Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2014., 17:41   #21
Naravno da se na neki način radi o inferiornoj robi.
No takva se "bučkuriš" kombinacija s finim okusom danas dosta traži. Industrija radi čuda.

Za pravi soja sos na deklaraciji treba pisati:
soja (ili pšenica i soja),
sol,
voda
i bakterija aspergillus oryzae (tzv. koji).

To je to, sve ostalo se nebi trebalo nalaziti u soja sos vulgaris. Nikakvi E brojevi. Mada i sol ima svoj e-broj. To u principu vrijedi za sve namirnice ali znamo da ih danas skoro pa i ne možemo izbjeći.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 00:08   #22
Ne boj se.

E150c - karamela
E407 - karagenan, prirodni zgusnjivac iz algi (i nije problematican, poligenan je, zato EU strogo regulira kolicinu poligenana u karagenanu)
E412 - guar guma, prirodni zgusnjivac iz sjemenki
E466 - derivat celuloze
E330 - limunska kiselina
E211 - natrij benzoat, jedan od najbezazlenijih konzervansa (osim mozda u kombinaciji s vitaminom C kojeg ovdje nema)
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 10:34   #23
To je sos od E-brojeva s dodatkom soje
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 11:04   #24
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
To je sos od E-brojeva s dodatkom soje
ma bitno izgleda samo da u wok ne ubacimo previše tog benzoatnog umaka a onda na to zabunom koju kapljicu limuna više ili komadić paprike, kupusa, brokule ili nečeg sličnog što sadrži puno vitamina c

ili ako već ubacujemo onda da pijemo manje vitaminskih sokova koji sadrže taj benzoat i nema straha od previše kancerogenog benzena

šala mala, al trebalo bi stvarno pogledat o kojim se to količinama radi za nekakav prosječan obrok u odnosu na gotove sokove ili koktele koje radimo od pića koja sadrže natrijev i kalijev benzoat.

coca cola daje časnu pionirsku da će iz svojih proizvoda uklonit benzoat čim nađe adekvatnu zamjenu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_benzoate

Zadnje uređivanje ursamajor : 31.01.2014. at 12:06.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 10:04   #25
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Bio večeras i kupio Seafood chilli sauce i još jedan umak... od šljiva
oboje ću ukombinirati u posudice i u njih dipati nešto riblje (ribu ili neke morske plodove) prvom prilikom kad za to ulovim vremena i volje
uzeo sam još i jedan oveći soja sos (svijetliji od... khm... tamnijeg)


rekao bih da nemaju puno kupaca (moj dojam), zato molim da oni koji podržavaju scenu i žele da dućan preživi dođu i kupe štogod (ima odličnih stvari, brdo razne riže od jasminove nadalje, odličan izbor, širi nego drugdje), a neke cijene (koje sam ulovio) proizvoda su itekako pristojne.
Nemojte čekati da propadne za koji mjesec kao što je propao onaj ruski u Staroj Vlaškoj i da onda bude kmekme
Jel ima tko preporuku koji soja sos uzeti?
Do sada sam kupovala samo one male u Dioni i one vece u Makronovi..dakle trazim neki klasican okus, ne iznenadjenje.

Inace ne kuham/jedam tu vrstu hrane, ali rado bih otisla u ducan po poneku sitnicu...samo ne znam sto uzeti.
Od drugih stvari nemam pojma sto uzeti. Volim onu rizu okruglog zrna koje ima na Dolcu odmah kod ulaza, u rinfuzi, mozda tako nesto...
Pa ako ima kakakv savjet prijedlog oko izbora...rize, pa mozda zacin curry, imam doma jedan iz Svice, odlican okus, intenzivan, a pri kraju mi je.
Koliko vidjeh po slikama, ducan je pultni, ne mozes se setati po ducanu pa proucavati, a kako ne znam sto uzeti (a da se uklapa u klasicnu kuhinju s daskom azijskih mirisa) prijedlozi dobrodosli.

Edit:
Svidja mi se Szechuan piletina, pa mozda nesto sto bi pomoglo da doma napravim nesto slicno.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon

Zadnje uređivanje kajpa : 20.06.2014. at 10:10.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2014., 23:00   #26
idem samo kad mi ponestane limunske trave, galangala, lišća limete i chilli papiričica....baš danas uzela od svega po 3 paketa....ostalo ne kupujem, jer na netu nema popisa namirnica, a trgovina je pultna, pa bih onda valjda trebala pitati što sve imaju od umaka, tjestenine i ne znam sve kakvih začina....lakše bi bilo da se može razgledati police, vidjeti popis sastojaka i sam izabrati što trebaš....ovako me odbija uopće pitati, jer ni sama ne znam što bih uzela, tako da ostajem na ovome smrznutome....a inače bih sigurno još svašta nešto kupila...pa tko još ima takav princip trgovine.....grozno

edit --> vidim da su prije mjesec dana dodali na fejs dosta namrinica...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.

Zadnje uređivanje Allexis : 20.06.2014. at 23:08.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 14:16   #27
jel još uvijek na adresi Ivanićgradska 33?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 03:19   #28
da
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 11:06   #29
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
da
thanks
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 11:10   #30
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Bio večeras i kupio Seafood chilli sauce i još jedan umak... od šljiva
oboje ću ukombinirati u posudice i u njih dipati nešto riblje (ribu ili neke morske plodove) prvom prilikom kad za to ulovim vremena i volje
uzeo sam još i jedan oveći soja sos (svijetliji od... khm... tamnijeg)


rekao bih da nemaju puno kupaca (moj dojam), zato molim da oni koji podržavaju scenu i žele da dućan preživi dođu i kupe štogod (ima odličnih stvari, brdo razne riže od jasminove nadalje, odličan izbor, širi nego drugdje), a neke cijene (koje sam ulovio) proizvoda su itekako pristojne.
Nemojte čekati da propadne za koji mjesec kao što je propao onaj ruski u Staroj Vlaškoj i da onda bude kmekme
e taj je bio super
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 19:12   #31
Primijetila sam da su u Cash & Carry neke stvari jeftinije od namirnica iz Okusi Azije, oni sapuni od jasmina i ruže.
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
jel ima i svježih začina - trebam korijen galangala i limunsku travu...
Nije svježe. Ne uzgajaju začine odmah do, u dvorištu.
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Ajme
Uzeo sam i ja neki dan isto taj tamni soja sos tamo. Staklena boca. Nadam se da to nisu one boce od 750ml od po 20ak kuna. Rekao sam ajde da probam, nije bilo skupo ali okus je presmrdljiv, kao da je sos zagorio.
Pa soja sos treba smrditi, zar ne?
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
dragi forunaši jel neko vrpao po zamrzivaču imade li smrznuta durijana?
Ja sam im sad prošla sve proizvode na fejsu i odmah guglala svaki (glupo je što sami ne stave opis proizvoda, netko očito nema smisla za business) i vidim piše za durian da su ga u nekim hotelima zabranili koliko smrdi.

Je li ga netko probao? Kakvog je okusa?
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
e taj je bio super
Je li to ovaj, o kojem svart piše?

Zadnje uređivanje Lozimka : 21.07.2014. at 19:22.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 20:44   #32
Ovaj soja sos sa crvenom etiketom, stoji na polici, na slici gore lijevo. Superior soy sauce ili kako se već zove smrdi po zagorenom, a kad ga staviš u hranu čak i najmanje količine dobiju taj neugodan miris. Inače nisam ni najmanje probirljiv i ne pamtim kad sam nešto hranidbeno morao baciti u smeće ali ovaj je upravo tamo i završio.
Od tada me strah probati ostale njihove varijacije soja soseva.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 21:01   #33
tandori masala mešavina iz predmetna dućana iđe u sve živo i neživo

testirano:
ramstek ajme
losos ajme
omlet ajme
carsko meso ajme meni

stan mi điki kao kakva indijska hašdžinica
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 21:23   #34
Ja sam uzeo davno kod njih veliki thai soja sos light verziju i meni je odlicna. Neznam kak se zove jer nisam doma, no puno vise dodajem light soja sos u jela, dark stavljam vise zbog boje ili kad mariniram neko meso.

@grogo probat cemo tu mjesavinu
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 23:21   #35
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Ovaj soja sos sa crvenom etiketom, stoji na polici, na slici gore lijevo.
A ja bas taj kupila...

Quote:
vladjan1901 kaže: Pogledaj post
Ja sam uzeo davno kod njih veliki thai soja sos light verziju i meni je odlicna. Neznam kak se zove jer nisam doma, no puno vise dodajem light soja sos u jela, dark stavljam vise zbog boje ili kad mariniram neko meso.
Koji od ovih bi to bio, da drugi put uzmem taj.
Doma imam neki kikkoman iz Dione, meni je ok...mala flasica oko 25kn, ako ima sto da je povoljnije, a slicnog okusa...
Ima ih tamo vise, a ja pojma nisam imala sto uzeti.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 23:27   #36
ima kanistara od 5 litara sojie ili onog umaka za proljetne rolice
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 23:36   #37
Hvala črni. Onda ću se suzdržat. Ionako sam primijetila da je većini soja soseva proizvajalec kikkoman u kojeg sam se, oh, vrlo razočarala.

Ja uzeh garam masalu koja i nije nešto. Tandoori ide sljedećom kupnjom.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 23:48   #38
A koji soja sos preporucas?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 00:24   #39
Onaj iz zvonolike bočice, bilo ga je u Dioni. Ne znam proizvođača.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 09:29   #40
Light verziju soja sosa si napravim, ah tako komplicirano, da dodam vode u njega...
Kozel, kakvog ti je okusa taj "superior" sos?

Imam i primjedbu na TRS začine koje sam u Italiji plaćao oko duplo manje nego kod njih. Čini mi se da su i u Austriji dosta jeftiniji ali nisam zapamtio koliko.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.