Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2021., 10:09   #1
Stan u kući vs. stan u zgradi - cijene i ostalo

Pozdrav svima

Počeli smo razmišljati o eventualnoj kupovini manjeg stana (cca 40kvadrata) u prizemlju obiteljske kuće.

Kuća je sama po sebi koncipirana kao odvojeni stanovi tako da je taj dio pri gradnji zadovoljen. Naravno, prije prodaja bi bilo sve etažirano, vidjelo bi se kakve cake postoje, kako sve ugovorom urediti i sl.

Obzirom da je cijena kvadrata manjeg stana uvijek najveća, svjestan sam da i ovaj ima veću cijenu kvadrata.

No, treba biti svjestan da je to ipak kuća, a ne zgrada, pa vjerujem da bi i to trebalo utjecati na cijenu kvadrata.

E,sad, gledajući po Njuškalu cijene stanova ( ne znam koliko se u agencijama može cjenkati i koliko to bude-slobodno napišete svoja iskustva), i uglavnom u tim dijelovima ne nalazim stanove u kućama, teško mi je napraviti razliku.

Što se tiče cijene kvadrata za slične stanovu u stambenim zgradama, one se kreću od 1200 po kvadratu ( za neke prihvatljive stanove) pa već oko 1500-1600 za novogradnju.Nema puno stanova pa je teško previše analize.Naravno ima i onih koje svoje cijene kao suho zlato.

E sad, kolika bi bila neka maksimalna realna/normalna cijena kvadrata za stan u kući u odnosu na zgradu, manju, gdje je to ipak bolje koncipirano?

Hvala.
MIhep is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2021., 13:01   #2
Placa li se pricuva u toj kuci?
Ako ne, bjezi od toga.
Rossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2021., 13:36   #3
Quote:
Rossa kaže: Pogledaj post
Placa li se pricuva u toj kuci?
Ako ne, bjezi od toga.
Trenutno to nije etažirana kuća, nego vlasnici iznajmljuju stanove u prizemlju. Da se ide u kupovinu, etažiralo bi se.

Naravno da bi se sve uredilo, pa tako i pričuva.Ali obzirom da znamo stanje zgrade/ kuće, kuća je sigurno idućih 20god sigurna od nekih bitnih ulaganja.A i vlasnicima bi bilo u interesu da ju obnove.
MIhep is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2021., 06:50   #4
Cijenu kvadrata diktira prije svega lokacija, a onda i stanje nekretnine. Nemoguce je na forumu dati procjenu. Primjera radi, tu gdje ja živim je jako visoka, neovisno o tome radi li se o kući ili zgradi i u kakvom je stanju.

Pričuva se definira zakonom, tj ako gradjevina ima (nisam sigurna) odredjeni broj vlasnika i stanova, tada se podliježe biranju upravitelja i plaćanju pričuve. Provjeri malo na netu, nije teško doći do podatka.

Pri etažiranju kuće, potrebno je isto napraviti s dvorištem i to ti je jedina caka. Parking i prostor oko kuće. Jeste li razgovarali o tome, jer svakom stanu ipak pripada i odredjeni dio okućnice?
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2021., 16:32   #5
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
Cijenu kvadrata diktira prije svega lokacija, a onda i stanje nekretnine. Nemoguce je na forumu dati procjenu. Primjera radi, tu gdje ja živim je jako visoka, neovisno o tome radi li se o kući ili zgradi i u kakvom je stanju.

Pričuva se definira zakonom, tj ako gradjevina ima (nisam sigurna) odredjeni broj vlasnika i stanova, tada se podliježe biranju upravitelja i plaćanju pričuve. Provjeri malo na netu, nije teško doći do podatka.

Pri etažiranju kuće, potrebno je isto napraviti s dvorištem i to ti je jedina caka. Parking i prostor oko kuće. Jeste li razgovarali o tome, jer svakom stanu ipak pripada i odredjeni dio okućnice?
Konkretno, lokacija je Rijeka. Znam, svjestan sam da lokacija, stanje nekretnine, određuje cijenu. Ali otvaranjem teme sam želio čuti iskustva/ mišljenja koliki je odnos između cijene kvadrata stana u manjoj pravoj stambenoj zgradi i kući. Jer koliko god dobro koncipirana kuća, to je ipak kuća i tako je građena.

Pričuve nema jer žive samo vlasnici i najmoprimci.Naravno da bi se uredilo to prema prijašnjim primjerima.

Da,znam, i naravno da bi ( pogotovo s obzirom na lokaciju) bi osiguran parking bio preduvjet za sve.Ostalo bi se vidjelo koliko okućnice i koje.Kažem, vjerujem da ima puno primjera etažiranja ( pa i malih zgrada) i vidjelo bi se kako doskočiti praktički svim cakama.
MIhep is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2021., 17:05   #6
Quote:
MIhep kaže: Pogledaj post
Konkretno, lokacija je Rijeka. Znam, svjestan sam da lokacija, stanje nekretnine, određuje cijenu. Ali otvaranjem teme sam želio čuti iskustva/ mišljenja koliki je odnos između cijene kvadrata stana u manjoj pravoj stambenoj zgradi i kući. Jer koliko god dobro koncipirana kuća, to je ipak kuća i tako je građena.

Pričuve nema jer žive samo vlasnici i najmoprimci.Naravno da bi se uredilo to prema prijašnjim primjerima.

Da,znam, i naravno da bi ( pogotovo s obzirom na lokaciju) bi osiguran parking bio preduvjet za sve.Ostalo bi se vidjelo koliko okućnice i koje.Kažem, vjerujem da ima puno primjera etažiranja ( pa i malih zgrada) i vidjelo bi se kako doskočiti praktički svim cakama.
Nemaš ti ti čemu doskakivati, etažiranje kuće je jedno, a na tebi je da dogovoriš i etažiranje dvorišta. Pazi, može to se dogoditi samo stan i vlasničkom listu. I sto onda, parking po dogovoru!? A terasa i slično. Dvorište ostave nepodijeljeno obitelji kojima se u startu nije dala još koja kinta kad se to radilo i svi se pokaju.

I 1500 eur/M2 u Rijeci je povoljno, pa pogledaj malo oglase. Razlike u cijeni zgrada/kuća kao takve ustvari nema, samo sto s kućom ide i okućnica. U grubo, za 40tak M2 stana, teško da ćeš proći ispod 75-80000 eur. To je današnja realnost. Kupuješ i parking mjesto i terasu …
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:14.