Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2014., 22:21   #241
Slažem se d aima svakakvih situacija i svakakvih ljudi, alije grzona činenica da većina ljudi ne živi život dostojan čovjeka.
I duboko samzahvalana što nismojedni od tih, ali valja bit oprezan jer je život kao sinusoida, sad si gore, sad si dolje...

U stvari sam se htjela osvrnuti na ljekarne i troškove za djecu.
Brdo toga je u biti nepotrebno, nema nekog pozitivnog iskustva.
Npr. kad dijet ekašljei ima puno katara, daleko bolje od bilo kojeg Prospana, Hederana itd itd je naprosto pijenje vode. Što više.
Multivitaminski preparati koji stvarno dosta koštaju nisu ni sjena raznovrsnoj prehrani s voćem, povrćem i žitaricama.
Inahalatori se po meni definitivno prekomjerno kupuju, mislim da bi možda (ali samo možda) bilikorisni djeci sa žešćom astmom. Koliko čujem od roditelja, brdo ih ima inhalatore. A u biti im ni ne trebaju.
Kad djetetu treba šprica za lijek, uvijek mu je poklonim. Pitajte liječnika, vjerujem da će vam dati.
Ono što je korisno su kapi za nos, Operil P, Meralys, itd. Uz čišćenje nosa jako olakšaju život. A jedna bočica dugo traje, nisu to tako velike pare.
Zašto plaćate vađenje krvi? Pa pedijatar bi trebao procijeniti kad što treba, vađenje krvi nije uvjet ispravnog liječenja djece, jako se puno dobije pričom s roditlejima i pregledom djeteta.
A ne moraju svi nalazibiti odmah gotovi. Jedini koji trebaju su oni koji se rade kod hospitaliziranog teže bolesnog djeteta. A srećom je toga ipak malo.
I test na streptokoka. On je koristan, ali za 150 kn definitivno ne. Niti za 100. Klinički se streptkokona angina s popriličnom sigurnošću može dijagnosticirati; bolje je onda bris grla, ako se već odlučuju za tu dijagnostiku. A to je badava.
Na žalost, ono što ostaje su kreme za AD. Uz napomenu da kortikosteroidi nisu rezervirani samo za djecu s teškim oblicima bolesti. Dapače, njih treba imat uvijek u pričuvi za vrlo kratkotrajnu primjenu na trenutno jače zahvaćenom području kože...
I probiotici... Njih bi trebao HZZO sufinancirat, oni danas nisu samo pomoćno sredstvo, već i pravi lijek. Ali sumnjam da će se to desit...

Dakle, nema smisla trošiti silne pare u ljekarnama, a važne stvari su ipak pokrivene zdravstvenim osiguranjem.
Mislim u djece.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 06:59   #242
Ja vec mjesecima planiram poceti uplacivati stednju za malca i sad kad sam nezaposlena sam konacno i pocela
Sto se lijekova tice, trosimo hrpu toga, ali ne bih rekla da je to nesto pretjerano iako, uvijek moze restriktivnije, treba znati postaviti neke granice... napisala sam negdje gore na sto trosimo, dodala bi i c vitamin koji mu dajem uz zeljezo. Trenutno je to tekuci c vitamin kupljen na iherbu, znaci dosta jeftiniji nego kod nas. Evo, to je neki trosak bez kojeg bi valjda mogli i trebali, ali ne mogu se oglusiti na to da mi malac mjesecima ima nizak hemoglobin, a da c vitamin povecava apsorpciju. Probali smo i drugacije nacine unosenja c vitamina, ali sigurno mame koje djecu filaju s lijekovima znaju kako im sve prisjedne nakon nekog vremena i treba biti kreativan u tome
I taj cranactin. Gdje god se spominje, spominje se u pozitivnom kontekstu. Kosta cca 100kn mjesecno. A nefrologica nam rekla da ga treba uzimati dok se ne skine iz pelena. Ono, mogla nam je to biti mjesecna rata za stednju
A kreme za dermatitis - vise me nije sram zicati testere po ljekarnama. Ionako stalno isprobavamo nesto novo pa nam daju i uzorke koje ne trazimo.
__________________
majmunčić
aannjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 10:39   #243
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
a što se tiče Hrvatske, pazi ovo:
ja sam napisala da prosječan Hrvat kojeg gledam u supermarketu potroši par stotina kn na junk. ajmo reć da je to 500.
kajperina je na to rekla "i sa tih 500 kn sirotinja je i dalje sirotinja".

godišnje je to 6000 kn. za to se 7 dana može otići u Zagorje ili Liku, u fino sređenu kuću za četveročlanu obitelj, platiti i bezin i hranu, i još podupirati malog hrvatskoh poduzetnika (iznamljivača) koji će imati što uplatiti u proračun.
može se i platiti godina dana vanrednog studija, da se steknu dodatne kvalifikacije.

a može se i jesti junk pred tv-om, i raditi na tome da se postane gojazna stara osoba koje se liječi od dijabetesa, kolesterola i povišenog tlaka, i time crpi proračun HZZO-a umjesto da on daje više za djecu s AD-om.

to je ta osobna odgovornost i odluke svakog od nas.
Obzirom da mi se cini da ovo nisam napisala na ovoj temi nego da je skopirano od negdje drugdje, rado bih vidjela quote, da vidim kontekst.
Na sto se tocno odnosi to "junk" ...na koji navodno ode 17kn dnevno jedne prosjecne obitelji...
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 13:10   #244
Zar tu nitko nije u minusu?

Oko mene su svi u minusima... i, naravno, mi... primanja su nam ukupno 6500-7500 kn, u minus smo polako upadali zbog toga što je mužu plaća bila još manja, a produbio se zadnjih par mjeseci zbog nekih dodatnih nepredviđenih troškova i kad sjedne plaća smo u startu -2000

muž samo radi, ja (VSS) ne mogu naći posao
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 00:37   #245
Quote:
Lindelia kaže: Pogledaj post
Zar tu nitko nije u minusu?
Kad dođem u banku uvijek mi ponude minus, kreditnu.. samo kažem ne, hvala!
Nije da mi nekada ne bi dobrodošao, ali on je ipak financijski uteg. Radije štedimo pa kupimo. Mm uvijek nađe dobre razloge zašto nam nešto ne treba. Sad je možda i njemu teže jer ja za malca stalno nešto vidim što mu jako "treba", ali najčešće se složimo oko toga.
Sad se dvoumimo oko putnog krevetića. Baš nam treba za vikende jer često izbivamo, a opet, možda netko uleti da se rješava bebljih stvari pa bi mi udomili krevetac

Ovo za apoteku je super. Mi stvarno smo za sebe dosta kunića ostavljali u kvartovskoj, i bome se nadam da će mi dati koji tester za malca. Te kreme za atopijski su skupe,a ne znaš dok ne probaš je li mu pašu. Da nisam na forumu vidjela info za testere bome bi iskeširala masu love
Voriana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 09:56   #246
Da, mi živimo s nepostojećim novcima.
Ali ne znamo se izvuci iz minusa. Čini mi se da je troclanoj obitelji jako tesko ako ne i nemoguce preživjeti sa 7000 kn.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 12:26   #247
Mi smo do nedavno živjeli sa mjesečnim primanjima oko 9.000 kuna i bilo nam je stvarno teško oporaviti se od porodiljnog i plaćati kredit za kuću. Tek kad sam ja dobila bolji posao možemo normalno živjeti, ali sad tek shvaćam koliko si prije nismo ništa mogli priuštiti. Život je postao preskup...
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 11:59   #248
25 g ... imamo malog sina bucu 5 mj... moja primanja su oko 5800 (ne volim svoj posao jer neradim u struci) plus od zene porodiljna 1600 kad se zbroji za nas 7400 za nas troje...ja radim ona ne jos je studentica a i ja zavrsavam sad fakultet pa nadam se boljem poslu...

imam svoj stan koji mi je otac kupio od 40ak kvadrata... gdje rezije ne prelaze vise od 1000 kn ... malo jesmo rastrosniji znamo cesto otic po restoranima... zena inace zna jako dobro kuhat al meni draze otici npr u mc donalds i ostaviti tu 100 kn... a za to 2 dana dobar rucak ...shvacam da malo pretjerujemo ... al nekad imamosjecaj da se ne mogu kontrolirati

nadam se da ce to doci s vremenom... i da smo jos koliko toliko neozbiljni i da cemo to shvatiti kad potraznja za naseg sina bude veca
antee2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 12:50   #249
Mjesecni troskovi variraju, sve zavisi sto ti taj mjesec treba ili ne treba, koliko vas je u kucanstvu trenutno, dali imate neke neplanirane izdatke itd...
Kod nas je situacija takva da kada smo ja i dijete sami troskovi ukljucujuci rezije zasada ne prelaze 5,6 000 kn,
a kada je i suprug s nama (svako 20-tak dana) onda je to od 9-10 000 kn...
Govorim okvirno, jer ne zapisujem i ne brojim svaku kavu ili cokoladu u trgovini.

Primanja su nekih 45 000 kn mjesecno, zivimo sami, ali u stanu od rodbine, i naravno da namjeravamo nekad, nadam se u skoroj buducnosti imati vlastiti stan.
(Ali isto tako radi toga ne namjeravam u kredit iducih 15 godina).

Nikad nismo bili rastrosni, u restorane ne idemo, pogotovo sad dok je dijete jos malo i nemamo gdje s njim, zadnje putovanje je bilo lani doslovno 2 i pol dana tu u blizini- ali to si namjeravam ubuduce malo cesce priustiti jer to volim i nije mi zao na neko lijepo putovanje potrositi novac.
Nepotrebne gadgete i slicne stvari ne kupujemo, suprug ima polovni laptop i mobitel od 800 kuna, ja cak i od manje, ne patimo od toga,
odjeca ne treba biti markirana, bitno da je prirodnog materijala, pamuka ili koze, za ostalo nas nije briga,
na hrani ne stedimo ali se ni ne razbacujemo, kuham svaki dan, ako jelo koje se moze jest dva dana ostane od jucer, nije nam bed jesti ga i danas.
Ne pijemo, ne pusimo, ne zalazimo po kaficima osim tu i tamo neka kava.

Auto smo do nedavno vozili polovno i staro 15 godina, ali smo odlucili kupiti i kupili smo novo srednje klase, radi djeteta.

I kada smo imali manje uvijek smo se pokrivali koliko smo mogli bez minusa i dugova jer nismo tipovi ljudi koji mogu mirno spavati sa tom obvezom nad glavom.
(Iako naravno shvacam da je nazalost u danasnjoj situaciji nekome bez minusa na kartici nemoguce izaci na kraj.)
minelas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 19:40   #250
45 tisuca kuna mjesecno? Uf, s tolikim novcima bih imala puno toga, samo minus ne. Znaci, mjesecno zastekate minimalno 35 tisuca kuna? Woooow.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 22:08   #251
meni je smijeh izmamilo kad sam pročitala da žive u stanu od rodbine. i neću napisati što sam još pomislila jer ne bi bilo pristojno.
naime, podsjetilo me na jedan sličan primjer iz moje blizine. primanja od 60ak tisuća kuna mjesečno+ jedno 100njak tisuća kn godišnje (od 5 apartmana) i nikad ništa si priuštiti, ni materijalno ni uslužno, nikamo otputovati, izići, auto srednje klase star evo bit će valjda 15ak godina ovaj moj primjer je onako da mi ih dođe žao jer su zapravo sirotinja (ako zanemarimo stanje na računu)

ne mora biti kad je kod vas ovako, da se netko ne nađe uvrijeđen. ali ovi moji su takvi a i nije to tema. zapravo.

sa 35t kn viška moguće je kupit stan za keš za samo nekoliko godina. kakav mrtvi kredit na 15. điberite se još 2 godine i vojla.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 22:48   #252
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
meni je smijeh izmamilo kad sam pročitala da žive u stanu od rodbine. i neću napisati što sam još pomislila jer ne bi bilo pristojno.
naime, podsjetilo me na jedan sličan primjer iz moje blizine. primanja od 60ak tisuća kuna mjesečno+ jedno 100njak tisuća kn godišnje (od 5 apartmana) i nikad ništa si priuštiti, ni materijalno ni uslužno, nikamo otputovati, izići, auto srednje klase star evo bit će valjda 15ak godina ovaj moj primjer je onako da mi ih dođe žao jer su zapravo sirotinja (ako zanemarimo stanje na računu)

ne mora biti kad je kod vas ovako, da se netko ne nađe uvrijeđen. ali ovi moji su takvi a i nije to tema. zapravo.

sa 35t kn viška moguće je kupit stan za keš za samo nekoliko godina. kakav mrtvi kredit na 15. điberite se još 2 godine i vojla.
pa da, istina, naravno da namjeravamo kupiti stan za keš,to sam i napisala, ali zasada jos nemamo dovoljno novaca za to, i ne znam zasto si se ti našla suditi o mojoj situaciji, ja nisam nigdje napisala koliko dugo imamo spomenuta primanja.
minelas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 22:53   #253
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
45 tisuca kuna mjesecno? Uf, s tolikim novcima bih imala puno toga, samo minus ne. Znaci, mjesecno zastekate minimalno 35 tisuca kuna? Woooow.
Nitko ne gleda drugu stranu medalje. Uvjeti, glava u torbi 24 sata dnevno, odvojenost od obitelji.
A i nikakva su primanja s obzirom koliko imaju neki u istoj branši.
Ali to je sada sve vec off sa teme.
minelas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 06:50   #254
Meni je strasno da dijete ne vidi oca po dvadeset dana. Nikada tako ne bismo zivjeli. Mom muzu se jednom dogodilo da zbog nesretnih okolnosti nije bio dva tjedna s maleckom pa je plakao svakk dan na spomen njezinog imena. Mogli bismo imati puno vise lovr da smo spremni biti manje s njom, ali nama to nije opcija.
Nista od ovoga nijs tema. Pricamo o cistim brojkama pa nisam ulazila u detalje. Cinjenica je da odlicno zaradjujete i da je normalno da niste u minusu. To je sve.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 07:51   #255
da, istina.
i ja se ispričavam zbog smijuckanja.
sve ima svoju cijenu. pomislila sam da je možda tako nešto u pitanju. ili je prvi časnik na nekom brodu. ili nešto takvo...
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 12:58   #256
Quote:
Lindelia kaže: Pogledaj post
Da, mi živimo s nepostojećim novcima.
Ali ne znamo se izvuci iz minusa. Čini mi se da je troclanoj obitelji jako tesko ako ne i nemoguce preživjeti sa 7000 kn.
Mislim da si drugom rečenicom sama sebi dala odgovor na treću rečenicu - vi ne znate, ne znači da je nemoguće

Sjećam se dok sam živjela s roditeljima da nas je u jednom trenutku 4 preživljavalo (2 srednjoškolaca) sa 5 000. 3 000 je odlazilo na kredit i režije, 600 na pokaze (srećom za školarce su bili besplatni), a ostatak na hranu. Dok se nije došlo do druge plaće, život je bio puko preživljavanje. Minusi su radili pomalo i trebala je godina dana na dvije plaće da se taj minus sanira. Međutim, nakon što su i skinuli kredit i djecu 's grbače' i dalje se bore s minusima (znaju odletiti) unatoč primanjima od 7 000 jer im život više nije puko preživljavanje nego užitak, povećala se količina stvari na koje troše...
Pinkywinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 13:12   #257
Quote:
Lindelia kaže: Pogledaj post
Zar tu nitko nije u minusu?

Oko mene su svi u minusima... i, naravno, mi... primanja su nam ukupno 6500-7500 kn, u minus smo polako upadali zbog toga što je mužu plaća bila još manja, a produbio se zadnjih par mjeseci zbog nekih dodatnih nepredviđenih troškova i kad sjedne plaća smo u startu -2000

muž samo radi, ja (VSS) ne mogu naći posao
Dva puta te quotam, čisto jer ti želim pomoći i jer stalno gledam ljude sa sličnim brigama. Razmišljaj dugoročno, da dobiješ sutra posao, trebala bi vam godina dana (ukoliko ste blizu crvenog, barem) da se izvučete iz minusa, a da si povećati životni standard (kojeg si zasigurno željna). Napravi godišnji plan smanjenja minusa kao da se nećeš zaposliti, samo jedan mjesec zapisuj apsolutno sve troškove i kad vidiš gdje najviše nepotrebno trošiš, vidjet ćeš koliko daješ više love od potrebnog za neke stvari. Tu ti se krije smanjenje minusa, vidi gdje ti to lova bježi. Nemoj planirati sanirati minus preko noći, dovoljno je da ga za 2000 kn smanjiš kroz godinu dana - i to je jako puno. Ne želim ti zabadati nos u financije, stil života i ostalo, ali sa financijskim planom se da jako puno toga postići kod puno ljudi.

Neki već jesu financijski čarobnjaci, ali mnogi ljudi ne vide gdje im novac bježi...
Pinkywinky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 20:58   #258
Mi imamo dvoje djece. Već dosta dugo zapisujem mjesečne troškove koji se odnose na hranu i kozmetičke potrepštine (znači bez eventualnih odlazaka u kino, kazalište, bazen i sl., dakle isključivo hrana i osnovna kozmetika (bez moje šminke i sličnih "luksuza") i trošimo oko 4000 kn. Pazim da kupujem na akcijama, ali ne mogu reći da oskudijevamo u bilo čemu (uvijek ima voća, povrća, nešto slatkiša, sladoleda i slično - to je nažalost nekima postao luksuz...)
bela83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 12:52   #259
Pozdrav, da li mi neko iskusniji može reći svoje zapažanje vezano uz troškove djeteta vezano uz dob. Maloprije sam raspravljao s ženom o tome i ona kaže "najveći troškovi su prije rođenja i nakon rođenja, moraš kupit kolica, autosjedalicu, krevetić, odjeću koju brzo preraste, pelene itd itd.. kad malo poraste ti troškovi su manji, u najgorem slučaju isti.". Ja mislim da su viši, treba platit vrtić, nakon toga i nekakve izvanškolske aktivnosti itd.. istina ne raste tako brzo kao prije pa se manje troši na odjeću, zamjensko mlijeko itd.. ali sumnjam da su troškovi npr. dvogodišnjakinje ili trogodišnjakinje manji nego troškovi dvomjesečne bebe?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 13:06   #260
ne, kasnije su veci troskovi, roba je skuplja (jakne/cipele) i tesko se moze proci jeftinije s vrticem i aktivnostima kao sto mozes jeftinije nabaviti ili naslijediti stvari za bebu.
ako ide u zg gradski vrtic, nije najcesce bas ogroman izdatak ali privatni vrtici i vrtici van zg su skupi. kasnije knjige, pribor, jos skuplja odjeca, izlasci, studij
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.