Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2024., 14:16   #621
Question Prijevremena Njemacka/hrvatska mirovina

Poštovani 2027 cu napuniti 61godinu starosti i 41staža ( od toga 13Njemacka/28Hrvatska).
Koje uvjete imam sa 61godinom, koje uvjete ostvarujem, i kako se obračunava pošto imam samo 28 godina u HR?
(S obzirom na danasnje propise)
Hvala.

Zadnje uređivanje Malebane : 31.01.2024. at 14:18. Reason: Kvacice na slovima
Malebane is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2024., 19:37   #622
Quote:
Malebane kaže: Pogledaj post
Poštovani 2027 cu napuniti 61godinu starosti i 41staža ( od toga 13Njemacka/28Hrvatska).
Koje uvjete imam sa 61godinom, koje uvjete ostvarujem, i kako se obračunava pošto imam samo 28 godina u HR?
(S obzirom na danasnje propise)
Hvala.
Stupanjem RH u EU 2013 god. automatski se sav staz odradjen u zemljama EU zbraja za dobivanje razmjernog djela mirovine.
Razmjerni dio mirovine ce biti odredjena i isplacivana posebno iz svake zemlje u kojoj je stecen potreban radni staz.

Prema napisanog vi cete imati zajednicki zbrojeno ukupno 41 godinu efektivnog radnog staza (13_Njemacka/28_Hrvatska), pa prema tome imate u Hrvatskoj ispunjen zakonski uvjet za dobivanje "starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika" a taj je 60 godina starosti i 41 godina efektivnog radnog staza.
Sto znaci da ce vam iz Hrvatske biti izracunat i isplacivan razmjerni dio mirovine za 28 godina staza koje imate ostvarene u RH.

Sto se tice Njemacke, nisam siguran, neke zemlje isplacuju samo razmjerni dio mirovinu kad se steknu potrebne godine starosti za starosnu mirovinu prema mirovinskom zakonu u toj zemlji.

Detaljnije se informirajte o uvjetima za Njemacku mirovinu na ovim stranicama:

https://www.deutsche-rentenversicher...home_node.html

Ali kad steknete te uvjete, i iz Njemacke ce vam biti isplacivan razmjerni dio mirovine za tih 13 godina staza.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2024., 11:16   #623
Zahvaljujem na odgovoru !
Malebane is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2024., 03:16   #624
Poštovani, ne znam da li ovo pitanje ide ovdje no da probam.
Prijatelj je navršio 65 godina i poslodavac ga više nije zadržao na poslu već ga uputio da preda zahtjev za mirovinu.
To je bilo 1.2. Zanima me po kojoj osnovi on sada ima zdravstveno. Zahtjev za mirovinu je predao, da li se ipak mora javiti na HZZO u roku od 30 dana ili je dovoljno što je predan zahtjev u Mirovinsko?
Hvala!'
__________________
to nisam ja
bijelatama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:47.