povremen odlazak u pekaru/na pizzu/vodevr jer u stanu nema hrane/ne da mi se kuhat ukazuje na nesamostalnost.

Po ovom kriteriju nitko tko ne živi posve sam u svom stanu (stanodavac mora platiti struju ako je podstanar ne plati, inače mu ometa posjed ) nije samostalan nit to može biti.
pa nije stvar u kuhanju - posve je nebitno hoćeš li si skuhati ručak, otići u restoran ili kopati po smeđu da nađeš nešto za pojesti. bit je u tome da, ako si ga ne skuhaš sama, neće se magijom stvoriti na stolu.
btw, znam podstanare kojima su isključili struju, a sama nam - dok sam bila podstanar - dobila jednom opomenu pred isključenje. i sigurna sam da vlasnik ne bi platio račun da nisam ja.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.

Zadnje uređivanje Kakadu : 04.07.2014. at 10:18.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 11:15   #43
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
buduci da znam iz ostalih postova da si dost pametna zemska mislim da namjerno odbijas shvatiti ili te kajperinja zarazila
A tako...meni iza ledja, lijepo lijepo...
Nis ne razumijem i ne znam nis o samostalnosti, pa vas (ovom prilikom) necu ugnjaviti.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 11:38   #44
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A tako...meni iza ledja, lijepo lijepo...
Nis ne razumijem i ne znam nis o samostalnosti, pa vas (ovom prilikom) necu ugnjaviti.

vidis kak sam te dozvala
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 15:10   #45
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
vec sam rekla da smatram da samostalnosti nema u paru, da, par je samostalan ali pojedinacne samostalnosti nema. (bar je ne bi trebalo biti jbg ) mozes se nasloniti na nekog (i vice versa), podijeliti odgovornosti.
samostalnost, ona prava, je da sam raspolazes novcima da podmiris sve svoje potrebe, sto ne kupis nemas, sto ne platis ostaje neplaceno, sto ne operes ostaje neoprano, sto ne skuhas ostaje neskuhano, sto ne ugasis ostaje upaljeno.......
A nemam toliko radikalno shvaćanje samostalnosti.

Po tome nije samostalan ni čovjek od 40 godina koji živi s cimerom koji ponekad kupi kruh ili napravi tortilje.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 15:25   #46
definitivno te kajperinja zarazila
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 14:13   #47
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
buduci da znam iz ostalih postova da si dost pametna zemska mislim da namjerno odbijas shvatiti ili te kajperinja zarazila

vec sam rekla da smatram da samostalnosti nema u paru, da, par je samostalan ali pojedinacne samostalnosti nema. (bar je ne bi trebalo biti jbg ) mozes se nasloniti na nekog (i vice versa), podijeliti odgovornosti.
samostalnost, ona prava, je da sam raspolazes novcima da podmiris sve svoje potrebe, sto ne kupis nemas, sto ne platis ostaje neplaceno, sto ne operes ostaje neoprano, sto ne skuhas ostaje neskuhano, sto ne ugasis ostaje upaljeno.......
sto ne znaci da covjek koji zivi s roditeljima ne moze biti odgovoran i odrastao i instant spreman za samostalnost, ali da i je samostalan.... ja to ne mogu nazvati samostalnosti.
u potpunosti se slažem s tobom.
netko tko živi u paru ili zajednici bilo kakvog tipa nije samostalan kao netko tko živi sam.
određena doza samostalnosti postoji, sve zavisi o podjeli dužnosti u kućanstvu, ali prava samostalnost se stječe jedino solo životom bez ičije pomoći i uskakanja.
i isto mislim da je to definitivno iskustvo koje bi svatko trebao proći.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 14:43   #48
zar ima onih koji to ne prođu? (tinejdžeri koji su se poseksali na lokalnoj vatrogasnoj zabavi pa cura ostala trudna pa ih vjenčao seoski župnik isključeni ).
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 15:01   #49
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
zar ima onih koji to ne prođu? (tinejdžeri koji su se poseksali na lokalnoj vatrogasnoj zabavi pa cura ostala trudna pa ih vjenčao seoski župnik isključeni ).
mislim da vecina nikad nije zivjela solo
masa se iz roditeljskog doma preseli direktno u muzev/zenin/svekrvin
masa koja studira u gradu u kojem zivi seli od roditelja tek kad krece u zajednicki zivot s curom/deckom
a i vecina onih koji se skoluju izvan svog grada zivi s cimerima i uzdrzavaju ih starci
oni koji zive bas bas sami su manjina

ja sam za vrijeme faksa zivjela solo, financirali su me starci ali sam ipak morala nauciti i raspolagati lovom koju sam dobivala i stajaznam kuhati, brinuti o racunima, odstopavati odvode, mijenjati osigurace i sl
da sam ostala doma jedina briga bi mi bio faks
prelazak na solo zivot i vlastite prihode kad sam se zaposlila je prosao bez ikakve drame, promijenio se samo onaj tko mi osigurava lovu
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 15:09   #50
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
zar ima onih koji to ne prođu? (tinejdžeri koji su se poseksali na lokalnoj vatrogasnoj zabavi pa cura ostala trudna pa ih vjenčao seoski župnik isključeni ).
ima ih priličan broj.
jako puno odraslih ljudi živi s roditeljima sve dok se ne odluče na zajednički život u paru.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 21:29   #51
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
ima ih priličan broj.
jako puno odraslih ljudi živi s roditeljima sve dok se ne odluče na zajednički život u paru.
Ovo je živa istina, posebice kad se radi o današnjim primanjima. Osobno imam posao, ali plaća baš i nije bog zna kakva, a i nemam garancije da ću do daljnjega raditi ovaj posao (divota autorskog ugovora i iskorištavanja ekipe).

Sve u svemu, uz svoju plaću si ne mogu priuštiti podstanarski stan i zato sam još uvijek sa starcima. I sve je to divno i krasno, ali sve više se osjeća jaz u godinama, a u posljednje vrijeme to podnosim sve teže. Doprinosim kućanstvu s plaćom, ne osjećam se kao ''stranac'', ali jednostavno je vrijeme da odem.

I opcija je zajednički život u paru. I zapravo svi koje poznajem funkcioniraju na taj način, iskreno ne znam nikoga tko se nakon staraca odselio solo solo.
Pankrtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 14:55   #52
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
ali prava samostalnost se stječe jedino solo životom bez ičije pomoći i uskakanja.
i isto mislim da je to definitivno iskustvo koje bi svatko trebao proć
i.
to mi je (bio) životni lajtmotiv. doći u fazu u kojoj napokon možeš i moraš sam odlučivati o svom životu, kretanjima, htjenjima...da nikom ne polažeš račune - osim samom sebi. "pobijediti" roditeljski i ini utjecaj, očvrsnuti kao osoba u svakom pogledu i u potpunosti preuzeti odgovornost za svoj život.

ironija sudbine je ta što shvatiš u određenim godinama da ljudi koji su te odgajali (roditelji) imaju/imali su određene životne navike, a jedna od kojih je (primjera radi) i visok stupanj indolentnosti i nesamostalnost što se nekih elementarnih, svakodnevnokućanskih stvari tiče - jer je to uvijek obavljao i brinuo se netko drugi.

nažalost, kad "tog nekog drugog" više nema ( u ovom slučaju majke tj. supruge) tada shvatiš koliko se zapravo ne snalaziš u svakodnevnom životu (otac/suprug), a ne pada ti napamet (nužno) u zrelim godinama učiti kuhati, prati, čistiti i općenito preuzeti odgovornost za dom u kojem živiš (a u kojem stalno nešto moraš raditi da bi se održao koliko-toliko podnošljivim za život), osim plaćanja računa (ovo je samo jedna sličica).

okolnosti u kojima je netko naučen da se oko njega titra od malih nogu (aristokratske familije na pr) druga je tema. ovdje je riječ o prepuštanju elementarnog nekom drugom, iz razloga tradicije ili čega već, uz sklonost osobnog prepuštanja komoditeta radi (a opet pod utjecajem tradicije : muška i ženska posla : )

"triježnjenje" nije uvijek ugodno i lako stoga je inteligentno, čisto sebe radi, neke stvari naučiti na vrijeme u životu, neovisno o drugima.

slučajeve u kojima roditelji djeci kupe stan, sagrade kuću, daju im novce (čisto da imaju još više), vežu ih time i manipuliraju, dakle taj benefit ima svoju cijenu (nije samo čin davanja/poklona bez obaveze), ili mama pere i pegla veš već ohoho odraslom djetetu (koje se odselilo) itd neću ni komentirati.

dakle, neovisno o godinama i statusu, "biti samostalan" je prije svega stav koji nosiš u sebi, u glavi da tako kažem, i ponašaš se sukladno njemu i nema nužno veze s fizičkim faktorom (ne)odvajanja. dakako da je ono poželjno (odvajanje) tj. neophodno kako bi jedinka naučila odgovorno živjeti.

naravno da je diskutabilan stupanj samostalnosti, nakon roditeljskog doma, u suživotu s nekom drugom osobom (partnerom recimo, kasnije i djecom). a to se voli podcrtati kao - sad smo samostalni. da, jesmo, a opet radiš masu kompromisa, imaš hrpu dogovaranja oko svega i nemaš zapravo potpunu slobodu koja bi ti odgovarala, jer tako naprosto funkcionira život u nekoj zajednici. i neki si ni ne mogu zamisliti drugačiji modus vivendi.

dakle, što je to zapravo prava samostalnost i je li moguća u suživotu s nekim?

divim se roditeljima koji uspiju odgojiti djecu koja i u vrlo mladim godinama znaju što žele i uspiju to i ostvariti, idu za "svojim snovima" i imaju inicijalno punu podršku te se pitanje odvajanja smatra ne samo normalnim, nego i jedinim zdravim rješenjem. jednako tako divim se i samim roditeljima, kao starijim jedinkama, kad su zrele i sigurne u sebe te sposobne djecu odgajati kao zasebne jedinke. stupanj normalne povezanosti i brige između jednih i drugih ne dolazi u pitanje i kod odvojenih adresa. ipak, smeta mi svojevrsni "američki stil" preslikan iz filmova u našu hrvatsku/exjugoslavensku stvarnost, ili iz (nekadašnje) "američke zlatne realnosti" (da se stereotipno izrazim), kada se podrazumijevalo da si s ostvarenom punoljetnošću već kompletno formiran čovjek i posao tj. izvor novca za kvalitetno samostalno uzdržavanje nađeš na svakom uglu.

zanimljiva tema s puno upitnika, kad zagrebeš ispod površine našeg mentaliteta, tradicije i preslike društava s drugih meridijana.

Zadnje uređivanje ekaliopa : 17.07.2014. at 15:16.
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 15:01   #53
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
prelazak na solo zivot i vlastite prihode kad sam se zaposlila je prosao bez ikakve drame, promijenio se samo onaj tko mi osigurava lovu


to je tek tema - koliko smo financijski samostalni, a ovisimo o ovom ili onom izvoru novca, a veliki dobitak na lutriji samo sanjamo (ako već ne znamo kako si drugačije omogućiti veću financijsku slobodu?)

sloboda, samostalnost - vječna pitanja i dileme...

Zadnje uređivanje ekaliopa : 17.07.2014. at 15:13.
ekaliopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 13:19   #54
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
ima ih priličan broj.
jako puno odraslih ljudi živi s roditeljima sve dok se ne odluče na zajednički život u paru.
ali opet s roditeljima od jednog od njih, a ne sami. takvih je 99% oko mene. onih 1% otpada na one kojima su roditelji imucni pa su im kupili nekretninu pa zive sami s bracnim drugom. ovi ostali cekaju da starci otegnu papke pa im ostaje ta nekretnina u nasljedstvo. eto bas danas na nekoj temi citam, ne znam vise gdje, da se decko nece zeniti dok mu se ne uda sestra pa ode iz stana i dok starci ne odu u penziju pa se presele u neku vikendicu u zagorju. onda njemu i izabranici ostaje stan da zive sami u njemu.

ja sam dosta godina zivjela sama u stanu za koji sam sama od ne bas velike place placala kredit i rezije, i sve ostalo. znalo se desiti da mi je kad sam platila racune i ratu ostalo 700kn, pa sam prezivjela. jebi ga rasporedis si.nisam imala 76 majci kao sada nego 7. i mogu vam reci da mi je bilo odlicno, stalno neki muving, drustvo, druzenja, nitko te mrko ne gleda jer nisi oprao sude 5 dana. a da zivim kod roditelja kod svog supruga stalno bi se osjecala kao "sluga pokorni" jer to jednostavno nije moj dom i nikad ne bi mogao biti, ja sam tu samo gost. svakom bi preporucila da bar malo zivi sam.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 10:44   #55
moje mišljenje je da i te roditelje jednom treba pustit na miru...
ono, zašto moj otac ne bi hodao gol pored moje majke u stanu kojeg su njih dvoje kupili...jest da me vole i da bi dali sve za mene, al u tom stanu jebeno smetam :-)


teška je situacija u državi i otežano je započeti samostalan život, to stoji,
al zbilja znam mnoge koji uz malo truda mogu, a neda im se..
smatram ih sebičnim i gotovanima, jelte
ako mi je plaća 5000 kuna, bolje živit sa starcima nego dat pola plaće za režije i podstanarstvo..?!

smatram da djeci treba pomoć da se osamostale, a ne preuzeti odgovornost na sebe
moja generacija je prilično gotovanska
mi troje smo se svi odselili u razmaku od dvije godine i sretna sam vidjet starce kako guštaju...
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 14:30   #56
Quote:
Nevka kaže: Pogledaj post
mi troje smo se svi odselili u razmaku od dvije godine i sretna sam vidjet starce kako guštaju...


bas sam i ja to kod svojih primjetila, a pogotovo od kad je tata u penziji. mama ima jos sitno , i bas uzivaju.
a uvjek su nas poticali da se osamostalimo i odselimo. nikad nije bilo govora da netko zauvijek ostane s njima jos sa svojom novoosnovanom familijom iako je sestra tako zivjela jedno kratko vrijeme.
nem tu nikada mira i srece kako god svi bili tolerantni, a obicno netko nije, pa je rat. i onda se zale na temi svekrve. spakiraj se i rijesio si problem.

Zadnje uređivanje tisi : 14.08.2014. at 10:01. Reason: uređivanje citata
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 17:14   #57
Quote:
Nevka kaže: Pogledaj post
moje mišljenje je da i te roditelje jednom treba pustit na miru...
ono, zašto moj otac ne bi hodao gol pored moje majke u stanu kojeg su njih dvoje kupili...jest da me vole i da bi dali sve za mene, al u tom stanu jebeno smetam :-)


teška je situacija u državi i otežano je započeti samostalan život, to stoji,
al zbilja znam mnoge koji uz malo truda mogu, a neda im se..
smatram ih sebičnim i gotovanima, jelte
ako mi je plaća 5000 kuna, bolje živit sa starcima nego dat pola plaće za režije i podstanarstvo..?!

smatram da djeci treba pomoć da se osamostale, a ne preuzeti odgovornost na sebe
moja generacija je prilično gotovanska
mi troje smo se svi odselili u razmaku od dvije godine i sretna sam vidjet starce kako guštaju...
apsolutno potpisujem napisano !
minelas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 23:07   #58
ja imam 23 godine.. fakultet nisam zavrsila, cak sam i pala 2 godine...
neprestano razmisljam sto cu sa zivotom..zivim u tako malom stanu sa starcima, doslovno ne mogu ni prdnut.. u svojoj sobi nemam tv, stari sere radi grijanja- ako hocu bit na toplom, moram bit u boravku a ne bzvz trosit struju xD
stalno razmisljam kako bi se odselila, a ne mogu..nemam posla ni novaca i iskreno, strah me kako cu se odvojiti od njih i osnovati obitelj, kada mi treba jos 3 godine da zavrsim usrani faks i jos godinu dana staza..ma tko zna kada cu tek naci posao...
la-lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 08:48   #59
Quote:
la-lala kaže: Pogledaj post
ja imam 23 godine.. fakultet nisam zavrsila, cak sam i pala 2 godine...
neprestano razmisljam sto cu sa zivotom..zivim u tako malom stanu sa starcima, doslovno ne mogu ni prdnut.. u svojoj sobi nemam tv, stari sere radi grijanja- ako hocu bit na toplom, moram bit u boravku a ne bzvz trosit struju xD
stalno razmisljam kako bi se odselila, a ne mogu..nemam posla ni novaca i iskreno, strah me kako cu se odvojiti od njih i osnovati obitelj, kada mi treba jos 3 godine da zavrsim usrani faks i jos godinu dana staza..ma tko zna kada cu tek naci posao...
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 15:42   #60
Quote:
la-lala kaže: Pogledaj post
ja imam 23 godine.. fakultet nisam zavrsila, cak sam i pala 2 godine...
neprestano razmisljam sto cu sa zivotom..zivim u tako malom stanu sa starcima, doslovno ne mogu ni prdnut.. u svojoj sobi nemam tv, stari sere radi grijanja- ako hocu bit na toplom, moram bit u boravku a ne bzvz trosit struju xD
stalno razmisljam kako bi se odselila, a ne mogu..nemam posla ni novaca i iskreno, strah me kako cu se odvojiti od njih i osnovati obitelj, kada mi treba jos 3 godine da zavrsim usrani faks i jos godinu dana staza..ma tko zna kada cu tek naci posao...
Ako si u Zagrebu, da se dobro zaraditi preko SC-a, jaaako dobro.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.