Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2014., 18:40   #1
Punoljetni neradnik pod roditeljskom skrbi

Imam punoljetnog brata koji ne želi raditi, ima ukupno 3 tjedna radnog staža, živi na grbači roditelja s kojima ne komunicira osim kad treba novac, neprestano ih verbalno napada i vrijeđa, a par puta je prijetio i fizičkim nasiljem. Redovito uništava namještaj u tzv. "napadajima bijesa", a dvaput smo bili na sudu zbog obiteljskog nasilja (fizički i verbalni napad na mene), koji su prošli jednostavnom novčanom kaznom...koju ne može platiti jer je nezaposlen.

Naravno, osim od roditelja, izvlači novac i od mene, pod različitim prijetnjama i dosađivanjem (milijun poziva, sms-ova itd.). Roditelji su ga više puta pokušali izbaciti iz kuće, no on odbija otići, pod izlikom da nema sredstava za život.

Policija i socijalni radnik savjetovali su mi da se odselim od kuće i da pripremim evakuacijski plan za slučaj da on ponovno "izgubi živce", a prilikom nedavnog incidenta, savjetovali su mi da ga "ne provociram" suvišnim pitanjima poput: "Jesi se prijavio za onaj posao?"

Ukratko, ne vidim nikakav izlaz iz ove situacije i ne znam što učiniti, nisam pametna. On i dalje odbija raditi, prijeti se, žica roditelje i mene, što je bolje nego prethodna rješenja poput krađe i prodaje mojih stvari.
Obitelj nema novca za uzdržavanje osobe koja ne želi raditi - roditelji su u mirovini, a ja radim povremene poslove i tako se "skrpam" za režije i hranu.

Ispričavam se ako ovo zvuči kao žalopojka, ali jednostavno ne mogu vjerovati da moramo čekati da nam se on "smiluje" i ode nekamo. Raditi ne želi, lakše mu je žicati i prijetiti se, a odnedavna se još više ohrabrio postupanjem (lokalne) policije koja je prepuna razumijevanja stala na njegovu stranu ("jako je teško danas naći posao, mnogi su ljudi nervozni zbog toga"..."muškarci vam tako reagiraju na arogantni ženski ton" itd.), pa je postao još gori.

Više se ne usudimo zvati policiju zbog njegovih ispada, jer postoji realna mogućnost da zbog toga dobijemo kazne koje ne možemo platiti.

Ako netko ima kakav konstruktivan savjet (osim "ne dajte mu novce", "ne dajte mu jesti"), bila bih vrlo zahvalna.

Lijep pozdrav!
crnatočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 18:54   #2
Je li brat psihički bolesnik?
Nemam što pametnoga za savjetovati. Možda prisilna hospitalizacija, ukoliko ima osnove za nju (ako izravno ugrožava sebe ili druge).
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 19:01   #3
Neka mu tvoj prijatelj iz teretane na lijep način objasni da te ne može verbalno i fizički napadali i trebao bi se malo smiriti. Pitanje je na koga će preusmjeriti bijes. Navodno i normabel u jutarnjoj kavi pomaže. Da je donekle normalan predložio bih suptilnu motivaciju; dati mu do znanja da se sviđa nekoj curi, možda se potrudi promijeniti kako bi ju impresionirao, ali verovatnije je da će ona postati njegova sljedeća žrtva.
AltOption is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 13:14   #4
Quote:
crnatočka kaže: Pogledaj post
Ako netko ima kakav konstruktivan savjet (osim "ne dajte mu novce", "ne dajte mu jesti"), bila bih vrlo zahvalna.
Vrlo jednostavno - kad brata izađe iz kuće, promjenite brave i gotovo.
Ukoliko počne praviti probleme, pozovite policiju.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.