Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2016., 15:19   #41
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Nekad je škola bila i odgojna ustanova.
I predmeti poprime "mirise" iz okoline, a ne dijete.
Sve što je javno mora biti odgojno.
Korak smo do situacije da djecu ne bi smjeli puštati izvan doma, a i na dom se atakira "iz svih naoružanja".
Više djeca nisu sigurna nigdje.

Pozdrav
Nikola Duspara
Nažalost, danas su mjere kažnjavanja takve, da učenik dobije na znanje da može ometati nastavu i da neće imati nikakvih posljedica, mjere kažnjavanja su posložene tako da eventualno udaljavanje iz nastavnog procesa, dođe na red na kraju godine.

Kad se iz "terena" tražilo da se to malo ubrza, kako bi škola koliko toliko bila ogojna ustanova, ministarstvo i sila tih odgojnih agencija stane na stranu nasilnika.

Jebeš takav školski sustav kad nastavnik nema pravo podučavati dijete, a kamo ga još i odgajati, tako da tko može ide dalje u te agencije da se ne mora zajebavati s učenicima.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 26.01.2016., 15:29   #42
Bolonja je politicki uvedena protiv misljenja struke. Tada su ju odrzali i studenti protiv misljenja nastavnog kadra jer im se cinilo da ce im bit lakse i bolje. ame visokoskolske ustanove su odpocetka bile skepticne.

Ova reforma dolazi od struke, uz aktivnu sruadnju podrsku profesora i obrazovnih institucija.

Uz to jedina je kurikularna reforma koju smo ikada uopce imali, nema se sa cime usporedjivati.
Beljki is offline  
Old 26.01.2016., 15:38   #43
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Bolonja je politicki uvedena protiv misljenja struke. Tada su ju odrzali i studenti protiv misljenja nastavnog kadra jer im se cinilo da ce im bit lakse i bolje. ame visokoskolske ustanove su odpocetka bile skepticne.

Ova reforma dolazi od struke, uz aktivnu sruadnju podrsku profesora i obrazovnih institucija.

Uz to jedina je kurikularna reforma koju smo ikada uopce imali, nema se sa cime usporedjivati.
Volio bi da se javi neki nastavnik, da napiše onako taksativno što ne valja i što će se prmjeniti, ovako imamo reformu zbog reforme, samo što će ova biti mačak u vreći, pa ćemo opet imati bolonju ili državnu maturu koja je sjebala učenike stručnih škola.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 26.01.2016., 15:43   #44
Ja bih pak volio da se informiras umjesto da kritiziras vlastite pretpostavke i pri tome mjenjas gledista i bjekt kritike u diametralno suprotne

A zasto nema kompetentnijih forumasa? Rece mi jedan sveucilisni profesor: dodjoh, napisah dva posta, pojavilo se 30 neizivljenih cudaka koji blage veze nemaju o tome sto pisu i potpuno besmisleno valjaju stvari koje im do sudnjeg dana ne bi covjek razjasnio - gubljenje vremena.
Beljki is offline  
Old 26.01.2016., 15:46   #45
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ja bih pak volio da se informiras umjesto da kritiziras vlastite pretpostavke i pri tome mjenjas gledista i bjekt kritike u diametralno suprotne

A zasto nema kompetentnijih forumasa? Rece mi jedan sveucilisni profesor: dodjoh, napisah dva posta, pojavilo se 30 neizivljenih cudaka koji blage veze nemaju o tome sto pisu i potpuno besmisleno valjaju stvari koje im do sudnjeg dana ne bi covjek razjasnio - gubljenje vremena.
čekam da čujem koji će se problemi eliminirati.

O reformi sam čuo samo Mornara i Jovanovića i hrpu uhljeba koji su pobjegli od djece kad im se pokazala prilika.

I naravno, od ljudi koji vjeruju da će ovi što su zasrali, sad napraviti nešto dobro
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 26.01.2016., 15:47   #46
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nažalost, danas su mjere kažnjavanja takve, da učenik dobije na znanje da može ometati nastavu i da neće imati nikakvih posljedica, mjere kažnjavanja su posložene tako da eventualno udaljavanje iz nastavnog procesa, dođe na red na kraju godine.

Kad se iz "terena" tražilo da se to malo ubrza, kako bi škola koliko toliko bila ogojna ustanova, ministarstvo i sila tih odgojnih agencija stane na stranu nasilnika.

Jebeš takav školski sustav kad nastavnik nema pravo podučavati dijete, a kamo ga još i odgajati, tako da tko može ide dalje u te agencije da se ne mora zajebavati s učenicima.
Počeo si s kaznama, pa sam se uplašio da si zastranio (hvala Bogu nisi).
Što se tiče udaljavanja iz škole, čak i u pojedinačnom slučaju, znači slom "sustava" i da ga pod hitno treba mijenjati.
Ako svi, ama baš svi, sudjeluju u odgoju (aktivno ili pasivno), a on je sve lošiji i lošiji, odgojni faktori bi morali snositi posljedice, ili dokazati (što je nemoguće) da nije ni potreban. Najčešće se žrtvuju učenici, roditelji ili djelatnici škole, a oni koji su podrivali odgoj i "debelo" naplaćivali razne neodgojne usluge "imaju imunitet" i ne odgovaraju.
Odgojni faktori moraju biti jedinstveni - u protivnom nisu odgojni.

Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Old 26.01.2016., 15:59   #47
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Počeo si s kaznama, pa sam se uplašio da si zastranio (hvala Bogu nisi).
Što se tiče udaljavanja iz škole, čak i u pojedinačnom slučaju, znači slom "sustava" i da ga pod hitno treba mijenjati.
Ako svi, ama baš svi, sudjeluju u odgoju (aktivno ili pasivno), a on je sve lošiji i lošiji, odgojni faktori bi morali snositi posljedice, ili dokazati (što je nemoguće) da nije ni potreban. Najčešće se žrtvuju učenici, roditelji ili djelatnici škole, a oni koji su podrivali odgoj i "debelo" naplaćivali razne neodgojne usluge "imaju imunitet" i ne odgovaraju.
Odgojni faktori moraju biti jedinstveni - u protivnom nisu odgojni.

Nikola Duspara
Kad kažem kažnjavanje nasilnika, koji su danas u školama zaštićeni, onda mislim kako bi većina djece imalo pravo na normalan nastavni proces.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 26.01.2016., 16:22   #48
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
čekam da čujem koji će se problemi eliminirati.

O reformi sam čuo samo Mornara i Jovanovića i hrpu uhljeba koji su pobjegli od djece kad im se pokazala prilika.

I naravno, od ljudi koji vjeruju da će ovi što su zasrali, sad napraviti nešto dobro
Reformira se kompletni kurikulum. Nacin ocjenjivanja, nacin predavanja, satnice predmeta - vise manje sve.

To ti nitko ne moze objasniti u dve recenice.

http://www.cedefop.europa.eu/hr/news...reform-its-way

http://www.kurikulum.hr/

http://www.azoo.hr/index.php?option=...503&Itemid=627

Nisu ovi nista zasrali, nisu oni stvorili skolski sustav. A nisu niti stvorili reforme. Samo su pokrenuli natjecaj, vise manje je sve stvorio taj lik koji se javio i dobio priliku nesto odradit, ta nisu niti Jovanovic nit Mornar osobno stvarali programe valjda. U stvari je vjerojatno najbolje sto su napravili to da senisu previse mjesali.

Ovo o vjezanju od djece ti je prilicno jadno. Sam si tvrdio da se treba pitati profesore. Onda kritiziras sto se pita profesore. Kako je netko rekao ocigledno trolanje.

Ljudi su na par mjeseci povuceni iz nastave da bi mogli davati inpute i sudjelovat u osmisljavanju reformi, nakon toga su se uredno vratili na soja radna mjesta. Niti su pobjegli od djece niti su se obogatili na tome. Kritike ti nemaju nikakvog smisla.
Beljki is offline  
Old 26.01.2016., 16:33   #49
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Kad kažem kažnjavanje nasilnika, koji su danas u školama zaštićeni, onda mislim kako bi većina djece imalo pravo na normalan nastavni proces.
Shvatio sam ja Tebe, ali, izgleda, nisi Ti mene.
Svi ti nasilnici su rezultat nečijeg odgoja.
Umjesto da se odstrane uzroci, odstranjuje se posljedica.
Vidio sam mnoge nesretnike ("nasilnike") koji nisu krivi - najiskrenije (čak sam ih argumentirano branio).
Netko nije imao vremena za njih.

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Old 26.01.2016., 22:58   #50
Što bi konkretno takva reforma značila u kontekstu konkurentnosti učenika strukovnih škola na tržištu rada te učenika gimnazija s obzirom na postojeće kriterije upisa na fakultete?
Knosos is offline  
Old 26.01.2016., 23:09   #51
Nešto bi morala promijeniti na bolje, jer se na sve fakultet favoriziraju gimnazijalci nauštrb strukovnih škola.

Tako naprimjer na sestrinstvu su poželjniji gimnazijalci od med. sestara, što je totalni apsurd. Još dodatno ih jebu i što je za upis bitniji hrvatski i matematika od stručnih predmeta, a sve zato da bi gimnazijalci upali.

Ja ne želim rješavati diferencijalne jednažbe ili raspravljati o Shakespearu dok sam u bolnici, ali želim imati stručno i sposobno medicinsko osoblje. Svaka reforma koja je na pragu toga, mora biti dobra i korisna.

Slično je i s tehničkim fakultetima, gimnazijalci su bolji i poželjniji studenti, imaju bolje ocjene, ali sve je to nabubano, jer oni zapravo ne razumiju što rade. Na kraju imaš inženjera koji ti satima može pričati o kabelima, gredama, cjevovodima, zna čak i izračunati sve što se traži, ali obvezno mu trebaš dati 1-2 tehničara s iskustvom koje on još gleda s visoka jer je on gospon inžinjir, a oni obični tehničari.
JohnDoe-25 is offline  
Old 27.01.2016., 09:51   #52
Pa naravno da ce sustav preferirati gimnazijalce. Sustav je nakon osnovne baziran na idejama 19.st nepravedan i elitisticki. Neki imaju dobro obrazovanje neki su prepusteni sami sebi poput "društvenog škarta"..ne cjenimo nas najveći potencijal i kapital...ljude.

Srednjoskolski sustav je nepravedan i postavlja prepreke koje je kasnije tesko ispraviti ili gotovo nikako.
Staviti pred djete od 14 godina odluku sto ce ono u zivotu raditi je u danasnjem vremenu nebulozno i usudila bih se reci nezakonito i protivno Ustavu RH.




Problem naseg obrazovanja je problem cjelog drustva koje se oslikava u njemu.

Tko god zeli vidjeti kako nase društvo "diše" pogleda u naše obrazovanje i sve ce mu biti jasno.

E sad sto zelimo i kakvi zelimo biti i od tuda krenuti.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 27.01.2016., 13:10   #53
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nažalost, danas su mjere kažnjavanja takve, da učenik dobije na znanje da može ometati nastavu i da neće imati nikakvih posljedica, mjere kažnjavanja su posložene tako da eventualno udaljavanje iz nastavnog procesa, dođe na red na kraju godine.
Zapravo, ovo nije baš točno. Barem u nekim školama za koje znam. Posljedice su postrožene novim Pravilnikom, a na nastavničkom vijeću je da odluči hoće li iste primijeniti. Ponekad situacija nije zavidna jer se događa slično kao i liječnicima - pokreću se tužbe, a roditelji su često uvjereni da njihova djeca "ne bi nikad".
Problem je da učenici nisu svjesni da uz prava imaju i obaveze i odgovornosti.

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Jebeš takav školski sustav kad nastavnik nema pravo podučavati dijete, a kamo ga još i odgajati, tako da tko može ide dalje u te agencije da se ne mora zajebavati s učenicima.
Moram priznati da se i ovo događa.

EDIT: Pravilnik: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...9_94_1818.html
Džastin Kejs is offline  
Old 27.01.2016., 15:27   #54
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Nešto bi morala promijeniti na bolje, jer se na sve fakultet favoriziraju gimnazijalci nauštrb strukovnih škola.
- - - -
- - - - -
Nepravedno je "optuživati" gimnazije samo zato što one još uvijek imaju bolji program za one koji neće stati na srednješkolskom obrazovanju.
Kad se pravi kuća, već pri izgradnji temelja se mora znati što će se graditi na njemu - makar "nosivi zidovi".
Dosadašnje (re)forme su samo započinjane i stvarale zbrku.
Sjeća li se netko ismijavanja zanimanja "prišivač lijevih rukava"?!
Što bi takav mogao studirati osim neku partijsku školu?!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Old 27.01.2016., 15:40   #55
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Nešto bi morala promijeniti na bolje, jer se na sve fakultet favoriziraju gimnazijalci nauštrb strukovnih škola.

Tako naprimjer na sestrinstvu su poželjniji gimnazijalci od med. sestara, što je totalni apsurd. Još dodatno ih jebu i što je za upis bitniji hrvatski i matematika od stručnih predmeta, a sve zato da bi gimnazijalci upali.

Ja ne želim rješavati diferencijalne jednažbe ili raspravljati o Shakespearu dok sam u bolnici, ali želim imati stručno i sposobno medicinsko osoblje. Svaka reforma koja je na pragu toga, mora biti dobra i korisna.

Slično je i s tehničkim fakultetima, gimnazijalci su bolji i poželjniji studenti, imaju bolje ocjene, ali sve je to nabubano, jer oni zapravo ne razumiju što rade. Na kraju imaš inženjera koji ti satima može pričati o kabelima, gredama, cjevovodima, zna čak i izračunati sve što se traži, ali obvezno mu trebaš dati 1-2 tehničara s iskustvom koje on još gleda s visoka jer je on gospon inžinjir, a oni obični tehničari.
Pa tu je najviše kriva državna matura, jerbo državna matura prisiljava učenike struke, da u 4. razredu zanemare struku i posvete se lektiri, a možda se radi o talentima struke, ali netko s sjetio da te učenike dodatno sjebe državnom maturom, tako da učenici struke još moraju ići na instrukcije za državnu maturu.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 27.01.2016., 15:43   #56
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Nepravedno je "optuživati" gimnazije samo zato što one još uvijek imaju bolji program za one koji neće stati na srednješkolskom obrazovanju.
Kad se pravi kuća, već pri izgradnji temelja se mora znati što će se graditi na njemu - makar "nosivi zidovi".
Dosadašnje (re)forme su samo započinjane i stvarale zbrku.
Sjeća li se netko ismijavanja zanimanja "prišivač lijevih rukava"?!
Što bi takav mogao studirati osim neku partijsku školu?!

Pozdrav
Nikola Duspara
Ali proširile su se kvote upisa, kao da netko želi da u struke uđu samo oni lošiji učenici. Treba napomenuti i to da su se neka zanimanja ugasila, jer se nije mogao formirati razred s određenim brojem učenika.

Padaju mi napamet bageristi, ove godine ih Rijeka nije upisala, a zanimanje će se tražiti, vjerojatno je manje i vodoinstalatera, elektroinstalatera...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 27.01.2016., 16:14   #57
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Nešto bi morala promijeniti na bolje, jer se na sve fakultet favoriziraju gimnazijalci nauštrb strukovnih škola.

Tako naprimjer na sestrinstvu su poželjniji gimnazijalci od med. sestara, što je totalni apsurd. Još dodatno ih jebu i što je za upis bitniji hrvatski i matematika od stručnih predmeta, a sve zato da bi gimnazijalci upali.

Ja ne želim rješavati diferencijalne jednažbe ili raspravljati o Shakespearu dok sam u bolnici, ali želim imati stručno i sposobno medicinsko osoblje. Svaka reforma koja je na pragu toga, mora biti dobra i korisna.

Slično je i s tehničkim fakultetima, gimnazijalci su bolji i poželjniji studenti, imaju bolje ocjene, ali sve je to nabubano, jer oni zapravo ne razumiju što rade. Na kraju imaš inženjera koji ti satima može pričati o kabelima, gredama, cjevovodima, zna čak i izračunati sve što se traži, ali obvezno mu trebaš dati 1-2 tehničara s iskustvom koje on još gleda s visoka jer je on gospon inžinjir, a oni obični tehničari.
O favoriziranju ne znam, al vjeruj mi što se tiče fakulteta na koji se upisuju iz škola sa strukom i gimnazijalci, kakav je recimo i moj. Ti nakon pra mjeseci ne vidiš razliku.
O onome što se ponijelo iz srednje škole mogu u jako brzo zaboraviti, u smislu da će raditi prednost pred gimnazijalcima jer neče

Dalje, bubaju napamet apsolutno svi, a ovi tehničari koje spominješ i iskustvo koje jednako tako spominješ ne vjerujem da su to donijeli iz škole

Kod nas se uči da bi se prošao ispit, ne zbog znanja. Točka
Gdje god da jesi
Corduroy is offline  
Old 27.01.2016., 16:31   #58
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Bolonja je politicki uvedena protiv misljenja struke. Tada su ju odrzali i studenti protiv misljenja nastavnog kadra jer im se cinilo da ce im bit lakse i bolje. ame visokoskolske ustanove su odpocetka bile skepticne.

Ova reforma dolazi od struke, uz aktivnu sruadnju podrsku profesora i obrazovnih institucija.

Uz to jedina je kurikularna reforma koju smo ikada uopce imali, nema se sa cime usporedjivati.
Bolonja je svugdje uspješno primijenjena. U cijeloj EU. Visokoškolski kadar koji je proizvela u razvijenim zemljama Europe, ništa manje nije kvalitetan od onoga koji je proizveden prije uspostave tog modela školovanja. Ono po čemu je "struka" namjerno tako pišem jer većina zaposlenih u hrvatskim visokoškolskim ustanovama su upravo to dakle "stručnjaci"(čitaj: gomila mediokriteta sa egom veličine delta kvadranta bez ikakvog pokrića) zabrinuta su neki kriteriji koji mjere i njihovu kvalitetu i uspješnost koja je većini, jadna pa kao takva izlazi na vidjelo jer tko je vidio primjerice ocjenjivati sv. profesora ili kompletnu obrazovnu instituciju?

S Bolonjom ništa u suštini nije problem ali jest u onome tko nije sposoban da ju provodi kako je ona i zamišljena. U suštini ako ne znaš igrati nogomet, nije problem u lopti, nego u tebi.
saurs is offline  
Old 27.01.2016., 17:16   #59
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Bolonja je svugdje uspješno primijenjena. U cijeloj EU. Visokoškolski kadar koji je proizvela u razvijenim zemljama Europe, ništa manje nije kvalitetan od onoga koji je proizveden prije uspostave tog modela školovanja. Ono po čemu je "struka" namjerno tako pišem jer većina zaposlenih u hrvatskim visokoškolskim ustanovama su upravo to dakle "stručnjaci"(čitaj: gomila mediokriteta sa egom veličine delta kvadranta bez ikakvog pokrića) zabrinuta su neki kriteriji koji mjere i njihovu kvalitetu i uspješnost koja je većini, jadna pa kao takva izlazi na vidjelo jer tko je vidio primjerice ocjenjivati sv. profesora ili kompletnu obrazovnu instituciju?

S Bolonjom ništa u suštini nije problem ali jest u onome tko nije sposoban da ju provodi kako je ona i zamišljena. U suštini ako ne znaš igrati nogomet, nije problem u lopti, nego u tebi.
Nit se kritizira samo u hrvatskoj.

Nit je ocjenjivanje nastavnika najveci problem.

Nit je ocjenjivanje problem samo zbog necije lijene guzice.


Uvijek je problem izmedju zaisljaja i realnosti provedbe, naravno. Da je dovoljno sisliti zgodan model sve religije bi odvano uvele svije rajeve na zemlji. Dobar model je onaj koji je realan, ne onaj koji samo dobro zvuci.
Beljki is offline  
Old 27.01.2016., 17:46   #60
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nit se kritizira samo u hrvatskoj.

Nit je ocjenjivanje nastavnika najveci problem.

Nit je ocjenjivanje problem samo zbog necije lijene guzice.


Uvijek je problem izmedju zaisljaja i realnosti provedbe, naravno. Da je dovoljno sisliti zgodan model sve religije bi odvano uvele svije rajeve na zemlji. Dobar model je onaj koji je realan, ne onaj koji samo dobro zvuci.
Da Bolonja ne valja i da nije dobra, prvo bi ju odbile razvijene zemlje. A kako se to nije dogodilo, znači da sa sustav ipak nije problematičan. A idealnog sustava nema nigdje i nikad ga nije niti bilo.
saurs is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:39.