Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2009., 17:10   #1
Exclamation Budi ono što jesi

BUDI ONO ŠTO JESI

Budi ono što jesi, kakvim te Bog stvori. Sve religije su laž i hranjenje egoizma. Sve je to gomila farizeja i pismoznanaca.

Ko je najveći prorok i Bog naš? Isus Krist. To je utjelovljeni Bog, Istina i Vječni Život.

On je buntovnik protiv organizovane religije, farizejstva i pismoznanaca. On sve ZNA i shvata dušom, zato i govori: "U Kraljevstvo Nebesko ne ulazi bogataš, farizej i pismoznanac."

Religijske poglavare Izraela, tadašnje farizeje koji su sve shvatali svojim intelektom kojim su hranili svoj egoizam, Isus je opominjao na pravednost srca i duše, no oni više nisu vidjeli ni srce, niti dušu. Bili su duhovni mrtvaci. Isus je s pravom mnoge nazivao duhovnim mrtvacima.

U njima više nije bilo duše, razuma i ljudskosti. Bili su to kao moderni automati, mašine i kompjuteri koje sve izvršavaju bez razmišljanja i preispitivanja. Sve što su vidili je vlastiti ego koji se je hranio samoljubljem i samopravednošću.

I taj ego je rastao i poprimao veličine malog boga. Taj mali bog tako ubija, siluje, otima i progoni svakoga ko nije kao on i ko misli drugačije od njega. Tolerancija i sloboda govora bivaju pregaženi. Ljudska prava se guše jer sve se može ugasiti i pogaziti ako se protivi našem: egu, našem malom bogu.

ŠTA JE OSTALO OD BUDINOG UČENJA

Ostale su zapisane riječi, usmeno znanje i naravno taj hranitelj ega i intelektualne visosti: religija.

Religija je nešto najgore što se čovjeku može desiti u životu. Religiozan čovjek je tako kao mašina, duhovni mrtvac koji sve izvršava zbog: "pa tako se mora" "svi tako vjeruju" "ovako 'u uspjeti."

Zanimljivo je da su Buda i Isus govorili protiv religije, no njihovo vlastito učenje je oformilo nove religije. Tužno da ljudi ne mogu u nešto vjerovati i djelovati po tom uvjerenju u skladu sa svojim načelima, već slijepo i bespogovorno slijede religijska pravila. Čak i sami sebe nazivaju ovcama, robovima i monasima. Bilo kakvo svrstavanje u bilo šta samo tvori ego, što znači da nije istinsko - a sve što nije istinsko je iluzija.

Duhovni mrtvaci tako čitav životu misle da su POSTALI nešto, odnosno nahranili su i izgradili svoju ego veličinu. A zapravo su u iluzija, Boga u njima nema. Boga u iluziji nema jer iluzija ne postoji. No čovjek stvara iluziju i u toj iluziji živi, propuštajući tako ISTINU koja nije uslovljena.

Ta istina se nalazi van ega i njegovog intelekta kojim se hrani. To su kao psi koji nedaju drugome u raj, a sami tamo nemogu.

Isus takve opominje metaforično ih nazivajući psima čuvarima koji niti sami ulaze, niti druge puštaju u Kraljevstvo Nebesko. U jednom drugom slučaju poziva učenika da krene sa njim, no ovaj se pravda da ne može jer treba pokopati ovca. Isus mu govori: "Ostavi mrtve da pokapaju mrtve."

MISLITI POZITIVNO

Moć pozitivnih misli je ogromna. Pozitivne misli tvore dobre osjećaje, smanjuju stres pa tako pozitivno djeluju na nas i sve oko nas. To je kao kada sunce zasija, tada iz nas isijava pozitivna energija. Isus je zbog toga rekao: "Budite svjetlo svijetu."

Isus je mnogo puta opominjao na problem ljudske negativnosti i manjka pozitivnog razmišljanja. Govorio je da čovjek koji vjeruje, taj može snagom svoje vjere hodati po vodi ili naređivati kiši i oluji da prestane. To je moć pozitivnih misli. To je zakon karme, zakon sjetve i žetve na djelu.

tako i Isus upozorava da ne samo naša akcija, već i naše misli već samim svojim postojanjem tvore negativne ili pozitivne posljedice. Zbog toga govori da osoba čini preljubu čak i kada je pomisli. Zbog negativnih misli je često ljude opominjao. Ljudi nisu imali vjere, bili su sumorni i letargični. Sebe i Boga su vidjeli udaljene jedne od drugih, milionima svjetlosni godina. To je naravno istina jer između ljudskog ega i Boga je velika razdaljina. Potrebno je bilo taj ego odbaciti, umrijeti pa se nanovo roditi.

Zbog toga je ljudima i govorio da se moraju nanovo roditi od duha. Duhovni mrtvaci se tako moraju nanovo roditi. Židovima koji su ga kritizirali i htjeli da ubiju govori: "Da je Bog vaš otac, vi bi ste me prihvatili a ne tražili da ubijete. No vaš otac je đavo, praiskonski ubojica i lažac."

Đavo je ovdje metafora na ljudski ego, to je onaj mali bog koji teži da se uzdiže iznad drugih, da sve kontroliše i sve uništi koji mu se protive. Zbog toga je Isus i opominjao da se čovjek mora nanovo roditi još dok je živ. Naš ego nas udaljava od Boga. To je iluzija koja će jednog dana umrijeti sa tijelom. Tek tada ćemo vidjeti da smo besmrtne duše, a ne naš ego i tijelo. No tada je kasno i nošeni našim dobrim i lošim djelima odlazimo u pakao, raj ili ponovno rađanje.

A u Kraljevstno Nebesko ego ne može ući, baš kao ni onaj bogataš koji je toliko volio svoje imanje. Isus govori da će prije kamila proći kroz iglene uši, odnosno da bogataš ne ulazi u Kraljevstvo Nebesko. Sve što hrani ego je iluzija, pa tako i materijalna prolazna bogatstva. Zato vrije i bitna su jedino duhovna bogatstva koja su postojana. Sve duhovno što činimo stvara pozitivnu ili negativnu eneriju, dobro ili loše.

A SAD MALO O SAMOPRAVEDNICIMA I RELIGIJI

Buda je kritikovao i govorio protiv tadašnjih religija. Govorio je protiv samopravednosti i obmanjivanja. Govorio je protiv kritikovanja i osuđivanja drugih. Budino učenje je veoma opširno i detaljno, čak ga i intelektualac može razumjeti. Ali samo intelektom. Duhovno ga ne može razumjeti. Htio to ili ne, Budino učenje je stvorilo religiju. Ne krivimo za to Budu, niti Isusa. Poanta je da mnogi ljudi ne mogu bez religije, ne mogu bez kritikovanja drugih i ne mogu bez glumljenja samopravedništva.

Mnogi se tako nazivaju velikim majstorima, lamama i visostima, neshvatajući da zapravo ono što čine je samo hranjenje sopstvenog ega. Ega je taj koji ljude tjera da stvaraju religiju. Jer ego ne može bez kontrole i pravila, bez samoljublja i samopravedništva. Tako su i mnogi budisti postali laka meta svog ega, uživljavajući se tako u iluziju sopstvene veličine. Lako kritikuju druge, pišu mnogobrojne knjige, stalno se raspravljaju i kažnjavaju druge zbog neistomišljeništva. Uprkos tome što je Budino učenje protiv takvog djelovanja.

I tada shvatiš da su sve religije lažne, i da zapravo njihovi tvorci i osnivači zapravo i nisu bili tvorci i osnivači jer su se borili protiv religija. Buda tako i govori da mu nevjerujemo na riječ, već da sami preispitujemo što je istina. No naš ego privlači budizam, privlači naš intelekt toliko obimno gradivo i Budino detaljno učenje.

Jer ne zaboravite, ne samo negativno - već nas naš ego iliti đavo iskušava i pozitivno. Budi je nudio prelijepe žene i vladarstvo. Isusu je nudio bogatstva i vlast. No ova dvojica ne prihvatiše znajući da je to sve ego iluzija.

Budi istinski budista pa pusti kosu da ti raste do ramena. Ne moraš se sa Budom u svemu slagati. Buda ti je rekao da ga ne slijediš bez preispitivanja. Možeš biti budista bez da si ćelav. Ne moraš ni biti u manastiru. Znam reći ćeš, "Pa Buda je rekao i objasnio - a ja se slažem." Slažeš se, no podsvjesno znaš da to nema veze sa duhovnošću. Spoljni izgled je nebitan. Sve je to igra ega, hranjenje ego veličine. Ego zna čak glumiti i jadnika, glumiti sveca, pa čak i samog Budu.

Zato opet samo i jedino ponavljam, budi ono što jesi. Ali tada već ulazimo u zen budizam, čiji je prvi patrijarh bio nepismeni i neučeni seljak. Pisaću vam jednom tako o nepismenom i neukom čovjeku koji je postao prosvjetljen bez da je i čuo za Budino učenje.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 18:29   #2
Prelijepo sročeno, za mene dovoljno da zračim ostatak dana samo na spomen napisanog.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 20:31   #3
dobro receno..

rog ce vikati
eneron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 01:06   #4
Budi bolji, zar niti to ne možete dokučiti duhovnjaci?
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 01:42   #5
Kako će čovjek biti ono što JEST kad
NE ZNA TKO JE(st)

osim toga pogrešno je zaključiti da čovjek koji je odbacio tuđa učenja i znanja i naprosto je ono što jest ne djeluje iz ega jer

zbog svoje zadatosti čovjek djeluje iz ega i uvijek samo iz ega koji ako nije uobličen religijom,
uobličen je od strane roditelja, društva, vremena,
prostora i drevnih utisaka samskara.


stoga pogrešno je zaključiti da će čovjek koji odbaci religije i učenja i bude to što jest
automatski biti slobodan od ega. Neće biti slobodan ni ako odbaci materijalistički mentalitet,
svoje žudnje i svoje poroke. Neće biti slobodan od ega ni kad bude samo pozitivno mislio.
Takav čovjek imat će rafinirani ego i to je sve

i na posljetku

pogrešno je i zaključiti da je ego nekakvo zlo i da bi ga trebalo odbacivati, izgubiti, uništiti ...
Ego ne nestaje nikad, i hvala bogu da ne nestaje, jer on je mehanizam uma koji nam omogućava
ljudsko iskusvo. Čovjek bez ovog mehanizma je rastrojeni luđak. Sa samospoznajom ego se ne gubi,
nego se gubi i nestaje mehanizam poistovjećivanja s njim. .
Ovo poistovjećivanje i samo ono je naše prokletstvo.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 04:28   #6
Religije i postoje zato što većina ljudi i je ono što jesu, traže ko će za njih misliti.
Za one koji evoluiraju prirodno nadrastaju religiju, bez straha i kompleksa, ali većinna ljudi očito mora biti ukalupljena u matrice.

tako mislim
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 07:42   #7
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Religije i postoje zato što većina ljudi i je ono što jesu, traže ko će za njih misliti.
Za one koji evoluiraju prirodno nadrastaju religiju, bez straha i kompleksa, ali većinna ljudi očito mora biti ukalupljena u matrice.

tako mislim
Potpis
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 14:22   #8
Ovo "budi sto jesi" zvuci kao ono kad ti netko kaze "daj, opusti se!" Paradoksalno je. Ako pokusavas biti sto jesi, nikako ne mozes biti prirodan. Prirodan si kad ne pokusavas nista biti, nego kad samo jesi, ne razmisljajuci uopce o tome.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 14:30   #9
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Ovo "budi sto jesi" zvuci kao ono kad ti netko kaze "daj, opusti se!" Paradoksalno je. Ako pokusavas biti sto jesi, nikako ne mozes biti prirodan. Prirodan si kad ne pokusavas nista biti, nego kad samo jesi, ne razmisljajuci uopce o tome.
...ajmo dalje; da li, onda Jesi ili Nisi? Jer samo svijestan covijek bi bio Jeste. Mislis li da to nije onda prirodno?
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 14:46   #10
Ovisi. Sto smatras pod izrazom "svjestan"?
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 19:09   #11
E sad, ja bih voljela kad bi svatko barem na jedan dan pokušao biti ono što nije. Na silu se smijati i plakati, namjerno se crveniti, namjerno štucati, jednom riječju biti ono što nije, pa da vidimo da li je moguće biti ono što jesmo, odnosno biti ono što nismo.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 14:31   #12
Dušan;

Quote:
BUDI ONO ŠTO JESI

Budi ono što jesi, kakvim te Bog stvori. Sve religije su laž i hranjenje egoizma. Sve je to gomila farizeja i pismoznanaca.

Boga u iluziji nema jer iluzija ne postoji. No čovjek stvara iluziju i u toj iluziji živi, propuštajući tako ISTINU koja nije uslovljena.
Pa tako ona želi imati svoj dućan sa slatkišima kad naraste, ona biti balerina, on vatrogasac koji spašava ljude, ona glumica i na kraju - on nogometaš...

http://www.youtube.com/watch?v=vyYar...layer_embedded

Na kraju -ipak "Budi ono što jesi" !

Quote:
MISLITI POZITIVNO

Moć pozitivnih misli je ogromna. Pozitivne misli tvore dobre osjećaje, smanjuju stres pa tako pozitivno djeluju na nas i sve oko nas. To je kao kada sunce zasija, tada iz nas isijava pozitivna energija...
Vidljivo izpriloženog;
http://www.youtube.com/watch?v=qXeTfDloDCU

Quote:
A SAD MALO O SAMOPRAVEDNICIMA I RELIGIJI

Buda je kritikovao i govorio...Govorio je...Govorio je protiv kritikovanja... Budino učenje je veoma opširno i detaljno...Budino učenje je stvorilo religiju. Ne krivimo za to Budu.,

I tada shvatiš da su sve religije lažne, i da zapravo njihovi tvorci i osnivači zapravo i nisu bili tvorci i osnivači...No naš ego privlači budizam, privlači toliko obimno gradivo i Budino detaljno učenje.

Jer ne zaboravite...Budi istinski budista pa pusti kosu da ti raste do ramena. Ne moraš ni biti u manastiru...., budi ono što jesi. Ali tada već ulazimo u zen budizam..., čiji je prvi patrijarh bio seljak.
Vrhunski !

Tvoja priča ostavlja uistinu pozitivan dojam...sličnu sam priču već naime čuo;
http://www.youtube.com/watch?v=EBM85...eature=related



Živ mi bio !

Zadnje uređivanje Yivanmukta : 12.05.2009. at 14:55.
Yivanmukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 15:00   #13
Quote:
Yivanmukta kaže: Pogledaj post
Dušan;

Pa tako ona želi imati svoj dućan sa slatkišima kad naraste, ona biti balerina, on vatrogasac koji spašava ljude, ona glumica i na kraju - on nogometaš...

[Na kraju -ipak "Budi ono što jesi" !
Jel to znaci ako ja ne postanem nista kad odrastem. Ni balerina, ni vlasnik ducana, ako najbolje znaci ne iskoristim niti jedan svoj talent i ne radim nista, onda sam kao ono sto jesam??
nezna/lica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 15:01   #14
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Kako će čovjek biti ono što JEST kad
NE ZNA TKO JE(st)

osim toga pogrešno je zaključiti da čovjek koji je odbacio tuđa učenja i znanja i naprosto je ono što jest ne djeluje iz ega jer

zbog svoje zadatosti čovjek djeluje iz ega i uvijek samo iz ega koji ako nije uobličen religijom,
uobličen je od strane roditelja, društva, vremena,
prostora i drevnih utisaka samskara.


stoga pogrešno je zaključiti da će čovjek koji odbaci religije i učenja i bude to što jest
automatski biti slobodan od ega. Neće biti slobodan ni ako odbaci materijalistički mentalitet,
svoje žudnje i svoje poroke. Neće biti slobodan od ega ni kad bude samo pozitivno mislio.
Takav čovjek imat će rafinirani ego i to je sve

i na posljetku

pogrešno je i zaključiti da je ego nekakvo zlo i da bi ga trebalo odbacivati, izgubiti, uništiti ...
Ego ne nestaje nikad, i hvala bogu da ne nestaje, jer on je mehanizam uma koji nam omogućava
ljudsko iskusvo. Čovjek bez ovog mehanizma je rastrojeni luđak. Sa samospoznajom ego se ne gubi,
nego se gubi i nestaje mehanizam poistovjećivanja s njim. .
Ovo poistovjećivanje i samo ono je naše prokletstvo.
nezna/lica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 15:31   #15
Quote:
nezna/lica kaže: Pogledaj post
Jel to znaci ako ja ne postanem nista kad odrastem. Ni balerina, ni vlasnik ducana, ako najbolje znaci ne iskoristim niti jedan svoj talent i ne radim nista, onda sam kao ono sto jesam??
Otprilike.

Mnogi se vole zanositi mišlju da im autoriteti nisu potrebni da bi postali to što jesu, dok naivni i nadobudni (frustrirani autoritetima ) uistinu ne postanu to što jesu...a tada uglavnom bude prekasno.

http://www.youtube.com/watch?v=cXEZM...eature=related

Čuvaj se onih koji se na sva usta razbacuju parolama o apsolutnoj slobodi duha, uma, tijela...njihove riječi zvuče sexy, istina bog, no jesu li u potpunosti prihvatljive i gdje ćeš dogurat ako se u svojoj samodostatnosti (tzv.novootkrivenoj slobodi) uljuljkaš i izoliraš od svijeta - pokušaj sam prosuditi.

Nije zlato sve što sija i nije nužno toplu vodu otkrivat samo zato jer te nerviraju autoriteti.


Yivanmukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 15:40   #16
Kako god okreneš, ispada da je sloboda biti ono što jesi ali je ta sloboda uvijek privilegija a ne pravo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 16:12   #17
religija je duhovna štaka za ljude koji su na nivou svijesti u kojoj postoje "mi" i "oni"
__________________
this is the dawning of the age of aquarious
kaktus-car is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 22:21   #18
Lightbulb Poanta!

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kako god okreneš, ispada da je sloboda biti ono što jesi ali je ta sloboda uvijek privilegija a ne pravo.
Divna rečenica.
Star Wars upravo i priča o tome.
Svijet koji je opovrgnut tada i danas se pokazuje da sve više nestaje.
Razni spasioci i jedini čuvari istine morat će biti neutralizirani: Internet je u tome: i u umjetnosti, i u nauci, i u stilu životu generalno, odigrao odlučujuću ulogu.

Sjećam se te '79. kada sam gledao prvi dio Star Warsa, a ubrzo i drugi i treći.
Za nas djecu princeza se zvala ne Leia, nego Lea: mislim da sam kolumbovski tek nekih decenija kasnija doznao njeno pravo ime.
Znam da su dječaci masovno bili zaljubljeni, poput moje malenkosti, u nju.
Sve do kasnoga teenagerskoga perioda gledao sam često Star Wars ciklus: ona trilogiju: prva tri filma, ove kasnije nastavke, nikad nisam duže od petominutnoga vremena po svakom filmu pogledao: valjda sam odrastao.
No osjećaj je ostao doživotno: a i Lucas je govorio da je to i htio postići.
Dilema o tome da li ti je potrebno da se sâm povučeš za kosu, kako bi se izvukao iz močvare, ili je to nemoguće, pa je onda neko vrhunaravno biće potrebno, u ovoj stvari je efemerna: jer nestaje u konstelaciji: To nije moj film.
Mislim da je neti neti Krista i doveo do samoraspeća: one sa lijeve i desne strane možda je i iskupio malo, no ostalima ostaje da to učine sami, i kada dobro budu autentični u tome, onda im možda neko potpuno samostalno nešto i prizna.
Ovako: samohvala je najgora za emitatora iste.
Mislim da sva ovotematska priča zavisi i od toga vjeruje li neko u postavku da se temeljni čovječiji kôd može od rođenja do smrti promijeniti ili ne: o tome su raspravljali mnogi monoteisti, ateisti, antiteisti, teisti, agnostici, politeisti, i generalno duhovnjaci: čak i u okviru svojih prenominacija.
Svako najbolje zna ono što njemu paše: najbolji pokazatelj je da ćeš namah osjetiti tuđi ego ili skromnost tj. da li neko živi ono o čemu priča: sve ostalo je muzika u duginim bojama na koju svako ima slobodno pravo.
Edix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 14:43   #19
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kako god okreneš, ispada da je sloboda biti ono što jesi ali je ta sloboda uvijek privilegija a ne pravo.
Nemruth, ta sloboda je stečena rođenjem za svaku ljudsku jedinku, to je prirodno pravo na ovoj zemlji. Privilegija mi miriše na duhovni elitizam i samovažnost. Ako se već koristimo terminom 'privilegija', ajmo reći privilegija služenja sebi, bogu, a time i drugima.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 16:08   #20
Quote:
albaharija kaže: Pogledaj post
Nemruth, ta sloboda je stečena rođenjem za svaku ljudsku jedinku, to je prirodno pravo na ovoj zemlji. Privilegija mi miriše na duhovni elitizam i samovažnost. Ako se već koristimo terminom 'privilegija', ajmo reći privilegija služenja sebi, bogu, a time i drugima.
To bi bilo lijepo da je uistinu tako ali ljudi najčešće ne žive svoju slobodu. Zašto? jer se vežu na razne štake, pomoćna sreddstva jer ne vjeruju da mogu biti to što jesu, jer ih koči strah u njima samima kao i društvena nepravda... slobodan čovjek nije onaj koji se rodio već onaj koji se za nju izborio sam a takvih je jako jako malo....zato je sloboda privilegija a ne pravo samo po sebi već s time što smo ovdje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:49.