Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2014., 14:49   #541
hvala, File!


znači, ako je potpisala, onda ništa?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 22:29   #542
Sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju da dan kad je osoba umrla

Stric, bez potomaka, u bolnici, je sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju s jednim od nećaka. Na isti datum umire.
Kako znati da je ugovor valjan, (da nije falsificiran). Ne znam točan trenutak smrti i točan trenutak ugovaranja ugovora, te kako je potpisan ako je stric bio u bolnici.
što napraviti da istina i pravda izađu na vidjelo?
RegaRega is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 20:36   #543
Moja baka želi dati mojoj majci (svojoj kceri) poslovni prostor, ali na naci da se "osigura" da taj poslovni prostor ona neće prodati, vec naknadno prenjeti meni (ne zeli da se to prodaje, a to ne zelim ni ja).

Koji je najbolji ili opce moguci nacin da se to rijesi?


Meni zasad jedino pada na pamet: Baka darovnim ugovorom daruje majci posl. prostor, te istodobno moja majka s mnom potpise ugovor o dozivotnom uzdrzavanju (vlasnik je i raspolaze tima kako zeli do svoje smrti, a nakon toga ja nasljedujem posl. prostor).
Da li sam dobro zakljucilo?
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:35   #544
Quote:
RegaRega kaže: Pogledaj post
Stric, bez potomaka, u bolnici, je sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju s jednim od nećaka. Na isti datum umire.
Kako znati da je ugovor valjan, (da nije falsificiran). Ne znam točan trenutak smrti i točan trenutak ugovaranja ugovora, te kako je potpisan ako je stric bio u bolnici.
što napraviti da istina i pravda izađu na vidjelo?
pogledaj si pretpostavke za valjanost ugovora o doživotnom uzdržavanju u ZOO čl. 580.

mora bit ovjeren od javnog bilježnika tako da bez toga nije valjan..
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 17:55   #545
Quote:
Down Under kaže: Pogledaj post
Moja baka želi dati mojoj majci (svojoj kceri) poslovni prostor, ali na naci da se "osigura" da taj poslovni prostor ona neće prodati, vec naknadno prenjeti meni (ne zeli da se to prodaje, a to ne zelim ni ja).

Koji je najbolji ili opce moguci nacin da se to rijesi?


Meni zasad jedino pada na pamet: Baka darovnim ugovorom daruje majci posl. prostor, te istodobno moja majka s mnom potpise ugovor o dozivotnom uzdrzavanju (vlasnik je i raspolaze tima kako zeli do svoje smrti, a nakon toga ja nasljedujem posl. prostor).
Da li sam dobro zakljucilo?
tako je, ali neće moći raspolagati kako hoće kad ne može prodati nekretninu. ali ti ugovorom o doživotnom uzdržavanju moraš uzdržavati majku, pripazi na to..pogledaj si Zakon o obveznim odnosima u dijelu o ugovoru o doživotnom uzdržavanju. S tim da kad ti baka umre, a nekretnina je darovana tvojoj majci, nužni nasljedik može tražiti da se pobije darovanje ako zbog tog dara on ne bude imao svoj nužni dio( to bi bili bakin muž i braća/sestre od tvoje bake nakon što ona umre ako ih ima).

Također, može se samo kod darovanja staviti namet da ne smije otuđiti poklonjeno, pogledaj si čl.484. ZOOa
__________________
život je san.

Zadnje uređivanje Liza11 : 14.12.2014. at 17:59. Reason: pojašnjenje
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 18:21   #546
doživotno

Osoba bez djece,u slučaju smrti,koja živi sama (moja teta) ukoliko napravi doživotno ili dosmrtno GDJE se može to saznati-dali postoji takav ugovor?Treba uzeti odvjetnika,jeli'tko i kako šalje poziv rodbini(nećacima,sestričnama)s obzirom da nema djece niti muža?
jezic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 19:24   #547
Quote:
jezic kaže: Pogledaj post
Osoba bez djece,u slučaju smrti,koja živi sama (moja teta) ukoliko napravi doživotno ili dosmrtno GDJE se može to saznati-dali postoji takav ugovor?Treba uzeti odvjetnika,jeli'tko i kako šalje poziv rodbini(nećacima,sestričnama)s obzirom da nema djece niti muža?
Nitko neće bit o tome obaviješten, a saznat ćete od nikoga osim od vaše tete jer se to vas ne tiće. To što je predmet ugovora o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju nije nasljeđivanje. Znači ako je teta skolopila ugovor, ta nekretnina koja je predmet nije nasljediva od vas jer je ona u vlasništvu ili će bit u vlasništvu osobe s kojom je sklopila ugovor.(ovisi o kojem se ugovoru radi)
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 18:35   #548
Je li valjan ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ako je u ugovoru upisana pogresna vrijednost imovine. Tocno je upisan broj k.c. ali je upisana mnogo manja vrijednost nekretnine nego sto u stvarnosti jest. Razlog je sto je javni biljeznik trazio postotak od vrijednosti kao naknadu pa je upisana manja vrijednost.

Takodjer u ugovoru pise da ce davatelj uzdrzavanja zivjeti kod primatelja. Medjutim nakon nekoliko godina se primatelj uzdrzavanja preselio kod davatelja odrzavanja. Je li ta cinjenica utjece na valjanost ugovora. Moze li zakonski nasljednik na temelju ovoga traziti nistavost ugovora?
highsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 20:22   #549
Quote:
highsky kaže: Pogledaj post
Je li valjan ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ako je u ugovoru upisana pogresna vrijednost imovine. Tocno je upisan broj k.c. ali je upisana mnogo manja vrijednost nekretnine nego sto u stvarnosti jest. Razlog je sto je javni biljeznik trazio postotak od vrijednosti kao naknadu pa je upisana manja vrijednost.

Takodjer u ugovoru pise da ce davatelj uzdrzavanja zivjeti kod primatelja. Medjutim nakon nekoliko godina se primatelj uzdrzavanja preselio kod davatelja odrzavanja. Je li ta cinjenica utjece na valjanost ugovora. Moze li zakonski nasljednik na temelju ovoga traziti nistavost ugovora?
Nama je biljeznik objasnio da on ne preporucuje staviti vrijednost manju od 50% vrijednosti.

Nije da ugovor nije valjan, nego bi mozda ostali nasljednici tvrdili (ako dodje do suda) da je primatelj bio "lud" da je napisao/potpisao tako malu vrijednost nekretnine, ili u slucaju raskida ugovora izmedju vas dvoje je bolje da je realna vrijednost zbog isplate naknade troskova.
Ugovor ste mogli ovjeriti i na sudu da se izbjegnu ti javnobiljeznicki troskovi.

Ovo za smjestaj ne znam, pretpostavljam da je najbitnije da je primatelj zbrinut.
Nama u ugovoru pise: kod primatelja, kod davatelja, uz pomoc trece osobe ili na dugi nacin. Sve opcije.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 23:45   #550
Quote:
highsky kaže: Pogledaj post
Je li valjan ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ako je u ugovoru upisana pogresna vrijednost imovine. Tocno je upisan broj k.c. ali je upisana mnogo manja vrijednost nekretnine nego sto u stvarnosti jest. Razlog je sto je javni biljeznik trazio postotak od vrijednosti kao naknadu pa je upisana manja vrijednost.

Takodjer u ugovoru pise da ce davatelj uzdrzavanja zivjeti kod primatelja. Medjutim nakon nekoliko godina se primatelj uzdrzavanja preselio kod davatelja odrzavanja. Je li ta cinjenica utjece na valjanost ugovora. Moze li zakonski nasljednik na temelju ovoga traziti nistavost ugovora?
mozete slopiti aneks ugovora, i promijeniti ono iz staroga jednostavno
inace ovo drugo zapravo nebi bio neki razlog za ništetnost jer je smisao ugovora da davatelj uzdržavanja 'daje' primatelju pomoć, ili nivac što je već ugovoreno, a da primatelj uzdržavanja onda zauzvrat prepiše nekretninu. Ova suština nije povrijeđena time što se primatelj preselio kod davatelja uzdržavanja-zapravo bi to i bio neki smisao ugovora
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2014., 21:28   #551
S obzirom na upisanu vrijednost koja je visestruko veca, je li ugovor valjan ili ne?
highsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 16:13   #552
Quote:
highsky kaže: Pogledaj post
S obzirom na upisanu vrijednost koja je visestruko veca, je li ugovor valjan ili ne?
Aneks ugovora ako je ugovor tvoj, pretpostavljam da nije kad tako pitas. Valjan je u cifri koja je napisana. Ako je nalisano manje, dobit ce manje, a ako je napisano vise dobit ce ono sto moze dobit iako je to manje. Ako si ti sklopio ugovor mozes trazit raskid ako si bio u zabludi o vrijednosti nekretnine..

po ovome sto si ti napisao prije, nema veze sto je napisano manje, glavno da je k.č. nekretnine tocna..nije nistavan ugovor sam po sebi, iako bi javni biljeznik mogao trazit vise novaca. Kod ugovora o doamrtnom/dozivotnom uzdrzavanju ne postoji jednakost cinidbi jer primatelj uzdrzavanja daje koliko god hoce, eventualno bi on mogao trazit onda ponistaj jer je kao bio u zabludi, ali malo teze jer je morao znati kakva je vrijednost nekretnine.

pretpostavljam da si ti jedan od nasljednika nekretnine koji se buni sad :-D (sori ako nisi)
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 10:47   #553
Quote:
Liza11 kaže: Pogledaj post
Aneks ugovora ako je ugovor tvoj, pretpostavljam da nije kad tako pitas. Valjan je u cifri koja je napisana. Ako je nalisano manje, dobit ce manje, a ako je napisano vise dobit ce ono sto moze dobit iako je to manje. Ako si ti sklopio ugovor mozes trazit raskid ako si bio u zabludi o vrijednosti nekretnine..

po ovome sto si ti napisao prije, nema veze sto je napisano manje, glavno da je k.č. nekretnine tocna..nije nistavan ugovor sam po sebi, iako bi javni biljeznik mogao trazit vise novaca. Kod ugovora o doamrtnom/dozivotnom uzdrzavanju ne postoji jednakost cinidbi jer primatelj uzdrzavanja daje koliko god hoce, eventualno bi on mogao trazit onda ponistaj jer je kao bio u zabludi, ali malo teze jer je morao znati kakva je vrijednost nekretnine.

pretpostavljam da si ti jedan od nasljednika nekretnine koji se buni sad :-D (sori ako nisi)
Da,tocno
Znaci nema smisla dizati tuzbu i pobijati ugovor zbog krive vrijednosti jer je ugovor u ostalom dijelu ispostovan. Samo mi nije jasno ako je upisana vrijednost i 10 puta manja od stvarne da ugovor isto vrijedi. Na "ludost" se ne mogu vaditi jer je covjek psihicki potpuno zdrav.
Pruzatelj uzdrzavanja tvrdi da je upisana manja vrijednost zbog jako velike naknade koju je trazio javni biljeznik.
highsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 16:12   #554
Quote:
highsky kaže: Pogledaj post
Da,tocno
Znaci nema smisla dizati tuzbu i pobijati ugovor zbog krive vrijednosti jer je ugovor u ostalom dijelu ispostovan. Samo mi nije jasno ako je upisana vrijednost i 10 puta manja od stvarne da ugovor isto vrijedi. Na "ludost" se ne mogu vaditi jer je covjek psihicki potpuno zdrav.
Pruzatelj uzdrzavanja tvrdi da je upisana manja vrijednost zbog jako velike naknade koju je trazio javni biljeznik.
Da znam, takva je praksa i inace da zbog javnobiljeznicke naknade upisuju manju cijenu...
bitan sastojak ugovora postoji tako da on sam po sebi nije nistavan, nije bilo mana volje tako da ti tuzba nebi prosla po mom misljenju :-) uostalom ne mozes tuziti radi nasljedstva kad nasljedstvo jos ni ne postoji(nema ostavitelja). Taj ugovor ce ti bit kod javnog biljeznika kad bude ostavinska rasprava od primatelja uzdrzavanja tako da ako i nebude valjan, on ce reci..
__________________
život je san.
Liza11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 14:51   #555
ugovor

Stariji gospodin je nakon smrti supruge ostao sam te je potpisao sa unukon dozivotni ugovor.
S time da se on o njemu brine kako pise u ugovoru.
Unuk je njemu nasao nestrucnu osobu da mu dolazi 6h te je placa na crno 900kn.
Otkad je djed s njin potpisao taj ugovor ima 1ipo nije se pojavio kod njega dva puta.
U ugovoru stoji da unuk poslje didove smrti dobiva stan od 120000eura.
Kad ga dida zove ne javlja se.
Ili se javi pa mu kaze da je u poslu da ce se javit.

Nakon godine ipo dana mu je otkazao i tu curu da
Mu dolazi
Te njoj zabranio da mu se javlja na
Mob ako je bude zvao.
Te je rekao da ce ga tako ostavit samoga neko vrijeme dok ne poludi i ne pristane na dom
Ili da ce ga smjestit na psihijatriju
Ako dida bude histerizirao i slicne stvari.

Djed je covjek pametan i radio je 42god.
Zdrav je i pokretan.
Te je pokrenuo raskid ugovora.

Vase misljenje?
Hoce li djed moci to raskinuti.
S time da unuk nikako vise ne dolazi 3mj.
anonimna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 14:53   #556
Ako može dokazati zanemarivanje i nepoštivanje ugovora bez problema!
krasnovlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:03   #557
On se djedu vise ne javlja ima 3.mj
I nije ni prije toga.
S time da je djed bio sam popodne i navecer i noc
Godinu i nesto kad je cura dolazila.

U ugovoru pise da se morao brinut o hrani
Lijekovima i vodit ga doktoru kad mu zatreba.
I da treba profesionalni taj sta bi cuva djeda.
Tako pise u ugovoru.

Inace unuk ima hotel i kupio je stan i skupocjeno suto nedavno.
anonimna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:07   #558
Pa na sud će se morati javiti.
Kakve veze ima što je unuk kupio?
Ako djed ima nekoga tko će potvrditi njegovu priču ,a nagađam da si to ti. Ne bi trebalo biti problema.
krasnovlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:08   #559
Djed ima penziju i nemoze od penzije placat zenu koja bi ga cuvala.
Ja dodem i pocistim mu kucu i skuham.
Sad on govori kad bi raskinuo ugovor da bi prodao stan i kupiio manji.
Te od novca sta mu ostane placao sebi zenu.
Te ovaj njegov stan je na 4katu te mu se vise nije lako penjati.
Te bi uzeo novi stan na prvom katu.
anonimna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:11   #560
Quote:
krasnovlad kaže: Pogledaj post
Pa na sud će se morati javiti.
Kakve veze ima što je unuk kupio?
Ako djed ima nekoga tko će potvrditi njegovu priču ,a nagađam da si to ti. Ne bi trebalo biti problema.
Pa da.
Ja sam mu svjedok.
I jos jedna susjeda.
anonimna26 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:54.