Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2017., 11:32   #1221
Ekipe ako vam se ne sviđaju uvjeti poslovanja trenutne banke, kao što spinster kaže, postoje i druge banke.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 11:48   #1222
Reci ti ekipi radije koja to banka u "uvjetima poslovanja" ima pitanja poput onih o tome gdje i s kim spavaš.
Čisto da znamo.
I koja to ima u planu zatvoriti sve račune klijenata za koje to ne zna.

To nekako još uvijek nisi izjavila. A nisu ni same te banke.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:13   #1223
Ako u uvjetima poslovanja stoji da je upitnik za klijente obavezan, to je neupitno.
A ako se nekom to ne sviđa, vozi dalje.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:15   #1224
Pa reci nam gdje je to takav set pitanja obavezan i neupitan.

Da ne gubimo vrijeme na pokušaje zasnivanja poslovnih odnosa i na šetnje i čekanja u bankama s kojima nismo kompatibilni.

U čemu je problem? Zašto banke ne žele reći da imaju tu politiku ako imaju tu politiku? Zašto to onda drže kao tajnu, a veliš da ne možeš uopće poslovati s njima zbog toga?
Nije mi jasno. Nema baš logike priča.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 13:06   #1225
Nije mi jasno što ste se uopće uhvatili tih pitanja ko pijan plota... Slažete što ne želite iskreno reć i do viđenja. Vuk sit, koza cijela. Kad im jednom kažete oni će to uvrstit tamo u neku svoju statistiku za obiteljske/samostalne usluge, ponude kredita i ostalo što vas ionako vjerojatno ne zanima i više vas nikad neće s tim gnjavit.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:02   #1226
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno što ste se uopće uhvatili tih pitanja ko pijan plota...
A eto, takva je tema. I o tome je.

Quote:
Slažete što ne želite iskreno reć i do viđenja.
Nisam siguran da je laganje u ovakvim situacijama nešto što se tako olako može shvaćati.

Možda većinom i može, ali ne vidim zašto riskirati.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:15   #1227
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Nije, ali ako x banci to pitanje spada pod must have onda neće otvoriti ili voditi poslovni odnos sa klijentom koji ne želi dati taj podatak, zato zatvaraju i blokiraju račune - ako je iz fatce država nameće, ako nije, their own rules.
Ne znam da li ti je poznato da ni potencijalni poslodavac više ne smije ženi kandidatkinji za posao postavljati pitanja jeli ona udana, u vezi, jel ima djecu i da li uskoro planira imati... a već postojeći račun u banci je puno benignija stvar od toga.
Jebote, kao da se radi o kriminalcu na ispitivanju u policiji
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
A to traže radi boljeg razumijevanja klijenta i nadogradnje odnosa u smislu ponude proizvoda jer npr ako netko ima djecu, za očekivati je da će toj osobi trebati više sredstava
Srećo, ako mi treba kredit onda ću se sam raspitati u kojoj banci su najbolji uvjeti, a ne da me banka maltretira sa nekakvim kreditima koje uopće nisam ni tražio
Jel ti uopće shvaćaš koliko je ovo kontraproduktivno za banke, ako mu neko blokira račun on će povući novce i zatvoriti račune i banka od svega toga maltretiranja neće imati apsolutno ništa
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 15:58   #1228
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Još su mi lijepo pokazali u sustavu što se mora a što je obavezno, tako da sumnjam da kod zabe to nisu obavezna pitanja i nisu sve interne stvari banke dobrovoljne, ima i obaveznih...
Iz EU zakona (uredbe) koji uskoro stupa na snagu:

Data controllers are required to inform you when they collect personal data about you. You have the right to know the name of the controller, what the processing is going to be used for...

Baš me zanima kako će banke pravdati za što traže stručnu spremu i broj djece...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 17:33   #1229
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da je laganje u ovakvim situacijama nešto što se tako olako može shvaćati.

Možda većinom i može, ali ne vidim zašto riskirati.
-Stipe
Imaš dvoje djece i ne želiš reć, kažeš da nemaš i adio, oženjen si i ne želiš reć, kažeš da nisi pa nek idu u matični provjeravat, zanimanje ti je jedno,ili si recimo direktor ti ne želiš reć, kažeš drugo... Realno sve šta oni pitaju ako ih stvarno zanima mogu vrlo lako saznat, ali ti upitnici su birokratske gluposti koje je netko provukao kao ideju, nekome se svidilo i taj si je sačuvao radno mjesto na neko vrijeme. Što si odgovorio teško da će itko provjeravat. I ne mislim na onaj službeni dio, o poreznoj politici, primanjima preko računa i političkim funkcijama eventalno, nego na ove druge sitnice... oženjen/slobodan, djeca ili ne, maloljetna ili ne, sss, vss...
Najveća glupost je svađat se šta vas to briga... Službenicu apsolutno ništa, briga je nekog tamo direktorčića koji slaže nekakvu tamo tablicu graf o profilu korisnika i prema tome slaže buduće reklamne kampanje, strukture kredita, ponudu kartica za studente, maloljetnike, djecu, ove, one...
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 19:39   #1230
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Iz EU zakona (uredbe) koji uskoro stupa na snagu:

Data controllers are required to inform you when they collect personal data about you. You have the right to know the name of the controller, what the processing is going to be used for...

Baš me zanima kako će banke pravdati za što traže stručnu spremu i broj djece...
Pa banka te lijepo informira za koju vrstu i za što će koristiti tvoje podatke pa ti označiš dolje da li dopuštaš ili ne

Po stoti put, oni to mogu pitati ako im je taj upitnik, temeljem internih odluka obavezan, a klijentova je volja da li će te podatke dati ili ne. Ako ne i ako su obavezni, neće mu otvoriti transakcijski račun i ćao zdravo, nek ode u neku drugu koja to ne traži. Simple as that.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:00   #1231
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Pa banka te lijepo informira za koju vrstu i za što će koristiti tvoje podatke pa ti označiš dolje da li dopuštaš ili ne
Informirati će klijenta da će podatke koje dobije od njega koristiti za profiliranje ponuda prema njemu, marketing i prodaju usluga? Ajde da mi je to vidjeti...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:01   #1232
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Informirati će klijenta da će podatke koje dobije od njega koristiti za profiliranje ponuda prema njemu, marketing i prodaju usluga? Ajde da mi je to vidjeti...
U upitniku za klijente, stoji privola sa mogućnosti da/ne odgovora gdje naznačiš da li želiš da tvoje podatke koriste u svrhu marketinga ili ne, itd.

Copy paste od zabe:
Osobne podatke navedene u ovom Upitniku (u daljnjem tekstu: Podaci) Zagrebačka banka d.d. (Banka) prikuplja i obrađuje za potrebe uspostave i održavanja poslovnog odnosa klijenta s Bankom te, dodatno, ako se Podaci prikupljaju za potrebe uspostave i održavanja poslovnog odnosa klijenta s drugom osobom, za potrebe te druge osobe (npr. ZB Invest i sl.). U skladu s navedenim, izraz „voditelj zbirke osobnih podataka” u sljedećem dijelu ovog Upitnika označava Banku i svaku drugu osobu za čije potrebe Banka prikuplja Podatke.
Podaci iz pojedinih točaka ovog Upitnika prikupljaju se i obrađuju na temelju:
a) Zakona o sprječavanju pranja novca i nanciranja terorizma (Narodne novine br. 87/08 i 25/12) i njegovih provedbenih propisa, u svrhu provedbe
dubinske analize klijenta i ispunjavanja obveza koje proizlaze iz navedenih propisa (Podaci iz točke 1, 3, 4, 5 i 6 Upitnika),
b) Zakona o međunarodnim mjerama ograničavanja (Narodne novine br. 139/08 i 41/14) i odluka Europske unije o primjeni međunarodnih mjera ograničavanja i njihovih provedbenih propisa, u svrhu ispunjavanja obveza koje proizlaze iz navedenih propisa (Podaci iz točke 1, 3, 4 i 5 Upitnika), c) Općeg poreznog zakona i/ili drugih poreznih propisa, u svrhu ispunjavanja obveza dubinske analize klijenta te izvještajnih obveza voditelja zbirke
osobnih podataka prema poreznim tijelima (Podaci iz točke 1, 2, 3, 4 i 5 Upitnika),
d) Privole klijenta koju klijent daje potpisivanjem Upitnika u svrhu dubinske analize klijenta te izvještajnih obveza voditelja zbirke osobnih podataka
prema poreznim tijelima u skladu sa Sporazumom između SAD-a i Republike Hrvatske o unaprjeđenju ispunjavanja poreznih obveza na međunarodnoj razini i provedbi zakona FATCA (u daljnjem tekstu: FATCA) i Direktivom 2014/107/EU o izmjeni Direktive 2011/16/EU u pogledu obvezne automatske razmjene informacija u području oporezivanja (Direktiva 2014/107EU) (podaci iz točke 1, 2, 3, 4 i 5 Upitnika).
Klijent može zatražiti uvid u svoje Podatke te ispravak netočnih Podataka pisanim putem ili osobnim dolaskom u poslovnicu.
U slučaju kada se pojedini Podatak obrađuje za pojedinu svrhu uz privolu klijenta, klijent može odustati od dane privole i to priopćiti voditelju zbirke osobnih podataka pisanim putem ili osobnim dolaskom u poslovnicu. Izuzev Podataka za koje je u ovom Upitniku naznačeno da nisu obvezni, svi ostali Podaci obvezni su da bi voditelj zbirke osobnih podataka mogao ispuniti svoje zakonske i regulatorne obveze te uspostaviti poslovni odnos s klijentom. Ako klijent ne želi priopćiti Podatak koji je obvezan ili priopći takav netočan podatak, voditelj zbirke osobnih podataka može odbiti uspostaviti poslovni odnos ili prekinuti već uspostavljen poslovni odnos s klijentom.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:16   #1233
I kako glasi taj upitnik?
Što je sve konkretno "obavezno"?
Gdje je točno u disclaimeru spomenut marketing i prodaja, što je ono što stoji u (citiranom!) Putnikovom postu?
Zašto se uz FATCA i uz Direktive "usput" dodaju neki famozni dodaci "za pojedinu svrhu uz privolu"?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:18   #1234
A ovi što se žale kad ih pitaju da li imaju djecu, što će tek kada se uvedu kartice koje su osigurane otiskom prsta,a u modernom svijetu se već koriste (klijent fizički prstom drži karticu na predviđenom mjestu tijekom transkacije da bi se autorizirala), onda će ti dizati revoluciju
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:19   #1235
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
I kako glasi taj upitnik?
Što je sve konkretno "obavezno"?


-Stipe
Pitaj banku.
Marketing i ostalo su pitanja sa da i ne na samom kraju upitnika.
Ako klijentu nije jasno nešto uvijek može tražiti pomoć, a ne sam donositi odluku koja se temelji na "mislim da sam u pravu", ali ne misle nego su puni sebe, a najčešće nisu u pravu.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:20   #1236
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
A ovi što se žale kad ih pitaju da li imaju djecu, što će tek kada se uvedu kartice koje su osigurane otiskom prsta,a u modernom svijetu se već koriste (klijent fizički prstom drži karticu na predviđenom mjestu tijekom transkacije da bi se autorizirala), onda će ti dizati revoluciju
Ne postoji analogija između autorizacije i ovih pitanja koja spominješ.

Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Pitaj zabu, ili ako si klijent pogledaj sam.
Reply ti nema smisla bez tih podataka.

Doslovno uopće nisi odgovorila na Putnikov post.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:26   #1237
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Ne postoji analogija između autorizacije i ovih pitanja koja spominješ.



Reply ti nema smisla bez tih podataka.

Doslovno uopće nisi odgovorila na Putnikov post.


-Stipe
Za autorizaciju otiskom je potreban otisak, ili nije?
A ako ne žele dati podatak o djeci, otisak će zasigurno olako
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:36   #1238
Mislim da je ovdje najveći problem država koja po tko zna koji put nije svoje zadatke sprovela kako treba. Taj fatca upitnik je trebalo rješavati na državnom nivou, putem porezne uprave i sl., tko je već zadužen za spriječavanje pranja novca. A tko ne želi dostaviti podatke blokirati mu račun/imovinu dok ih ne dostavi (naknade, povrat poreza, registraciju vozila itd..). Tad bi svi pojurili što prije odraditi anketu, ovako se svi nadrkavaju na djelatnice u banci koje su ionako svakodnevno šikanirane do strane ogorčenih građana koji frustracije ispoljavaju na ljudima za koje smatraju da im neće uzvratiti. Boli djelatnicu u banci k.. s kim spava neki olinjali debeljko, ali ga to mora pitati jer je to pitanje u upitniku. To pitanje je američki glupo, kao i ona pitanja "da li ste sudjelovali ili namjeravate sudjelovati u terorističkim aktivnostima", ali jbga, tako gazda hoće.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:39   #1239
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovdje najveći problem država koja po tko zna koji put nije svoje zadatke sprovela kako treba. Taj fatca upitnik je trebalo rješavati na državnom nivou, putem porezne uprave i sl., tko je već zadužen za spriječavanje pranja novca. A tko ne želi dostaviti podatke blokirati mu račun/imovinu dok ih ne dostavi (naknade, povrat poreza, registraciju vozila itd..). Tad bi svi pojurili što prije odraditi anketu, ovako se svi nadrkavaju na djelatnice u banci koje su ionako svakodnevno šikanirane do strane ogorčenih građana koji frustracije ispoljavaju na ljudima za koje smatraju da im neće uzvratiti. Boli djelatnicu u banci k.. s kim spava neki olinjali debeljko, ali ga to mora pitati jer je to pitanje u upitniku. To pitanje je američki glupo, kao i ona pitanja "da li ste sudjelovali ili namjeravate sudjelovati u terorističkim aktivnostima", ali jbga, tako gazda hoće.
Upravo tako
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 23:39   #1240
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Za autorizaciju otiskom je potreban otisak, ili nije?
A ako ne žele dati podatak o djeci, otisak će zasigurno olako
Autorizacija samo potvrđuje da si ti ti. Ništa drugo.
Ne odaje privatne podatke.
Tako da analogija nema smisla.

I, do autorizacije tog tipa kod nas je dalek put. Upitnici su tu danas.
Isto kao i tvoji kontinuirani sitni pokušaji muljaža na temi.

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovdje najveći problem država koja po tko zna koji put nije svoje zadatke sprovela kako treba. Taj fatca upitnik je trebalo rješavati na državnom nivou, putem porezne uprave i sl., tko je već zadužen za spriječavanje pranja novca. A tko ne želi dostaviti podatke blokirati mu račun/imovinu dok ih ne dostavi (naknade, povrat poreza, registraciju vozila itd..). Tad bi svi pojurili što prije odraditi anketu, ovako se svi nadrkavaju na djelatnice u banci koje su ionako svakodnevno šikanirane do strane ogorčenih građana koji frustracije ispoljavaju na ljudima za koje smatraju da im neće uzvratiti.
To važi samo za FATCA-u.

I mi smo ovdje više puta već spomenuli da su službenice tu uhvaćene između zahtjeva svojih nadređenih, i klijenata, koje onda usitno pokušavaju oženiti i podvaliti im nešto pod "obavezno" jer "FATCA" i "terorizam i pranje novca".

Quote:
Boli djelatnicu u banci k.. s kim spava neki olinjali debeljko,
Boli nju i imaš li ti mobilno bankarstvo ili nešto treće, neki "proizvod" kojega bi ti rado prodali i naplaćivali.

Ali će te priupitati, jer je šefovi na to tjeraju.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:39.