Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2014., 14:08   #1
Psihički bolesne osobe i dom za starije i nemoćne

Poštovani,
imam malko poseban problem te vas molim za savjet ukoliko netko poznaje pravilnike za domove za skrb starijih i nemoćnih osoba.

U susjedstvu mi se nalazi takav jedan dom iz kojeg po cijele dane i noći dopiru krikovi žene koja zapomaže, koja kuka i jadikuje. Ti krici pogotovo noću zvuče sablasno. Zamislite ženu koja sat i pol zaziva "Sestro upomoć", "ljudi pomagajte" i tako jedno za drugim stalno i stalno...
I to traje sad već skoro tri mjeseca.
Cijelo susjedstvo se pomalo pita šta napraviti. Klinci se plaše kad zazivanja počnu.

Kontaktirao sam upravu doma i oni su mi odgovorili:

Quote:
Poštovani,

naša Ustanova pruža skrb starijim i nemoćnim osobama. Uvjeravamo Vas da spram svakog korisnika činimo sve što je u našoj moći kako bismo im pružili adekvatnu skrb i pomoć, posebno korisnicima kojima je isto prijeko potrebno zbog teških oboljenja.
Obzirom na gore navedeno apeliramo na Vašu humanost i molimo za razumijevanje.
U nadi da Vama ili članovima obitelji nikada neće biti potrebna skrb jedne ovakove Ustanove srdačno Vas pozdravljamo.
Očito se radi o psihički bolesnoj osobi i mišljenja sam kako je ipak potrebno poduzeti nešto jer je situacija neizdživa za susjede, a mogu misliti kako je onima koji se nalaze u istoj ustanovi. Ja sam udaljen 200 m i to noću zvuči stvarno jezivo, mogu misliti kako je onima u ustanovi. Nije problem biti human, ali nije ni rješenje pustiti ženu da zapomaže po cijele dane i noći.

E sad, da li su ti domovi ovlašteni baviti se osobama s takvim oboljenjima te da li obavijestiti nadležne o tome. Budući se radi o dosta skupom privatnom domu, mislim da su oni za profit spremni takvu osobu udomiti i mimo pravilnika.

Smatram da osoba treba pomoć liječnika koji se bave takvim oboljenjima i mišljenja sam kako ne bi trebala biti u jednoj takvoj ustanovi, pogotovo toliko blizu gusto naseljenog područija.

Ako netko poznaje pravilnike rada takvih domova, neka me demantira. Isto tako ako netko ima nešto pametno napisati kao savjet, molim da mi pomognete donijeti odluku. Ne bih volio podići inspekcije na noge ako ja tu ne vidim nešto što je očito.

Hvala
Pene79trator is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:55   #2
Premješteno s pdf-a Zdravlje.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 20:44   #3
ovo izlazi iz okvira pravilnika i vjerojatno je riječ o psihički bolesnoj osobi. Ako dom prima odrasle osobe, oni su pokriveni čim negdje doktor piše da je potrebna stalna njega i skrb, a najčešće to upravo pišu za psihički bolesne, dementne, ljudi se izgube, strašne su to muke
ALI, ono što je DOM dužan osigurati je da svojim radom ne uznemirava druge. Stoga dopis na MSPM koje izdaje dozvolu za rad i naravno, ako je to u noći, poziv policiji jer se radi i o narušavanju JRMa. Al na žalost, s dijelom njihovog odgovora se slažem, a to je da se nadam za sebe i bližnje da nikada neću morati ni ja ni moji u bilo kakvu ustanovu... p.s. može u inbox o kojem je domu riječ?
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2019., 18:58   #4
Nema sumnje i ne treba čekati. Reagirati odmah! Moja reakcija spasila je jednu nepokretnu baku kojoj se uselila susjeda iz noćne more. Psihičko i fizičko zlostavljanje trpila je svakodnevno. Susjedstvo nije reagiralo jer su se bojali osvete "bolesne" žene. Mi smo vikendom dolazili na odmor, čudilo me kako nitko ne brine. Riskirala sam, prijavila Centru i baka je premještena u ustanovu. Zlostavljanje bilo koje vrste možete prijaviti anonimno! Žalosno, baka je mjesecima zapomagala i zazivala pomoć. Što je to s nama ljudima?! Da je mogla, baka bi sigurno bježala. Vjerojatno je tako i s ovom ženom. Zazivala je pomoć kad ste je mogli čuti. Žao mi je što ovaj post nisam vidjela ranije jer me podsjetio na priču koja se dogodila baš meni. Moja mama privatno se smjestila u obitelj koja je vlasnik doma za psihički bolesne. Smještaj je platila kompletnom svojom imovinom (stan u centru grada, kuća na selu, zemlja...). Na žalost umrla je prije dvije godine i ja sam nasljedila sredstva sa tekućeg računa. Na tekućem računu bio je samo minus koji sam morala podmiriti. Promet po tom računu bio je priličan, jer mirovinu skoro da i nije dirala 15 godina. Mirovina koja je sjedala na njezin tekući služila je za plaćanje režija istog tog stana koji je darovala, za plaćanje njenog dopunskog osiguranja, a ostatak novca vlasnik doma za psihički bolesne je s njenog računa prebacivao na račun doma i to u vrijeme i kad nije imala pojima za sebe. Umrla je od teškog oblika demencije. S obzirom na njenu jako slabu pokretljivost, možda je taj glas noću bio njen. Možda je konačno shvatila prevaru i htjela je otići. Njezina priroda bolesti (teži oblik depresije) otjerala je skoro sve ljude s kojima se družila. Idealno, zar ne? Posjete nisu bile moguće. Spletke i intrige koje je ta "obitelj" smišljala bile su stravične. Da se vratim na temu. Da je u ovom slučaju bila moja mama, ona bi kao i baka s početka priče zadnje godine života (s obzirom na uloženi novac) ako ništa drugo ........... provela bi ga barem primjerenije.

Citiram di odgovora te ustanove:

Obzirom na gore navedeno apeliramo na Vašu humanost i molimo za razumijevanje.
U nadi da Vama ili članovima obitelji nikada neće biti potrebna skrb jedne ovakove Ustanove srdačno Vas pozdravljamo.

Na kraju kakav je to poziv na humanost? Šutnja?!
HOPLAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:46.